Novinky

#laboratorna_diagnostika

veronique2508 AMBASÁDORKA
14. jan 2019 Čítané 69x

  Alergia je neprimeraná reakcia nášho imunitného systému na bežné látky, na ktoré nealergický organizmus nereaguje. Alergická reakcia je sprostredkovaná tzv. špecifickými IgE protilátkami, ktorých tvorba sa dá zistiť napr. vyšetrením krvi. Ak sa tvorba špecifických IgE protilátok nepotvrdí, príčinu je potrebné hľadať inde. Okrem „bežných“ alergií existujú aj tzv. intolerancie, ktoré nemajú imunologický podklad, ale sú spôsobené poruchou enzýmov, a to ich nedostatočnou tvorbou alebo funkčnou poruchou. Patrí sem napr. laktózová intolerancia, intolerancia kravského mlieka či histamínová intolerancia.

Histamínová intolerancia je stav, ktorý vzniká nepomerom medzi príjmom histamínu a schopnosťou organizmu odbúrať ho. Klinické prejavy histamínovej intolerancie sú veľmi pestré, medzi typické príznaky patrí pocit nafúknutého bruška, kŕče v bruchu, hnačka, svrbenie a začervenanie pokožky, menej špecifické sú napr. migréna, chronická únava alebo bolestivá menštruácia. Riešením je okamžité radikálne vylúčenie potravín s vysokým obsahom histamínu.

     Dôležité je spomenúť aj tzv. oneskorené potravinové reakcie, ktoré poznáme skôr pod názvom, intolerancie a predstavujú zvyšný chýbajúci diagnostický článok pri podozrení na neznášanlivosť nejakej potraviny. Tieto oneskorené potravinové reakcie môžu byť výsledkom zvýšenej priepustnosti črevnej steny pre dané problematické potraviny. Vzhľadom na prenikanie potravín alebo zložiek potravín cez stenu čreva do okolitého tkaniva môžu vznikať imunitné komplexy z IgG protilátok a potravín, ktoré sú uložené v tkanivách a tie vyvolávajú zápalové reakcie, ktoré následne spustia rôzne ochorenia.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/zaludocne-problemy-neutichaju-moze-za-ne-len-prejedanie-sa/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #zdravie #potravinova_intolerancia #alergia

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
19. dec 2018 Čítané 193x

Často si možno myslíme, že otravu môžu spôsobiť iba mikroorganizmy, ktoré vniknú do krvi po úraze cez zle ošetrenú ranu. Omyl! Nedostatočne vyčistená rana, je len jednou z možných spôsobov rozvinutia otravy krvi. Vypuknúť môže aj pri bežných ochoreniach, ako sú infekcia močových ciest, pľúc, kostí tráviaceho traktu či po uštipnutí hmyzom. Vtedy život zachráni len rýchle určenie diagnózy a správne nasadená liečba.

Kto je hlavným vinníkom?

Jedným zo základných vyšetrení pri diagnostike sepsy je hemokultivácia. Tá pomáha určiť pôvodcu, aký mikroorganizmus presne spôsobil problém a aké antibiotiká naň zaberajú. Medzi najčastejších vinníkov otravy krvi patria baktérie Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus, enterokoky a z kvasiniek sú to druhy rodu Candida. Okrem základných biochemických parametrov sa vyšetrujú aj špecifické markery, ktoré indikujú septický stav. Pri diagnostike otravy krvi je dôležité vedieť, či vznikla ako následok zranenia alebo ochorenia. Ak sa potvrdí, že má pacient naozaj sepsu, je nevyhnutné zistiť aj to, ktorý konkrétny mikroorganizmus ju vyvolal.

