"Toto som ja, keď som sa vracala domov z konkurzu na King Konga, kde mi povedali, že som na tú úlohu príliš škaredá. Bol to pre mňa dôležitý moment.
    Tento zle mienený názor mohol zničiť moje sny o tom, že sa stanem herečkou, alebo ma prinútiť, aby som sa vzchopila a verila si.
    Nadýchla som sa a povedala som: "Je mi ľúto, ak si myslíte, že som pre váš film príliš škaredá, ale váš názor je len jeden z tisícov."
    Dnes mám 18 nominácii na Oscara."

    ~ Meryl Streepová

    Prevzaté z Filmy pro pamětníky

    #film #merylstreep #sebavedomie #motivacia #atraktivita #nazor #sen #nominacie #oscar

    nianai
    Správa bola zmenená    31. jan 2022    

    Nádherné 😍

    Motivácia v praxi...ako ju vidia iní a aká je v skutočnosti ❤️

    Je kľúčom k úspechu v každom veku a v každej oblasti 🏆

    #motivacia #kluckuspechu

    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=102...

    sabusik321
    4. jan 2022    Čítané 978x

    "Zopár" dôvodov, prečo sa zúčastniť Novoročnej výzvy 2022 cez Fitshaker.sk

    Ahojte, spísala som Vám dôvody, prečo skúsiť Novoročnú výzvu 2022 ☺️ alebo iné cvičenie cez Fitshaker:

    • Časovo nenáročná (do 30 minút denne), prístup k cvičeniam 24/7
    • Nepotrebuješ pomôcky na cvičenie (stačí podložka na cvičenie, tenisky) 
    • Máš odhodlanie, ale potrebuješ pomôcť a poradiť
    • Rady a tipy ohľadom stravy od výživovej poradkyne, tiež jedálniček
    • Super tréneri nielen zo Slovenska ale aj z Čiech, priamo u teba doma
    • Nemusíš nikam chodiť, môžeš cvičiť aj pyžame ako ja dnes ráno
    • Cenovo dostupné (9,90 EUR mesačne)
    • Možnosť zúčastniť sa výzvy aj súťažne a vyhrať skvelé ceny (viac info v našej skupinke)
    • Nemusíš chudnúť, môžeš len formovať či spevňovať
    • Ak sa človek hýbe, má oveľa väčšiu motiváciu jesť zdravšie (u mňa to funguje tak, že ak sa donútim cvičiť, potom málokedy siahnem po niečom nezdravom)
    • Super pocit po cvičení – tie vyplavené endorfíny sú na nezaplatenie
    • Cvičenia v slovenskom a českom jazyku, technika cvikov pekne vysvetlená, tiež ako dýchať pri jednotlivých cvičeniach 
    • Samozrejme podpora v našej skupine Cvičíme s Fitshaker.sk, kde bude viacero príspevkov 🙂
    • Garancia od Fitshaker, že ak po 2 mesiacoch cvičenia a dodržania rád o stravovaní neuvidíš výsledky, vrátia ti peniažky za členstvo 
    • máte sa načo pozerať: tento rok nás rozvášni Kubánec Eliér a jeho Loca Dance :D

    Link na príhlásenie a viac informácií nájdete tu : https://fitshaker.sk/novorocna-vyzva

    Odmeny po úspešnom absolvovaní výzvy:

    • Super pocit po dosiahnutí akýchkoľvek výsledkov (či v podobe centimetrov alebo v podobe zmeny čísla na váhe)
    • Zmena, ktorú si všimne aj tvoje okolie a začne sa pýtať čo robíš, že vyzeráš tak dobre (pre mňa neopísateľne dobrý pocit)
    • Dôvod na zmenu šatníka (buď ušetríš a oblečieš tie veci, čo máš v skrini už pár rokov na kôpke menom „raz schudnem“, alebo si proste konečne vybehneš na nákupy a kúpiš si veci o 1/2/3 čísla menšie, za odmenu 😊
    • Super základ na lepší a zdravší život
    • Nové informácie ohľadom stravovania a výživy

    Ešte stále váhaš? 😊 Tak sa pozri na žienky, ktoré výzvu absolvovali. Prípadne na moju premenu z roku 2018. 🙂

    Začiatok výzvy je 10.1.2022 takže máš čas na premyslenie, registrácia zaberie pár minút.

    Každý nový projekt v živote je príležitosťou pre zrod nových priateľstiev 💓

    #spolucestujuci #cesta #ciel #myslienkadna #studnamyslienok #citatyozivote #priatelstvo #motivacia

    dominika_sv16
    8. sep 2020    Čítané 1701x

    Dovolenka s deťmi? Tu je pár zistení, ktoré si inde neprečítate

    Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna štandardná rodina (jeden by ju nazval hádam až tradičnou). Táto sa jedného augustového dňa vybrala na dovolenku. Otec, matka, syn a dcéra. A všetci si poriadne na onej dovolenke oddýchli. Pekná rozprávka, však? Aj mne sa páčila. Krátka, ale výstižná a hlavne neuveriteľná.

    Hold, dovolenky plné relaxu, na ktorých načerpáte množstvo síl do pochmúrnejších dní, sú pre slabochov, ehm, pardon, chcela som napísať pre bezdetných. Respektíve pre detných, ktorí idú na dovolenku bez nich. Ale nebojte sa, toto nejde byť pochmúrny výlev o dôvodoch, prečo radšej ani nikam s deťmi nechodiť. Práve naopak! Len je dobré počítať takpovediac so všetkým. Toť pár postrehov, ktoré sa menej skúseným rodičovským jedincom môžu hodiť. Ja viem, že idem takpovediac s křížkem po funuse, ale dovolenky sa jeseňou nekončia... V zime prídu zas lyžovačky a tak ďalej... Až do leta. A v lete, akoby ste našli.

    1. Nie je únava ako únava

    Ono, fakt je, že rodič si na dovolenke s deťmi oddýchne oveľa menej ako na dovolenke bez detí, eventuálne s deťmi, ktoré majú množstvo animátorov alebo dostatok starých rodičov po ruke! ALE, táto únava je akási iná ako bežná domáca únava po vyčerpávajúcom kolotoči povinností, práce, stresov, varenia, obchôdzok po obchodoch a iných bohumilých aktivít. Pretože taká dovolenková únava vás zároveň napĺňa energiou. Nie je jej síce toľko ako po výdatnom neprerušovanom 12-hodinovom spánku, ale stačí na to, aby ste sa ráno zobudili usmiati, relatívne fresh a v dobrej nálade, že ste spali všetci na jednej „hromádce“ a napriek tomu vám nikto svojou dolnou končatinou neposúval vnútorné orgány. A za matky môžem podotknúť, že aj vynechanie kuchynských záležitostí značne prospieva celkovej dobrej kondícii matkinho organizmu. (Cigarety a alkohol skonzumované vo večerných hodinách, po uložení, už menej, ale to už je na individuálnom zvážení každího rodiča osobitne, všakže? Zas ono sa to tak nejak vyrovnáva s množstvom smiechu a endorfínov. HashtagViemSaBaviťAjBezAlkoholu.)

    A na druhej strane, aj deti sa akosi viac unavia. Aspoň tie naše. Prekvapivo nás v Terchovej prekvapili dlhými spánkami. Kým deti ostatných členov dovolenkovej formácie už rozoberali chatu, tie naše si pokojne odfukovali. Akože je pravda, že nešli spať o ôsmej, ale veď dovolenkový režim sme mali všetci, tak prečo nie aj ony. Grilovačka a rôzne hry na čerstvom vzduchu, až kým vás večerný chlad nevyženie z terasy, na to sa bude dobre spomínať počas sychravých novembrových večerov. (Táto veta mala skoro aj umeleckú hodnotu… asi ma chytá nostalgia už teraz v septembri.)

    2. Čím viac detí, tým viac… detí

    Ako ste si možno všimli, spomenula som pred pár riadkami iné deti. Veru, neboli sme na dovolenke sami. Mali sme parťákov. Iné rodiny s deťmi v podobnom veku. Nebojte sa, všetci sme si predtým dali podpísať čestné prehlásenia, že sme neboli v cudzine a zmerali sme si teplotu. Plus sme sa preventívne po večeroch dezinfikovali aj zvnútra...

    Ale čo múdre som vyypotila k tomu množstvu detí, sa dočítate na mojom blogu kari-matka.blog

    lenocka1984
    Správa bola zmenená    3. feb 2020    

    Prevencia je u detí veľmi dôležitá a deťom ju poisťovňa prepláca až 2x ročne. My chodíme už s oboma naraz. Danielko mal v decembri rok, ale zubkov má už 10, takže každý večer poctivo čistíme. Amálka má zase veľmi rada sladké a zubkov v 3 rokoch má 20. Úzke medzizubné priestory čistíme nitkou na šabličke a medzizubkou. Vyplatilo sa, nemá žiadne kazy - z ambulancie odchádza vždy s úsmevom a malým darčekom. Veľmi dôležité je, že pani doktorka Ohlasová v Košiciach má úžasný vzťah k deťom, takže deti sa k nej vôbec neboja. 👍♥️🥰 #prve_zubky #medzizubka #curaprox #motivacia

    (3 fotky)
    foxylady13
    31. mar 2019    Čítané 717x

    Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

    Muži sa usmievajú výrazne menej ako ženy. Tento rozdiel je zrejmý už pri dvojmesačných bábätkách. Kým muži sa na vysokých pozíciách usmievajú menej než ich podriadení rovnakého pohlavia, u žien neexistuje z tohto hľadiska žiadny významnejší rozdiel. Jedno je ale isté, smiech má kladný vplyv na myseľ a kto úsmevom nešetrí, lepšie nadväzuje vzťahy a muži dokonca vyzerajú príťažlivejšie. Zmysel pre humor navyše veľmi pomáha proti psychickým problémom a dokáže predchádzať depresiám.
    Existujú dva druhy úsmevov
    Skutočný úsmev pôsobí na dve svalové skupiny okolo úst a očí a nie je možné ho simulovať. Druhý, hraný úsmev, ovplyvňuje len svalovú skupinu okolo úst. Predstieraný úsmev tiež značí určitú podriadenosť. Ukazuje vodcovi, že sa nemusí ničoho obávať. Kým podriadená osoba sa takpovediac smiať musí, dominantná osoba sa môže usmievať, kedykoľvek sa jej zachce. Keď je šéf so svojimi zamestnancami, je teda väčšia pravdepodobnosť, že u neho budeme môcť pozorovať skutočný úsmev so zapojením očí a úst, zatiaľ čo u zamestnancov sa bude častejšie objavovať podriadený úsmev len so zapojením svalov okolo úst.

    Žena je nešťastná, muž dominatný
    Ženy, ktoré sa neusmievajú, bývajú považované za nešťastné, ale o mužoch, ktorí sa nesmejú si ostatní myslia, že patria medzi dominantných jedincov. Zaujímavé je, že úsmev účinkuje vždy, či je naozajstný alebo falošný. Rozhodujúci je totiž úsmev sám o sebe. Pri úsmeve sa uvoľňujú svaly a zvyšuje sa sekrécia endorfínov. Humor tiež napomáha prekonávať najrôznejšie problémy každodenného života.

    Smiech prekonáva aj bolesť
    Mnoho štúdií tiež uvádza, že smiech zvyšuje prah vnímania bolesti. Podľa Willibalda Rucha z Zurišskej univerzity dokázala skupina dobrovoľníkov podržať ruku v ľadovej vode dlhšie, keď bola predtým rozveselená vtipmi.

    Smiechom ku štíhlejšie línii
    Niektoré účinky smiechu sú viditeľné aj na prvý pohľad. Denným patnásťminútovým smiechom môžete schudnúť za rok až o dva kilogramy. Smiech totiž zvyšuje tep a zamestnáva početné svaly, takže účinkuje podobne ako bežná prechádzka. Ľudia, ktorí pozerajú komédie tiež spotrebujú o 20 percent kalórií viac, ako keby sledovali iný televízny program.

