Novinky

#starajmesaoseba

veronique2508 AMBASÁDORKA
4. apr 2019 Čítané 16x

V živote ženy sú rôzne okamihy. Veselé, spontánne, krásne, plné šťastia. Niektoré z nich sú dokonca najkrajšie v živote. Napríklad ako keď držíme v náručí svoje vytúžené dieťa. Občas však stratíme pevnú zem pod nohami a všetko sa v zmení v jedinom okamihu. Napriek našej úžasnej sile narazíme na svoju krehkosť a to najvzácnejšie čo máme, naše zdravie a život, sa môže rozbiť na márne kúsky. Všetko je odrazu viac čierne ako biele a pocit neistoty strieda strach. Strach o to, čo by sa stalo, ak by... A potom sú tie okamihy, ktoré nás zachraňujú. Tie, kedy sa rozhodneme pre správne veci, na správnom mieste a v pravý čas. 

Po pôrode, v roku 2017, som išla k svojej gynekologičke na klasickú preventívnu prehliadku. Lekárka mi odobrala vzorku z krčka maternice a zaslala ju na cytológiu. Cítila som sa výborne a bola som presvedčená, že je všetko v absolútnom poriadku. Dovtedy som vždy mala výborné výsledky, takže mi ani nenapadlo, že by to tentokrát mohlo byť inak. To čakanie bolo večné. O dva týždne mi zazvonil telefón. ,,Dobrý deň Sonička," ozval sa hlas sestričky v telefóne, ,,máme vaše výsledky." Úplne som stŕpla. „Potešíte ma?“ Opýtala som sa neisto. ,,Bude lepšie, ak si pre ne prídete osobne." Cítila som, že sa niečo deje. Ženská intuícia, 6. zmysel, nech tomu hovoríme akokoľvek, vedela som, že na mňa nečakajú dobré správy. Jasné, že som bola vystrašená na smrť, no potom som si povedala, že sa tým nebudem bezdôvodne stresovať. Ani vo sne by mi však nenapadlo, čo si vypočujem...

Hneď na druhý deň som poslušne sedela v ambulancii a čakala na svoj ortieľ. Gynekologička mi oznámila, že mám HSIL. ,,Ženy s takýmto nálezom odosielame na onkogynekologické pracovisko." Vyschlo mi v hrdle a do očí sa mi tisli horúce slzy. Po chvíli som sa odvážila opýtať, čo to znamená. Sonička, HSIL je stredne ťažký, až ťažký predrakovinový stav buniek krčka maternice. Zmeravelo mi celé telo, prišlo mi nevoľno a iba som sa na ňu nechápavo pozerala. Nedokázala som povedať jediné slovo.

Lekárka ma začala utešovať, že to spolu zvládneme. Navrhla, že mi nastaví správnu liečbu, predpíše vaginálny gél, ktorý je určený pre pacientky v tomto štádiu a s ktorým má výborné skúsenosti, absolvujem ďalšie vyšetrenia a prípadne pôjdem k iným odborníkom. Lekárka teda zvolila vyčkávacie stanovisko. A to sledovať nález aspoň 3 mesiace a potom urobiť kvalitné kontrolné cytologické vyšetrenie. Toto obdobie, keď sa čaká, či sa zmeny zhoršia alebo úplne vymiznú, je pre ženu psychicky veľmi náročné. Pocit, že v sebe nosím zárodok možnej rakoviny krčka maternice, bol pre mňa hrôzostrašný. Na druhej strane bolo toto vyčkávanie oveľa lepšie ako radikálny chirurgický zákrok a riskovanie možných komplikácií, hlavne v takom mladom veku.

Po 3 mesiacoch som sa pri kontrolnom cytologickom vyšetrení bez váhania rozhodla pre LBC cytológiu. Navrhla mi to nielen moja gynekologička, ktorá povedala, že má s týmto vyšetrením len tie najlepšie skúsenosti a ja som bez váhania som do toho šla. Ale prečítala som si aj na internete samé pozitívne ohlasy žien, ktoré boli nadšené a na LBC cytológiu nedajú dopustiť. Suma, ktorú som zaplatila v ambulancii, je zanedbateľná oproti tomu, ako som sa spokojne cítila. Výsledky som mala k dispozícii do niekoľkých dní a mala som istotu, že som pre svoje ženské zdravie urobila to správne rozhodnutie. Predstavte si, že všetko bolo v poriadku. Každý polrok musím absolvovať kontrolné cytologické odbery, no po tejto mojej životnej skúsenosti je pre mňa jasnou voľbou iba LBC. A nad klasickou cytológiou už ani neuvažujem.

Milé ženy, matky, dcéry, manželky, partnerky. Chcem vás veľmi pekne poprosiť, kvôli nám, nášmu zdraviu, aj kvôli našim rodinám, nezanedbávajme preventívne prehliadky u gynekológa. Robme správne rozhodnutia a investujme do svojho ženského zdravia. Je to v našich rukách. Vyberajme si pre svoje zdravie len to najlepšie. Veď zdravie máme iba jedno. Ja na LBC cytológiu nedám dopustiť.

Ďakujem @lejlicka ,  za tvoj skutočný príbeh :hearts:

Prežila si niečo výnimočné? Chceš aby sa o tom dozvedeli aj ostatní? Chceš motivovať ženy  k prevencii, vyhrala si boj  s ochorením, prežila si ťažký pôrod, máš skúsenosti s LBC cytologickým vyšetrením, trisomy testom, potravinovou intoleranciou, umelým oplodnením? Na tvoj jedinečný životný príbeh čakám v IP. Možno vyberiem práve teba, tvoj príbeh uverejníme na webe Ženské veci a odmeníme ťa malým darčekom. 

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/pribeh-sone-zo-ziliny-vyberajme-si-pre-svoje-zdravie-len-to-najlepsie/

#zenskeveci #prevencia #starajmesaoseba #lbc

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
13. mar 2019 Čítané 1049x

Migréna, zhoršená pleť, nafúknuté a bolestivé bruško, únava alebo iné nepríjemnosti nás vedia poriadne potrápiť. Asi by nám ani napadlo, že by sa o slovo mohla hlásiť potravinová intolerancia. No, mohla! Nežiaduce symptómy sa objavia oneskorene, až do 72 hod. po požití potraviny. A tak je náročné bez pomoci odborníkov odhaliť škodlivú potravinu či nájsť príčinu našich zdravotných komplikácií. Trvalé zaťažovanie organizmu pravidelným príjmom škodlivej potraviny môže viesť až k vzniku chronických ochorení.

Ako to prebieha?

Vyšetrením oneskorenej potravinovej alergie však možno odhaliť až 270 problematických potravín, ktoré vám spôsobujú ťažkosti a vy o tom možno ani neviete. Najväčšou výhodou je, že šetrí váš vzácny čas. Za týmto vyšetrením nemusíte čakať, ale môžete si ho spraviť aj doma. Ide o krvný test s možnosťou odberu vzorky v pohodlí domova. Jeho súčasťou je odberová súprava s detailným návodom na použitie zabalená v praktickej škatuľke. Princíp spočíva v tom, že odobratú vzorku krvi z prsta si odtlačíte na priložený špeciálny papierik. Následne, prostredníctvom pošty, ju zašlete do laboratórií Medirexu, kde zabezpečia analýzu vzorky. Výsledok dostanete na adresu, ktorú uvediete. Váš lekár vám vďaka výsledkom tohto testu, ktorý, samozrejme, akceptuje, môže nastaviť na mieru ušitú eliminačnú diétu a následne aj potrebnú liečbu. Viac o teste nájdete aj v tomto videu

Aké mám možnosti?

Na výber je viacero možností testu, buď 22 základných potravín, druhý variant ich zahŕňa až 90 alebo je možné zvoliť si tzv. skryté, vzácne a zriedkavé potraviny. Najkomplexnejší je balíček „All-in-one“, kde sa dá vyšetriť celé spektrum až 270 potravín. Testy na potravinové intolerancie si zatiaľ môžete kúpiť len v odberových centrách laboratórií Medirex a v lekárni v Nemocnici Malacky. No už čoskoro budú dostupné aj online. Ak máte obavy z odberu vzorky u vás doma, môžete sa na vyšetrenie potravinovej intolerancie objednať v najbližšom odberovom centre laboratórií Medirex. Viac info o testoch na potravinovú intoleranciu nájdete na webovej stránke.

Zdroj: www.laboratornadiagnostika.sk

#zenskeveci #potravinova_intolernacia #laboratornadiagnostika #starajmesaoseba

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
21. feb 2019 Čítané 118x

Počas môjho tehotenstva som sa ako asi väčšina budúcich mamičiek často zamýšľala nad tým, či to bude chlapček alebo dievčatko. Na naše bábätko sme sa veľmi tešili a na prvom mieste bolo pre mňa naše zdravie. Ale keďže ja som tvor zvedavý a nedočkavý, chcela som mať všetko včas a vopred sa pripraviť na príchod dieťatka. Usporiadať si výbavičku, oblečenie, ďalšie potrebné veci a užívať si tehotenstvo v pokojnejšom tempe. Nevedela som sa dočkať, kedy nám z ultrazvuku oznámia pohlavie bábätka. Po slovách lekára: „Gratulujem vám, rodičia, bude to dievčatko,“ sa môj manžel, dvojmetrový introvertný chlap, rozplakal ako malé dieťa. Dodnes je to pre mňa jeden z najkrajších momentov v mojom živote :slight_smile:. Budúci otecko mal pre svoju princeznú ešte v ten deň vymyslené aj meno.

Niekedy je však odpoveď na otázku pohlavia dieťatka viac ako len vecou zvedavosti budúcich rodičov. Poznať pohlavie svojho dieťaťa ešte pred narodením môže byť dôležité aj zo zdravotného hľadiska. Dôvodom môže byť napríklad prítomnosť dedičného ochorenia viazaného na pohlavie, ako je napríklad hemofília a Duchennova svalová dystrofia, ktorá je najťažšou formou svalovej dystrofie.