Pretože čas je dôležitý

Sepsa znamená vždy život ohrozujúci stav, preto lekári najčastejšie aplikujú širokospektrálne antibiotiká priamo do žily, aby bol účinok čo najrýchlejší. Práve s rýchlosťou podávania terapie môže výrazne pomôcť laboratórium. Každá nemocnica má k dispozícii mikrobiologické laboratórium, ktoré je schopné vykonať kultivačné vyšetrenie krvi. V prípade pozitívneho kultivačného nálezu môžu ihneď informovať ošetrujúceho lekára o tom, aký typ mikroorganizmu tento život ohrozujúci stav vyvolal. Identifikáciu konkrétneho mikroorganizmu hemokultiváciou vedia v laboratóriách Medirex poskytnúť do 24 hodín.

Čo keď antibiotiká nezaberú?

V súčasnosti máme obrovský problém s narastajúcou rezistenciou mikroorganizmov na antibiotiká. Ide o to, že niektoré antibiotiká prestávajú účinkovať, pretože baktérie voči nim nadobudli odolnosť. Čo ak sa to však stane pri sepse? Na trhu sú dostupné rôzne druhy antibiotík a nejaké určite zaberú. Aj keď možno nie hneď, pri vyššej koncentrácii určite áno. Práve preto sa pri sepse určuje v laboratóriu aj minimálna inhibičná koncentrácia antibiotík, aby sa nestalo, že vám lekár bude podávať zbytočne nízke alebo vysoké dávky lieku, ktoré nepomôžu.

Je neprehliadnuteľná

Kým sa pri mnohých ochoreniach stáva, že ich lekár môže prehliadnuť kvôli nejednoznačným príznakom, otrava krvi je v tomto iná. Lekár by ju mal zaručene ihneď rozpoznať. Ide len o to prísť do ambulancie lekára včas. Medzi najčastejšie príznaky patrí horúčka so zimnicou a triaškou, zrýchlené dýchanie a pulz, v ťažkých stavoch aj dýchavičnosť, poruchy vedomia, veľmi nízky krvný tlak, bledosť a potenie. Pri sepse je nevyhnutná hospitalizácia pacienta s antibiotickou liečbou.

Nie je to „konečná“

Otrava krvi nie je za každých okolností smrteľná. Našťastie, nie je to tak. Na otravu krvi zomiera 30 až 40 percent postihnutých. Zvyšok má však šancu vyliečiť sa, a to dokonca aj bez následkov. Dôležité je ju včas podchytiť a správne diagnostikovať. Je nutné pátrať po príčine infekcie v organizme, odstrániť ju a liečiť. Napríklad ak je za sepsu a infekciu srdca zodpovedné ložisko v dutine ústnej, treba ho odstrániť, pretože po ukončení antibiotickej liečby by sa sepsa mohla rozvinúť opäť.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/otrava-krvi-vznika-aj-pri-beznych-chorobach/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #otrava_krvi #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
10. dec 2018 Čítané 19x

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako získať potrebné informácie o svojom zdraví? Výsledky laboratórnych vyšetrení vám pomôžu zorientovať sa v niektorých základných diagnózach. Práve tieto výsledky vás možno ľahšie usmernia k návšteve potrebného špecialistu, a tak zaručia včasnú diagnostiku ochorenia. Priamo v laboratóriách Medirex môžete absolvovať širokú škálu vyšetrení na vlastnú žiadosť. Ak presne viete, aké laboratórne vyšetrenie potrebujete, stačí sa naň objednať na stránke  www.laboratornadiagnostika.sk. Vyberiete si dátum, čas a miesto odberu, ktoré vám najviac vyhovuje a zarezervujte si ho. Na odbery príďte vždy v dohodnutom čase a nalačno.