    Veselá matka, zdravé dojča
    Ďalšie pozitívne účinky smiechu sa prejavujú aj na kojencoch: ak sa matka smeje, obsahuje jej mlieko viac melatonínu, ktorý priaznivo ovplyvňuje spánok dojčaťa, chráni jeho pokožku pred kožnou vyrážkou a alergiami.

    Ako často sa schuti zasmejete vy?

    ZDROJ: www.fithall.sk

    foxylady13
    25. mar 2019    Čítané 276x

    Letná motivácia ako byť fit do plaviek

    Pokiaľ ešte stále bojujete s nejakými kilami navyše a nepripadáte si v plavkách práve sexi, možno pre vás máme riešenie. Vieme, ako si môžete pomôcť k vysnívanej postavičke. A paradoxne je to celkom jednoduché! A stále máte do leta ešte nejaký ten mesiac.

    Ak chcete mať naozaj krásnu postavu, žiaľ len túžba stačiť nebude. Potrebujete motiváciu. Silnú motiváciu. Takú, ktorá vás po troch dňoch driny a vystúpenia z vlastnej zóny komfortu neprejde. Pozrite sa ako dosiahnuť váš vytúžený cieľ!

    1. Musíte mať plán 

    Bez plánu to jednoducho nepôjde. Takého, ktorý si nastavíte dlhodobo. Ak by ste sa totiž strikne držali len toho, že vám stačí zhodiť 5 - 6 kíl na ”plavkové obdobie”, veľký efekt to veru mať nebude. Aj keď je to prirodzene tá jednoduchšia cesta. Zostavte si v kalendári zoznam aktivít, ktoré budete robiť na dennej báze. Napríklad v pondelok plávanie, v utorok beh, v stredu spinning a tak ďalej. Rovnako to urobte aj s jedálničkom. Na každý deň si naplánujete, čo chcete jesť. A držte sa toho. Vždy funguje lepšie všetko, čo je čierne na bielom. A nezabudnite si to dať niekde na viditeľné miesto. Najlepšie na chladničku. 

    2. Strava, ktorá nepustí

    Strava je pri chudnutí kľúčová, to vieme všetky. Ťažko sa však zhadzujú kilá navyše, ak máte doma sladkosti a všetko, čo viete, že by ste si nemali dopriať. Lebo to uvidíte aj ako bonus na vlastnom zadku. Teda časom určite. Práve preto by ste mali kupovať len potraviny a jedlá, ktoré sú pre vás nutrične vhodné. Ak doma nenájdete to, na čo máte aktuálne chuť, časom na to aj tak zabudnete. Tým pádom si to nedoprajete. Rovnica je celkom jednoduchá. Nuž hor sa do nákupov s rozumom, plných ovocia a zeleniny!
    Môžete si zvoliť aj cestu s proteínovou diétou KetoDiet. Všetky potrebné info nájdete tu:

    https://www.ketodiet.sk/stranky/ako-ketodiet-funguje/

    3. Pripomínajte si váš cieľ

    Toto je nesmierne dôležité. Ak totiž zabudnete, prečo to vlastne robíte, veľmi rýchlo zídete z naplánovanej cesty. Ak máte napríklad fotku niekoho, kto je pre vás inšpiráciou, dajte si ju na viditeľné miesto a každý deň sa na ňu pozrite. Povedzte si: ”Áno, toto chcem a aj to dosiahnem.” Vždy je dobré mať nejakú vlastnú mantru. Skvele však funguje aj opačný princíp. Ak máte svoju fotografiu, kde si nepripadáte najatraktívnejšie a máte na nej kilá navyše, majte ju na očiach rovnako denne. Budete presne vedieť, prečo a pre koho to robíte. Tak čo idete na to? 

    ZDROJ: www.feminity.zoznam.sk

    foxylady13
    21. mar 2019    Čítané 162x

    Nájdite správnu motiváciu! Chudnite, pretože sa máte radi

    Nemôžete zapnúť svoje obľúbené šaty, partner obdivuje krivky inej ženy a výstup na tretie poschodie po svojich vám pripadá ako výstup na osemtisícovku? Vaše sebavedomie najskôr práve utrpelo veľkú ranu a vy si tak môžete pripadať škaredí až menejcenní. Je to však ten správny dôvod, prečo so sebou začať niečo robiť?

    Nenechajte sa strhnúť tzv. negatívnou motiváciou, ktorá je založená na tom, že sa vám na sebe niečo nepáči. Táto motivácia sa totiž môže vytratiť rovnako rýchlo, ako k vám prišla. „Než sa vrhnete do akejkoľvek redukčnej diéty a pravidelného športovania, nájdite pre zmenu pozitívny dôvod. Nechudnite, aby ste sa necítili tuční, jedzte zdravo, pretože máte svoje telo radi a chcete byť sami so sebou spokojní. Uvidíte, že kilá potom pôjdu dole samy,“ hovorí Martina Dvořáková, diétna trénerka KetoDiet, ktorá sa zdravému stravovaniu venuje už viac ako 15 rokov.

    Jeden tanier, dva uhly pohľadu

    Jete zdravo len preto, aby ste nepribrali, alebo preto, že vám to jednoducho chutí? Na tanieri môžete mať vo výsledku to isté, rozdiel je však v prístupe. Spomeňte si na rozhovor so svojou štíhlou kamarátkou, ktorá tvrdí, že je všetko, čo chce. V tej chvíli ste jej zrejme neverili alebo vám napadlo niečo o nespravodlivosti bleskového metabolizmu. Ľudia ako vaša kamarátka neberú vyváženú stravu a pravidelný pohyb ako nutné zlo, ale ako svoj životný štýl, ktorého by sa za nič na svete nevzdali. Vedia totiž načúvať svojmu telu a vedia, že ľahšia pravidelná strava s nižším množstvom sacharidov a potrebnými bielkovinami im prospieva nielen na tele, ale aj na duši. „Pre seba by ste mali vždy chcieť to najlepšie. Jedzte zdravo a kvalitne, nájdite si pohyb, ktorý vás bude baviť, spite doružova a odstráňte zo svojho okolia negatívne aspekty, či už to sú zle naladení ľudia alebo zbytočný stres,“ odporúča Martina Dvořáková. Ani desiatky tvrdo zhodených kilogramov vám nezaručia spokojnosť a sebavedomie, keď sa do chudnutia pustíte z nesprávnych dôvodov.

    Odmeňujte sa pochvalou

    Každý krok správnym smerom, či už ide o premenu stravy alebo prvú lekciu nového cvičenia, si zaslúži pochvalu. Veď ste sa práve odhodlali vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, čo nebýva ľahké, a urobili tak niečo pre seba! Cítite sa šťastnejší? Pochváľte sa. Pokojne opakovane. Často to za vás nikto iný neurobí. 🙂 Ochota a vôľa niečo zmeniť vyžaduje veľkú dávku odvahy, trpezlivosti a sily. Možno sa budete musieť vyrovnať aj s rozpačitými až negatívnymi reakciami svojich blízkych. Nedajte sa a svoje odhodlanie si udržte. Nie ste si istí, ako začať? Na to sú tu špecialisti. Ak pre vás nie je zdravá a vyvážená strava bežnou záležitosťou, nechajte si podať pomocnú ruku. Či už si vyberiete účinnú proteínovú diétu - https://www.ketodiet.sk/stranky/o-proteinovej-diete/  alebo inú cestu k svojmu novému spokojnejšiemu ja, nebuďte na to sami. Je zbytočné sa doma stresovať tým, čo máte kedy jesť.

    Pokĺzli ste sa? Nechajte to plávať

    Aj keď sa poctivo držíte svojho diétneho plánu, môže nastať situácia, keď bude pohár vína s priateľmi alebo kúsok voňavej bábovky od mamičky silnejší ako vy. „To sa jednoducho stane. Dôležité je prešľap príliš neriešiť, hodiť ho za hlavu a cítiť sa v pohode,“ vysvetľujeMartina Dvořáková. Najhoršie, čo sa môže stať, je, že vám potom pôjdu kilá dole o niečo pomalšie. „Chudnutie nie je súťaž. Za občasný prehrešok vám nikto body strhávať nebude. Navyše na zmenu prístupu k sebe samému a jej realizáciu potrebujete silu, energiu a sebavedomie, tak sa pre jedno pošmyknutie zbytočne nenervujte,“ dodáva Martina Dvořáková.

    Doprajte balzam telu aj duši

    Aby ste sebe a svojmu telu dokázali, že si ho vážite, starajte sa oň. Telo máte len jedno a investícia do neho sa vám zaručene vráti. A čo iného dokáže spríjemniť deň tak ako uvoľňujúca masáž, sauna, wellness alebo návšteva kozmetického salóna? Rozmaznávajúcimi procedúrami, odkiaľ odchádzate svieži a oddýchnutí, sa však starostlivosť o telo nekončí. Nemenej dôležitý je aj pravidelný pohyb. „Možno vás prekvapí, že fyzická aktivita je odmenou aj pre mozog. Cvičenie, presnejšie svalová záťaž, vyplavuje do krvi antistresové hormóny, tzv. endorfíny, ktoré navodzujú pocit šťastia a dobrej nálady,“ uzatvára Martina Dvořáková.

    Či už sa venujete posilňovaniu, tancu, behu, joge alebo akémukoľvek pohybu, ktorý vám robí radosť, nechajte sa vďaka nemu nabiť pozitívnou energiou a jarná únava vás nedoženie.

    Rozhodli ste sa pustiť do KetoDiet?

    Skvelé! Skúsené výživové poradkyne vám totiž budú zdarma k dispozícii na telefóne, e-maile, v online čete priamo na webovej stránke KetoDiet -https://www.ketodiet.sk/ , alebo sa staňte členom vernostného klubu Moja KetoDiet a pripojte sa k ostatným spolubojovníkom v uzavretej facebookovej skupine, kde sa okrem cenných rád môžete tiež motivovať navzájom.

    ZDROJ: www.ketodiet.sk

    foxylady13
    16. mar 2019    Čítané 3661x

    Roztrasené vnútorné stehná – hlavný problém mnohých žien

    Roztrasené vnútorné svalstvo stehien je hlavnou príčinou toho, čo spôsobuje, že vaše nohy vyzerajú tučné. 

    Ak sa chcete tejto negatívnej črty zbaviť, musíte dostatočne zapracovať na precvičení svalov vnútornej časti stehien.

    Ženy a ich vnútorné stehná

    Táto časť tela je spolu s bruškom u žien najproblematickejšou partiou. Preto je veľmi dôležité naučiť sa ich dokonale precvičiť. Ak sa na nich však nachádza veľa tuku, nepomôže vám ani kvalitné cvičenie. Okrem precvičenia týchto partií sa preto treba zamerať aj na správne stravovanie a na vykonávanie aeróbnej aktivity.

    Cviky na vnútorne stehná

    Výhodou nižšie uvedených cvikov je, že sú veľmi jednoduché, a teda sa dajú vykonávať aj doma. Pred cvičením sa vždy rozohrejte (5 minút akéhokoľvek pohybu). To pomôže vášmu metabolizmu sa nakopnúť. Ďalším dôležitým úkonom pred cvičením je dynamický strečing, vďaka ktorému predídete zraneniam. Samotné cvičenie vykonávajte v dĺžke približne 30 minút. Po tréningu vykonajte statický strečing, ktorý vám pomôže dosiahnuť lepšie uvoľnenie svalov.

    Roznožovanie

    Vzpriamene sa postavte, pričom rukou sa oprite o stenu. Jednu nohu plynulým pohybom roznožujte do strany, približne do uhla 45°. V tejto polohe zotrvajte tri sekundy a následne nohu plynulo vráťte k druhej nohe, ale nepoložte ju. Po vykonaní stanoveného počtu opakovaní, vykonajte aj na druhú nohu.  

    Široké drepy

    Postavte sa do širokého postoja s chodidlami širšie, ako sú vaše ramená. Cvičte drepy, pričom nezabúdajte, že kolená musia stále smerovať do strán.

    Kmitanie nohou

    Ľahnite si na bok, hornú nohu pokrčte a spodnú natiahnite. Začnite zdvíhať spodnú nohu a vo výške približne 40 až 50 cm nad zemou pohyb zastavte a s nohou začnite kmitať v rozmedzí cca 10 centimetrov.