Ak pohlavie svojho dieťatka chcete zistiť čo najskôr, existuje genetický BabyGen test, ktorý umožňuje určiť pohlavie plodu už od 10. týždňa tehotenstva z krvi budúcej mamičky. Navyše je spoľahlivý a bezpečný pre matku aj dieťatko. Výsledky tohto neinvazívneho genetického vyšetrenia dostanete do rúk spravidla do 5 dní, no laboratórium poskytuje v súlade s uznesením Etickej komisie MZ SR výsledok analýzy až po ukončení 12. týždňa tehotenstva. Viac o BabyGen sa dozviete na stránke http://babygen.sk/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/ziadna-jessica-ani-kevin-tento-rok-su-v-mode-europske-mena/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #tehotenstvo #gyncare #babygen #vyzvaprezdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
18. feb 2019 Čítané 69x

Návštevy lekárov sú v období tehotenstva častejšie ako inokedy. Zdravie bábätka, ale aj budúcej mamičky je pod drobnohľadom lekárov a má zabezpečiť, že budú obaja v poriadku a všetko je tak, ako má byť. Ak chcete vedieť, kedy je správny čas na prvú návštevu ambulancie vášho gynekológa a aké vyšetrenia sú v tehotenstve dôležité, čítajte ďalej :slight_smile:.

Prvý trimester je veľmi dôležitý

Tehotenstvo sa začína oplodnením vajíčka a až do ukončenia 12. týždňa tehotenstva sa označuje ako prvý trimester. V prvých 12 týždňoch sa plod vyvíja rýchlo a telo matky sa prispôsobuje. Každá žena prežíva tehotenstvo inak, často sa v začiatkoch objavujú ranné nevoľnosti, závraty alebo únava. Práve v prvom trimestri je čas na prvú návštevu gynekológa. Všeobecne sa odporúča navštíviť lekára približne do mesiaca od prvého vymeškania menštruácie.

Prvá návšteva ambulancie

V prvom rade je potrebné potvrdenie tehotenstva vyšetrením hladiny HCG hormónu, ktorému sa hovorí aj tehotenský hormón. Vyšetrenie sa robí z krvi a zvyčajne je doplnené aj ultrazvukovým vyšetrením. Po siedmom týždni tehotenstva už vidno aj činnosť srdiečka plodu. Dôležitý je aj zdravotný stav ženy. Sledujú sa prekonané ochorenia či aktuálne zdravotné problémy. Lekár počas celého tehotenstva sleduje hmotnosť, výšku, tlak krvi, pulz aj celkový krvný obraz. Vyšetrenie na prenosné ochorenia, ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie a vyšetrenie moču na cukor, bielkoviny a hnis patria tiež do plejády vyšetrení, ktoré sú zamerané na budúcu mamičku a jej potomka. Po potvrdení tehotenstva lekár vystaví tehotenskú knižku, do ktorej sa zapíšu potrebné osobné údaje, údaje o celkovom zdravotnom stave budúcej mamičky a informácie týkajúce sa predchádzajúcich tehotenstiev. Zapíše sa termín poslednej menštruácie a z toho sa vypočíta predpokladaný termín pôrodu (k dátumu poslednej menštruácie sa pripočíta 7 dní a odpočítajú sa tri mesiace).

Čo je prenatálny skríning?

Tieto dve slová počuje žena počas tehotenstva niekoľkokrát. Ide o vyšetrovaciu metódu, ktorej cieľom je vyselektovať tehotné, ktoré majú vyššie riziko, že by mohli mať postihnutý plod. Ide teda o vyšetrenia, ktoré sledujú, či je v brušku všetko v poriadku. Biochemický prenatálny skríning určuje riziko postihnutia plodu Downovým syndrómom (trizómia 21), Edwardsovým syndrómom (trizómia 18) a otvoreným rázštepom nervovej trubice, prípadne prednej brušnej steny. Riziko postihnutia plodu sa určuje na základe veku matky a hodnôt jednotlivých biochemických, prípadne ultrazvukových parametrov. Tieto parametre sa stanovujú v I. a v II. trimestri. Vylúčiť prítomnosť chromozómových porúch plodu 21, 18 a 13 je možné bezpečným, neinvazívnym a bezbolestným spôsobom pomocou TRISOMY testu, z krvi matky už v 11. týždni tehotenstva. Testom sa dá v prípade záujmu určiť aj pohlavie dieťatka.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/naozaj-je-v-brusku-vsetko-v-poriadku/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #tehotenstvo

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
8. feb 2019 Čítané 852x

Ahojte,

verím, že januárový fyzický, duševný, ponovoročný "Mordor" a pocit, že je každý deň pondelok, je už úspešne za nami. Máme tu nový mesiac február a ja som si pre vás pripravila zaujímavú výzvu. Každá z nás by mala viac myslieť na seba a na svoje zdravie. Existujú tisíce chorôb, milióny výhovoriek, ale zdravie máme len jedno. Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravie ako stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nielen ako neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Výzva pre zdravie je tu pre teba. Buď nápaditá a kreatívna.

Ukáž nám, ako športuješ, prechádzaš sa, zdravo sa stravuješ, detoxikuješ, absolvuješ preventívnu prehliadku, kočíkuješ, oddychuješ, cestuješ, upratuješ, uspávaš, klebetíš s kamarátkami, tešíš sa zo života. Jednoducho robíš to, čo ťa robí naozaj šťastnou. Veď radosť je zdravie našej duše. Pozývam ťa starať sa o svoje zdravie. Takže ak chceš urobiť pre seba viac a motivovať pri tom aj ostatných, tak práve pre teba je určená #vyzvaprezdravie.

Ako sa môžeš zapojiť do výzvy pre zdravie? Je to veľmi jednoduché:

 • pridaj sa k nám do skupiny Ženské veci a sleduj môj profil,
 • svoj príspevok pridaj do skupiny Ženské veci a označ hashtagom #vyzvaprezdravie a #zenskeveci,
 • do výzvy pre zdravie sa môžeš zapojiť aj každý deň, no zakaždým s novým príspevkom,
 • na najaktívnejšiu členku skupiny čaká špeciálny balíček plný darčekov s logom Dr. Skúmavku,
 • vo svojom príspevku môžeš označiť aj svoje koníkové kamarátky, ktoré vyzveš, aby sa pripojili k nám do #vyzvaprezdravie (nie je to podmienkou pre odovzdanie výhry), a tak pomôžeš šíriť osvetu zdravia a prevencie... a, samozrejme, zvyšuješ svoju šancu na výhru
 • výzva pre zdravie štartuje dnes 5. 2. 2019 a potrvá až do konca februára,
 • 1. marca vyžrebujeme 1 z vás, ktorej darujeme absolútnu novinku laboratórií Medirex, a to ,,Laboratórne vyšetrenie oneskorenej potravinovej alergie – Základné potraviny 22“ – domáce vyšetrenie zo suchej kvapky krvi,
 • viac info o výzve pre zdravie nájdeš v tomto štatúte.

Už teraz sa veľmi sa teším na všetky vaše originálne príspevky a prajem vám, aby ste tento krásny mesiac prežili v láske a zdraví. Užite si nádherné chvíle so svojimi milovanými, prežite naplno každý jeden deň, buďte šťastné a usmievajte sa. Starajte sa o seba a nezabúdajte, že na vašom zdraví záleží.

                                Veronika :hearts:

#vyzvaprezdravie  #zenskeveci  #starajmesaoseba #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
31. jan 2019 Čítané 43x

Kontaktné šošovky mnohí považujeme za vhodnú náhradu dioptrických okuliarov. V prípade, že hygienu pri ich nosení podceníme, môžeme si vyrobiť nepríjemné zdravotné problémy. Odkedy ľudia začali nosiť kontaktné šošovky, oftalmológovia museli do svojich diagnóz zaradiť aj zriedkavé ochorenie, nazývané akantamébový zápal očnej rohovky.

Hygiena šošoviek na prvom mieste

Nosením kontaktných šošoviek sa môže oko ľahko stať korisťou patogénnych meňaviek. Ide o prvoky, ktoré síce voľným okom nevidíme a možno ich pozorovať iba pod mikroskopom, no môžu spôsobiť akantamébový zápal očnej rohovky. Primárnym zdrojom tejto akantamébovej infekcie oka bývajú najčastejšie zle udržiavané kontaktné šošovky, ktoré sú oplachované buď vo vodovodnej vode, či nosené aj pri kúpaní alebo plávaní. Riziko infekcie sa zvyšuje aj používaním roztokov určených na uskladnenie šošoviek v ochranných puzdierkach, "PO" dobe účinnosti roztoku. Existujú prípady, kedy sa patogénnými meňavkami ľudia infikovali umytím tváre v kontaminovanej vode. Rizikovým faktorom môže byť aj poranenie oka. Môže to byť dokonca aj operačný zákrok, pretože meňavky vďaka veľmi odolným cystám dokážu prežiť aj v sterilných podmienkach.

Nevyhnutná je včasná diagnostika

Ochorenie  vzniká po priamom kontakte oka s parazitom. Typickým príznakom zápalu tohto typu je rozmazané videnie, svetloplachosť, silné bolesti v oku vrátane pocitu cudzieho telesa v oku. Ak parazit preniká do hlbších vrstiev oka, množí sa a živí bunkami tkaniva. Vzniká zápalový proces, vytvorí sa kruhový vred a môže dôjsť k oslepnutiu. Aj napriek hrozivo vyzerajúcemu stavu,  môže byť prognóza pre pacienta veľmi priaznivá. Dôležité je však ochorenie včas odhaliť. V prípadoch,  že pacient na liečbu nereaguje, je nutné pristúpiť až k chirurgickému odstráneniu oka. Z toho teda vyplýva, že pri používaní kontaktných šošoviek je na prvom mieste zodpovedný prístup k ich hygiene a pri akýchkoľvek ťažkostiach je dôležité informovať včas svojho očného lekára.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/kontaktne-sosovky-ako-zdroj-zapalu/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #zdraveoci #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
23. jan 2019 Čítané 33x

Pacienti s obličkovou kolikou vravia, že kto si to nezažil, nepozná skutočnú bolesť. Tá vzniká vtedy, keď sa obličkový kameň zasekne, najčastejšie v močovode. Urolitiáza, ako sa v medicíne označuje tvorba močových kameňov, je pomerne časté ochorenie, s tendenciou nedávať zbohom. Veľmi radi sa totiž opäť vrátia. Analýza močových kameňov patrí k rutinnej praxi v laboratóriách Medirex. Mesačne v laboratóriu analyzujú v priemere 70 močových kameňov, pričom ich počet pomaly narastá.

