Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
wejky
1. feb 2018
86 

Malá úvaha o rodičovstve

Upozornenie: čítať s miernym nadhľadom 

     Byť rodičom znamená ísť totálne proti tomu, čo hlása dnešná spoločnosť, a to silný individualizmus v štýle "užívaj si, uspokojuj svoje potreby, len aby si bol ty šťastný, ak ťa niekto/niečo nebaví, rýchlo si nájdi náhradu..."

    Žijete si svoj individualistický živôtik a odrazu Vám do neho jedného dňa "vtrhne" vaše malé, bezbranné dieťa. Celý váš svet sa obráti naruby. Učíte sa toho veľmi veľa, samozrejme za pochodu. A to nemám na mysli len tie praktické záležitost, týkajúce sa základných úkonov ohľadne starostlivosti bábätka. Ako Vám ten drobec rastie, zisťujete, že rodičovstvo a výchova detí, je snáď najťažší študijný odbor, či zamestnanie na zemeguli. Nekompromisne vás preverí v stavoch, kedy je vaša Maslowova pyramída potrieb totálne prevlacovaná, a odhalí aj najtemnejšie zákutia vášho charakteru (čo je niekdy priam desivé), no taktiež  zistíte, akých obetí ste schopní, či sa odrazu vyjavia  vaše doposiaľ netušené talenty (manažérsky, lekársky, pedagogický, hudobný, písací, kuchársky, háčkovací, kutilský a pod.). Rodičovstvo popiera akúkoľvek logiku a princípy lineárnej algebry, najmä ak svojho potomka 532-krát na niečo upozorníte, on to 550-krát so šibalským výrazom v očiach odignoruje, párkrát capnete po zadku, aby ste sa mohli 1000-krát znova  vystískať a vyobjímať. 

    Napokon sú všetky náročné momenty každého dňa zabudnuté tou poslednou vetou, objatím a bozkom pred spaním: "Ľúbime ťa s ockom, dobrú nocku a pekné sníčky." (35-krát sa za noc odkope a vy ho 36-krát s polozalepenými očami prikryjete a viete, že to spraví znovu).

Tak teda, dobrú noc, rodičia ;)

(c) wejky

Foto: (c) Jozef Timuľák Photography