    Strihanie nohami

    Ľahnite si na chrbát, ruky si dajte vedľa tela. Nohy si vystrite do mierneho 45-stupňového uhla. Kolená aj špičky majte vystreté, nohy roznožte a vzápätí urobte zástrih prekrížením oboch nôh.

    Stláčanie vankúša pomocou kolien

    V ľahu na chrbte si položte nohy na podlahu, pričom v kolenách majte uhol 90°. Medzi kolená si vložte vankúš a ten stláčajte a následne uvoľňujte.

    Medzi ďalšie cviky, ktoré vám tiež pomôžu pri precvičení vnútorných stehien, patria, samozrejme, drepy, ďalej výpady dopredu, výpady dozadu, výpady do strán...

    Všetky uvedené cviky vykonávajte formou kruhového tréningu v 3 až 5 cykloch a v počte 15 až 20 opakovaní. 

    Zdroj foto: goodfon.su

    Zdroj článku: www.cvicte.sk

    foxylady13
    14. mar 2019    Čítané 2535x

    Chcete mať čistú pleť? Zmeňte jedálniček.

    Čo s vami urobí zdravá výživa - za hodinu, deň, týždeň, mesiac a rok? Tým, čo vkladáme do úst, neovplyvňujeme len kondíciu nášho tela, ale aj stav pleti. Práve krásna, čistá a žiarivá pleť dokáže pozdvihnúť celkový vzhľad viac, ako čokoľvek iné.

     O pokožku tváre i celého tela sa možno starať dvojakým spôsobom - zvonku a zvnútra. Môžeme na seba denne nanášať vrstvy ošetrujúcich a hydratačných prípravkov, čistiť kožu peelingom, ošetrovať ju sérami a masírovať zázračnými prípravkami proti vráskam, ale keď podceníme rolu vyváženej a zdravej stravy, nikdy nedosiahneme vysnívané výsledky.

    Jedálničkom je možné ovplyvniť ekzémy, kožné alergie, akné, vrásky aj vyrážky rôzneho pôvodu - len je potrebná systematickosť, poctivosť a trpezlivosť.
       
    Výživa pleti rovná sa výživa tela a naopak. Keď budete dobre živiť svoje telo, budete mať istotu, že aj pleť dostáva to najlepšie.
       
    Tu je niekoľko tipov, ako prostredníctvom jedla vyživíte a rozžiarite svoju pleť:

    Mastné kyseliny - omega 3 a 6 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správnu funkciu organizmu, nervového systému, metabolizmu, ale aj pre kvalitné vlasy a pleť. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na omega 3 viac nenasýtené mastné kyseliny, ktoré nám v jedálničku často chýbajú. Doprajte si preto tučné morské ryby, orechy, orechové maslo, akékoľvek semienka aj avokádo. Energetickej hodnoty tukov sa nebojte - vyvážia ju svojím pozitívnym vplyvom na zdravie i pleť.

    Proteíny - bielkoviny sú stavebným kameňom všetkých tkanív nášho tela, teda aj pleti. Aby sa mohla koža kvalitne hojiť a regenerovať, je potreba jej stavebný materiál dodávať v jedle. Jedzte chudé mäso, ryby, celé vajcia, mliečne výrobky aj strukoviny. Vyživíte nielen svaly, ale aj pleť.

    Vitamíny - nebojte sa toho, že by ste mali vo svojom jedálničku nedostatok vitamínov - teda za predpokladu, že jete dosť zeleniny a ovocia. Ak sa bojíte, že svojmu telu vitamíny v takom množstve, v akom by ich potrebovalo, nedodávate, nebojte sa zaobstarať si multivitamínové tablety. Pleť potrebuje predovšetkým vitamíny C, B a E!

    Minerály - s minerálmi je to ako s vitamínmi - v našich podmienkach takmer nikto ich nedostatkom netrpí. Pleť minerály miluje, preto jedzte potraviny, ktoré sú bohaté na selén, zinok, vápnik, horčík či železo. Nájdete ich v mäse, zelenine, ovocí, vajciach i mliečnych výrobkoch. Multiminerálové doplnky stravy sa predávajú tiež, ale ako aj u vitamínov platí, že ak máte jedálniček pestrý, nepotrebujete ich. Ak ich chcete vyskúšať, nebojte sa, určite vám neublížia.

    Voda - voda je základ života aj hydratovanej pleti. Pite čistú vodu, minerálky a slabé čaje; naopak zabudnite na nadbytok alkoholu, kofeínových a sladených nápojov. Myslite na to, že nielen vaše telo potrebuje piť, ale aj jeho pokožka. Dehydrovanú pleť spoznáte ľahko tak, že sa vysušuje a tvoria sa na nej zbytočne vrásky - a to predsa nechceme.

    Zdroj: www.fithall.sk

    foxylady13
    13. mar 2019    Čítané 1994x

    7 rituálov pre lepší deň, ktoré zaberú len pár minút

    Rituály sú užitočné. Vo svete, ktorý je plný chaosu, neočakávaného a zmäteného kriku a zhonu, dokážu vytvoriť ostrovček bezpečia, pokoja, poriadku a pohody. Spríjemnite si všedné a uponáhľané dni rituálmi, ktoré zaberú nanajvýš pár minút, ale po ktorých budete oddýchnutí, ako by ste sa vrátili z dovolenky od mora. 

    No, myslím si, že s tým morom je to trošičku prehnané, ale každý si chce predsa ten svoj deň spríjemniť, no nie? 

    1. Ranná kávička - či už vaša obľúbená kávová hodinka pripadá na ráno, dopoludnie, čas po obede alebo popoludňajšie hodiny, užite si rituál pitia kávy (čaju) všetkými zmyslami. Svoj horúci nápoj čuchajte, dotýkajte sa hrnčeka, vnímajte jeho teplotu, farbu, zvuky a samozrejme chute. Počas pitia kávy sa nenechajte ničím a nikým rušiť. Táto chvíľa patrí len vám.

    Ja by som inak nič iné nerobila, len sa dotýkala tých hrnčekov kávy počas dňa? :D

    2. Horúca sprcha - vypnite myšlienky a pustite na seba prúd sprchy. Hladkajte svoju kožu, masírujte sa, nasávajte vôňu sprchového gélu, započúvajte sa do zvuku vody, pozorujte, ako sa uvoľňujú svaly a ako všetok stres a starosti odtekajú spoločne s mydlinkami a vodou preč.

    Toto sa ale s dvoma potvorkami, čo mi väčšinou robia v sprche spoločnosť až tak nedá :D Asi sa musím začať sprchovať o polnoci :D

    3. Hlboké dýchanie - hneď po prebudení sa skúste 5x pomaly nadýchnuť a vydýchnuť. Buďte chvíľu len tu a teraz, so svojím telom, svojím dychom a vašou mysľou. Tento extrémne užitočný rituál opakujte kedykoľvek počas dňa!

    4. Aromaterapia - kúpte si domov aj do práce aróma lampu alebo aróma olej v rozprašovači. Pri výbere dbajte na to, aby boli oleje 100% prírodné - syntetické vône môžu spôsobovať bolesti hlavy. V priebehu dňa si doprajte pár okamihov, kedy na seba necháte vône intenzívne pôsobiť. Sledujte, čo robia s vaším telom i náladou. Ak potrebujete chvíľku súkromia a pokoja, pomažte si olejčekom zápästia a dlane, dlane priložte na tvár, zatvorte oči, nasávajte vôňu a vnímajte vnútorný pokoj a harmóniu.

    5. Dezert dňa - každý deň, aj ten najbežnejší, si zaslúži dezert. To vy si zaslúžite dezert! Aj v prípade, že dodržiavate diétu alebo len chcete jesť zdravo, si toto potešenie neodopierajte. Sladká odmena je niečo, na čo sa môžete celý deň tešiť, niečo, čím sa odmeníte, alebo niečo, čím si spravíte náladu. Je jedno, či siahnete po šiške, proteínovej tyčinke alebo miske ovocia - dajte si niečo, čo máte radi a čo si potom nebudete vyčítať.

    Môžete vyskúšať aj niečo z KetoDiet dezertov:

    https://www.ketodiet.sk/c/proteinove-dezerty/

    6. Vítanie a lúčenie - venujte čas vítaniu a lúčeniu sa s tými, ktorých máte radi. Vždy pri odchode a príchode domov pobozkajte svojich milovaných, privoňajte si k ich vlasom, objímte ich a pozrite sa im do očí.

    7. Vypínanie telefónu - po príchode domov vypnite telefón (v ideálnom prípade) alebo ho aspoň dajte z dohľadu. Keď vám bude niekto volať, telefón počujete, ale vyvarujete sa nezmyselnému surfovaniu po internete, sociálnych sieťach a mailoch ( toto sa ešte musím ja osobne naučiť ).

    Hovorte si reálnymi ľuďmi a sledujte vlastné myšlienky. Žite vlastný život a nebuďte otrokmi svietiacej obrazovky.

    A ako ste na tom vy? Máte nejaké podobné rituály?

    foxylady13
    12. mar 2019    Čítané 1312x

    Ako na boľavé svaly? Ďalším cvičením?

    Takmer každý, kto cvičí, pozná bolesť svalov, ktorá sa dostavuje po náročnom tréningu. Bolesť býva celkom príjemná - vďaka nej vieme, že sme niečo robili, že sa svaly namáhali, a že bol tréning naozaj poctivý. Nie je ale bolesť ako bolesť. Niektorú stojí za to rozcvičiť ďalším pohybom, iná si žiada pokoj, teplo a dostatok živín.

     Zistite, ako je to s bolesťou svalov naozaj a podľa toho prispôsobte svoje ďalšie tréningy:


    Bolesť pri cvičení alebo tesne po ňom - vykonávate desiaty drep s ťažkou činkou a vaše stehná ako by boli v jednom ohni. Pálenie a štípanie je celkom príjemné - cítime, že sval pracuje tak, ako má. Na druhú stranu nám oheň vo svaloch zabráni urobiť hoci už len jediné opakovanie, a keď áno, patrične sa podľa toho tvárime.

    Vo svaloch vzniká laktát (soľ kyseliny mliečnej), ktorý slúži ako zdroj energie pre menej intenzívne zaťažené svaly. Laktát ale oneskorene nastupujúcu bolesť nespôsobuje - iba nás informuje, ako intenzívne práve cvičíme. Nie je bez zaujímavosti, že sa táto látka viac tvorí ľuďom na vysokosacharidovej strave! Odstránenie laktátu prebehne do 30 - 60 minút po skončení pohybovej aktivity.

    Bolesť svalov druhý až tretí deň - oneskorenú bolesť môžeme cítiť hneď na druhý deň po výkone, však nás môže sprevádzať až niekoľko dní. Oneskorená bolesť svalov sa väčšinou ozve po silovom tréningu, pri ktorom dochádza k mechanickému narušeniu štruktúry svalových vlákien. Tým, ako sa organizmus snaží sval opraviť, získava väčší objem, silu i vytrvalosť. Sama o sebe nie je pozitívnym alebo negatívnym signálom - vždy záleží na kontexte.

    Bolesť môže byť spôsobená dobrým, náročným tréningom, ale tiež pretrénovaním a nedostatočnou regeneráciou. Nemusí byť spôsobená len mikrotrhlinami vo svaloch, ktoré sú pre budovanie svalov žiaduce, ale napríklad opuchom alebo zápalom - a to už tak prínosné rozhodne nie je.

    Ak vás svaly bolia druhý až tretí deň po cvičení, ste schopní vykonávať bez obmedzenia bežné denné činnosti a bolesť je viac či menej príjemná, je to úplne v poriadku. Svalom stačí zvyčajne na regeneráciu 48 hodín, takže keď vás aj potom budú bolieť, to, či ich znova pôjdete potrápiť, záleží len na vás - a na tom či ste aj cez túto bolesť schopní odcvičiť kvalitný tréning.