Kto je náchylný na vznik obličkových kameňov?

Obličkový kameň môže vzniknúť v priebehu života u kohokoľvek. Urolitiáza vzniká najčastejšie ako následok metabolickej poruchy, infekcie močových ciest alebo ako následok morfologických i funkčných zmien v obličkách a močových cestách. U niektorých ľudí je pravdepodobnosť tvorby močových kameňov vyššia ako u iných. Riziko ich tvorby môže byť vyššie, ak sa objavia močové kamene v rodinnej anamnéze, pri genetickej predispozícii pre tvorbu kameňov, pri častých infekciách močových ciest, kedy sa pH moču udržiava v hodnotách vyšších ako 7,0 vďaka baktériám, ktoré štiepa ureu. Anatomické zmeny, rôzne prekážky močových ciest, niektoré urologické ochorenia a iné ochorenia, ako je napríklad Hyperparatyreóza, Crohnova choroba a podobné, môžu zvýšiť riziko tvorby močových kameňov. Tvorba kameňov môže byt spojená aj s užívaním niektorých liekov.

V čom spočíva laboratórna analýza močového kameňa?

Zloženie močových kameňov sa v laboratóriu stanovuje pomocou Infračervenej spektroskopie. Ide o spoľahlivú, presnú a rýchlu laboratórnu metódu. Konečný výsledok vzorky sa vydáva v podobe percentuálneho zastúpenia jednotlivých zložiek obličkového kameňa. Čas od dodania kameňa do laboratória až po získanie výsledku, ktorý je lekárovi k dispozícii, netrvá dlhšie ako 7 pracovných dní. Na výsledkovom liste sú navyše uvedené rizikové faktory vzniku a ďalšie odporúčané vyšetrenia, čo môže byť lekárovi nápomocné pri nasadzovaní správnej liečby.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/mocove-kamene-dokazu-poriadne-skomplikovat-zivot/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #zdravie #mocove_kamene

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
15. jan 2019 Čítané 319x

Milé Žienky,

každá z vás je výnimočná, tak ako je jedinečný aj váš názor, na ktorom mi záleží. Spolu tvoríme ženské veci. 

Napíš mi, ktorý môj článok alebo téma na mojom blogu sa ti v minulom roku páčila najviac, a čomu, čo ťa zaujíma zo sveta ženských vecí, zdravia, laboratórnej diagnostiky, asistovanej reprodukcie či tehotenstva, by som sa mala tento rok venovať? Jednu z vás vyžrebujem a získa tričko s logom Dr. Skúmavku.

Podmienky darovačky na blogu sú veľmi jednoduché:

:hearts: do komentára pod súťažný príspevok na mojom blogu alebo sem napíš svoju odpoveď

:hearts: lajkni súťažný príspevok, prosím, označ ako "páči sa mi"

:hearts: pridaj si ma k obľúbeným :hearts: 


Darovačka štartuje dnes 15. 1. na mojom BLOGU a potrvá do soboty 19. 1. 2019, keď večer vyžrebujem a vyhlásim 1 z vás, ktorej pošlem tričko s logom Dr. Skúmavku a malé darčeky. Samozrejme, všetkým posielam srdiečka. Takže neváhajte a zapojte sa. Teším sa na vaše odpovede.

                    Veronika :hearts:


#zenskeveci #starajmesaoseba #novorocna_darovacka

www.zenskeveci.com?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
14. jan 2019 Čítané 74x

  Alergia je neprimeraná reakcia nášho imunitného systému na bežné látky, na ktoré nealergický organizmus nereaguje. Alergická reakcia je sprostredkovaná tzv. špecifickými IgE protilátkami, ktorých tvorba sa dá zistiť napr. vyšetrením krvi. Ak sa tvorba špecifických IgE protilátok nepotvrdí, príčinu je potrebné hľadať inde. Okrem „bežných“ alergií existujú aj tzv. intolerancie, ktoré nemajú imunologický podklad, ale sú spôsobené poruchou enzýmov, a to ich nedostatočnou tvorbou alebo funkčnou poruchou. Patrí sem napr. laktózová intolerancia, intolerancia kravského mlieka či histamínová intolerancia.

Histamínová intolerancia je stav, ktorý vzniká nepomerom medzi príjmom histamínu a schopnosťou organizmu odbúrať ho. Klinické prejavy histamínovej intolerancie sú veľmi pestré, medzi typické príznaky patrí pocit nafúknutého bruška, kŕče v bruchu, hnačka, svrbenie a začervenanie pokožky, menej špecifické sú napr. migréna, chronická únava alebo bolestivá menštruácia. Riešením je okamžité radikálne vylúčenie potravín s vysokým obsahom histamínu.

     Dôležité je spomenúť aj tzv. oneskorené potravinové reakcie, ktoré poznáme skôr pod názvom, intolerancie a predstavujú zvyšný chýbajúci diagnostický článok pri podozrení na neznášanlivosť nejakej potraviny. Tieto oneskorené potravinové reakcie môžu byť výsledkom zvýšenej priepustnosti črevnej steny pre dané problematické potraviny. Vzhľadom na prenikanie potravín alebo zložiek potravín cez stenu čreva do okolitého tkaniva môžu vznikať imunitné komplexy z IgG protilátok a potravín, ktoré sú uložené v tkanivách a tie vyvolávajú zápalové reakcie, ktoré následne spustia rôzne ochorenia.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/zaludocne-problemy-neutichaju-moze-za-ne-len-prejedanie-sa/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #zdravie #potravinova_intolerancia #alergia

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
31. dec 2018 Čítané 35x

Spermie a vajíčka sa dajú uchovať zamrazovaním pre prípad choroby, ale aj plánovaného rodičovstva. Tento proces je pre bunky bezpečný. V prípade spermií je to menej náročná záležitosť. Najčastejšie sa používa ako "poistka", keď má muž podstúpiť onkologickú liečbu. Chemoterapia a rádioterapia zhoršia alebo úplne nevratne zničia tvorbu spermií. Ženské vajíčka, sú v procese uchovávania zamrazovaním trochu problematickejšie.


Ako to mrazenie prebieha a čo sa s bunkami vlastne deje? Najľahšie sa zmrazujú spermie. „Ich štruktúru by som zjednodušene prirovnala k suchému vrecúšku naplnenému DNA. Oproti spermiám sú vajíčka ako melóny plné vody, čo proces mrazenia komplikuje. S poklesom teploty má voda tendenciu vytvárať kryštály a tie majú zas tendenciu všetko roztrhať na kusy. K obmedzeniu škôd sa pri zmrazovaní pridávajú látky nazývané kryoprotektanty. Ich úlohou je znížiť bod tuhnutia, zväčšiť podiel nezamrznutej kvapaliny aj pri teplotách pod bodom tuhnutia, zabraňovať nadmernej dehydratácii buniek a tiež nariediť prítomné soli. Bunky potom nestrácajú vplyvom osmózy toľko vody, čo im prospieva,“ vysvetľuje doktorka Ivana Uhrinová z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare, kde mrazenie buniek robia denne.

Najspoľahlivejšou metódou mrazenia je vitrifikácia. Fyzikálne sa definuje ako sklovité spevnenie vodného roztoku, nie však kryštalizáciou, ale extrémnym zvýšením viskozity. Takto vzniknutý amorfný ľad bunku nepoškodzuje tak, ako ten kryštalický. V praxi to prebieha ako extrémne rýchle ochladenie buniek na teplotu -196 °C rádovo v sekundách. Po ochladení sú bunky už len udržiavané pri stabilne nízkej teplote v kvapalnom dusíku. Počas rozmrazovania buniek sa postupne vymyjú všetky kryoprotektanty, až potom sú bunky pripravené podstúpiť oplodnenie alebo embryo môže byť vložené do maternice. Pre zamrazené bunky sa zastavuje plynutie času a je možné ich takto bezpečne uchovávať aj po dobu niekoľkých rokov bez toho, aby sa zmenila ich kvalita.Ženské vajíčka sú v procese zmrazovania trochu problematickejšie. „Samotné zamrazenie vajíčok ešte nie je 100 % záruka toho, že žena vďaka nim v budúcnosti bude mať dieťa. Ale výrazne si tým zvýši svoje šance na potomka,“ dodáva jedným dychom embryologička z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare RNDr. Ivana Uhrinová. Pri zmrazovaní vajíčok totiž záleží na tom, koľko má žena rokov v dobe mrazenia vajíčok a tiež koľko vajíčok sa podarilo získať na zamrazenie. Aby táto metóda bola čo najúspešnejšia, je nutné mraziť vajíčka maximálne do veku 35 rokov, ideálne do tridsiatky.

Mrazenie vajíčok je bezpečné. Podľa medzinárodných štúdií mrazenie vajíčok neovplyvňuje priebeh tehotenstva a nezvyšuje riziko narodenia dieťaťa s vrodenou vývojovou chybou,“ ubezpečuje doktorka Uhrinová. Pre uchovanie sa rozhodujú tie z nás, ktoré odkladajú rodičovstvo kvôli kariére, alebo ešte nestretli toho správneho muža na založenie rodiny. Zamraziť si oocyty je vhodné aj v prípade hroziaceho predčasného zlyhania funkcie vaječníkov, alebo ak hrozí strata plodnosti z dôvodu plánovanej onkologickej liečby.Zdroj: http://www.zenskeveci.com/poklady-v-pohlavnych-bunkach/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post


#zenskeveci #starajmesaoseba #gyncare #neplodnost #tehotenstvo #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
26. dec 2018 Čítané 27x

To, že je zvýšené mlsanie v období Vianoc poriadnou skúškou odvahy pre naše trávenie, nenaznačujú len častejšie sa vyskytujúce reklamy na antacidá a lieky na podporu trávenia v našej televízii. Na "ťažobu po jedle" niekomu pomôžu domáce triky ako sóda bikarbóna, voda s citrónom, pohár piva či kola.