V laboratóriu sa vykonáva odber krvi, moču a ďalšieho biologického materiálu. Priamo na odbere si dohodnete spôsob, ako sa k vám výsledky dostanú, a to buď zaslaním na e-mail, alebo ďalšou návštevou v laboratóriu. Výsledky u väčšiny vyšetrení sú k dispozícii do 2 – 5 pracovných dní. Výnimkou sú vyšetrenia potravinových intolerancií. Tu je potrebné počítať s dlhším časom na dodanie výsledkov. Obvykle do 2 až 3 týždňov od odberu. O vyšetrenia na vlastnú žiadosť môžete požiadať aj vtedy, ak vám vyšetrenie mimo indikačných obmedzení zdravotnej poisťovne odporučí váš lekár. Vtedy prinesiete do laboratória odobratú vzorku biologického materiálu spolu s vyplnenou žiadankou od vášho lekára. Na takéto vyšetrenie si nepotrebujete zarezervovať termín.

U detí mladších ako 15 rokov sa v laboratóriách Medirex odbery nevykonávajú. V takom prípade je potrebné požiadať ošetrujúceho lekára dieťaťa o súčinnosť. Na vyšetrenie do laboratória môže prísť mladistvý od 15. roku života do dovŕšenia dospelosti, a to v sprievode zákonného zástupcu, ktorý personálu laboratória udelí súhlas na odber biologického materiálu svojho dieťaťa.

Vyšetrenia na vlastnú žiadosť pacienta nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale pacient si hradí cenu vyšetrenia sám. V súčasnosti je možné objednať sa na vyšetrenie do odberových miest v centrálnych laboratóriách v Bratislave a v Košiciach alebo v bratislavskej poliklinike Mýtna.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/nove-odberove-centra-pre-verejnost/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

www.laboratornadiagnostika.sk

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
6. dec 2018 Čítané 37x

Celiakia je ochorenie, ktoré môže uniknúť pozornosti nielen všeobecných lekárov, ale aj špecialistov. Všeobecný lekár sa však s pacientom stretáva najčastejšie, a preto môže odhaliť problém ako prvý. Základom je správna a včasná diagnostika. V prvom kroku stačí dať spraviť pacientovi rozbor krvi.

Aký je rozdiel medzi celiakiou a intoleranciou lepku? Celiakia je celoživotné autoimunitné ochorenie, ktoré je spojené s príjmom lepku. Avšak existujú aj iné imunologické cesty, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce potravinové reakcie na lepok, ktoré musíme brať pri diagnostike do úvahy. Okrem „klasických“ alergií (spôsobené protilátkami IgE), ktoré, samozrejme, tiež musíme vylúčiť, existujú aj oneskorené potravinové reakcie. Tie pacienti poznajú pod názvom intolerancie a predstavujú zvyšný chýbajúci diagnostický článok pri podozrení na neznášanlivosť nejakej potraviny, teda aj lepku.

Celiakia vzniká v dôsledku imunologickej precitlivenosti na prijatý glutén. V laboratóriách sa robia sérologické vyšetrenia a stanovujú sa protilátky. Výsledok základného testu na celiakiu, je pacientovi k dispozícii už za 1 týždeň. Ak je výsledok pozitívny, lekár odošle pacienta ku gastroenterológovi, ktorý mu urobí biopsiu tenkého čreva, aby sa zistilo prípadné poškodenie tenkého čreva.

Dať sa vyšetriť na celiakiu má význam najmä vtedy, keď pociťujeme príznaky ako napríklad hnačka, nafukovanie, zvýšená plynatosť, pocit tlaku v bruchu po požití lepku. Menej špecifické príznaky sú porucha trávenia, anémia, celková slabosť, osteoporóza, zmeny psychiky alebo kožné prejavy. Na celiakiu by mali byť vyšetrené aj páry, ktoré majú problém prirodzene splodiť dieťatko.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/ako-sa-zistuje-celiakia/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #celiakia

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
27. nov 2018 Čítané 55x

Za pocitom celkovej slabosti, únavy, kŕčov či búšením srdca, môže byť aj nedostatok draslíka. Ten je veľmi dôležitým minerálom, ktorý je súčasťou našich buniek. Práve draslík je nevyhnutný pre správnu funkciu tkanív a orgánov, nervov, svalov, srdca a ciev. Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča prijať denne aspoň 3,5 g draslíka. Jeho hladina v krvnom sére by sa mala pohybovať v rozmedzí 3,5 – 5,0 mmol/l.