    Bolesť, pretrvávajúca tri dni a dlhšie - býva známkou nedostatočnej adaptácie a regenerácie a môže naopak viesť k strate svalovej hmoty. Aby ste takémuto stavu zabránili, prispôsobte tréning svojim aktuálnym fyzickým možnostiam. Silový tréning by ste mali vmestiť do 60 minút, pretože dlhšie snaženie nie je účelné.

    Po tréningu vždy bez výnimky doplňte do 30 minút sacharidy (po ceste z posilňovne zjedzte napríklad banán) a po ďalšej polhodine zásobte telo proteínmi. Zabudnite na to, že by ste po cvičení už nič nejedli - to je tá najväčšia chyba, ktorú ľudia, snažiaci sa schudnúť, robia!

    Absencia bolesti - keď vás ani po drsnom tréningu svaly nebolia, neznamená to, že ste sa málo snažili! Pravdepodobne máte dobrú schopnosť regenerácie, kvalitne jete aj spíte a telo si skrátka s poškodenými svalmi vie dobre poradiť.

    Neposudzujte svoj tréning podľa miery bolesti svalov - posudzujte ho podľa výsledkov!

    Zdroj: www.fithall.sk

    foxylady13
    11. mar 2019    Čítané 2483x

    Jeden cvik, ktorým posilníte všetky problémové partie naraz

    Nájsť jeden jediný cvik, ktorým by sme posilnili všetky problémové partie naraz, je ako zabiť niekoľko múch jednou ranou. Možno, že si hovoríte, že taký cvik neexistuje, ale opak je pravdou - tým cvikom je starý dobrý angličák (v poslednej dobe známy tiež pod názvom "Burpee" podľa amerického fyziológa R. H. Burpeeho).

    Otázkou je, čo sú vlastne tie zákerné problémové partie? Pre ženy predstavujú zvyčajne oblasť tricepsov, brucha, zadku a stehien, pre mužov klasicky brucho, či oblasť nad opaskom nohavíc. Pre niekoho môže byť Achillovou pätou nedostatok sily, pre iného výdrž či aeróbna kapacita pľúc a celková fyzická kondícia. Či tak alebo onak - vďaka angličákom získate silu, výbušnosť, vytrvalosť, flexibilitu, kondíciu, zlepšíte výkon srdca, pľúc (kardiovaskulárneho systému), posilníte kosti a spevníte svaly doslova od hlavy až k päte.

    Naučte sa pravidelne vykonávať poctivé angličáky a uvidíte, že veľa ďalších cvikov na dosiahnutie Vašich cieľov nebudete potrebovať:

    1. Predkloňte sa a položte dlane na zem - hlava sa dostane pod úroveň srdca, čím srdce posilníte (je nútené pracovať inak). Zaťažíte spomínané zápästia i medzilopatkové svaly a zároveň si pretiahnete zadnú stranu stehien.

    2. Odskočte oboma nohami dozadu - v tejto fáze intenzívne pracujú predlaktia, ramená, svaly medzi lopatkami, brušné svaly, hlboký stabilizačný systém aj systém prednej strany stehien. Je potrebné zapojiť dynamiku a koordináciu pohybov.

    3. Preveďte klik - klik je skvelý sám o sebe. Zvoliť si môžete striktné varianty, pri ktorých držíte telo pevné a iba krčíte lakte až do okamihu, kedy hrudník leží na zemi, alebo varianty ľahšie - buď urobíte kliky na kolenách (aj tak bude tréning dosť namáhavý). Zaberajú tricepsy, ramená, prsné svaly, brucho a chrbát.

    4. Priskočte chodidlami späť k dlaniam - už ste možno zadýchaní, takže viete, že pracuje kardiovaskulárny systém a čerpáte energiu zo svalového glykogénu (neskôr tiež z tukových zásob). Prískokmi zamestnáte zadnú i prednú stanu stehien, zadok, ale aj svaly brucha, ramená i chrbát.

    5. Narovnajte sa a vyskočte - tu zapojíte bedrá, vzpriamovače chrbtice, zadnú stranu stehien a popoženiete krv v cievach. Opäť sa zmení poloha srdca - práve dokonale krvný obeh, srdce i pľúca stimulujete. Zvykajú si na zmeny tlaku, nútite telo i hlavu prispôsobovať sa nezvyklým podmienkam.

    6. Celý postup opakujte - začnite kontrolovaným nácvikom jednotlivých fáz cviku. Až si budete istí, že cvičíte tak, aby ste si neublížili, zrýchlite a pridajte opakovania. Začnite na 5 prevedeniach a pokračujte do okamihu, keď cítite, že je tréning náročný, ale nezničí Vás na ďalších niekoľko dní. Počet opakovaní postupne pridávajte a užívajte si radosť z lepšej kondície, pevnejších svalov, ale tiež zdravšieho, výkonnejšieho a štíhlejšieho tela.

     ZDROJ: www.fithall.sk

    foxylady13
    8. mar 2019    Čítané 305x

    Prečo sa pri tréningu cítite bez energie? Týchto 6 vecí vás brzdí!

    Pripadáte si ako vyžmýkaný citrón a pritom máte naplánovaný tréning. Cvičenie vás potom nebaví, výkony stoja za starú belu a neefektívne využitý čas vám akurát otrávi náladu. Niekedy sa naopak tešíte na to, že si dáte poriadne do tela, ale v okamihu, keď vybehnete alebo sa chopíte činky, ako by z vás vyprchala všetka energia.

    Sú typy ľudí, ktorým hladina energie v zásade príliš nekolíše, či už sa napchávajú jednoduchými cukrami, pijú litre kávy, behajú desiatky kilometrov alebo sa celý deň nudia pred televíziou. Pokiaľ k nim ale nepatríte a počas dňa zažívate okamihy naprostej bdelosti aj sily a naopak tiež momenty, kedy by ste najradšej zaspali aj pri chôdzi, spozornite!


    Zistite, čo z vás vysáva energiu ako upír a bráňte sa - vaše tréningové úsilie sa razom posunie o level vyššie:

    1. Jednoduchý cukor - keď si dáte pred cvičením jedlo s vysokým podielom jednoduchých sacharidov (nadmiera ovocia, sladkostí, pufované výrobky, sladké pečivo, sladené nápoje), možno, že sa pár minút potom budete cítiť skvele, ale s rovnakou rýchlosťou, s akou sa cukor do krvi dostane, s takou zase klesne. Než obujete tenisky, budete zrelí na spánok. Pred cvičením si preto dajte sacharidy komplexné, v rozumnom množstve (celozrnné výrobky, ražný chlieb).

    2. Málo kalórií - ak držíte diétu a ste v kalorickom deficite, nebudete mať na tréning silu. Aby ste odviedli dobrú prácu, nechajte si väčšinu sacharidov na dobu okolo tréningu. V netréningové dni naopak môžete sacharidov trošku ubrať.

    3. Priveľa tukov a bielkovín - napchať si pred pohybovou aktivitou pupok tukom a proteínmi nie je práve dobrý nápad. Tieto makroživiny sa dlho trávia, organizmus investuje všetky sily do ich spracovania a na poriadne cvičenie ich potom veľa nezostane. Ideálna je predtréningová kombinácia komplexných sacharidov (nie príliš vláknitých) a chudých proteínov.

    4.Nedostatok tekutín - keď počas dňa málo pijete, môžete sa pri pohybovej aktivite (a nielen pri nej) cítiť vyčerpaní. Bez vody v tele nefunguje poriadne nič, nieto ešte náročné tréningové plány. Popíjajte vodu priebežne - keď do seba nalejete naraz pol litra, zaťažíte obličky, budete behať na záchod a na energii vám to aj tak nepridá.

    5. Celodenné sedenie - po ôsmich hodinách za kancelárskym stolom sa cítite unavení, ako by ste nakladali uhlie. Vaše telo to jednoducho vzdalo - dlhým sedením sa preplo do lenivého módu a od vás nechce nič iné, než ďalšie sedenie na pohovke pri televízii a misu smažených lupienkov. Chyba! Vzdali ste to vy a telo naopak prahne po čomkoľvek, čo sa aspoň vzdialene podobá pohybu! Tak prehovorte predovšetkým svoju hlavu, telo už sa pridá.

    6. Motivácia - keď chýba motivácia, chýba motor, ktorý vás ženie ďalej. Nájdite motiváciu pre cvičenie a uvidíte, že žiadny tréning už nebude pretrpený! A pozor - motiváciou nemusí byť len štíhlejší pás alebo väčší podiel svalovej hmoty, ale aj psychická úľava, stretávanie sa s ľuďmi, zdravie, radosť z pohybu a nových zručností. Hýbte sa, skrátka preto, lebo môžete!

    ZDROJ: www.fithall.sk

    U nás sa nekričí. U nás sa motivuje 🙈 #motivacia #sommama #zdennikamatky #medzinamimatkami IG: @zdennikamatky

    foxylady13
    17. feb 2019    Čítané 211x

    Všetko, čo ste chceli vedieť o mäse, ale báli ste sa opýtať

    „Zjedz aspoň to mäso,“ prehovárala ma vždy mama, keď som bola malá a nechcelo sa mi jesť. Síce dodnes neviem, či bola hlavným dôvodom jeho cena alebo mamino pevné presvedčenie, že mäso je zdraviu prospešné, jedno je jasné. Nevedomky túto potravinu už vtedy postavila na veľmi vysoký piedestál. Myslím, že takto podobne to vyzeralo vo väčšine domácností kedysi.

    V čom je pre nás mäso výhrou? Ktoré živiny nám poskytuje a koľko ich v ňom nájdeme?

    Bohaté na bielkoviny. Tie komplexné

    Áno, mäso je naozaj bohaté na bielkoviny. A bielkoviny sú dôležité nielen na budovanie svalov, ako by si niektorí z vás mohli myslieť, ale tiež na obnovu vlasov, šliach alebo kože, na produkciu enzýmov, hormónov alebo protilátok. Jednoducho povedané sa podieľa veľkou mierou na tom, aby naše telo fungovalo tak, ako má. To už je poriadna zásluha.

    Možno už viete, že bielkoviny sa skladajú zo stavebných kameňov, ktoré sa nazývajú AMINOKYSELINY. Existuje ich celkom 21 a hneď 9 z nich (hovorí sa im esenciálne aminokyseliny) si naše telo nevie vyrobiť samo. Jednoducho to nedokáže. Musí ich preto získať z jedla.

    A teraz hádajte, kde komplexnú bielkovinu so všetkými 9 esenciálnymi aminokyselinami v správnom pomere a množstve nájdete?

    Presne tak. V mäse. Teda úplne presne v živočíšnych zdrojoch, medzi ktoré mäso patrí. Ďalšími sú ryby, morské plody, vnútornosti, vajcia alebo mliečne výrobky.

    Existuje, samozrejme, aj veľa zaujímavých rastlinných zdrojov (sója, tempeh, quinoa, strukoviny alebo určité druhy zeleniny, ako je brokolica alebo špargľa atď.), Ktoré sú síce vo všetkých chytrých knižkách opisované ako „neplnohodnotné“, ale ak si človek dá tú prácu, dokáže vďaka správne postavenému vegetariánskej či vegánskej strave dosiahnuť podobný efekt, ako by to bolo zo zdrojov živočíšnych.

    Koľko je v mäse bielkovín?

    Ak vám niekedy niekto tvrdil, že v 100 g steaku je 100 g bielkovín, potom sa naozaj nepekne pomýlil. Je ich výrazne menej a celkový obsah sa navyše mení podľa druhu mäsa. To však nič nemení na fakte, že sú zo všetkých makroživín najsýtivejšie a úspešne brzdia prejedanie aj návaly vlčieho hladu. Stavím sa, že zjesť vrecúško čipsov, sušienku a ešte kus čokolády by pre niekoho z vás nebol problém, ale dajte si po sebe dva 150 g kusiská mäsa. To už je iná káva.