Aby však náš žalúdok z toľkej štedrosti jedla naozaj neskolaboval, je dobré vsadiť na zlatú strednú cestu, maškrtiť s rozumom a striedmo. Môžeme ochutnať zo všetkého, a aj kombinovať chute, ale v malých množstvách. Nikde nie je napísané, že z vianočnej kapustnice musíme naraz vyloviť všetku klobásku. Pomôcť môžu aj alternatívy niektorých potravín. Namiesto majonézy môžeme použiť jogurt, vyprážanej ryby grilovanú, sladkú vodu nahraďme obyčajnou. Aj pohár vínka v rodinnom kruhu žalúdku neublíži, no všetko s mierou :wink:.

Za predpokladu, že ste zdraví a nemáte žiadne tráviace problémy, váš organizmus zvládne štedrovečernú bombu oveľa ľahšie ako tí, ktorí bojujú celoročne s podráždenejším žlčníkom, zvýšeným tlakom, cholesterolom či cukrovkou. U týchto pacientov je diétnejší režim aj počas sviatkov absolútne nevyhnutný.

Aj keď si mnohí z nás sadajú k štedrovečernému stolu s predsavzatím najesť sa s rozumom, predsa len nie všetci to do bodky splnia. Práve počas sviatkov si dovolíme svoj limit výrazne prekročiť. Ak sa nám nepodarí udržať chute na uzde, v prípade tráviacich problémov je vhodné siahnuť po liekoch na báze pankreatických enzýmov, ktoré nám pomôžu s trávením. Ešte účinnejšia vie byť prechádzka na čerstvom vzduchu.

Extrémne prejedanie sa, aj keď len občasne, napríklad na Vianoce, lekári neodporúčajú. Extrémy v oblasti zdravia sa skutočne nevyplácajú. Ak po najedení sa pociťujete intenzívne pichanie pod pravým rebrom a vystreľujúcu bolesť do pravej lopatky, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Môže sa totiž jednať o žlčníkovú koliku.

Zdroj: www.zenskeveci.com 

#zenskeveci #starajmesaoseba #zdravetravenie #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
19. dec 2018 Čítané 210x

Často si možno myslíme, že otravu môžu spôsobiť iba mikroorganizmy, ktoré vniknú do krvi po úraze cez zle ošetrenú ranu. Omyl! Nedostatočne vyčistená rana, je len jednou z možných spôsobov rozvinutia otravy krvi. Vypuknúť môže aj pri bežných ochoreniach, ako sú infekcia močových ciest, pľúc, kostí tráviaceho traktu či po uštipnutí hmyzom. Vtedy život zachráni len rýchle určenie diagnózy a správne nasadená liečba.

Kto je hlavným vinníkom?

Jedným zo základných vyšetrení pri diagnostike sepsy je hemokultivácia. Tá pomáha určiť pôvodcu, aký mikroorganizmus presne spôsobil problém a aké antibiotiká naň zaberajú. Medzi najčastejších vinníkov otravy krvi patria baktérie Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus, enterokoky a z kvasiniek sú to druhy rodu Candida. Okrem základných biochemických parametrov sa vyšetrujú aj špecifické markery, ktoré indikujú septický stav. Pri diagnostike otravy krvi je dôležité vedieť, či vznikla ako následok zranenia alebo ochorenia. Ak sa potvrdí, že má pacient naozaj sepsu, je nevyhnutné zistiť aj to, ktorý konkrétny mikroorganizmus ju vyvolal.

Pretože čas je dôležitý

Sepsa znamená vždy život ohrozujúci stav, preto lekári najčastejšie aplikujú širokospektrálne antibiotiká priamo do žily, aby bol účinok čo najrýchlejší. Práve s rýchlosťou podávania terapie môže výrazne pomôcť laboratórium. Každá nemocnica má k dispozícii mikrobiologické laboratórium, ktoré je schopné vykonať kultivačné vyšetrenie krvi. V prípade pozitívneho kultivačného nálezu môžu ihneď informovať ošetrujúceho lekára o tom, aký typ mikroorganizmu tento život ohrozujúci stav vyvolal. Identifikáciu konkrétneho mikroorganizmu hemokultiváciou vedia v laboratóriách Medirex poskytnúť do 24 hodín.

Čo keď antibiotiká nezaberú?

V súčasnosti máme obrovský problém s narastajúcou rezistenciou mikroorganizmov na antibiotiká. Ide o to, že niektoré antibiotiká prestávajú účinkovať, pretože baktérie voči nim nadobudli odolnosť. Čo ak sa to však stane pri sepse? Na trhu sú dostupné rôzne druhy antibiotík a nejaké určite zaberú. Aj keď možno nie hneď, pri vyššej koncentrácii určite áno. Práve preto sa pri sepse určuje v laboratóriu aj minimálna inhibičná koncentrácia antibiotík, aby sa nestalo, že vám lekár bude podávať zbytočne nízke alebo vysoké dávky lieku, ktoré nepomôžu.

Je neprehliadnuteľná

Kým sa pri mnohých ochoreniach stáva, že ich lekár môže prehliadnuť kvôli nejednoznačným príznakom, otrava krvi je v tomto iná. Lekár by ju mal zaručene ihneď rozpoznať. Ide len o to prísť do ambulancie lekára včas. Medzi najčastejšie príznaky patrí horúčka so zimnicou a triaškou, zrýchlené dýchanie a pulz, v ťažkých stavoch aj dýchavičnosť, poruchy vedomia, veľmi nízky krvný tlak, bledosť a potenie. Pri sepse je nevyhnutná hospitalizácia pacienta s antibiotickou liečbou.

Nie je to „konečná“

Otrava krvi nie je za každých okolností smrteľná. Našťastie, nie je to tak. Na otravu krvi zomiera 30 až 40 percent postihnutých. Zvyšok má však šancu vyliečiť sa, a to dokonca aj bez následkov. Dôležité je ju včas podchytiť a správne diagnostikovať. Je nutné pátrať po príčine infekcie v organizme, odstrániť ju a liečiť. Napríklad ak je za sepsu a infekciu srdca zodpovedné ložisko v dutine ústnej, treba ho odstrániť, pretože po ukončení antibiotickej liečby by sa sepsa mohla rozvinúť opäť.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/otrava-krvi-vznika-aj-pri-beznych-chorobach/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #otrava_krvi #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
10. dec 2018 Čítané 19x

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako získať potrebné informácie o svojom zdraví? Výsledky laboratórnych vyšetrení vám pomôžu zorientovať sa v niektorých základných diagnózach. Práve tieto výsledky vás možno ľahšie usmernia k návšteve potrebného špecialistu, a tak zaručia včasnú diagnostiku ochorenia. Priamo v laboratóriách Medirex môžete absolvovať širokú škálu vyšetrení na vlastnú žiadosť. Ak presne viete, aké laboratórne vyšetrenie potrebujete, stačí sa naň objednať na stránke  www.laboratornadiagnostika.sk. Vyberiete si dátum, čas a miesto odberu, ktoré vám najviac vyhovuje a zarezervujte si ho. Na odbery príďte vždy v dohodnutom čase a nalačno.

V laboratóriu sa vykonáva odber krvi, moču a ďalšieho biologického materiálu. Priamo na odbere si dohodnete spôsob, ako sa k vám výsledky dostanú, a to buď zaslaním na e-mail, alebo ďalšou návštevou v laboratóriu. Výsledky u väčšiny vyšetrení sú k dispozícii do 2 – 5 pracovných dní. Výnimkou sú vyšetrenia potravinových intolerancií. Tu je potrebné počítať s dlhším časom na dodanie výsledkov. Obvykle do 2 až 3 týždňov od odberu. O vyšetrenia na vlastnú žiadosť môžete požiadať aj vtedy, ak vám vyšetrenie mimo indikačných obmedzení zdravotnej poisťovne odporučí váš lekár. Vtedy prinesiete do laboratória odobratú vzorku biologického materiálu spolu s vyplnenou žiadankou od vášho lekára. Na takéto vyšetrenie si nepotrebujete zarezervovať termín.

U detí mladších ako 15 rokov sa v laboratóriách Medirex odbery nevykonávajú. V takom prípade je potrebné požiadať ošetrujúceho lekára dieťaťa o súčinnosť. Na vyšetrenie do laboratória môže prísť mladistvý od 15. roku života do dovŕšenia dospelosti, a to v sprievode zákonného zástupcu, ktorý personálu laboratória udelí súhlas na odber biologického materiálu svojho dieťaťa.

Vyšetrenia na vlastnú žiadosť pacienta nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale pacient si hradí cenu vyšetrenia sám. V súčasnosti je možné objednať sa na vyšetrenie do odberových miest v centrálnych laboratóriách v Bratislave a v Košiciach alebo v bratislavskej poliklinike Mýtna.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/nove-odberove-centra-pre-verejnost/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

www.laboratornadiagnostika.sk

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
6. dec 2018 Čítané 45x

Celiakia je ochorenie, ktoré môže uniknúť pozornosti nielen všeobecných lekárov, ale aj špecialistov. Všeobecný lekár sa však s pacientom stretáva najčastejšie, a preto môže odhaliť problém ako prvý. Základom je správna a včasná diagnostika. V prvom kroku stačí dať spraviť pacientovi rozbor krvi.

Aký je rozdiel medzi celiakiou a intoleranciou lepku? Celiakia je celoživotné autoimunitné ochorenie, ktoré je spojené s príjmom lepku. Avšak existujú aj iné imunologické cesty, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce potravinové reakcie na lepok, ktoré musíme brať pri diagnostike do úvahy. Okrem „klasických“ alergií (spôsobené protilátkami IgE), ktoré, samozrejme, tiež musíme vylúčiť, existujú aj oneskorené potravinové reakcie. Tie pacienti poznajú pod názvom intolerancie a predstavujú zvyšný chýbajúci diagnostický článok pri podozrení na neznášanlivosť nejakej potraviny, teda aj lepku.