Kto je najviac ohrozený nedostatkom draslíka?

Pacienti liečení určitými diuretikami pri vysokom krvnom tlaku, zlyhávaní srdca či ochorení obličiek, sú najviac ohrození vznikom hypokaliémie. Príčinou môže byť aj zvracanie, hnačky či nadmerné užívanie preháňadiel. Inou príčinou zvýšených strát draslíka je nadmerná tvorba nadobličkových hormónov alebo ochorenia obličiek. Menej častou, no rovnako dôležitou príčinou, je nedostatok draslíka v prijímanej potrave. Najvhodnejšou prevenciou pred hypokaliémiou u zdravého človeka, ktorý netrpí žiadnou poruchou obličiek, je dôležitá vyvážená strava s dostatočným obsahom draslíka.

Kde hľadať draslík?

Vhodné zdroje draslíka sú zelenina a ovocie, mäso a produkty z obilnín. Spomedzi zeleniny sú bohatým zdrojom draslíka zemiaky, paradajky, strukoviny, zelená listová zelenina, ako špenát, špargľa, kel, kapusta, zelené vňate, tekvice. Okrem známych banánov majú vysoký obsah draslíka aj marhule, bobuľové ovocie, avokádo, sušené ovocie, huby, klíčky a orechy. Z ďalších potravín treba spomenúť morské ryby, napríklad losos, ale aj mliečne výrobky, jogurty a výrobky z cereálií. Pre zachovanie draslíka v strave je vhodnejšie upravovať zeleninu dusením ako varením vo vode, ktorá sa aj s „vylúhovaným“ draslíkom vyleje.

Ako odhaliť hypokaliémiu?

Osoby s vysokým krvným tlakom alebo chronickým ochorením srdca alebo obličiek, ktorí dlhodobo užívajú lieky s možným znižujúcim účinkom hladiny draslíka v organizme, by mali byť pravidelne sledovaní lekárom. V prípade, že má váš lekár podozrenie, že za vaše zdravotné  ťažkosti môže nedostatkom draslíka, môže požiadať o vyšetrenie jeho hladiny v krvi. Pri podozrení na hypokaliémiu lekár vždy kontroluje aj krvný tlak, ktorý draslík ovplyvňuje a hľadá typické prejavy nízkej hladiny draslíka na EKG. Samotné vyšetrenie hladiny draslíka v krvi je dostupné aj v laboratóriách MEDIREX a to nepretržite počas 24 hodín. Od prijatia vzorky v laboratóriu je výsledok dostupný už do 1 hodiny. Ak však lekár požaduje aj doplňujúce vyšetrenia v sére a v moči, vrátane vyšetrení hormónov, ktoré sú potrebné pre presné určenie príčiny hypokaliémie, môže to trvať dlhšie.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/busi-vam-srdce-mate-krce-a-citite-sa-slabe-co-ak-mate-nedostatok-draslika/?utm_source=Modry-Konik&amp=&utm_medium

#zenskeveci #starajmesaoseba #draslik  #laboratorna_diagnostika #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
14. nov 2018 Čítané 29x

Čo si budeme hovoriť – krv je veľmi vzácna a nenahraditeľná tekutina. Prúdi v tele každého z nás a každá zložka krvi má svoju nezastupiteľnú úlohu. Významné zastúpenie tvoria červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík a zachraňujú život pacienta. Pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi je určená krvná plazma. Krvné doštičky, naopak, zastavujú krvácanie. Vedeli ste však, že najnevyhnutnejšia je podľa národnej transfúznej služby darcovská pomoc ľudí s krvnou skupinou A RhD +? Práve tá je potrebná vo viac ako tretine všetkých prípadov. Stále ale platí, že univerzálnym darcom je človek s krvnou skupinou 0 RhD negatív.