    Späť ku gramom. V tejto prehľadnej tabuľke si môžete nájsť, koľko bielkovín vo vašom obľúbenom mäse (100 g) zhruba je:

    Hovädzie     21 g

    Jahňacie     17 g

    Srnčie     22 g

    Jelenie     20 g

    Kozie     20 g

    Kuracie     23 g

    Morčacie     23 g

    Bravčové     20 g

    Kančie     22 g

    Králičie     21 g

    Kačacie     19 g

    Bravčová pečeň     21 g

    Kuracia pečeň     18 g

    Bravčové/hovädzie obličky     16 g

    Vitamíny a minerály v mäse

    Keby som mäso zredukovala len na bielkoviny, bol by to smutný príbeh. Je totiž zároveň kvalitným zdrojom vitamínov D alebo B12 a tiež dobre využiteľného železa alebo zinku, minerálov dôležitých pre zdravý vývoj a krvotvorbu. Hojne sa spomínané minerály vyskytujú napríklad v hovädzom a bravčovom mäse.

    Je pre nás mäso naozaj prospešné?

    Teraz sa môže zdať, že mäso má výhradne pozitívny vplyv na náš organizmus, a tak vás ľahko vystraším. Rizikovým sa v mäse môže stať tuk, ktorý obsahuje veľké množstvo nasýtených mastných kyselín, ale aj toxínov, ktoré sa v tukovom tkanive usadzujú. Tieto tuky potom negatívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi, podieľajú sa na vzniku kardiovaskulárnych chorôb a môžu pôsobiť karcinogénne. Dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia niekoľkokrát zdôraznila negatívny vplyv predovšetkým tučného červeného mäsa na naše zdravie.

    Jesť alebo nejesť mäso?

    Predpokladám, že teraz budete trochu zmätení a možno budete tápať v tom, či teda mäso jesť alebo nie. Ak nemáte voči mäsu osobné či inak podmienené antipatie, doprajte si ho. Kombinujte jednotlivé druhy a keď budete mäso vo svojej strave využívať, siahnite po takom, ktoré neobsahuje príliš veľké množstvo tuku.

    Dajte si tiež záležať na výbere. Kupujte len také mäso, pri ktorom poznáte pôvod a zaujímajte sa o podmienky chovu, z ktorého pochádza. A teraz nenarážam na prepieranú kauzu problémového poľského mäsa.

    Pre vašu predstavu, mäso zvierat chovaných na pastve obsahuje spravidla viac zdravých omega-3 mastných kyselín a ak sú to navyše zvieratá chované podľa ekologických zásad (inak BIO chov), nedostávajú rastové hormóny, preventívne antibiotiká a sú výrazne menej vystavené pôsobeniu pesticídov, hnojív a ďalších toxínov z prostredia.

    Na etiketách informáciu o pôvode môžete vyčítať z položky chov, ktorá hovorí, kde prebiehala podstatná časť chovu daného zvieraťa a tiež jeho porážka. Ak sa zviera narodilo, chovalo a bolo porazené v jednej krajine, je táto informácia označená ako pôvod.

    Posledná vec, ktorá priamo ovplyvňuje prospešnosť mäsa, je jeho príprava, a tak by ste ju nemali podceniť. Varte, pečte v rúre, duste, využite pomalý hrniec. Oblúkom sa však vyhnite prudkému vyprážaniu na oleji, pretože oleje pri vysokej teplote oxidujú a tvoria sa z nich látky, ktoré by ste nechceli dať na tanier ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi.

    www.ketodiet.sk

    Autor: Janina Dvořáková

    Foto: Depositphotos, KetoDiet

    Zdroje:

    Štátna veterinárna správa, ministerstvo poľnohospodárstva

    IARC WHO

    Výučbové materiály odboru Nutričná terapia, LFUK

    William Davis: Život bez pšenice

    foxylady13
    29. jan 2019    Čítané 845x

    6 tipov, ako športovať aj za chladného počasia

    Zima toľko nepraje outdoorovým aktivitám ako ostatné ročné obdobia, ale určite nemusí byť prekážkou. Jedinou prekážkou v pohybovej aktivite, nech je stupňov, koľko chce, je vždy jedine naša hlava. Ako sa hovorí v bežeckých kruhoch: "Neexistuje zlé počasie na behanie, len zlé oblečenie."

    Športovanie v zimnom období má veľa výhod - ľahko udržíte svoju hmotnosť na uzde a v lete nebudete váhať skočiť do plaviek; zlepšíte si náladu, ktorú krátke a pochmúrne dni niekedy kazia; nevypadnete z tempa, ale tiež sa prirodzene zahrejete a popoženiete imunitu aj metabolizmus.

    Ak stále zbytočne váhate, či sa hýbať aj v zime, načerpajte inšpiráciu tu. Prečítajte si 6 tipov, ako zostať aktívny aj počas chladného počasia a keď sa leto opýta, čo ste v zime robili, môžete sa hrdo pochváliť:

    1. Vrstva - základom pre obliekanie sa na zimné športy je vrstvenie. Vybavte sa funkčným oblečením, ktoré bude možné vrstviť tak, aby telo mohlo odvádzať pot, ale zároveň bolo v teple. Funkčné oblečenie do chladného počasia spravidla udržuje teplo, ktoré si vytvoríte pohybom, takže pri výbehu môžete cítiť chlad, ale chvíľku po vybehnutí nie. Na behanie, jazdu na bicykli, či na korčuliach si zaobstarajte tiež čiapku, rukavice a nákrčník.

    2. Krytie tváre - kúpte si športovú šatku, opäť z funkčného materiálu, a cez ňu dýchajte. Zabudnite na to, že by ste išli športovať von a vdychovali mrazivý vzduch priamo do pľúc. Ak nie ste na nízke teploty zvyknutí, akurát by ste to potom odležali. Šatka cez nos a ústa môže byť trochu nepohodlná, ale verte tomu, že je veľmi užitočná.

    3. Kompresia - možno, že nie ste profesionálny alebo vrcholový športovec, avšak kompresné podkolienky by určite ocenili aj vaše lýtka. Kompresia pomáha v regenerácií, ale tiež zabraňuje kŕčom. V zime sa tieto ich vlastnosti môžu hodiť naozaj každému, a to pri akejkoľvek pohybovej aktivite.

    4. Dynamický strečing - pripraviť svaly na aktivitu v chlade je extrémne dôležité. Pred začatím pohybu je nutné dopriať im zahriatie formou aktívneho strečingu a miernych aeróbnych aktivít (poskakovanie, drepy, pretrepávanie, dynamizovanie).

    5. Teplé nápoje - pri vonkajšom športovaní do seba nelejte ľadové nápoje. Ak ste zvyknutí pri športe piť, dajte si niečo izbovej teploty. Iontové nápoje či rozpustné BCAA nebudú na škodu, pretože v chlade sú na organizmus kladené zvýšené nároky.

    6. Indoor - ak zimu zle znášate, schovajte sa do posilňovne, na skupinovú aeróbnu lekciu alebo na jogu. Nikdy ale nepodceňujte oblečenie na návrat domov - keď pôjdete z fitness štúdia rozohriatí a ľahko oblečení, koledujete si o prechladnutie.

    ZDROJ: www.hithall.sk

    foxylady13
    23. jan 2019    Čítané 1051x

    Ako si poradiť s chudnutím po menopauze?

    Mávate pocit, že stačí prejsť okolo tácky plnej buchiet alebo chlebíčkov a hneď máte dve kilá navyše? Postupné priberanie s pribúdajúcim vekom postretne takmer každú ženu (páni nám odpustia), aj keď sa nedopúšťa žiadnych zásadných diétnych omylov. Ako je možné, že zvlášť v období menopauzy začne ručička na váhe nekontrolovane stúpať?

    Tukové zásoby rastú, aj keď jete menej

    Aj ženy, ktoré sa doteraz pýšili štíhlou postavou, cítia zmenu. Začínajú pomaly priberať prevažne v oblasti pásu. „Spomaľuje sa metabolizmus a okrem ďalších nepríjemností ubúda aj svalová hmota. Preto hoci jeme viac-menej rovnako, priberáme. S pribúdajúcim vekom sa nám totiž mení podiel svalovej hmoty v prospech tukov,“ vysvetľuje prirodzený proces výživová poradkyňa KetoDiet Martina Dvořáková.

    Vyhnite sa extrémnym riešeniam

    Máloktorej žene sa priberanie páči. Nejde už totiž len o estetický dojem, ale aj o vnútornú spokojnosť a hlavne aj o zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení. Lenže riešenia, ktoré nešťastné ženy často volia, nebývajú práve šťastné. Siahnuť po na prvý pohľad účinnej diéte býva totiž krátkozraké. „Pri nevyvážených spôsoboch stravovania v podobe zázračných diét sa telo zbavuje vody a energiu na bežné fungovanie berie zo svalov. Pomer tukov sa tak v tele výrazne nemení a často potom dochádza k jojo efektu,“ varuje Martina Dvořáková. Navyše veľké a časté výkyvy hmotnosti nie sú pre telo vôbec zdravé a dlhodobo spomaľujú metabolizmus, ktorý sa vekom už aj tak sám odseba spomaľuje.

    Zmena stravy nutná

    Čím naštartovať metabolizmus a odbúrať tukové zásoby aj okolo toho začarovaného brucha? Zmeňte stravovanie. Znížte sacharidy a zľahka zvýšte bielkoviny. „Zatiaľ čo tuk na stehnách, zadku a pažiach vieme redukovať aj pravidelným cvičením, viscerálneho tuku v bruchu sa zbavíme iba vhodným zložením stravy. Aj preto je pre ženy, ktoré trápi vyššia nadváha, vhodná proteínová diéta. Vďaka tomuto spôsobu stravovania sa zbavíte tukových zásob aj okolo pása bez toho, aby dochádzalo k úbytku svalovej hmoty, ktorá už v tele tak či tak prirodzene ubúda,“ hovorí diétna trénerka Martina Dvořáková. Stále tiež dbajte na dostatočný pitný režim, t. j. 2 až 3 litre tekutín za deň. Pocit smädu s pribúdajúcim vekom klesá, čo však neznamená, že by ste mali piť menej. Ak vás trápi len pár kilogramov navyše, vyriešite ich doplnením jedného až dvoma ketojedlami do stravy. Máte ich raz-dva hotové a môžete ich mať neustále poruke. Okrem toho podporujú stabilnú hladinu krvného cukru.

    Hlava príčinou neúspechu

    Kilogramy stále nejdú dole? Možno za to môže vaša hlava. Jednou z častých príčin neúspechu v boji s nadbytočnými kilogramami je totiž naša vlastná psychika. Nepáčime sa samy sebe. Necítime sa vo svojom tele dobre. Už si nepripadáme tak vo forme ani atraktívne ako pred rokmi. Začne nám klesať sebavedomie a strácame nádej, že sa to môže zmeniť. Náš vlastný mozog nás skrátka zabrzdí a nepustí ďalej.

    Nevidíte sa aj vy príliš kriticky? Psychická pohoda jenielen na úspešné chudnutie nevyhnutná. Robte všetko, čo vás robí šťastnou a spokojnou. A nezabúdajte na pravidelný pohyb, aj keby to mali byť len dlhé prechádzky alebo napríklad nordic walking. Pri športe sa totiž vyplavujú endorfíny a telo si tvorí potrebné antistresové hormóny. A čo ešte? Pravidelne vypustíte paru, prídete na iné myšlienky a urobíte prospešnú vec pre svoje telo, zdravie aj myseľ.

    ZDROJ: Klubový e-magazín Moja KetoDiet

    foxylady13
    22. jan 2019    Čítané 256x

    Je vám zima? Skúste Low Carb potraviny, ktoré vás krásne zahrejú

    V chladných zimných mesiacoch náš organizmus prirodzene stagnuje. Spomaľuje sa metabolizmus, máme menej energie, cítime sa unavení a nechce sa nám moc hýbať. Telo sa menej prekrvuje, preto je nám väčšia zima a túžime tak po zahriatí. Najradšej by sme si zaliezli do perín a nevyliezli skôr ako na jar. Na to, aby sa telo zohrialo, potrebujeme veľa energie. A my ho môžeme podporiť správne zostaveným jedálnym lístkom, v ktorom nebudú chýbať „zahrievacie“ potraviny. Tie telu v boji s chladom hravo pomôžu, dodajú mu energiu, podporia obranyschopnosť a navyše dokážu až o 15 % zrýchliť metabolizmus. Zrýchli sa tým aj spaľovanie a tuky budú krásne miznúť.

    Prepnite svoj vnútorný termostat na zahrievanie

    Určite ste už o potravinách, ktoré nás zahrievajú, alebo, naopak, ochladzujú, niekedy počuli. So schopnosťou potravín vyvolávať po ich zjedení pocity tepla alebo chladu v tele už niekoľko tisíc rokov pracujú staré východné civilizácie, dopodrobna sa nimi zaoberá tradičná čínska medicína a ajurvéda. Po informácie však nemusíme chodiť zase tak ďaleko, aj naši predkovia vnímali vplyv potravín na telo a jeho zdravie počas rôznych ročných období a svojimi poznatkami sa aj riadili.

    Jedlo samotné má pre organizmus zahrievací efekt. Pri trávení potravy totiž vyvíjame energiu, ktorá produkuje v tele teplo. Preto je v chladných mesiacoch potrebné pravidelne jesť a hlavne nehladovať. Niektoré potraviny vyžadujú na svoje spracovanie viac energie, majú takzvaný termogénny efekt. A práve zahrievacie čiže termogénne potraviny majú vplyv nielen na zvýšenie tepla v organizme, ale aj na množstvo spálených kalórií. Čo by teda nemalo v našej zimnej strave chýbať?

    Zahrejte sa proteínmi

    Najúčinnejší termogénny efekt majú potraviny s vysokým obsahom bielkovín ( https://www.ketodiet.sk/eshop/ )  . Telo má s ich spaľovaním najviac práce a pri ich trávení nám vnútri pekne zakúri. Podľa výskumov majú potraviny bohaté na bielkoviny oveľa väčší zahrievací efekt než jedlo s vysokým obsahom sacharidov alebo s vysokým obsahom tuku. A tak siahnite radšej po tých nízkosacharidových.

    Cez zimu si doprajte mäso, najlepšie hydinové, jahňacie a divinu a nevynechávajte ani ryby, ktoré sú na bielkoviny naozaj bohaté. Ak nie ste práve mäsoví, dajte šancu tofu alebo tempehu. Dostatok bielkovín síce obsahujú aj mliečne výrobky, tie však telo skôr ochladzujú, preto ak si ich chcete dopriať, kombinujte ich s korením, ktoré v tele docielia pocitov tepla. Do mlieka pridajte napríklad škoricu, kurkumu či zázvor. Do tvarohu potom zamiešajte chren alebo cesnak a môžete sa tešiť na výbornú nátierku.

    Zelenina ako vitamíny a sveter v jednom

    Aj zelenina dokáže navodiť pocit tepla, len je potrebné vybrať tú správnu. Zabudnite na studené šaláty, zeleninu je v zime vhodné konzumovať tepelne upravenú. Skúste najrôznejšie zapekanie - https://www.ketodiet.sk/clanky/blog/sezonny-jedalny-listok-iv-zimne-zapekanie/, dusenie aj grilovanie. Zahrievací efekt ešte navyše podporíte správnym výberom korenia. K zelenine pridajte tymian, kurkumu alebo zázvor a naozaj si pochutnáte.

    Do svojej stravy zaraďte kvasenú zeleninu, samozrejme tú bez pridaného cukru. Nielenže dokonale zahreje, ale vďaka baktériám mliečneho kvasenia podporí aj vašu imunitu. A to sa v zime určite hodí. Do kvasenej zeleniny sa často pridáva chren, svojou pikantnou chuťou nás dokáže poriadne rozpáliť, podporí krvný obeh a pre svoj vysoký obsah vitamínu C ( https://www.ketodiet.sk/p/ketodiet-vitamin-c-90-tabliet-1/ )  je skvelým pomocníkom aj v boji proti nachladnutiu. 

    A aká zelenina je v zime najvhodnejšia?

    Stavte hlavne na tú sezónnu:

    • kel
    • tekvica
    • fenikel
    • paštrnák
    • špenát
    • pór
    • cesnak
    • cibuľa

    Polievka je základ

    Už naše babičky a určite aj ich babičky sa tohto pravidla držali. Obzvlášť v chladnom počasí im na stole nikdy nechýbala pekne výdatná teplá polievka (https://www.ketodiet.sk/clanky/blog/sezonny-jedalny-listok-iii-jesenne-polievky-ktore-zahreju/) , často aj ako hlavné jedlo dňa.

    Na zahriatie sú ideálne pomaly varené vývary, a to mäsové aj zeleninové. Poriadnu porciu bielkovín a vitamínov do seba dostanete aj s proteínovou polievkou -https://www.ketodiet.sk/c/proteinove-polievky/ , skúste napríklad paradajkovú minetrone - https://www.ketodiet.sk/recepty/detail/proteinova-polievka-minestrone/ . Teplú polievku si môžete pokojne dopriať hneď ráno a v brušku budete mať pekne teplučko.

    Nezabudnite na korenie

    Ku skvelým zahrievačom patria aj niektoré korenia, preto by v strave určite nemali chýbať. A čo vám najviac rozprúdi krv?

    • kurkuma
    • čili
    • horčica
    • čierne korenie
    • rasca
    • ženšen
    • oregano
    • rozmarín
    • aníz
    • škorica
    • klinček

    Náš tip: Do kokosového mlieka pridajte štipku kurkumy, škorice a trochu nastrúhaného zázvoru alebo štipku kajenského korenia (čili), priveďte do varu a chvíľu zohrievajte. Za chvíľu budete mať nápoj, čo rýchlo zahreje a postaví na nohy.

    Pite teplé bylinkové čaje

    Uvarte si čaj z byliniek, sú skvelou voľbou nielen na zahriatie, ale pomôžu aj proti niektorým zdravotným neduhom. Vhodný je tymian, materina dúška i harmanček, tieto tri bylinky majú aj veľa spoločného, pôsobia veľmi dobre na trávenie a pomôžu udržať na uzde aj baktérie a vírusy.

    Zahrievací efekt má takisto aj kvet podbeľa, lipy a čiernej bazy, siahnite po nich, keď sa necítite úplne vo svojej koži. Skúste aj ginko biloba, ktoré pekne rozprúdi váš krvný obeh.

    Nezabudnite ani na zázvor, ktorý výborne pôsobí aj proti baktériám. Po vypití zázvorového čaju pocítite o chvíľu príjemné teplo po celom tele. Použite ho aj ako korenie do mäsových a zeleninových jedál.

    Zdravé tuky

    Telesnú teplotu pomáhajú regulovať aj zdravé tuky, ak ich máte v strave dostatok, nebudete chlad pociťovať. Do jedálneho lístka tak nezabudnite zaradiť semienka a orechy. Mandle, kokos, lieskové alebo vlašské oriešky si pridajte napríklad do proteínovej kaše (https://www.ketodiet.sk/c/proteinove-kase/) alebo vášho obľúbeného smoothie (https://www.ketodiet.sk/c/proteinove-smoothie/) a hneď budete mať zdravé a výdatné raňajky. Konopné, ľanové, slnečnicové a tekvicové semienka zase skvele doplnia teplý zeleninový šalát.

    Pretože si na prvé jarné lúče ešte chvíľu počkáme, zahrejte sa dobrým jedlom. Ponuka potravín, ktoré vám proti pocitu chladu pomôžu, je naozaj pestrá, a tak sa nebojte byť v kuchyni kreatívni.

    ZDROJ: www.ketodiet.sk

    Autor: Iva Karlovská

    Foto: Iva Karlovská, KetoDiet

    foxylady13
    20. dec 2018    Čítané 272x

    Ako na pohodový Štedrý deň bez zbytočných kalórií

    Ešte než zasadnete k štedrovečernej večeri, čaká vás deň plný rozprávok, radostí, ale tiež množstvo nezdravých lákadiel. Ako sa diétnym prechmatom vyhnúť a užiť si pohodové Vianoce bez pocitu „ťažkého brucha“? Skúste to napríklad s vianočným harmonogramom, ktorý pre vás pripravila Nikola z KetoDiet, a naozaj ľahučkým sviatočným menu.

    Štedrý deň krok za krokom

    Aby ste si užili Vianoce bez stresu, berte všetko s nadhľadom. Nezáleží predsa na tom, že ste nestihli utrieť prach zo všetkých poličiek, umyť okná a napiecť 20 druhov koláčov. Najdôležitejšie je, aby ste sa vy sami dobre naladili. Pri tom vám môže dosť dobre pomôcť aj trochu plánovania. Ak máte plány v obľube, zasadnite deň vopred s rodinou k spoločnej večeri a dajte hlavy dokopy. Ako by mali tohtoročné Vianoce prebiehať a kto si čo zoberie na starosť?

    Môžete si skúsiť vytvoriť svoj vlastný vianočný časový harmonogram. Môžete sa napríklad inšpirovať tým naším. Ku každému riadku sa navyše hodí dopísať meno člena rodiny, ktorý bude „kapitánom“ danej aktivity. Aj svoj rozvrh však berte len ako návod, aby ste sa nedostali pod tlak v prípade nezdaru, alebo si do neho pre istotu presné časy nepíšte vôbec a bavte sa.

    Vianočný harmonogram

    Dopoludnia

    08.30 – raňajky – vianočný čokoládový puding proste musíte ochutnať

    09.30 – zdobenie stromčeka

    10.30 – sledovanie obľúbených rozprávok a desiata – vytipujte si v televíznom programe napríklad 2 až 3 obľúbené rozprávky a zaraďte ich podľa vysielacieho času do svojho rozvrhu

    11.30 – príprava sviatočnej polievky – bude hrášková alebo zeleninová?

    12.00 – spoločný rodinný obed (alebo na Štedrý deň držíte pôst, aby ste videli zlaté prasiatko?)

    Popoludní

    13.00 – prechádzka v prírode alebo po meste, prípadne bežkovanie, ak nás tento rok čakajú biele Vianoce

    15.00 – krájanie červených jabĺčok, ktoré rovno využijete ako olovrant

    Komu nebude na desiatu jablko stačiť, dá si proteínové čipsy (https://www.ketodiet.sk/c/proteinove-cipsy/) s cesnakovo-syrovou nátierkou alebo ochutná niektoré zo zdravých kúskov cukroviniek (https://www.ketodiet.sk/clanky/blog/ako-si-pochutnat-na-vianocnych-cukrovinkach-a-nepribrat/)

    15.30 – púšťanie lodičiek zo škrupín

    16.30 – príprava večere

    Večer

    18.00 – štedrovečerná večera

    19.30 – rozbaľovanie darčekov

    20.30 – rozprávková pohoda alebo prechádzka na čerstvom vzduchu na „polnočnú“

    Rada nad zlato

    Doprajte si voľno na 1. sviatok vianočný. „Toto pravidlo u nás platí už niekoľko rokov
    a hodlám sa ho dodržať aj tento rok,“ hovorí Nikola. Urobte si jednoducho domácu pohodu.
    A nemusíte ani variť, ak vám zostane niečo zo včerajška. Alebo do svojho jedálneho lístka zaraďte niektoré z ketojedál (https://www.ketodiet.sk/eshop/), ktoré budete mať hotové raz-dva. Rodinné návštev a stretnutia s priateľmi si naplánujte až od „Štefana“.

    Vianočné menu ľahko

    S Vianocami, ktoré vám nenarobia kilá navyše, ste určite začali už na začiatku decembra, keď ste si upiekli zdravšie sladké pečivo. Vezmite tento rok za iný koniec aj svoje vianočné menu. Naše výživové poradkyne pripravili pre tých z vás, ktorí už nie sú v diétnom režime, celodenné menu, na ktorom si pochutíte a zároveň sa budete cítiť skvele. Navyše môžete mať celý deň poruke nakrájanú zeleninu, prípadne ovocie, aby ste ľahšie odolali ochutnávaniu – napríklad pri natieraní chlebíčkov nátierkou.

    Raňajky

    Vianočný čokoládový puding

    Potrebujeme:

    -2 vrecúška proteínového pudingu s príchuťou čokolády (https://www.ketodiet.sk/p/proteinovy-puding-s-cokoladovou-prichutou-7-porcii/)
    -400 ml polotučného mlieka
    -2 lyžice sušených brusníc bez pridaného cukru
    -3 lyžice nasekaných vlašských orechov
    -4 kocky 80 % čokolády

    Postup:

    Vlašské orechy, brusnice aj tmavú čokoládu si najprv nasekajte nahrubo, pripravte do mištičky a pustite sa do pudingu – zmes na proteínový puding zmiešajte s vlažným mliekom a habarkou dôkladne rozmiešajte. Puding nechajte asi 20 minút zľahka stuhnúť (občas zamiešajte) a až potom do neho pridajte nasekané ingrediencie. Výnimočne môžete do pudingu pridať pár kvapiek brandy, aby bol výnimočný. Vzniknutú zmes opatrne vlejte do silikónových formičiek (napr. na muffiny), ktoré ste si predtým dôkladne vytreli kokosovým tukom, a dajte do chladničky stuhnúť aspoň na 2 hodiny, najlepšie cez noc. Pred vyklápaním najprv nožom opatrne oddeľte puding od formičky, prípadne si pomôžte teplou vodou. Aby puding lahodil oku, môžete ho ozdobiť orechmi.

    Nie ste na puding? Vyskúšajte druhý sladký recept. Alebo si môžete dopriať oba, keď si dáte jeden na raňajky a druhý na dopoludňajšiu desiatu.


    Pečené hrušky s domácim müsli a gréckym jogurtom

    Potrebujeme:

    -2 veľké hrušky
    -2 lyžice čakankového sirupu
    -50 g pekanových orechov
    -6 tenkých plátkov masla
    -mletú škoricu

    Na chrumkavé domáce müsli:

    -100 g orechov podľa chuti (vlašské, pekanové, kešu...)
    -80 g nasekaných mandlí
    -120 g ovsených vločiek
    -1 lyžicu nasekaných tekvicových semienok
    -1 lyžicu medu
    -2 lyžice strúhaného kokosu
    -60 g masla

    A ako vrchol dokonalých raňajok pridajte 2 tégliky gréckeho jogurtu.

    Postup:

    Koláčovú formu si vymažte maslom. Hrušky nakrájajte na plátky a tie poukladajte do vymastenej formy. Hrušky polejte čakankovým sirupom, posypte pekanovými orechmi
    a škoricou.

    Rúru si predhrejte na 160 °C a začnite s prípravou domáceho müsli. Vo väčšej miske zmiešajte najprv všetky suché ingrediencie, potom zalejte medom a rozpusteným maslom a premiešajte. Zmes nasypte na plech na papier na pečenie alebo do zapekacích misiek.

    Formu s hruškami aj zapekacie mištičky pečte v rúre na 160 °C pokojne naraz, a to asi 20 až 30 minút. Chuť pečených hrušiek s domácim müsli podčiarkne studený grécky jogurt. Servírovať môžete napríklad tak, že do misky dáte jogurt, naň pečené hrušky zaliate šťavou, ktorá sa z nich vypiekla, a navrch nasypete müsli.

    Obed

    Vianočná hrášková polievka

    Potrebujeme:

    -400 g mrazeného hrášku
    -1 stredne veľká cibuľa
    -1 lyžica masla
    -3/4 l čistého kuracieho vývaru
    -1 téglik smotany na varenie
    -soľ
    -biele korenie
    -petržlenová vňať
    -4 plátky celozrnného toastového chleba

    Postup:

    Nadrobno nakrájanú cibuľu nechajte v hrnci na masle zosklovatieť, pridajte prepláchnutý hrášok, prilejte vývar a varte približne 15 minút. Potom polievku dôkladne rozmixujte. Prilejte smotanu a za stáleho miešania varte ešte 5 minút. Podľa svojej chuti osoľte a okoreňte.

    Z toastového chleba si povykrajujte vianočné motívy (alebo ho nakrájajte klasicky na kocky) a opekajte asi na 15 minút v rúre. Ak máte radi krutóny viac chrumkavé, opečte ich ešte na panvici na kúsku masla. Polievku môžete ozdobiť zelenou petržlenovou vňaťou alebo smotanou a podávať s vianočným toastom.

    Ak neholdujete strukovinám, vyskúšajte inú polievku. Čo tak napríklad zeleninovú?

    Zeleninová polievka s „celestínskymi“ ketorezancami

    Potrebujeme:

    -¾ l zeleninového vývaru
    -5 zemiakov
    -4 stredne veľké mrkvy
    -1 pór
    -1 cibuľu
    -1 polievkovú lyžicu ligurčeka
    -1 lyžicu zelerovej alebo petržlenovej vňate
    -soľ
    -štipku rasce

    Postup:

    Všetku zeleninu nakrájajte na väčšie kusy a vložte do hrnca so zeleninovým vývarom. Pridajte rascu, ligurček, zelerovú alebo petržlenovú vňať a varte domäkka. Potom všetko rozmixujte ponorným mixérom a dosoľte.

    Namiesto klasických celestínskych rezancov si pripravte ketorezance. Poslúži vám na to proteínová omeleta sa slaninovou príchuťou (https://www.ketodiet.sk/p/proteinova-omeleta-so-slaninovou-prichutou-7-porcii/), ktorú pripravíte podľa návodu a pokrájate do tvaru širokých rezancov. Tie potom servírujte s polievkou.

    Popoludňajšie „maškrtenie“
    Ak vám nebude na olovrant stačiť tradičné rozkrojené jablko, skúste si urobiť našu obľúbenú nátierku a dať si ju ako dip k našim proteínovým čipsom (https://www.ketodiet.sk/c/proteinove-cipsy/).
    Cesnakovo-syrový dip k proteínovým čipsom KetoDiet
    Potrebujeme:
    -200 g syra Gervais
    -150 g nastrúhanej goudy
    -2 polievkové lyžice bieleho jogurtu
    -1 ks väčšej mrkvy
    -¼ lyžičky čili korenia
    -mleté čierne korenie
    -soľ
    -2 až 3 strúčiky cesnaku

    Postup:
    Umytú a oškrabanú mrkvu nastrúhajte najemno. Cesnak olúpte a roztlačte. Mrkvu a cesnak zmiešajte so syrom Gervais, nastrúhanou goudou a jogurtom. Podľa chuti osoľte a okoreňte.

    Štedrovečerná večera

    Kapor v cesnakovo-zázvorovej marináde

    Potrebujeme:

    -4 ks kaprích filiet s kožou (môžu byť aj podkovy)
    -4 strúčiky cesnaku
    -1 lyžičku sušeného zázvoru
    -1 lyžičku soli
    -2 lyžice citrónovej šťavy
    -0,5 dl repkového oleja
    -olej alebo masť na plech

    Postup:

    Na marinádu zmiešajte prelisovaný cesnak, zázvor, soľ, citrónovú šťavu a olej. Vidličkou vyšľahajte, kým sa všetky ingrediencie nespoja. Touto marinádou potrite kaprie filety
    a nechajte odležať aspoň 2 hodiny, najlepšie cez noc v chladničke.

    Na plechu v rúre rozohrejte masť alebo olej. Do rozohriateho tuku vložte porcie kapra
    a pečte na 200 °C cca 30 minút. V polovici pečenia porcie obráťte.

    Podávať môžete so zemiakovo-batatovým šalátom.

    Batatovo-zemiakový šalát

    Potrebujeme:

    -4 menšie sladké zemiaky
    -3 zemiaky
    -1 červenú cibuľu
    -2 jarné cibuľky
    -3 stredne veľké nakladané uhorky
    -1 balenie kyslej smotany (250 g)
    -150 g šunky od kosti
    -3 vajcia z voľného chovu (uvarené natvrdo)
    -soľ
    -korenie
    -1 lyžičku dijonskej horčice  

    Na domácu majonézu:

    -2 žĺtky
    -½ až ¾ hrnčeka olivového oleja
    -1 lyžička citrónovej šťavy
    -1 lyžičku vínneho octu
    -1/2 lyžičky dijonskej horčice
    -soľ

    Postup:

    Sladké zemiaky i zemiaky uvarte v šupke.

    Medzitým si pripravte domácu majonézu: do vyššej nádoby vložíte všetky ingrediencie
    a pomocou ručného šľahača zmes pomaly vyšľahajte (pohybujte pozvoľna mixérom hore
    a dole), kým sa nevytvorí majonéza. Hotovú majonézu nechajte vychladnúť v chladničke.

    Uvarené bataty a zemiaky ošúpte, nakrájajte na malé kocky a vložte do väčšej misy.

    Pridajte najemno nakrájanú cibuľu aj jarnú cibuľku, šunku, na kocky nakrájané vajcia, najemno nakrájané nakladané uhorky, kyslú smotanu, domácu majonézu, soľ a korenie
    a všetko dôkladne a opatrne premiešajte.

    Nechajte cez noc odležať v chladničke a podávajte napríklad s naším kaprom v cesnakovo-zázvorovej marináde.

    Všetky recepty nájdete aj v našom receptári (https://www.ketodiet.sk/recepty/?sort=od_nejnovejsich&q=&searchrecipes=hledat).

    Šťastné a veselé Vianoce so štíhlou líniou!

    ZDROJ: www.ketodiet.sk

    foxylady13
    3. dec 2018    Čítané 276x

    Čo je to ketóza?

    Ketóza je stav, pri ktorom sa bude vaše telo „živiť“ takmer výhradne svojím vlastným uloženým tukom.

    Dochádza k nej vtedy, keď vo svojej strave obmedzíte príjem všetkých sacharidov (aj všetkých cukrov, pretože tie medzi sacharidy patria) na minimum. Obvykle sa uvádza hodnota pod 50 g sacharidov za deň, ale každé telo funguje trochu inak, preto toto číslo berte len ako orientačné. U niekoho bude vyššia, u iného nižšia. A aby sa u vás ketóza správne naštartovala, v 1. kroku KetoDiet budete jesť max. 30 g sacharidov denne.

    Ako spoznáte, že ste v ketóze?

    Ketóza v tele nastáva spravidla 2 – 4 dni od začatia diéty, keď začnete ako zdroj energie miesto sacharidov využívať tuky. To, že ste v ketóze, spoznáte väčšinou tak, že vám ubúdajú kilogramy aj centimetre, cítite sa dobre, máte plno energie a necítite hlad.

    Ak nemáte istotu, že u vás ketóza prebieha (ručička na váhe stále neklesá), môžete sa skúsiť otestovať pomocou diagnostických prúžkov na analýzu moču (napr. KetoPhan), pretože práve v moči (a v krvi) môžete prítomnosť ketolátok zistiť.

    Keďže však hladina ketolátok v tele v priebehu dňa kolíše a prúžky nerozoznajú všetky ketolátky, ale len acetoacetát, diagnostika nemusí byť presná. Navyše sfarbenie prúžka a dokonca ani množstvo ketónov v krvi rýchlosť vášho chudnutia neovplyvnia. Dajte radšej na svoje pocity.

    „Vďaka ketóze nájde vaše telo náhradné palivo.“

    Je pre vás proteínová diéta vhodná?

    Je iba na vás, či sa do proteínovej diéty pustíte. Existuje však jedna zásadná podmienka a tou je reálna nadváha či obezita. Ketóza nie je pre naše telo žiadnym neprirodzeným stavom, je na ňu pripravené, ak sa však stretávate s určitým zdravotným problémom zo zoznamu kontraindikácií, kam patrí napríklad cukrovka, problémy s vnútornými orgánmi, alebo ak ste budúca mamička či ešte dojčíte, odporúčame sa poobzerať po inom spôsobe chudnutia.

    Zoznam kontraindikacii:

    https://www.ketodiet.sk/stranky/kontraindikacie-ketodiet/

    Teraz máte o proteínovej diéte veľa informácií.

    Pustíte sa s KetoDiet do chudnutia?

    Ak ste sa rohodli ísť do toho, tak tu nájdete diétne plány:

    https://www.ketodiet.sk/stranky/dietne-plany/

    foxylady13
    1. dec 2018    Čítané 213x

    O proteínovej diéte

    Je dobrý nápad začať pred sviatkami s chudnutím, ale si myslíte, že je to lepšie nechať až po? Môj názor je ten, že ak má človek motiváciu a odhodlanie, tak môže začať kedykoľvek si zaumieni.

    Takže, či sa rozhodnete do toho vhupnúť teraz, alebo neskôr, v tomto článku si prečítate info, čo to vlastne tá KetoDiet je 🙂

    "Proteínová diéta, KetoDiet, ketónová diéta, ketogénna diéta alebo bielkovinová diéta.“

    Pod všetkými uvedenými názvami sa skrýva to isté. Nenechajte sa preto zmiasť, ak uvidíte raz KetoDiet ako proteínovú diétu a druhýkrát ako bielkovinovú, oboje je správne.

    S týmto veľmi známym spôsobom redukcie nadváhy a obezity prišiel v 70. rokoch 20. storočia americký profesor George. L. Blackburn. Dlhé roky pôsobil na Harvardovej univerzite a skúmal nielen spôsob, akým naše telo spaľuje tuky, ale detailne sa zaujímal o zásadné problémy týkajúce sa výživy, zdravého životného štýlu, prevencie zhubných ochorení a vplyvov na vhodné stravovacie návyky a chuti na cvičenie.

    Princíp proteínovej diéty

    Úbytok kilogramov pri proteínovej diéte zabezpečuje stav zvaný ketóza, ktorý vo vašom tele nastane vtedy, keď znížite príjem sacharidov na minimum. Ketóza totiž vášmu telu umožní cielene spaľovať uložené tuky. Preto je chudnutie s proteínovou diétou efektívne a bezpečné a na rozdiel od iných spôsobov chudnutia vám nehrozí, že prídete o svalovú hmotu. Za ochranu svalov vďačíte pravidelnému prísunu dostatočného množstva bielkovín obsiahnutých napríklad v proteínových jedlách a nápojoch KetoDiet - https://www.ketodiet.sk/eshop/

    Kvalitné bielkoviny, vitamíny, minerály

    A práve z proteínových jedál, ktoré vám okrem vyváženého pomeru živočíšnych a rastlinných bielkovín dodajú tiež potrebné vitamíny a minerály, ktorých množstvo presne zodpovedá náročným kritériám, zeleniny a zdravých tukov sa bude skladať váš nový diétny jedálny lístok.

    Proteínové jedlá a nápoje KetoDiet sú takmer všetky bez lepku, a pretože obsahujú znížené množstvo sacharidov, môžete si ich dopriať aj vtedy, ak sa stravujete v tzv. „Low Carb“ stravovacom režime.

    KetoDiet proteínové jedlá sú vyrábané podľa vlastných receptúr priamo v Českej republike, a to v modernom závode, ktorý spĺňa legislatívne požiadavky prísnych noriem STN EN ISO 22000:2006, ČSN EN ISO 9001:2009 a HACCP.

    3 kroky proteínovej diéty

    Proteínová diéta je rozdelená do 3 krokov, ktoré sú všetky rovnako dlhé.

    Vďaka prvému kroku najprv naštartujete metabolizmus a začnete viditeľne chudnúť, v druhom sa aj naďalej odbúravajú tukové zásoby a v poslednomkroku sa pripravujete na návrat k bežnej vyváženej strave.

    Aby ste si novú hmotnosť udržali aj po skončení diétneho plánu a predišli obávanému jojo efektu, je veľmi dôležité prejsť všetkými troma krokmi. Vaše telo bude vďaka nim pripravené na pozvoľný návrat k zdravej racionálnej strave. V nej budete postupne zvyšovať obsah sacharidov tak, aby si na ne vaše telo opäť zvyklo a vedelo s nimi pracovať.

    1. krok

    Rýchle chudnutie

    -5 jedál KetoDiet/nápojov na deň
    + až 500 g povolenej zeleniny
    + zdravé tuky

    2. krok

    Stabilizácia hmotnosti

    4 jedlá KetoDiet/nápoje
    + 1 bežné bielkovinové jedlo na deň
    + až 500 g povolenej zeleniny a vybrané druhy ovocia
    + zdravé tuky

    3. krok

    Návrat k racionálnej strave

    2 jedlá KetoDiet/nápoje
    + 3 bežné bielkovinové jedlá na deň
    + až 500 g povolenej zeleniny a vybrané druhy ovocia
    + zdravé tuky

    Viac o 3 krokoch nájdete tu:

    https://www.ketodiet.sk/stranky/ako-ketodiet-funguje/

    Diétne plány proteínovej diéty

    Než sa do chudnutia a proteínovej diéty pustíte, vyberiete si jeden z troch diétnych plánov KetoDiet podľa toho, akú vysokú máte nadváhu.

    • Diétny plán BASIC trvá 3 x 2 týždne a je určený pre tých z vás, ktorých trápi len pár kilogramov navyše.
    • Diétny plán MEDIUM trvá 3 x 3 týždne a poradí si so strednou nadváhou.
    • Diétny plán INTENSE trvá 3 x 4 týždne a vie zatočiť aj s výraznejšou nadváhou.

    Ak budete chudnúť z naozaj vysokej nadváhy či obezity, pred začiatkom diéty sa obráťte na KetoDiet výživové poradkyne, ktoré sa nastaveniu vášho diétneho plánu budú venovať individuálne a ochotne vám poradia.

    A ak stále nemáte istotu, ktorý z diétnych plánov zvoliť, je tu pre vás kalkulačka diétneho plánu - https://www.ketodiet.sk/bmi/

    Ako to v tele z hľadiska výživy funguje?

    Poďte sa teraz trochu bližšie pozrieť na to, ktoré živiny naše telo na správne fungovanie potrebuje a ako ich využíva. Existujú 3 druhy živín – bielkoviny (čiže proteíny), tuky a sacharidy.

    Viete, koľko sacharidov obsahuje vaša každodenná strava a ako sa bežné stravovanie líši od menu pri proteínovej diéte?

    Bežné stravovanie

    Správny pomer živín vo vašej bežnej strave podľa všeobecných odporúčaní zodpovedá pomeru 50 – 60 % sacharidov, 20 – 30 % tukov a 20 % bielkovín.

    Sacharidy

    Sacharidy sú primárnym a súčasne najjednoduchším zdrojom energie. Naše telo má totiž s ich spracovaním najmenej práce. Existujú komplexné sacharidy, čiže zložené, obsiahnuté napríklad v strukovinách či v celozrnnom pečive, ktoré by sme mali uprednostniť, pretože nemajú taký veľký vplyv na hladinu cukru v krvi ako jednoduché sacharidy, ktoré, naopak, hladinu cukru v krvi výrazne zvyšujú. Tie nájdete v bielom pečive alebo sladkostiach.

    Tuky

    Tuky sú veľmi dôležité pre správnu hormonálnu činnosť. Ak ich máte v strave nedostatok, možno cítite, že sa vám zhoršuje pleť alebo lámu vlasy. Tuky totiž ovplyvňujú práve kvalitu nechtov, vlasov i pokožky. Nemáme však na mysli to, že máte začať jesť viac vyprážaných jedál. Svojmu telu doprajte kvalitné tuky z mäsa, syrov, masla, olejov, avokáda, semienok a orieškov.

    Tuky zaraďte do stravy vo vyváženom pomere 1 : 1 : 1. Rovnomerne by mali byť zastúpené:

    • nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú v mäse, masti, masle, kokosovom tuku alebo syroch,
    • nenasýtené mastné kyseliny, ktoré nájdete v rastlinných olejoch, semienkach a orieškoch,
    • a omega 3 a 6 mastné kyseliny, na ktoré najčastejšie narazíme v rybách alebo aj v ľanovom semienku.

    Bielkoviny

    Hlavnou úlohou bielkovín je ochrana svalovej hmoty, ale vedia vás aj zasýtiť. Bielkoviny pomáhajú tvoriť každú bunku v tele (aminokyseliny, ktoré obsahujú, sú považované za základné stavebné jednotky), takže bez nich telo nedokáže správne fungovať.

    Bielkoviny však často v bežnej strave chýbajú. Možno sa domnievate, že keď zjete 100 g kuracieho mäsa, svojmu telu dodáte tiež 100 g bielkovín, ale nie je to tak. V 100 g kuracieho mäsa je 22 g bielkovín, ale optimálny denný príjem bielkovín je aj niekoľkonásobne vyšší. Nedostatok bielkovín sa môže prejaviť únavou, ale aj ďalšími zdravotnými problémami.

    „Vedeli ste, že mnohí z vás za deň nezjedia ani polovicu množstva bielkovín, ktoré potrebujú?“

    Keď sa pozriete na pomer živín v bežnom jedálnom lístku, sacharidy v ňom prevažujú. Prax posledných rokov však ukazuje, že v dôsledku zmeny životného štýlu, keď všetci permanentne nestíhajú a nemajú dostatok času na to, aby do svojho každodenného režimu zaradili aj pohybovú aktivitu, nie je možné všetku energiu zo zjedených sacharidov využiť. Preto si potom vaše telo tvorí čoraz viac tukových zásob a vy priberáte. Väčšina výživových poradcov preto odporúča množstvo sacharidov v strave znížiť.

    Proteínová diéta

    Keď sa pustíte do proteínovej diéty, pomer bielkovín, tukov a sacharidov sa mení. V proteínovej diéte bude vaša strava obsahovať znížené množstvo sacharidov – v 1. kroku max. 30 g denne, v 2. kroku max. 50 g sacharidov denne a v 3. kroku max. 80 g za deň. Tým sa vám ľahko upraví metabolizmus a vaše telo sa čoskoro dostane do ketózy.

    Odporúčaná denná dávka bielkovín sa pohybuje v rozmedzí od 0,8 do 1,3 g bielkovín na 1 kilogram vašej ideálnej hmotnosti. Preto sa nemusíte báť, že by ste sa bielkovinami, ktoré sú v proteínových jedlách, „predávkovali“. S piatimi proteínovými jedlami KetoDiet denne prijme vaše telo asi 90 g bielkovín.

    V jednotlivých krokoch diétneho plánu si okrem zníženého obsahu sacharidov a poctivej dávky bielkovín doprajete aj zdravé tuky. A to v podobe kvalitných olejov, orechov a semienok. V 1. kroku budete jesť cca 105 g tukov za deň, pretože v úvode diéty znížite sacharidy skutočne na minimum, a tak je potrebné doplniť o niečo viac energie. V ďalších krokoch sa potom pohybujete okolo 95 g tukov denne a tejto hranice sa môžete držať dlhodobo.

    Pri návrate k bežnému vyváženému stravovaniu si potom dávajte veľký pozor na to, aby ste sacharidy vo svojej strave zvyšovali postupne a aby ste sa úspešne vyhýbali skrytým cukrom. Tie sa totiž objavujú aj v potravinách, v ktorých by ste ich možno vôbec nečakali.

    Prečítajte si v našom článku, ktoré to sú >> https://www.ketodiet.sk/clanky/blog/skryte-cukry-vol-1-ako-ich-odhalit/

    Prečo priberáte?

    Viete, čo sa stane, keď zo svojho každodenného jedla získate oveľa viac energie, než ste schopní využiť alebo uskladniť ako glykogén (= energetická rezerva vo svaloch a pečeni)? Teda keď jete oveľa viac, ako potrebujete? Je to jednoduché. Vaše telo si túto prebytočnú energiu ukladá vo forme tuku na tzv. horšie časy. Preto tie nevzhľadné pneumatiky okolo pása, pomarančová koža na stehnách, vysoké hodnoty viscerálneho tuku, a tým aj vyššie riziko najrôznejších ochorení.

    Schudnite jednoducho a bezpečne

    Proteínová diéta pomôže vášmu telu vytvoriť správne podmienky na to, aby uložené nadbytočné tuky mohlo samo prirodzene zredukovať a vy ste sa tak konečne zbavili svojej nadváhy. A to sa vám podarí hlavne vďaka ketóze.