Celiakia vzniká v dôsledku imunologickej precitlivenosti na prijatý glutén. V laboratóriách sa robia sérologické vyšetrenia a stanovujú sa protilátky. Výsledok základného testu na celiakiu, je pacientovi k dispozícii už za 1 týždeň. Ak je výsledok pozitívny, lekár odošle pacienta ku gastroenterológovi, ktorý mu urobí biopsiu tenkého čreva, aby sa zistilo prípadné poškodenie tenkého čreva.

Dať sa vyšetriť na celiakiu má význam najmä vtedy, keď pociťujeme príznaky ako napríklad hnačka, nafukovanie, zvýšená plynatosť, pocit tlaku v bruchu po požití lepku. Menej špecifické príznaky sú porucha trávenia, anémia, celková slabosť, osteoporóza, zmeny psychiky alebo kožné prejavy. Na celiakiu by mali byť vyšetrené aj páry, ktoré majú problém prirodzene splodiť dieťatko.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/ako-sa-zistuje-celiakia/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #celiakia

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
27. nov 2018 Čítané 61x

Za pocitom celkovej slabosti, únavy, kŕčov či búšením srdca, môže byť aj nedostatok draslíka. Ten je veľmi dôležitým minerálom, ktorý je súčasťou našich buniek. Práve draslík je nevyhnutný pre správnu funkciu tkanív a orgánov, nervov, svalov, srdca a ciev. Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča prijať denne aspoň 3,5 g draslíka. Jeho hladina v krvnom sére by sa mala pohybovať v rozmedzí 3,5 – 5,0 mmol/l.

Kto je najviac ohrozený nedostatkom draslíka?

Pacienti liečení určitými diuretikami pri vysokom krvnom tlaku, zlyhávaní srdca či ochorení obličiek, sú najviac ohrození vznikom hypokaliémie. Príčinou môže byť aj zvracanie, hnačky či nadmerné užívanie preháňadiel. Inou príčinou zvýšených strát draslíka je nadmerná tvorba nadobličkových hormónov alebo ochorenia obličiek. Menej častou, no rovnako dôležitou príčinou, je nedostatok draslíka v prijímanej potrave. Najvhodnejšou prevenciou pred hypokaliémiou u zdravého človeka, ktorý netrpí žiadnou poruchou obličiek, je dôležitá vyvážená strava s dostatočným obsahom draslíka.

Kde hľadať draslík?

Vhodné zdroje draslíka sú zelenina a ovocie, mäso a produkty z obilnín. Spomedzi zeleniny sú bohatým zdrojom draslíka zemiaky, paradajky, strukoviny, zelená listová zelenina, ako špenát, špargľa, kel, kapusta, zelené vňate, tekvice. Okrem známych banánov majú vysoký obsah draslíka aj marhule, bobuľové ovocie, avokádo, sušené ovocie, huby, klíčky a orechy. Z ďalších potravín treba spomenúť morské ryby, napríklad losos, ale aj mliečne výrobky, jogurty a výrobky z cereálií. Pre zachovanie draslíka v strave je vhodnejšie upravovať zeleninu dusením ako varením vo vode, ktorá sa aj s „vylúhovaným“ draslíkom vyleje.

Ako odhaliť hypokaliémiu?

Osoby s vysokým krvným tlakom alebo chronickým ochorením srdca alebo obličiek, ktorí dlhodobo užívajú lieky s možným znižujúcim účinkom hladiny draslíka v organizme, by mali byť pravidelne sledovaní lekárom. V prípade, že má váš lekár podozrenie, že za vaše zdravotné  ťažkosti môže nedostatkom draslíka, môže požiadať o vyšetrenie jeho hladiny v krvi. Pri podozrení na hypokaliémiu lekár vždy kontroluje aj krvný tlak, ktorý draslík ovplyvňuje a hľadá typické prejavy nízkej hladiny draslíka na EKG. Samotné vyšetrenie hladiny draslíka v krvi je dostupné aj v laboratóriách MEDIREX a to nepretržite počas 24 hodín. Od prijatia vzorky v laboratóriu je výsledok dostupný už do 1 hodiny. Ak však lekár požaduje aj doplňujúce vyšetrenia v sére a v moči, vrátane vyšetrení hormónov, ktoré sú potrebné pre presné určenie príčiny hypokaliémie, môže to trvať dlhšie.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/busi-vam-srdce-mate-krce-a-citite-sa-slabe-co-ak-mate-nedostatok-draslika/?utm_source=Modry-Konik&amp=&utm_medium

#zenskeveci #starajmesaoseba #draslik  #laboratorna_diagnostika #zdravie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
20. nov 2018 Čítané 43x

Za neplodnosťou páru môže byť rovnako muž ako aj žena. Aj keď muži nemusia absolvovať pravidelné prehliadky v ambulancii urológa, tí, ktorí majú problém so svojou partnerkou prirodzene splodiť bábätko, sa aj tak tomuto vyšetreniu nevyhnú. Muži sa urológa nemusia báť, vyšetrenie plodnosti totiž nie je bolestivá záležitosť. Áno, možno to pre muža nie je jednoduché, no rovnakými intímnymi a náročnými vyšetreniami musí prejsť aj jeho partnerka. „Nestačí urobiť spermiogram a skonštatovať, že nie je najlepší, treba pátrať po príčinách, lebo iba keď poznáme príčinu, je možné ju ovplyvniť. A to dnešná medicína naozaj vie,“ zdôrazňuje urológ spolupracujúci s Centrom pre asistovanú reprodukciu Gyncare v Košiciach, MUDr. Martin Hrivňák.

Urologické vyšetrenie plodnosti u muža sa začína rozhovorom. Lekár zisťuje anamnézu pacienta. Pýta sa na problémy s počatím, zisťuje, či muž zdravo žije, aké ochorenia prekonal - pretože aj tie môžu mať vplyv na plodnosť. V prípade onkologických pacientov môžu na schopnosť počať dieťa prirodzene, negatívne vplývať aj ožarovanie. „A potom muža vyšetrujem prehmataním a vyšetrujem aj prostatu. Práve tohto vyšetrenia sa muži obávajú, ale ide o nebolestivé, aj keď väčšinou nepríjemné  vyšetrenie,“ hovorí doktor Hrivňák. V urologickej  ambulancii vyšetria aj spermie. Počet spermií s vekom muža vôbec nesúvisí. Mnohí päťdesiatnici majú lepší spermiogram ako 20-roční mladí chlapci. „So zvyšujúcim sa vekom však klesá ich kvalita a začínajú sa tvoriť spermie s chybami v genetickom kóde a to už môže byť problém,“ upozorňuje urológ.

Ak sú vyšetrenia v norme, urológ už ďalej nepokračuje, lebo vie, že je muž v poriadku. „Ak však zistíme nejaký problém, robíme ďalšie vyšetrenia – najčastejšie ultrazvuk semenníkov a prípadne aj prostaty, hormonálne vyšetrenia hormónov, ktoré majú vplyv na plodnosť (pre muža to znamená iba jednoduchý odber krvi) či mikrobiologické vyšetrenie v prípade, keď máme podozrenie na infekciu. Toto vyšetrenie robíme výterom z močovej rúry. Ide o jediné bolestivé vyšetrenie, pretože musíme mužovi do močovej rúry vložiť výterový tampón. Vyšetrenie však trvá krátko a v prípade nálezu baktérii vieme muža z infekcie, ktorá môže ovplyvniť plodnosť, úplne vyliečiť,“ prízvukuje lekár a dodáva, že kvôli dieťatku aj žena podstupuje množstvo nepríjemných až bolestivých vyšetrení, obetovať by sa teda mal aj partner.

Spermie zabíja najmä stres, fajčenie, alkohol a teplo. Naopak prospieva im strava plná vitamínov a živín, dostatok spánku a schopnosť ventilovať stres. ,,Výlučné nosenie iba bavlnenej spodnej bielizne, či nadmerné bicyklovanie nevplýva na mužskú  plodnosť. Rovnako sa netreba báť používania mobilných telefónov, osobných počítačov a žiarenia z nich. „To sú iba mýty, ktoré zatiaľ nikto vedecky nepotvrdil,“ ukončil urológ. 

Zdroj: www.gyncare.sk

            www.zenskeveci.com

#zenskeveci #starajmesaoseba #gyncare #zdravie_muza #tehotentstvo #neplodnost

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
14. nov 2018 Čítané 29x

Čo si budeme hovoriť – krv je veľmi vzácna a nenahraditeľná tekutina. Prúdi v tele každého z nás a každá zložka krvi má svoju nezastupiteľnú úlohu. Významné zastúpenie tvoria červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík a zachraňujú život pacienta. Pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi je určená krvná plazma. Krvné doštičky, naopak, zastavujú krvácanie. Vedeli ste však, že najnevyhnutnejšia je podľa národnej transfúznej služby darcovská pomoc ľudí s krvnou skupinou A RhD +? Práve tá je potrebná vo viac ako tretine všetkých prípadov. Stále ale platí, že univerzálnym darcom je človek s krvnou skupinou 0 RhD negatív.

Darovanie krvi je šľachetný čin, ktorý pomáha ostatným ľuďom a je úplne jedno, akú krvnú skupinu máme. Jediným darovaním krvi môžeme potenciálne zachrániť až 3 ľudí. Ak sme vhodným darcom a náš zdravotný stav to umožňuje, určite neváhajme. Stačí, ak splníme základné kritériá. Podmienkou je vek od 18 do 60 rokov a minimálna hmotnosť 50 kilogramov. Ak ste neprekonali v poslednej dobe závažné infekčné ochorenia ako hepatitída, nemáte závažné a chronické ochorenia a, samozrejme, nie ste nosičom HIV vírusu. Ženy počas tehotenstva i menštruácie, žiaľ, darovať krv nemôžu. Muži majú v tomto oproti nám výhodu – darovanie môžu absolvovať každé 3 mesiace a my ženy každé 4 mesiace od posledného odberu.

Pre potenciálnych darcov krvi, teda pre vás, by mal byť v prvom rade motiváciou pocit, že práve vy môžete zachrániť život. Na Slovensku je vo všeobecnosti nedostatok krvi, preto – kto môžete, choďte darovať krv! Naše rozhodnutie môže rozhodnúť o osude iného človeka a zachrániť jeho život. Veď čo môže byť viac ?

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/daruj-krv-zachranis-zivot/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post

            www.ntssr.sk


#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #darovanie_krvi

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
6. nov 2018 Čítané 31x

Užime si spolu štedrú jeseň, plnú nečakaných prekvapení a silných príbehov. Každá z vás je výnimočná. A ja vás chcem lepšie spoznať a urobiť vám radosť. Rozhodla som sa venovať niekomu tento mesiac peknú knihu a tiež malé darčeky.

Zapájaj sa celý tento mesiac do príspevkov na mojom blogu, sleduj môj profil a pridaj sa do skupiny Ženské veci. Možno to budeš práve ty ️, kto získa túto knihu. A  nezabudni, nikdy nevieš, kedy sa objavia ďalšie prekvapenia, knihy alebo darčeky. Jesenné knihobranie potrvá do polnoci, 30. novembra 2018 :hearts:

Prajem vám úspešný mesiac, plný nádherných momentov a radosti. 

                   Veronika :hearts:

www.zenskeveci.com

#zenskeveci #starajmesaoseba #napisalzivot #jesenne_knihobranie

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
2. nov 2018 Čítané 29x

Áno! Nedostatočne fungujúca imunita môže byť príčinou neplodnosti až 15 % párov, neúspešne sa snažiacich o vytúžené bábätko. Okrem toho, žijeme veľmi uponáhľaným životom, ale aj stres či rôzne alergie vplývajú na naše zdravie. Prečo sa teda niektorým párom nedarí mať bábätko, aj keď sa na prvý pohľad zdá všetko v poriadku?

Imunitný systém je pre náš život, bez ohľadu na pohlavie, veľmi dôležitý. Plní úlohu strážcu, rozpoznáva najmä škodlivé vplyvy a chráni organizmus. Niekedy však až do takej miery, že tvorí prekážku pri otehotnení. Imunita nevie primerane reagovať a dôsledkom môžu byť aj poruchy plodnosti. Ak gynekológ vylúči anatomické, gynekologické, prípadne iné príčiny, prečo žena nedokáže otehotnieť, resp. o bábätko príde, je na rade aj vyšetrenie u imunológa. A tam zistíme, že niekedy aj potraviny môžu byť príčinou, prečo sa páry nevedia úspešne dopracovať k bábätku.

Medzi ochorenia, ktoré môžu byť príčinou neplodnosti, patria najmä cukrovka, obezita, ochorenia štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia, ale aj „obyčajná“ alergia na potraviny či lepok. Základom úspešnej komplexnej diagnostiky neplodnosti je aj imunologické vyšetrenie oboch partnerov, pretože za problémom s plodnosťou môže byť rovnako ochorenie ženy ako aj muža. Dôležitá je dôkladná anamnéza neplodnosti, zosumarizovanie všetkých absolvovaných vyšetrení u špecialistov a individuálny prístup.

Dôležité je pátrať po možných chronických nedoliečených infekciách, alergiách, potravinových intoleranciách a spraviť dôkladný imunologický skríning. Imunológovia sledujú najmä to, či biele krvinky u ženy nevytvárajú protilátky proti partnerovým spermiám. Tiež či nie sú u ženy prítomné nadmerné bunkové reakcie imunitného systému, ktoré by mohli byť príčinou zníženej plodnosti či opakovaných potratov. U časti žien, je problém v celkovej zníženej obranyschopnosti organizmu. Vyšetrenia sú pomerne komplikované a aj finančne náročné, a preto by sa mal pár zveriť do rúk špecialistov.

Mali by sme vedieť porozumieť signálom nášho tela, ktorými nás žiada o zmenu nášho životného štýlu. Množstvo žien aj mužov, ktorí si jednoduchými krokmi zlepšili svoj životný štýl, prirodzene počali a donosili zdravé bábätko. Inokedy možno stačí zmeniť iba stravovacie návyky. Reprodukčný imunológ je pre partnerov snažiacich sa o počatie, dôležitým článkom na ich ceste za vytúženým dieťatkom.

Zdroj: www.gyncare.sk

#zenskeveci #starajmesaoseba #gyncare #imunita_neplodnost

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
22. okt 2018 Čítané 144x

Lívia je moja rodinná známa. Má čerstvých 40. Skvelého manžela a jednu dcéru. Má úžasne veselú povahu, citlivý vzťah k deťom a vždy sa snaží pomôcť všetkým, ktorí to práve potrebujú. O jej smútku nad bolestivou stratou však mnohí ani netušia. Tento príbeh je skutočný. Napísal ho sám život. Je prežitý v bolesti nad stratou, no najmä v nádeji. Spolu so svojím manželom prežili dva spontánne potraty. S obrovským obdivom môžem povedať, že v mojich očiach, ste vy, všetky maminky, ktoré ste si rovnako ako Lívia prežili svoje trápenie na ceste za vytúženým dieťatkom, absolútne hrdinky.

Po silnej endometrióze a náročnej hormonálnej liečbe sa mi veľmi dlho nedarilo po prvej dcérke druhýkrát otehotnieť. Žena, ktorá to nikdy nezažila, si nevie skutočne predstaviť, čo v živote znamená taká obrovská strata, akou je potrat. Keď matka príde o svoje milované nenarodené dieťatko. Ostala mi len bolesť, smútok a prázdne miesto v srdci... Ani jedna z nás, ktorá sa tešila na svoje bábätko a zodpovedne pristupovala k svojmu tehotenstvu, nechcela počuť z úst lekára: ,,Je mi ľúto, ale nevidím žiadnu akciu srdiečka." Je to naozaj koniec? Toto je všetko, čo mi ten lekár povie? Jemu je to ľúto. A aká ľútosť zviera moje vnútro! Čo bude teraz? Ako to zvládnem? Ako sa z toho pozbieram? Cítim sa roztrieštená na márne kúsky. Moje srdce je zlomené. Ja som zlomená. Zlyhala som? Nie! Taký je život. Ideme ďalej.

Je mnoho bolestí, ktoré nosíme vo svojom vnútri, ukrývame ich pred svetom. Bojíme sa ďalšieho zranenia, možno ešte viac nepríjemných otázok, zvedavých pohľadov a prejavov ľútosti. Nechcem nič počuť, vidieť a ani o tom rozprávať. Nechcem, aby iní videli moje slzy a trápenie. Pomôže mi len čas a nádej. Keď sa ti niečo také stane, nepomáhajú ti rady psychológa, pretože mu v tej chvíli neveríš ani nos medzi očami. Povieš si v duchu, že on to nezažil, tak ako môže rozumieť tvojej strate. Verila som, že vždy máme šancu premeniť svoj smútok na radosť. Pomoc som našla najmä vo svojom skvelom manželovi, a neuveríš, ale aj na koníkovi. Čítala som rôzne diskusie a dôverovala som slovám tých, ktorí sa nebáli skúsiť to znova. A to dokonca aj hneď po strate bábätka. Aj ja som uverila tomu, že práve tlkot malého srdiečka a príchod nového života ma vnútorne uzdraví.

Keď som si išla robiť tehotenský test, triasli sa mi ruky. Srdce mi bilo ako o závod. Vedela som, že mám pod srdcom dieťatko, ale chcela som si to potvrdiť. Jediný test priniesol odpoveď. Som tehotná. Dokázali sme to. Nechcela som sa však tešiť predčasne. Nikomu nič nepoviem, skôr ako ukončím 1. trimester. Okamžite som šla k svojmu lekárovi. Neurobil jediný odber krvi, žiadne vyšetrenie okrem USG, po ktorom zhodnotil, že je tu možnosť, že som tehotná, ale na jednoznačnú odpoveď si budem musieť ešte niekoľko dní počkať. Bola som netrpezlivá. Zaspávala som s pocitom, že sme tu dvaja, rozprávala som mu, že ho ochránim pred celým svetom. Že ho budem ľúbiť navždy. O niekoľko dní som opäť absolvovala návštevu gynekológa. Potvrdil graviditu a ja som šťastne držala v rukách tehotenskú knižku. Bola to pre mňa najväčšia náplasť na všetko, čím som si prešla. Ešte v ten večer sa stalo niečo, čo som nečakala ani v najhoršom sne. Vykrvácala som. Opäť beznádej. A opäť výčitky.

Nebola som schopná pozrieť sa na seba do zrkadla bez toho, aby som sa nerozplakala. Nemala som chuť pracovať, jesť a už vôbec nie sa smiať. Dokonca sa priznávam, že pohľad na malé deti bol pre mňa istý čas neznesiteľný. Lekári celú vec uzavreli slovami, že išlo o spontánny potrat. Jednoznačnú príčinu tejto straty sme sa však  nikdy nedozvedeli. Pravdepodobne mohol svoju rolu zohrať aj môj imunitný systém. Trvalo dlhý čas, kým sme sa z toho obaja pozbierali. Napriek môjmu veku ešte stále veríme na zázrak. Tentokrát sme sa už rozhodli pristúpiť k veci zodpovednejšie a vyhľadať pomoc špecialistov. S manželom chceme žiť spolu pre nové dni. Máme jednu nádhernú a šikovnú dcéru, aj jeden druhého. A v nebi máme dvoch malých anjelov. Spolu zvládneme všetko. Veľmi nás to spojilo. Veríme, že aj nám bude ešte od života dopriate držať vo svojom náručí vytúžené dieťa.

Keď vek ženy nie je iba číslo

Lekári často upozorňujú, že jednou z príčin potratu, môže byť aj vyšší vek budúcej matky. „U tehotných žien po 35-ke končí jedna štvrtina tehotenstiev potratom, po štyridsiatke je to dokonca až polovica z tehotenstiev. Napriek tomu, že príčin vedúcich k potratu dieťatka môže byť viacero, u väčšiny párov sa dôvod nepodarí zistiť. Pozitívne je, že šanca na otehotnenie po potrate je vysoká,“ upozorňuje MUDr. Katarína Balasičová, PhD., z Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Ak sa spontánne potraty opakujú, žena by na odporúčanie gynekológa mala navštíviť špecializované pracovisko. „Ak sa žena po niekoľkých potratoch dostane k nám do Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare, vždy sa jej snažíme pomôcť a odhaliť, prečo k potratom dochádza. S diagnostickým procesom začíname niekedy už aj po prvom potrate, napríklad u žien, ktoré podstúpili umelé  oplodnenie. U nich je gravidita vytúžená, cesta k pozitívnemu tehotenskému testu bola častokrát psychicky, časovo, ale aj finančne náročná. Hlavne, ak sa žene vkladá embryo vysokej kvality, vždy  pátrame po príčinách, ktoré viedli k potratu,“ hovorí doktorka Balasičová.   

Keď už o dieťatko prídete z akýchkoľvek príčin, ďalšie tehotenstvo neodkladajte. „Ak budúca mamička spontánne potratila zakrvácaním, alebo jej v nemocnici vyčistili maternicu, ďalší pokus o dieťatko netreba odkladať. Odporúčam počkať na ďalšiu menštruáciu, ktorá príde po 4 – 6 týždňoch a po nej sa snažiť znova otehotnieť.  Zo skúseností vieme, že šanca na otehotnenie je pomerne vysoká v prvých mesiacoch po tehotenskej strate. V minulosti sa odporúčalo čakať aj pol roka, ale nie je na to dôvod,“ uzavrela doktorka Balasičová.     

Zdroj: www.zenskeveci.com, www.gyncare.sk

#zenskeveci #starajmesaoseba #gyncare #spontanny_potrat

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
15. okt 2018 Čítané 29x

Pozývam vás do laboratória budúcnosti. Na Slovensku máme svetový laboratórny unikát, jedinečný svojho druhu. Je to najmodernejšia automatická linka a volá sa Aptio. Jej domovom je komplex laboratórií MEDIREX GROUP v Bratislave. Je raritou nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Umožňuje urýchliť a skvalitniť analýzu vzoriek, ktoré sa denne rátajú v desiatkach tisícoch.

Aptio spája viacero diagnostických oblastí do jedného celku vďaka 24 analyzátorom, ktoré pracujú súčasne. Skracuje čas potrebný na získanie výsledkov a znižuje potrebu manuálnej práce personálu v laboratóriu. Z jedinej skúmavky sa tak vďaka Aptio linke môže vykonať veľké množstvo testov súčasne, a to naprieč celým portfóliom laboratórnej diagnostiky.

Každá vzorka je po vykonaní testov ešte následne uchovávaná v chladiacich boxoch a v prípade potreby umožní vykonať dodatočné vyšetrenie bez toho, aby sme museli ísť opakovane na odbery. Biochemická linka má tak celý rad výhod, ale netreba zabúdať na jeden zásadný fakt – bez pomoci personálu by sme sa ďaleko neposunuli. MEDIREX GROUP má technologicky najmodernejšie laboratóriá, ktoré patria k európskej špičke a zabezpečujú komplexnú laboratórnu diagnostiku. Spolupracuje s laboratóriami po celom svete a zabezpečuje pre nich špeciálne vyšetrenia, ako napríklad neinvazívny prenatálny test, z krvi tehotnej ženy, ktorý sa už ako viete :slight_smile:, vykonáva od 11. týždňa tehotenstva pre skríningovú diagnostiku trizómie (najmä Downovho syndrómu). Hlavnou snahou všetkých týchto ľudí, pre ktorých je dôležitá nielen každá naša odobratá kvapka krvi, je poskytnúť všetkým pacientom kvalitnú starostlivosť o naše vzácne a nenahraditeľné zdravie. Pozrite si zaujímavé video o tejto modernej, unikátnej laboratórnej linke Aptio.

Zdroj: http://www.zenskeveci.com/nazrite-do-laboratorii-buducnosti/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post


#zenskeveci #starajmesaoseba #medirex #medicyt #laboratorna_diagnostika

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
10. okt 2018 Čítané 1967x

Bol pondelok, 11. december 2017. Vonku bola prvá, zimná snehová metelica. Doprava kolabovala a my sme s mojím pánom M. stresovali v aute a trčali v rannej košickej dopravnej špičke. Ponáhľali sme sa do pôrodnice. Moje milované a vytúžené dieťa prišlo na svet cisárskym rezom. Bola som prvorodička v šestonedelí, po cisárskom reze.

Vy, žienky, ktoré ste absolvovali sekciu, viete, že cievkovanie je v tomto prípade nutnosťou. Pri manipulácii sestry pri zavedení katétra došlo pravdepodobne k poškodeniu steny močovej rúry. Aj po jeho odstránení nasledovali neustále sa stupňujúce rezavé bolesti. Posledná vec, na ktorú som ako prvorodička myslela, boli tieto popôrodné komplikácie. Chcela som byť tip-top matkou, ktorá sa rýchlo postaví na nohy, má dostatok mlieka a starostlivosť o dieťa zvládne ako nič. Omyl...

Pri prepúšťaní z nemocnice, napriek môjmu upozorneniu, že sa necítim najlepšie a pociťujem bolesti, za ktorými je s veľkou pravdepodobnosťou infekcia dolných močových ciest, nikto neprikladal vážnosť. Lekár komentoval môj stav slovami: „Mladá pani, veď ste po pôrode, je prirodzené, že máte bolesti“. Bolesť v podbrušku a v oblasti krížov neustupovala ani po príchode domov. A ja som už bola ochotná radšej zadržiavať (nikdy to nerobte, to bola ďalšia hlúposť, pretože to len podporuje škodlivé množenie baktérií v močových cestách). Všetky komplikácie som teda pripisovala stavu po sekcii a bežným bolestiam, ktoré vraj k šestonedeliu podľa lekárov a žien na internete patria. Po niekoľkých dňoch sa pridružil ešte zápal prsníkov. Mala som veľa mlieka, no moje dieťa malo malý apetít. Všetko to vyvrcholilo k hrozným vnútorným stavom, kedy som sa cítila veľmi zúfalo, ubolene a nevyspato. Prečo každý straší tehotnú ženu s pôrodom a nikto nepovie, čo ju čaká v období šestonedelia?

Boli Vianoce a moja lekárka neordinovala. Problém som si ešte stále nepripúšťala, veď užívam brusnice na všetky spôsoby, tak aký zápal. Doma mám malé dieťa, o ktoré sa musím starať a ktoré ma potrebuje. A k tomu všetkému sú Vianoce. Nebudem predsa otravovať lekárov s takou banalitou. Svoje bolesti som skrývala za zatvorenými dverami. A aj som si veľakrát poplakala. Napokon ma zlomili vysoké teploty. Musela som ísť do nemocnice. Lekárka dala urgentne urobiť všetky potrebné biochemické testy. Keď výsledky z laboratória neprichádzali ani po niekoľkých dňoch, vedela som, že je to asi vážny stav. Výsledky mali alarmujúce hodnoty a boli ďaleko od normy. Diagnóza bola celkom vážna. Akútna infekcia a silný zápal postúpil z močových ciest až do obličiek, kde už došlo na ľavej strane k poškodeniu obličkovej panvičky. Lekárka mi naordinovala antibiotiká. Infekcia však bola už v takom pokročilom štádiu, že liečba trvala viac ako 2 týždne a okrem toho som chcela naďalej kojiť Pauly. Napokon, dnes viem, že moje (ne)riešenie problému, nebolo správne. A moje ponaučenie bolo dosť bolestivé. Už nikdy nedovolím, aby môj zdravotný stav došiel do takého vážneho štádia. A o svoje zdravie sa starám viac ako kedykoľvek predtým. Sila prevencie a včasná liečba je nielen tomto prípade najdôležitejšia vec. Moje dievčatko predsa potrebuje mamu a ideálne zdravú.

Viac informácií o zápale močových ciest nájdete na http://www.zenskeveci.com/bakteria-e-coli-jej-premnozenie-v-mocovom-mechure-je-bezny-zensky-problem/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=blog .

#zenskeveci #navasomzdravizalezi #starajmesaoseba #cystitida

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
5. okt 2018 Čítané 71x

Tento mesiac mám pre teba pripravenú jednu dôležitú výzvu. Pozývam ťa starať sa o svoje ženské zdravie (a to, samozrejme, nielen v mesiaci október :wink: ). Práve tento mesiac je výnimočný, pretože je ružový. Október je totiž mesiacom boja proti rakovine prsníka. Samovyšetrenie prsníkov zaberie len niekoľko minút a môže zachrániť náš život. Každá z nás si predsa váži svoje zdravie. Mali by sme sa o neho aj zodpovedne starať, nezanedbávať samovyšetrenie prsníkov a preventívne prehliadky. V prípade akýchkoľvek zmien by sme určite nemali váhať a mali by sme navštíviť svojho lekára.

Pozývam ťa starať sa o svoje Ženské veci

Priznávam, reťazovky nie sú moja silná stránka, ale tentokrát si táto ružová reťazová výzva zaslúži moju a, verím, aj tvoju pozornosť, pretože to má naozaj význam. Šírme výzvu ďalej a buďme zdravé. Nezabúdajme na svoje ženské veci, zdravé prsia a hlavne, starajme sa o seba.

Ako bude výzva prebiehať?

 • urob si samovyšetrenie prsníkov
 • odfoť sa v niečom ružovom :slight_smile:, ak nemáš rada ružovú, tak skús niečo kreatívne vymyslieť a zakomponovať túto farbu do svojho príspevku
 • svoj príspevok pridaj do našej skupiny Ženské veci a budem veľmi rada, ak tento príspevok uverejníš aj na svojom blogu
 • príspevky, prosím, označuj hashtagom #zenskeveci, #ruzovavyzva a #zdraveprsia
 • v príspevku vždy označ jednu svoju koníkovú kamarátku, ktorú vyzveš, aby sa pripojila do našej "ružovej" výzvy za zdravé prsia :slight_smile:, pričom obe dbajte na podmienky výzvy
 • zapojiť sa môžeš aj viackrát, hoci aj každý deň, no stále s novým príspevkom a inou kamarátkou
 • tiež nezabudni sledovať môj profil
 • výzva bude trvať celý mesiac október

Na konci mesiaca odmením viaceré z vás. Hodnotiť budem najmä originálnosť príspevkov, tvoju aktivitu a ochotu spraviť niečo pre svoje zdravie. Rozdávať sa nebudú iba srdiečka :wink:. Možno práve tebe venujem špeciálny darček. Malý milý "ružový" šperk, ktorý vyrobím len pre teba a tvoju kamarátku, ktorú zapojíš do našej ružovej výzvy za zdravé prsia. Spolu vytvoríme krásnu ružovú reťaz a pomôžeme šíriť osvetu ženského zdravia. My ženy musíme držať spolu. Veľmi sa teším na všetky vaše príspevky. Budeme sa navzájom podporovať a motivovať k zdravšiemu JA. 

       Veronika :hearts:

#zenskeveci #ruzovavyzva #zdraveprsia #starajmesaoseba #navasomzdravizalezi

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
27. sep 2018 Čítané 71x

Leto je za nami a ja verím, že ste prežili nádherné chvíle. Určite máte množstvo nezabudnuteľných zážitkov, krásnych spomienok a pred vami je nádherá štedrá jeseň. Rozhodli sme sa, že vám spolu s www.zenskeveci.com chceme urobiť radosť. Preto vám v našej skupine Ženské veci, prinášame novú súťaž o balíček krásnych darčekov s logom Trisomy testu. Z výhry sa budú tešiť až 3 z Vás. Súťaž sa začína dnes 24. 9. 2018 a bude trvať do polnoci 30 .9. 2018. Súťaž vyhodnotím večer 1 .10. 2018.

Tehotenstvo je nádherné obdobie v živote ženy. Predstavuje mnoho krásnych chvíľ, plných radosti a lásky a malo by sa spájať len s príjemnými vecami. Pocit neistoty a obavy o zdravie  dieťatka, by rozhodne nemali patriť k radostnému očakávaniu. Budúce mamičky, spravte si poriadok v ,,ženských veciach“ a venujte sebe i zdraviu svojho bábätka čo najväčšiu pozornosť. Trisomy test je unikátny laboratórny test určený na neinvazívne skríningové vyšetrenie DNA plodu a dokáže stanoviť aj pravdepodobné pohlavie plodu.

Podmienky súťaže sú veľmi jednoduché:

 • Sledujte môj profil
 • Staňte sa členom skupiny Ženské veci
 • odpovedzte na súťažnú otázku: V ktorom týždni tehotenstva je vhodné absolvovať TRISOMY test a akým spôsobom toto vyšetrenie prebieha?
 • Nezabudnite použiť hashtag #zenskeveci a #trisomytest

Spolu vyžrebujem až 3 výhercov, ktorí získajú krásne darčeky od www.zenskeveci.com. Do súťaže budú zaradené iba tí z vás, ktorí splnia všetky podmienky súťaže a uverejnia svoju správnu odpoveď na súťažnú otázku do polnoci, nedele 30. 10. 2018. Správnu odpoveď na otázku hľadajte v príspevku na mojom blogu alebo priamo na stránke www.trisomytest.sk.

Všetky podmienky súťaže nájdete na tomto odkaze.

Všetkým vám držím palce a teším sa na vaše správne odpovede, v našej skupine Ženské veci. Prajem vám nádherný jesenný týždeň plný krásnych zážitkov, úsmevu a zdravia. Na našom zdraví záleží, tak sa o neho starajme s láskou.

S pozdravom, Veronika :hearts:

www.trisomytest.sk

www.zenskeveci.com

Výherkyne našej súťaže sú @adrika3544, @barbie77 a @nanina11.

Gratulujem :hearts:

#zenskeveci #starajmesaoseba #sutaz #trisomytest #tehotenstvo #laboratornadiagnostika

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
17. sep 2018 Čítané 226x

Cítiš sa vyčerpaná, trpíš častými bolesťami hlavy, zhoršil sa ti stav pleti a ani trávenie nie je žiadna sláva? Čo ak za tým nie je len PMS? Všetko to môže byť signálom, že tvoja imunita si vzala neplatené voľno, odmieta spolupracovať a nehovoriac o tom, že si znenazdajky nedokáže poradiť s niektorými potravinami. Ktoré potraviny patria najčastejšie do skupiny "problémové" a ako si poradiť?

V poslednej dobe sa stále viac hovorí o ochoreniach, súvisiacich s nežiaducimi reakciami na niektoré potraviny. Ide o potravinové alergie alebo intoleranciu napríklad na histamín, laktózu alebo lepok. Niekedy tieto poruchy trávenia spôsobujú iba mierny diskomfort, no inokedy môžu vážne ohroziť naše zdravie. Pozrime sa spoločne na to, aké sú medzi nimi rozdiely a ktorým potravinám sa treba radšej vyhnúť.

Alergia – tá, čo si dáva načas

Alergia nám dá o sebe vedieť skoro okamžite. Zjete oriešky a zrazu cítite, ako vám nepríjemne puchnú pery a na tele máte nepekný, červený výsev. Imunita vyhodnotila danú potravinu za „nepriateľa“ a pomocou IgE protilátok sa začal obranný mechanizmus ochrany, prudkým vylučovaním histamínu a mnohých ďalších látok, ktoré sú zodpovedné za prejav alergie. Alergia sa môže prejavovať rôzne, najčastejšie však pocitom svrbenia, žihľavkou, nádchou, slzením očí, zvracaním alebo hnačkou. V extrémnych prípadoch, až život ohrozujúcim anafylaktickým šokom. Medzi najčastejšie potenciálne alergény patria najmä arašidy a iné orechy, ryby a morské plody, zeler, jablká, sóju, pšenicu. U malých detí treba dávať pozor najmä na vaječný bielok a bielkovinu mliečneho pôvodu, teda mlieko.

Oneskorená IgG reakcia na potraviny – nenápadná a pomalá nepriateľka

Pri „klasickej“, okamžitej IgE potravinovej alergii, vieme okamžite, že máme s danou potravinou problém. Pri oneskorenej potravinovej reakcii je to oveľa zložitejšie. Neprejaví sa okamžite, ale až o niekoľko hodín, dní či dokonca až po pravidelnej konzumácii počas dlhšieho obdobia. Na rozdiel od potravinovej alergie, ide o zvýšenú priepustnosť čreva a následnú oneskorenú reakciu imunitného systému na problémovú potravinu. Oneskorená potravinová reakcia môže mať rôzne prejavy, od kožných ťažkostí až po bolesť hlavy, tráviace ťažkosti, pocit chronickej únavy, zápaly, gynekologické či dokonca až psychické problémy. Telom netolerovaných potravín môže byť naraz viacero. Najväčší problém je dlhodobé neliečenie a je potrebná  včasná kvalitná diagnostika, ktorá odhalí problémové potraviny. Pozor si treba dať najmä na najčastejšie netolerované potraviny ako sú mlieko, vajcia, obilniny, kvasnice, morské plody, orechy a strukoviny.

Chlieb náš každodenný...

Celiakia trápi čoraz viac ľudí. Organizmus má problém so spracovaním lepku – zmesou proteínov, ktoré sa môžu nachádzať v niektorých obilninách. Výrobky z pšenice, jačmeňa, špaldy či raže dráždia imunitný systém. Dôsledkom je poškodzovanie sliznice tenkého čreva a znížená schopnosť dostatočne vstrebávať potrebné živiny. Následkom toho, môžu byť ťažkosti s trávením, s pleťou, nedostatok vitamínov, porucha krvotvorby, či únava. Dôsledkom neliečenej celiakie môže byť dokonca rakovina tenkého čreva. Intolerancia lepku sa zisťuje pomocou krvného testu na hladinu protilátok, ktoré sú špecifické u celiatikov. Pozor si treba dať najmä na pšenicu, jačmeň, raž, ale aj špaldu.

Problémový histamín

Ak sa u vás nepotvrdí ani jedna z vyššie spomínaných porúch trávenia a napriek tomu máte podobné príznaky, jednou z možných príčin je aj histamín. Ten sa prirodzene nachádza v tele, no prijímame ju aj prostredníctvom stravy. Naše telo rozkladá histamín pomocou enzýmu, ktorý nazývame diamínoxidáza (DAO). Ak rozklad histamínu v tele neprebehne správne, môžu nastať nečakané zdravotné problémy. Najmä podráždenie kože, hnačka, nadmerný meteorizmus, bolesti brucha, bolesti hlavy, ospalosť, chronická únava či nervozita. Histamínová intolerancia sa zisťuje z krvi pomocou hodnôt enzýmu DAO. Ak sa potvrdí histamínová intolerancia, je potrebné na určitý čas upraviť svoje stravovanie. V prvom rade je potrebné obmedziť potraviny s vysokým obsahom histamínu a dbať na ich čerstvosť. Ak sa to však nedarí, je potrebné telu dodať enzým DAO v dostupných výživových doplnkoch. Pri histamínovej intolerancii je vhodné vylúčiť zo stravy rajčiny a výrobky z nich, jahody, špenát, kvasenú zeleninu, alkohol, čokoládu, údeniny, kysnuté pečivo, ale aj zrejúce syry.

Stavte na istotu a netriafajte naslepo

Zistite, čo je za vašimi tráviacimi problémami. Myslite na svoje zdravie a starajte sa o seba. Naše deti potrebujú zdravé mamy. Ak máte akékoľvek podozrenie na niektorú zo spomínaných porúch trávenia, majte na pamäti, že najdôležitejšie je včasná a kvalitná diagnostika ochorenia. Potrebné laboratórne testy vám spravia aj bez žiadanky od lekára napríklad v laboratóriách Medirex. Pri testovaní intolerancie je dôležité nevynechávať pred vyšetrením predpokladané, podozrivé problémové potraviny, pretože "vinník" by nemusel byť adekvátne odhalený :wink: a výsledky testov by mohli byť skreslené.

Zdroj: www.zenskeveci.com, www.laboratornadiagnostika.sk

#zenskeveci #starajmesaoseba #potravinova_intolerancia #alergia

Čítaj celý článok
Strana
Predošlá Strana
Ďalšia