Darovanie krvi je šľachetný čin, ktorý pomáha ostatným ľuďom a je úplne jedno, akú krvnú skupinu máme. Jediným darovaním krvi môžeme potenciálne zachrániť až 3 ľudí. Ak sme vhodným darcom a náš zdravotný stav to umožňuje, určite neváhajme. Stačí, ak splníme základné kritériá. Podmienkou je vek od 18 do 60 rokov a minimálna hmotnosť 50 kilogramov. Ak ste neprekonali v poslednej dobe závažné infekčné ochorenia ako hepatitída, nemáte závažné a chronické ochorenia a, samozrejme, nie ste nosičom HIV vírusu. Ženy počas tehotenstva i menštruácie, žiaľ, darovať krv nemôžu. Muži majú v tomto oproti nám výhodu – darovanie môžu absolvovať každé 3 mesiace a my ženy každé 4 mesiace od posledného odberu.

Pre potenciálnych darcov krvi, teda pre vás, by mal byť v prvom rade motiváciou pocit, že práve vy môžete zachrániť život. Na Slovensku je vo všeobecnosti nedostatok krvi, preto – kto môžete, choďte darovať krv! Naše rozhodnutie môže rozhodnúť o osude iného človeka a zachrániť jeho život. Veď čo môže byť viac ?

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/daruj-krv-zachranis-zivot/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

            www.ntssr.sk


#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #darovanie_krvi

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
15. okt 2018 Čítané 29x

Pozývam vás do laboratória budúcnosti. Na Slovensku máme svetový laboratórny unikát, jedinečný svojho druhu. Je to najmodernejšia automatická linka a volá sa Aptio. Jej domovom je komplex laboratórií MEDIREX GROUP v Bratislave. Je raritou nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Umožňuje urýchliť a skvalitniť analýzu vzoriek, ktoré sa denne rátajú v desiatkach tisícoch.

Aptio spája viacero diagnostických oblastí do jedného celku vďaka 24 analyzátorom, ktoré pracujú súčasne. Skracuje čas potrebný na získanie výsledkov a znižuje potrebu manuálnej práce personálu v laboratóriu. Z jedinej skúmavky sa tak vďaka Aptio linke môže vykonať veľké množstvo testov súčasne, a to naprieč celým portfóliom laboratórnej diagnostiky.

Každá vzorka je po vykonaní testov ešte následne uchovávaná v chladiacich boxoch a v prípade potreby umožní vykonať dodatočné vyšetrenie bez toho, aby sme museli ísť opakovane na odbery. Biochemická linka má tak celý rad výhod, ale netreba zabúdať na jeden zásadný fakt – bez pomoci personálu by sme sa ďaleko neposunuli. MEDIREX GROUP má technologicky najmodernejšie laboratóriá, ktoré patria k európskej špičke a zabezpečujú komplexnú laboratórnu diagnostiku. Spolupracuje s laboratóriami po celom svete a zabezpečuje pre nich špeciálne vyšetrenia, ako napríklad neinvazívny prenatálny test, z krvi tehotnej ženy, ktorý sa už ako viete :slight_smile:, vykonáva od 11. týždňa tehotenstva pre skríningovú diagnostiku trizómie (najmä Downovho syndrómu). Hlavnou snahou všetkých týchto ľudí, pre ktorých je dôležitá nielen každá naša odobratá kvapka krvi, je poskytnúť všetkým pacientom kvalitnú starostlivosť o naše vzácne a nenahraditeľné zdravie. Pozrite si zaujímavé video o tejto modernej, unikátnej laboratórnej linke Aptio.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/nazrite-do-laboratorii-buducnosti/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post


#zenskeveci #starajmesaoseba #medirex #medicyt #laboratorna_diagnostika

Čítaj celý článok
Strana
Predošlá Strana
Ďalšia