Novinky

#cervenynos

cervenynos Overená organizácia
17. apr 2019 Čítané 210x

Je to už 15 rokov, čo zdravotní klauni z Červeného nosa po prvýkrát navštívili malých pacientov na detskej onkológii v Bratislave. Len málokto vtedy tušil, že jedného dňa budú klaunské návštevy rozveseľovať deti v nemocniciach po celom Slovensku.

Ale ako sa to celé začalo?

Prvý nápad skrsol v hlave doktorky Daniely Sejnovej, ktorá bola v tom čase primárkou na Klinike detskej onkológie a hematológie, NÚDCH v Bratislave. Na konferencii vo Francúzsku videla zdravotných klaunov a povedala si, že čosi také sa musí rozbehnúť aj na Slovensku.

Doktorka Sejnová pozvala na Slovensko Garyho Edwardsa, zakladateľa ČERVENÉHO NOSA. Krátko nato prví zdravotní klauni odštartovali jednu nádhernú a dobrodružnú cestu. 7. apríla 2004 sa narodilo občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors. 

Takto sme rástli. Na začiatku boli štyria zdravotní klauni, dnes ich je v tíme šestdesiat. Prvá nemocnica, ktorú sme navštívili, bol Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Dnes klauni prinášajú smiech do 43 nemocníc po celom Slovensku.

Pomáhame vďaka VÁM - ľuďom, ktorí nás podporujú a držia nám palce. ĎAKUJEME. :heart:

Prečítajte si, ako rástol Červený nos rok po roku.

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 15. apr 2019
Už ste stretli Pepu? :pig: Toto prasiatko rozveselilo aj Miška v nemocnici v Leviciach. Pepa pacientov vyšetrí, chrochtaním odmeria stav dobrej nálady a prípadne poskytne bravčovú masáž podľa želania. Hneď je veselšie! :slight_smile: #cervenynos

Pozrite sa, ktoré nemocnice navštívime tento týždeň: http://bit.ly/2KDB1TO
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
7. apr 2019
Už len 85 rokov a máme 100! :birthday:
Práve DNES je ten VEĽKÝ DEŇ. Takto pred 15 rokmi, 7. apríla 2004 vznikol ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Zo srdca ďakujeme vám všetkým, ktorí nás podporujete a držíte nám palce - sme tu a pomáhame vďaka VÁM. :heart:#cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
4. apr 2019
Zdravotní klauni rozveselili ľudí v uliciach 11 fotiek
cervenynos Overená organizácia
3. apr 2019
Začiatkom apríla sme si pripomenuli Svetový deň povedomia o autizme. Aj Červený nos bol včera modrý. :slight_smile: V súčasnosti sa odhaduje, že každé 59 dieťa sa narodí s poruchou autistického spektra. Ľudia s autizmom a ich rodiny potrebujú našu podporu a porozumenie. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
2. apr 2019 Čítané 54x

Už spoza dverí tuším, že pôjde o veľkú vec. Priložíme uši na dvere a podľa zvukov vychádzajúcich z miestnosti sa zhodneme, že vnútri je minimálne jeden malý uplakaný chlapec.

Spoza chrbta nás prekvapí hlas zdravotnej sestry: „Skúste trošku rozosmiať toho nášho Milanka, nechce jesť. Už tri dni do seba nič nedal.“ Táto informácia dokreslila našu predstavu. Po istom „klop, klop“ vchádzame do miestnosti. Na toto nás ale mayovky nepripravili. Asi päťročný poblednutý kučeravý chlapček sedí v železnej postieľke v nemocničnom pyžame a plače. Ruky má zložené v lone a na jeho modrých očiach vidieť, ako veľmi za posledné dni zoslabol. Na nočnom stolíku má pritom obrovskú kopu banánov, sušienok a jabĺk. Všetky nedotknuté.

„Dobrý deň,“ pozdravím. „Ja som primárka De Mencia a toto je môj kolega doktor Harmanček, prišli sme vás vyšetriť.“ Malý Milanko prestáva plakať, no jeho oči nie sú o nič prívetivejšie. Stále sa nás bojí, musíme byť opatrní.          Pristupujeme k pacientovi a začíname vyšetrenie. Najskôr treba poskytnúť bublinkovú anestéziu, ktorá funguje len v spojení s lahodnou hudbou. Sestrička, ktorá práve ošetruje pacienta vo vedľajšej miestnosti, sa na nás usmieva cez sklenené steny jednotky intenzívnej starostlivosti. V tom sa stane niečo, čo nikto nečaká. Doktor Harmanček sa dotkne Milanka čarovným prstom a on svieti! Svieti ruka, noha, hlava, jednoducho všetko. Pacient je prekvapený a priznám sa, že aj my. Jediné možné vysvetlenie je, že sa pacient mení na žiarovku, a keďže dlho nejedol, budeme mu musieť voperovať do päty elektrické káble, ktoré ho budú vyživovať z klasickej dvestodvadsaťvoltovej zásuvky. Je tu ale šanca, že keď trošku podrastie, budú sa mu môcť voperovať do brucha tri deväťvoltové batérie, čo pre neho znamená že bude poháňaný dvadsaťsedemvoltovou silou, ktorá sa rovná sile dvoch celých a jednej sedminy koňa.

Malý Milanko už neplače. Teraz len vypliešťa oči na doktorov a nechápe, či to myslia naozaj vážne. Doktor Harmanček suverénne odkrýva perinu a meria mu pätu dreveným tĺčikom na mäso.

„Ja si myslím, pán doktor, že by sme to s tým jedlom mohli ešte naposledy vyskúšať, nemyslíte?“ Hovorím zamyslene, držiac sa za bradu, aby som vyzerala trošku inteligentnejšie, ak sa to s menom De Mencia vôbec dá. Doktor neprotestuje. Lúpem banán a namierim ho k ústam malého pacienta. Ostaneme s doktorom nehybne stáť a čakáme, či sa nám na našu nastraženú udicu niekto chytí. Zrazu sa stane niečo úžasné. Z ničoho nič sa pred nami objaví obrovská šelma, ktorá sa drobnými tesákmi pomaly blíži k potrave, až nakoniec zahryzne do banána. Toto nás absolútne šokuje. Nepredpokladali sme, že sa tento už skoro robotický človek opäť vráti k svojej prirodzenej potrave. Spanikárime a s doktorom Harmančekom sa dohadujeme, že nemôžeme dopustiť, aby si odhryzol znovu, lebo potom ho už nebudeme môcť operovať. Milanko pomaličky, poctivo prežúva, usmieva sa a z úst mu vytŕča banán, ktorý len veľmi, veľmi ťažko lezie dole krkom. Ham, ozýva sa znova.

„Aaaaaaa, on papá, on zase papá, panikaaaaa!“ vykrikujem a doktora Harmančeka oblievajú mdloby. To už je ale neskoro. Milanko sedí v postieľke, smeje sa, až mu poskakujú pliecka, a veselo žuje banán. Jeho líčka pomaly ružovejú a banán je čoraz menší a menší. Zdravotná sestra, ktorá celú túto situáciu sleduje z druhej miestnosti, odkladá misku s vatovými tampónmi na malý stolík vedľa pacienta, ktorého práve vyšetruje, a bez pohnutia sleduje, ako malý Milanko po troch dňoch opäť papá. Do očí sa jej tlačia slzy dojatia. Pri odchode z izby máme pocit, že v postieľke sedí úplne iný chlapec. Milanko nám máva, posiela nám pusinky a v líčkach má opäť ružovú farbu. Na chodbe nás stretne sestrička, podáva nám ruku a ďakuje za zázrak.

zdravotná klaunka Jarka Sýkorová / primárka De Mencia

Veríte, že smiech pomáha aj v náročných chvíľach? Každý mesiac vám prinesieme nový príbeh zdravotných klaunov z o.z.  ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Príbehy sú napísané na základe ich skutočných zážitkov z nemocníc a domovov seniorov.

Príbeh bol uverejnený aj v knihe Malé zázraky.

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
26. mar 2019
Spoznávate ich? Doktor Slíž a primárka Ritka boli poctení, keď dostali v nemocnici tento vydarený portrét. Čo kreslia najradšej vaše deti? :slight_smile: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
21. mar 2019
Dnes si obúvame na každú nôžku inú ponožku. :slight_smile: 21. marec je totiž Svetovým dňom Downovho syndrómu. Zapojte sa aj vy a pridajte sa k heslu dnešného dňa: „Každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším." :thumbsup: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
20. mar 2019
V rozpuku. :cherry_blossom: :seedling: Želáme usmiaty prvý jarný deň. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
19. mar 2019 Čítané 18x

:hospital: Ambulantné klauniády :hospital:

Predstavujeme naše programy, 4. diel 

O programe

... pre deti čakajúce s rodičmi pred odbornými ambulanciami

Smiechom proti nude

Od roku 2013 zdravotní klauni navštevujú priestory pred odbornými ambulanciami, kde stretávajú malých pacientov v sprievode ich rodičov a blízkych. Čas čakania na odborné vyšetrenie, ambulantný zákrok, alebo iné zdravotné úkony je často predĺžený pocitom nudy, strachu z prostredia, alebo únavy z choroby. Zdravotní klauni svojou prítomnosťou a humornými situáciami menia náladu detí a rodičov.

Neraz sa stane, že vstupujú aj za dvere ambulancií, keď sú k tomu vyzvaní lekármi alebo ošetrujúcim personálom, ktorí usúdia, že „humorná asistencia“ zdravotných klaunov pomôže urýchliť a efektívnejšie vykonať zdravotný úkon pri dieťati, ktoré je mimoriadne ustráchané.

Klaunské návštevy znižujú stres

„Prácu zdravotných klaunov hodnotím veľmi pozitívne a budem rada, keď ich návštevy budú pokračovať. Keď v pondelok prídu zdravotní klauni, v čakárni sa ozýva detský smiech. Deti, ktoré prichádzajú do ambulancie sú uvoľnené, klaunské návštevy znižujú u nich stres."

Oľga Šuleková, lekárka všeobecnej ambulancie pre deti a dorast

„Stretnúť zdravotných klaunov bol Dorotkin zážitok dňa, možno aj týždňa, ak nie mesiaca. Hneď nám všetkým, malým i veľkým bolo veselšie."

otec Ján

Pozrite si fotogalériu z našich ambulantných klauniád.

#cervenynos 

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
18. mar 2019
Smieme prosiť? :dancer: Predstava, že v seniorskom veku sa nedá zabávať, spievať či dokonca tancovať, neplatí. Práve naopak - aj seniori potrebujú na chvíľu zabudnúť na problémy a jednoducho sa radovať zo života. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
12. mar 2019
S úsmevom to ide ľahšie. :slight_smile: :thumbsup: :heart: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 8. mar 2019
„Tvárte sa prirodzene, ženy... Dnes si nás viac všímajú." - odkazuje všetkým ženám k dnešnému MDŽ doktorka Frčka Strelená. :wink: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
7. mar 2019
:balloon: HĽADÁME / WANTED! :balloon:
Deti (dnes už možno dospelých), ktorým zdravotní klauni priniesli radosť veeeľmi dávno. Tento rok oslavuje Červený nos 15. narodeniny. :birthday: Radi by sme si spolu s vami spomenuli na to, aké boli prvé roky nášho združenia. Napíšte nám váš zážitok alebo pošlite fotku! :slight_smile: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 5. mar 2019
Už ste s deťmi vymysleli masku na karneval? Inšpirujte sa Adelkou, ktorá sa rozhodla, že bude zdravotná klaunka. :slight_smile: :heart: Aj takýmto spôsobom chce dať ľuďom vedieť o našej práci. Ďakujeme! :thumbsup: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
1. mar 2019
Čo potrebujú seniori? „Pomoc, lásku, opateru. Druhého človeka, ktorý by ich pochopil," povedala psychologička Judita Uličná, ktorá pred rokmi iniciovala návštevy zdravotných klaunov v zariadení Domov jesene života v Bratislave.
Sme radi, že môžeme prinášať úsmevy aj „skôr narodeným", pretože my všetci, bez ohľadu na vek, sa potrebujeme smiať. :heart: :thumbsup: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
26. feb 2019 Čítané 339x

Vaše 2% z dane dokážu veľa.  Aj vy rozmýšľate, ako týmto spôsobom pomôcť vašej obľúbenej organizácii? Je to síce viackrokový proces, no o to jednoduchší.

Darovanie 2%

15. januára 2019 Notárska komora SR zverejnila zoznam prijímateľov 2% z dane. V tomto zozname sa nachádzajú všetky organizácie, ktoré splnili podmienky a zaradili sa tak medzi oprávnené organizácie uchádzajúce sa o 2% z dane fyzických a právnických osôb.

Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti

Ďalší míľnik v tomto procese je 15. február 2019. Do tohto dňa potrebujú všetci zamestnanci-fyzické osoby požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a nechať si vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti. Toto potvrdenie je veľmi dôležité, nakoľko sa prikladá k formuláru na darovanie 2% (Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane).  

Venovali ste sa v roku 2018 dobrovoľníckej činnosti? Pred tým, než vypíšete potrebné tlačivo na darovanie 2%, spočítajte si svoje dobrovoľnícke hodiny odrobené v minulom roku. Ak ste boli dobrovoľníkom viac ako 40 hodín, môžete venovať nie 2% ale 3%. A to je naozaj rozdiel.

Elektronické podanie daňového priznania

Pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri platí od 1.1.2018 povinnosť komunikovať s finančnou správou výhradne elektronicky, právnické osoby - platitelia DPH majú túto povinnosť už od roku 2014. Od 1.7. 2018 túto povinnosť nadobudli aj fyzické osoby - podnikatelia - SZČO resp. živnostníci. Ako podať daňové priznanie elektronicky sa dočítate v tomto článku.

Dokedy  podať daňové priznanie resp. dokedy darovať 2%?

Ak ste SZČO, firma, tak váš termín pre podanie daňového priznania a rovnako aj venovanie 2% je 31. marec 2019, resp. 1. apríl 2019. Ak si podáte žiadosť o odklad daňového priznania, platia pre vás iné dátumy.

Ak ste zamestnanec, ktorému robí daňové priznanie zamestnávateľ a máte v rukách Potvrdenie o zaplatení dane, prípadne potvrdenie o odpracovaní dobrovoľníckych hodín, tak potrebujete vypísať ešte tlačivo - Vyhlásenie o poukázaní 2%. Termín odoslania týchto 2 prípadne 3 formulárov je 30. apríl 2018. POZOR! Tieto formuláre je potrebné zaslať na Daňový úrad v mieste vášho bydliska a NIE vybranej organizácii, ktorej chcete 2% darovať.

Podrobný postup ako vypočítať výslednú sumu, ktorú ste sa rozhodli venovať vybranej organizácii a ďalšie doplňujúce informácie nájdete v tomto článku.

Tu nájdete stránkové dni daňových úradov.

Čo sme dokázali vďaka vašim 2% z dane?

Prinášať smiech chorým deťom či seniorom môžeme iba vďaka VÁM - ľuďom, ktorí nás podporujú. Aj vďaka vašim 2% z dane sme minulý rok zrealizovli až 2 291 návštev detí v nemocniciach po celom Slovensku,  304 návštev seniorov, 10 týždňových programov Cirkus Paciento pre dlhodobo choré deti, 59 predstavení Fidlikára pre deti s autizmom a deti s postihnutím a 46 návštev detí v domácej a paliatívnej liečbe.

» Pošlite 2% z dane o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
25. feb 2019
Vykročte do nového týždňa tou správnou nohou! :wink: Usmiaty pondelok želá doktorka Bernadeta Spevavá a doktor Hugo Huspenina. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
22. feb 2019
Posielame úsmevy z ružinovskej nemocnice! Máme skvelú novinku - zdravotní klauni tento týždeň po prvýkrát navštívili a rozveselili deti na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie UN Ružinov. Aj tu sú malí pacienti, ktorí sa počas náročnej liečby potrebujú zasmiať. :two_hearts: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
21. feb 2019
Na smiech máme NOS - aj pred operáciou. :cherry_blossom:

„Je úžasné vidieť, ako na operačné sály idú vychichotané deti. Aj úvod do anestézie je potom hladký a bez stresu. Klaunom patrí veľké ďakujeme!“ povedal MUDr. Marián Hargaš, primár oddelenia anesteziológie, NÚDCH Bratislava.

Pošlite radosť a venujte 2% z dane: http://bit.ly/2BLCG2K

Prečítajte si viac o našom programe N.O.S. - Na Operačnú Sálu: http://bit.ly/2BLNihX

#cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
19. feb 2019 Čítané 431x

Obávate sa chrípkovej sezóny? Aj správnym umývaním rúk môžeme znížiť riziko nákazy. Ako si správne umývať ruky sme sa spýtali Jany Boledovičovej, nemocničnej epidemiologičky a hygieničky Národného ústavu detských chorôb Bratislava.

Prečo je umývanie rúk dôležité pre naše zdravie?

J.B.: Ruky sú prirodzeným ľudským nástrojom, ktorým človek vykonáva množstvo úkonov. Pri rôznorodých činnostiach si ruky zašpiníme rôznymi nečistotami a hlavne mikroorganizmami. Potrebné je si uvedomiť, že rukami sa dotýkame kadejakých plôch ako napr. kľučiek dverí, tlačidiel výťahu, klávesníc počítačov, držíme sa tyčiek v dopravných prostriedkoch, čím si ich znečistíme - kontaminujeme. Z epidemiologického hľadiska sú znečistené ruky jedným z najčastejších faktorov pri vzniku a šírení - najmä črevných - infekčných ochorení. Umývanie rúk je v prevencii infekčných ochorení pritom jednou z najrýchlejších, najlacnejších a najjednoduchších metód.

Ako si správne umývať ruky?

J.B.: Odpoveď na túto otázku je rozsiahlejšia, vždy záleží na prostredí a situácii, v ktorej sa človek nachádza. V bežnom živote sú súčasne trendy v umývaní rúk nasledovné:

Pomôcky: tekuté mydlo, resp. umývacia emulzia bez obsahu dezinfekčnej látky s neutrálnym pH k pokožke a vlažnátečúca voda.

Postup:

- navlhčiť ruky vlažnou vodou,

- aplikovať mydlo/emulziu do dlane, rozotrieť na celé ruky a malým množstvom vody napeniť,

- ruky opláchnuť pod vlažnou tečúcou vodou, aby na nich nezostali zvyšky mydla/emulzie,

- ruky umývať nie dlhšie ako jednu minútu,

- utrieť dosucha jednorazovými papierovými utierkami,

- utierkou uzavrieť vodovodnú batériu.

 
Pri ostatných situáciách sa dá skôr hovoriť o hygiene rúk, ktorá v sebe zahŕňa hygienickú dezinfekciu rúk.

Ako často (koľkokrát za deň) by sme si ruky mali umyť?  

J.B.: Jednoznačne sa nedá povedať koľkokrát denne si treba ruky umývať. Potrené je sa naučiť a vždy si ruky automaticky umývať v nasledovných situáciách:

- ak sú ruky viditeľne znečistené,

- po použití toalety,

- pred každým jedlom,

- po príchode z vonkajšieho prostredia, či už domov, do práce a pod.,

- po manipulácii s nečistými predmetmi,

- po práci v záhrade, resp. s pôdou,

- fajčiari pred zapálením si cigarety.

Prečítajte si ďalšie ČLÁNKY a UŽITOČNÉ RADY, ktoré sme pre vás pripravili.

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
18. feb 2019
Aj tí najmenší potrebujú v nemocnici rozveseliť. :tulip: Práve preto majú naši zdravotní klauni v repertoári vždy niekoľko uspávaniek, ktoré utíšia plač či ukolíšu k spánku. Aké pesničky spievate vašim detičkám vy? :slight_smile: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 15. feb 2019
Manikúra so zmyslom pre humor... :wink: Želáme vám usmiaty a pohodový deň! :balloon: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 14. feb 2019
Na Valentína: :heart: „Podstatou lásky nie je to, že sa pozeráme jeden na druhého, ale že sa pozeráme rovnakým smerom." - Antoine de Saint-Exupéry. Vedeli ste, že naši zdravotní klauni doktorka Zagi a doktor Púpava sú v súkromí už vyše roka manželmi? Smiech pomáha, ale aj spája. :slight_smile: :thumbsup: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
13. feb 2019 Čítané 245x

:notes: Fidlikára :musical_note:

Predstavujeme naše programy, 3. diel 

O programe

... pre deti s mentálnym a kombinovaným postihnutím


Fidlikára je špeciálne predstavenie určené deťom s autizmom, deťom s mentálnym postihnutím a deťom s kombinovaným postihnutím. Zdravotní klauni navštevujú žiakov špeciálnych škôl priamo v ich triedach a otvárajú im dvere do nového sveta fantázie.

Myšlienka z Holandska

Hlavná myšlienka vznikla v Holandsku a program bol vyvinutý v úzkej spolupráci s expertmi, tak aby klauni mohli pracovať s každým dieťaťom osobitne a zároveň reagovali na celú skupinku detí. Pomocou hudby, piesní a jednoduchého príbehu vstupujú do často uzavretého sveta týchto detí a prinášajú im nové emocionálne podnety, ktoré majú vysoko terapeutický účinok.

To nie je voda, to je nebo!

„V spoločenskej miestnosti špeciálnej školy na nás čakalo deväť dušičiek. Zloženie detí bolo rôzne, rovnako aj typ ich postihnutia. Vzadu pri dverách stála rádová sestrička a chlapec, ktorý nervózne listoval v telefónnom zozname.

Pomaly sme začali. Hudba a spev sa rozliehali chodbami majestátnej budovy školy. Videli sme prvé nesmelé reakcie a zmeny nálad ako žiakov, tak aj pani učiteliek. Vzadu sa ozval buchot. Chlapec s telefónnym zoznamom zhodil stoličku. Diváci vpredu sa však venovali nám.

Po pesničke prišli na rad rekvizity. V momente, keď sme otvárali kufor v nádeji, že tam nájdeme hudobné nástroje, sa ozvalo: „ Aha voda!“ „ Vodu“ sme pomaly vybrali z kufra a začali ju približovať k divákom. Bola to veľká modrá tylová látka, ktorá sa dvíhala a padala priamo pred pohľadmi očarených detí.

„To nie je voda, to je nebo,“ ozvalo sa zrazu.

Po týchto slovách sa zozadu miestnosti ozval dupot. Chlapec s telefónnym zoznam pribehol k nám a ako zhypnotizovaný sa díval na naše „nebo“. Pomaly natiahol ruku k látke, nežne si ju prikladal k tvári a vlasom.

Prečítajte si celý príbeh, ktorý napísala zdravotná klaunka Mária Benkovská.

Špeciálne školy po celom Slovensku

Predstavenie Fidlikára sa sústreďuje najmä na zmyslové vnemy, akými sú napríklad hmat, zrak a sluch. Deti sa môžu dotýkať rozličných materiálov, ohmatať si rekvizity, započúvať sa do očarujúceho cinkania kľúčov a do zvukov jednotlivých hudobných nástrojov.

Zdravotní klauni navštevujú s programom Fidlikára špeciálne školy po celom Slovensku a záujem o toto unikátne predstavenie stále narastá.  Boli by sme radi, keby sme všetkým žiadostiam mohli vyhovieť a prostredníctvom jedinečného zážitku z Fidlikáry priniesť ďalším deťom radosť, úsmev a chuť objavovať svet okolo.

Koordinátorka programu

Zdravotná klaunka

Mária Benkovská

maria@cervenynos.sk

 Pozrite si fotky z programu Fidlikára.  

#cervenynos

Čítaj celý článok
Strana
Predošlá Strana
Ďalšia