Môj Bože.

Nikto nikdy nespočíta, koľko krát sa človek za život spýta: PREČO?
Nikdy však toto,, prečo" nie je také nástojčivé a nervózne, ba niekedy až rúhavé, ako keď sa pýta:
Prečo je na svete bolesť?
Prečo musím práve JA takto trpieť?


Tieto slová som prvý krát počula asi tak pred 15-timi rokmi. A dodnes ich mám v hlave. Takto podobne až nie presne znie jedna stať z krížovej cesty, na ktorú som v tomto období chodievala. Už dávno som nebola. No vždy keď padnem, pýtam sa Prečo? Prečo zase ja? Prečo sa toto musí diať mne? Prečo musím takto trpieť? Milión,, prečo,, bez žiadnej odpovede. Vlastne, ako odpoveď mi vždy odznel v hlave tento úryvok. Nechápala som ale prečo.


Už som si začínala myslieť, že sa môj život začína dávať do normálu. Že už stačí doladiť pár drobností a bude všetko také, aké som si vysnívala. Omyl. Padla som. Znova. Tentokrát ale nevládzem vstať. Nemám síl. Ani energiu, chýba mi podpora, čo i len milé slovko. Neskutočná bolesť mi to ukrutne sťažuje. Ale vstávam. Z hlbokého dna, skúsim zase odznova. Musím, nemám na výber. Som predsa mama a mama sa nikdy nevzdáva.


Nikdy nezabudnem na tie pocity, keď som vychádzala z kostola po tejto krížovej ceste. To ticho na duši, tá pokora vo mne, to čarovné šťastie, ten pocit akejsi istoty, že všetko dobre dopadne. Človek odtiaľ odchádzal bez strachu z budúcnosti. Akoby kilové problémy stratili váhu, stali sa bezvýznamné a v podstate vyriešené. Už presne viem, prečo sa mi vždy pri mojom páde v hlave vynorili tieto slová. Odpoveďou boli totiž tie pocity, ktoré som si mala pripomenúť v ťažkých chvíľach.


Nejde ani tak o tú krížovú cestu, ani o kostol, každý predsa verí v niečo iné. Mne išlo o to počuť tie správne slová v správnej chvíli. Dôležité je robiť to, čo v nás tieto pocity vyvoláva. Niekomu stačí pozrieť pekný film, inému počúvať povzbudivú hudbu alebo spraviť dobrý skutok, pomôcť niekomu či zájsť do kostola, čokoľvek. Je milión spôsobov, ako sa stať pokornejším, odvážnejším, šťastnejším, láskavéjším a milujúcejším človekom, práve v tej chvíli, keď to najviac potrebujeme. Nech je to čokoľvek, robte to! Často. Vaša duša to potrebuje ešte viac, ako krtko lopatku :hugging: