Novinky

#cervenynos

cervenynos Overená organizácia
10. jún 2019
Predpoveď počasia - slnečno, miestami záplavy bublín a smiechu. :sun_with_face: Pozrite sa, do ktorých nemocníc prinesieme dobrú náladu tento týždeň: http://bit.ly/2F30Y9Y
#cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 6. jún 2019
Aj na operáciu sa dá ísť s dobrou náladou. :heart: Máme veľkú novinu. Odteraz budú zdravotní klauni prinášať radosť deťom pred operáciou už aj v Detskej fakultnej nemocnici Košice. :thumbsup: Rozširujeme náš špeciálny program N.O.S. - Na Operačnú Sálu. Klauni rozveselia deti čakajúce na operáciu na detskej chirurgii v Košiciach každú stredu od 7:00 do 12:00. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
28. máj 2019 Čítané 16x

Či má dieťa dva, päť alebo desať rokov, návšteva ambulancie detského lekára môže byť preňho i pre rodičov stále stres.


Zdravotní klauni okrem desiatok nemocničných oddelení navštevujú aj priestory pred odbornými ambulanciami, aby rozptýlili obavy a stres počas čakania na lekárske vyšetrenie. Niekedy sa dokonca stane, že vstupujú aj za dvere ambulancií, aby pomohli „humornou asistenciou“ pri zdravotných úkonoch ako odber krvi alebo výter z hrdla.

Doktor Kapusta a doktorka Spevavá navštívili čakáreň a ambulanciu detskej lekárky Kataríny Šimovičovej. Hneď bolo veselšie! 

V súčasnosti môžete stretnúť klaunov minimálne raz do týždňa pred odbornými ambulanciami v NÚDCH Bratislava, v DFNsP Banská Bystrica, FNsP Žilina, DFN Košice.

Viac o našich programoch: www.cervenynos.sk

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
20. máj 2019
Je síce pondelok, ale zato upršaný. :cloud_rain: Nenechajte si pokaziť náladu. :slight_smile: :heart: #cervenynos

Pozrite sa, do ktorých nemocníc prinesú dobrú náladu zdravotní klauni: http://bit.ly/2YAy4Fz
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
15. máj 2019
„Moja dcéra Nikolka sa po operácii a bolesti prvýkrát zasmiala, keď za ňou prišli veselí klauni," - napísala nám mamka Marika. Želáme veľa úsmevov a zdravia všetkým deťom, či už sú doma, v škôlke, v škole či v nemocnici. :heart: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 12. máj 2019
Prajeme krásny deň všetkým mamičkám a želáme pevné zdravie, pevné nervy a pevné svaly na rukách. :muscle_tone1::two_hearts: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
6. máj 2019 Čítané 840x

V nemocničnej izbe číslo 8 bolo nejako dusno. Nielen preto, že do priestoru šesťkrát štyri metre prišla rozvetvená rodina na návštevu dlhovlasej blonďavej tínedžerky, ale hlavne preto, že po operácii a lekárskom verdikte zostali všetci mierne vystrašení. Každý sa to pokúšal skrývať po svojom a z každého to trčalo ako z ucha banán.

Pacientka Paulína je vyslovene modelkovský typ. Súmerná tvár, plné pery, sivé oči, krásna pleť. Keď som vstúpila do izby, pohľad na ňu ma zaskočil. Ja ju poznám. Ale odkiaľ? Prebleslo mi mysľou a odvtedy som mala v hlave červíka. Pri mojom vstupe nebola vyslovene odmietavá, ale jej od únavy prepadnuté oči mi naznačili, že tam nie je veľa miesta.

„Neviem, či sa vôbec zmestíte,“ povedala tichým hlasom.

Keďže som pomerne spratná, nenechala som sa takýmto upozornením odstrašiť. Popri zoznamovaní sa s ďalšími členmi rodiny som si všimla, že aj Paulínin brat je mimoriadne pekný a sympatický. Začala som teda merať koncentráciu krásy na meter štvorcový. Žiadny závažný proces, bežná procedúra zdravotných klaunov. Pri dokumentovaní bratovho 3D úsmevu som neodolala a odobrala som si vzorku. Nasadila som mu ružové okuliare a dala niekoľko kontrolných otázok, ako: „Videli ste už niečo krajšie ako môj nos?“ Podľa odpovede som zistila, že chlapec je na dobrej ceste k zaľúbenosti.

Tatko ale stále zostával smutný. Prečo venuje toľko pozornosti len mladému? Čítala som z jeho očí. A tak som sa rozhodla poskytnúť bezplatnú zdravotnícku údržbu aj staršiemu pánovi. Poutierala som mu šatkou plešinu, dezinfekčným sprejom som mu strekla pod pazuchu a vyrobila som mu balónovú gitaru. Spolu sme vymysleli novú pesničku:

Vždy, keď si utriem prach z plešiny,

cítim, že som celkom iný, cítim, že som IN.

Čo s tým, čo s tým, čo s tým?

Asi spravím veľký čin.

Červený nos si nasadím.

Odrazu bolo v izbe veselo. Dokonca až nebezpečne veselo. Keďže sa po niekoľkých upozorneniach a zákazoch dlhovlasá pacientka neprestávala smiať, zistila som, že fičí na názykovej látke s názvom dobrá nálada. Nechcela som vidieť, ako sa jej pri smiechu rozídu stehy v rane, a tak som radšej odišla.

Ako som tak s dobrým pocitom prechádzala k ďalšej izbe, otvorili sa dvere medzi chodbou a oddelením a onemela som. Už viem, kam Paulínu zaradiť. Tá podoba sa nedá zatajiť. Pred tridsiatimi rokmi sme si spolu s jej mamou Janou plánovali život. Vysnívali sme si rozprávkový príbeh, ktorý sa jednej z nás zjavne pomotal. Zostali sme stáť oproti sebe. Husté blonďavé vlasy padali Jane do tváre a napriek tomu, že sa snažila vyčarovať na tvári úsmev z nečakaného stretnutia, rozplakala sa. Dala som si dole klaunský nos, podišla som k nej a objala ju. Niekedy aj nás dobehne emócia, ktorú nedokážeme spracovať cez červený nos. Niekedy sme, tak ako ostatní, príliš zraniteľní ľudia.

Podlomené kolená, hlava točiaca sa závratnou rýchlosťou, lapanie po vzduchu, ktorý sa náhle vyparil z celej planéty. My, mamy, žijeme v tom čase niekoľko životov. Presne toľko životov, koľko srdiečok nám bilo pod srdcom. My, mamy, sme síce najsilnejší, ale zároveň aj najzraniteľnejší ľudkovia na svete.

zdravotná klaunka Mariana Kovačechová / doktorka Frčka Strelená

Veríte, že smiech pomáha aj v náročných chvíľach? Každý mesiac vám prinesieme nový príbeh zdravotných klaunov z o.z.  ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Príbehy sú napísané na základe ich skutočných zážitkov z nemocníc a domovov seniorov.

Príbeh bol uverejnený aj v knihe Malé zázraky.

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
20. apr 2019
Ako vyzerajú veľkonočné sviatky u vás? :slight_smile: Doktorka Cica Hopsalková si vždy potrpí na správnu výzdobu - či už domu, alebo hlavy. :hatched_chick::chicken: A vy už máte vyzdobené? #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
17. apr 2019 Čítané 216x

Je to už 15 rokov, čo zdravotní klauni z Červeného nosa po prvýkrát navštívili malých pacientov na detskej onkológii v Bratislave. Len málokto vtedy tušil, že jedného dňa budú klaunské návštevy rozveseľovať deti v nemocniciach po celom Slovensku.

Ale ako sa to celé začalo?

Prvý nápad skrsol v hlave doktorky Daniely Sejnovej, ktorá bola v tom čase primárkou na Klinike detskej onkológie a hematológie, NÚDCH v Bratislave. Na konferencii vo Francúzsku videla zdravotných klaunov a povedala si, že čosi také sa musí rozbehnúť aj na Slovensku.

Doktorka Sejnová pozvala na Slovensko Garyho Edwardsa, zakladateľa ČERVENÉHO NOSA. Krátko nato prví zdravotní klauni odštartovali jednu nádhernú a dobrodružnú cestu. 7. apríla 2004 sa narodilo občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors. 

Takto sme rástli. Na začiatku boli štyria zdravotní klauni, dnes ich je v tíme šestdesiat. Prvá nemocnica, ktorú sme navštívili, bol Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Dnes klauni prinášajú smiech do 43 nemocníc po celom Slovensku.

Pomáhame vďaka VÁM - ľuďom, ktorí nás podporujú a držia nám palce. ĎAKUJEME. :heart:

Prečítajte si, ako rástol Červený nos rok po roku.

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 15. apr 2019
Už ste stretli Pepu? :pig: Toto prasiatko rozveselilo aj Miška v nemocnici v Leviciach. Pepa pacientov vyšetrí, chrochtaním odmeria stav dobrej nálady a prípadne poskytne bravčovú masáž podľa želania. Hneď je veselšie! :slight_smile: #cervenynos

Pozrite sa, ktoré nemocnice navštívime tento týždeň: http://bit.ly/2KDB1TO
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
7. apr 2019
Už len 85 rokov a máme 100! :birthday:
Práve DNES je ten VEĽKÝ DEŇ. Takto pred 15 rokmi, 7. apríla 2004 vznikol ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Zo srdca ďakujeme vám všetkým, ktorí nás podporujete a držíte nám palce - sme tu a pomáhame vďaka VÁM. :heart:#cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
4. apr 2019
Zdravotní klauni rozveselili ľudí v uliciach 11 fotiek
cervenynos Overená organizácia
3. apr 2019
Začiatkom apríla sme si pripomenuli Svetový deň povedomia o autizme. Aj Červený nos bol včera modrý. :slight_smile: V súčasnosti sa odhaduje, že každé 59 dieťa sa narodí s poruchou autistického spektra. Ľudia s autizmom a ich rodiny potrebujú našu podporu a porozumenie. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
2. apr 2019 Čítané 61x

Už spoza dverí tuším, že pôjde o veľkú vec. Priložíme uši na dvere a podľa zvukov vychádzajúcich z miestnosti sa zhodneme, že vnútri je minimálne jeden malý uplakaný chlapec.

Spoza chrbta nás prekvapí hlas zdravotnej sestry: „Skúste trošku rozosmiať toho nášho Milanka, nechce jesť. Už tri dni do seba nič nedal.“ Táto informácia dokreslila našu predstavu. Po istom „klop, klop“ vchádzame do miestnosti. Na toto nás ale mayovky nepripravili. Asi päťročný poblednutý kučeravý chlapček sedí v železnej postieľke v nemocničnom pyžame a plače. Ruky má zložené v lone a na jeho modrých očiach vidieť, ako veľmi za posledné dni zoslabol. Na nočnom stolíku má pritom obrovskú kopu banánov, sušienok a jabĺk. Všetky nedotknuté.

„Dobrý deň,“ pozdravím. „Ja som primárka De Mencia a toto je môj kolega doktor Harmanček, prišli sme vás vyšetriť.“ Malý Milanko prestáva plakať, no jeho oči nie sú o nič prívetivejšie. Stále sa nás bojí, musíme byť opatrní.          Pristupujeme k pacientovi a začíname vyšetrenie. Najskôr treba poskytnúť bublinkovú anestéziu, ktorá funguje len v spojení s lahodnou hudbou. Sestrička, ktorá práve ošetruje pacienta vo vedľajšej miestnosti, sa na nás usmieva cez sklenené steny jednotky intenzívnej starostlivosti. V tom sa stane niečo, čo nikto nečaká. Doktor Harmanček sa dotkne Milanka čarovným prstom a on svieti! Svieti ruka, noha, hlava, jednoducho všetko. Pacient je prekvapený a priznám sa, že aj my. Jediné možné vysvetlenie je, že sa pacient mení na žiarovku, a keďže dlho nejedol, budeme mu musieť voperovať do päty elektrické káble, ktoré ho budú vyživovať z klasickej dvestodvadsaťvoltovej zásuvky. Je tu ale šanca, že keď trošku podrastie, budú sa mu môcť voperovať do brucha tri deväťvoltové batérie, čo pre neho znamená že bude poháňaný dvadsaťsedemvoltovou silou, ktorá sa rovná sile dvoch celých a jednej sedminy koňa.

Malý Milanko už neplače. Teraz len vypliešťa oči na doktorov a nechápe, či to myslia naozaj vážne. Doktor Harmanček suverénne odkrýva perinu a meria mu pätu dreveným tĺčikom na mäso.

„Ja si myslím, pán doktor, že by sme to s tým jedlom mohli ešte naposledy vyskúšať, nemyslíte?“ Hovorím zamyslene, držiac sa za bradu, aby som vyzerala trošku inteligentnejšie, ak sa to s menom De Mencia vôbec dá. Doktor neprotestuje. Lúpem banán a namierim ho k ústam malého pacienta. Ostaneme s doktorom nehybne stáť a čakáme, či sa nám na našu nastraženú udicu niekto chytí. Zrazu sa stane niečo úžasné. Z ničoho nič sa pred nami objaví obrovská šelma, ktorá sa drobnými tesákmi pomaly blíži k potrave, až nakoniec zahryzne do banána. Toto nás absolútne šokuje. Nepredpokladali sme, že sa tento už skoro robotický človek opäť vráti k svojej prirodzenej potrave. Spanikárime a s doktorom Harmančekom sa dohadujeme, že nemôžeme dopustiť, aby si odhryzol znovu, lebo potom ho už nebudeme môcť operovať. Milanko pomaličky, poctivo prežúva, usmieva sa a z úst mu vytŕča banán, ktorý len veľmi, veľmi ťažko lezie dole krkom. Ham, ozýva sa znova.

„Aaaaaaa, on papá, on zase papá, panikaaaaa!“ vykrikujem a doktora Harmančeka oblievajú mdloby. To už je ale neskoro. Milanko sedí v postieľke, smeje sa, až mu poskakujú pliecka, a veselo žuje banán. Jeho líčka pomaly ružovejú a banán je čoraz menší a menší. Zdravotná sestra, ktorá celú túto situáciu sleduje z druhej miestnosti, odkladá misku s vatovými tampónmi na malý stolík vedľa pacienta, ktorého práve vyšetruje, a bez pohnutia sleduje, ako malý Milanko po troch dňoch opäť papá. Do očí sa jej tlačia slzy dojatia. Pri odchode z izby máme pocit, že v postieľke sedí úplne iný chlapec. Milanko nám máva, posiela nám pusinky a v líčkach má opäť ružovú farbu. Na chodbe nás stretne sestrička, podáva nám ruku a ďakuje za zázrak.

zdravotná klaunka Jarka Sýkorová / primárka De Mencia

Veríte, že smiech pomáha aj v náročných chvíľach? Každý mesiac vám prinesieme nový príbeh zdravotných klaunov z o.z.  ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Príbehy sú napísané na základe ich skutočných zážitkov z nemocníc a domovov seniorov.

Príbeh bol uverejnený aj v knihe Malé zázraky.

#cervenynos

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
26. mar 2019
Spoznávate ich? Doktor Slíž a primárka Ritka boli poctení, keď dostali v nemocnici tento vydarený portrét. Čo kreslia najradšej vaše deti? :slight_smile: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
21. mar 2019
Dnes si obúvame na každú nôžku inú ponožku. :slight_smile: 21. marec je totiž Svetovým dňom Downovho syndrómu. Zapojte sa aj vy a pridajte sa k heslu dnešného dňa: „Každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším." :thumbsup: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
20. mar 2019
V rozpuku. :cherry_blossom: :seedling: Želáme usmiaty prvý jarný deň. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
19. mar 2019 Čítané 19x

:hospital: Ambulantné klauniády :hospital:

Predstavujeme naše programy, 4. diel 

O programe

... pre deti čakajúce s rodičmi pred odbornými ambulanciami

Smiechom proti nude

Od roku 2013 zdravotní klauni navštevujú priestory pred odbornými ambulanciami, kde stretávajú malých pacientov v sprievode ich rodičov a blízkych. Čas čakania na odborné vyšetrenie, ambulantný zákrok, alebo iné zdravotné úkony je často predĺžený pocitom nudy, strachu z prostredia, alebo únavy z choroby. Zdravotní klauni svojou prítomnosťou a humornými situáciami menia náladu detí a rodičov.

Neraz sa stane, že vstupujú aj za dvere ambulancií, keď sú k tomu vyzvaní lekármi alebo ošetrujúcim personálom, ktorí usúdia, že „humorná asistencia“ zdravotných klaunov pomôže urýchliť a efektívnejšie vykonať zdravotný úkon pri dieťati, ktoré je mimoriadne ustráchané.

Klaunské návštevy znižujú stres

„Prácu zdravotných klaunov hodnotím veľmi pozitívne a budem rada, keď ich návštevy budú pokračovať. Keď v pondelok prídu zdravotní klauni, v čakárni sa ozýva detský smiech. Deti, ktoré prichádzajú do ambulancie sú uvoľnené, klaunské návštevy znižujú u nich stres."

Oľga Šuleková, lekárka všeobecnej ambulancie pre deti a dorast

„Stretnúť zdravotných klaunov bol Dorotkin zážitok dňa, možno aj týždňa, ak nie mesiaca. Hneď nám všetkým, malým i veľkým bolo veselšie."

otec Ján

Pozrite si fotogalériu z našich ambulantných klauniád.

#cervenynos 

Čítaj celý článok
cervenynos Overená organizácia
18. mar 2019
Smieme prosiť? :dancer: Predstava, že v seniorskom veku sa nedá zabávať, spievať či dokonca tancovať, neplatí. Práve naopak - aj seniori potrebujú na chvíľu zabudnúť na problémy a jednoducho sa radovať zo života. #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
12. mar 2019
S úsmevom to ide ľahšie. :slight_smile: :thumbsup: :heart: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 8. mar 2019
„Tvárte sa prirodzene, ženy... Dnes si nás viac všímajú." - odkazuje všetkým ženám k dnešnému MDŽ doktorka Frčka Strelená. :wink: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
7. mar 2019
:balloon: HĽADÁME / WANTED! :balloon:
Deti (dnes už možno dospelých), ktorým zdravotní klauni priniesli radosť veeeľmi dávno. Tento rok oslavuje Červený nos 15. narodeniny. :birthday: Radi by sme si spolu s vami spomenuli na to, aké boli prvé roky nášho združenia. Napíšte nám váš zážitok alebo pošlite fotku! :slight_smile: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
Správa bola zmenená 5. mar 2019
Už ste s deťmi vymysleli masku na karneval? Inšpirujte sa Adelkou, ktorá sa rozhodla, že bude zdravotná klaunka. :slight_smile: :heart: Aj takýmto spôsobom chce dať ľuďom vedieť o našej práci. Ďakujeme! :thumbsup: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
1. mar 2019
Čo potrebujú seniori? „Pomoc, lásku, opateru. Druhého človeka, ktorý by ich pochopil," povedala psychologička Judita Uličná, ktorá pred rokmi iniciovala návštevy zdravotných klaunov v zariadení Domov jesene života v Bratislave.
Sme radi, že môžeme prinášať úsmevy aj „skôr narodeným", pretože my všetci, bez ohľadu na vek, sa potrebujeme smiať. :heart: :thumbsup: #cervenynos
Zobraz celú správu
cervenynos Overená organizácia
26. feb 2019 Čítané 340x

Vaše 2% z dane dokážu veľa.  Aj vy rozmýšľate, ako týmto spôsobom pomôcť vašej obľúbenej organizácii? Je to síce viackrokový proces, no o to jednoduchší.

Darovanie 2%

15. januára 2019 Notárska komora SR zverejnila zoznam prijímateľov 2% z dane. V tomto zozname sa nachádzajú všetky organizácie, ktoré splnili podmienky a zaradili sa tak medzi oprávnené organizácie uchádzajúce sa o 2% z dane fyzických a právnických osôb.

Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti

Ďalší míľnik v tomto procese je 15. február 2019. Do tohto dňa potrebujú všetci zamestnanci-fyzické osoby požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a nechať si vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti. Toto potvrdenie je veľmi dôležité, nakoľko sa prikladá k formuláru na darovanie 2% (Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane).  

Venovali ste sa v roku 2018 dobrovoľníckej činnosti? Pred tým, než vypíšete potrebné tlačivo na darovanie 2%, spočítajte si svoje dobrovoľnícke hodiny odrobené v minulom roku. Ak ste boli dobrovoľníkom viac ako 40 hodín, môžete venovať nie 2% ale 3%. A to je naozaj rozdiel.

Elektronické podanie daňového priznania

Pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri platí od 1.1.2018 povinnosť komunikovať s finančnou správou výhradne elektronicky, právnické osoby - platitelia DPH majú túto povinnosť už od roku 2014. Od 1.7. 2018 túto povinnosť nadobudli aj fyzické osoby - podnikatelia - SZČO resp. živnostníci. Ako podať daňové priznanie elektronicky sa dočítate v tomto článku.

Dokedy  podať daňové priznanie resp. dokedy darovať 2%?

Ak ste SZČO, firma, tak váš termín pre podanie daňového priznania a rovnako aj venovanie 2% je 31. marec 2019, resp. 1. apríl 2019. Ak si podáte žiadosť o odklad daňového priznania, platia pre vás iné dátumy.

Ak ste zamestnanec, ktorému robí daňové priznanie zamestnávateľ a máte v rukách Potvrdenie o zaplatení dane, prípadne potvrdenie o odpracovaní dobrovoľníckych hodín, tak potrebujete vypísať ešte tlačivo - Vyhlásenie o poukázaní 2%. Termín odoslania týchto 2 prípadne 3 formulárov je 30. apríl 2018. POZOR! Tieto formuláre je potrebné zaslať na Daňový úrad v mieste vášho bydliska a NIE vybranej organizácii, ktorej chcete 2% darovať.

Podrobný postup ako vypočítať výslednú sumu, ktorú ste sa rozhodli venovať vybranej organizácii a ďalšie doplňujúce informácie nájdete v tomto článku.

Tu nájdete stránkové dni daňových úradov.

Čo sme dokázali vďaka vašim 2% z dane?

Prinášať smiech chorým deťom či seniorom môžeme iba vďaka VÁM - ľuďom, ktorí nás podporujú. Aj vďaka vašim 2% z dane sme minulý rok zrealizovli až 2 291 návštev detí v nemocniciach po celom Slovensku,  304 návštev seniorov, 10 týždňových programov Cirkus Paciento pre dlhodobo choré deti, 59 predstavení Fidlikára pre deti s autizmom a deti s postihnutím a 46 návštev detí v domácej a paliatívnej liečbe.

» Pošlite 2% z dane o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors

#cervenynos

Čítaj celý článok
Strana
Predošlá Strana
Ďalšia