Čo je perex a prečo mu venovať čas a energiu?

Perex nie je novinka na trhu s pracími práškami, hoci by to podľa názvu mohlo takúto predstavu evokovať. O tom, čo perex znamená a prečo je dôležité mať ho v blogu, si prečítajte v nasledujúcich riadkoch.

Tak, a práve ste si prečítali perex. Čo to vlastne je a prečo by ste naň nemali pri písaní zabúdať? Perex je ako vôňa pri pečení koláča. Dostanete naň chuť ešte skôr, než ho vytiahnete z rúry, než ho vôbec uvidíte. A práve takto perex funguje. Pár vetami v dobre vystavanom perexe dokážete čitateľa zaujať, navnadiť ho na ďalšie čítanie tak, aby venoval svoj vzácny čas práve vášmu textu. Kvalitný perex spolu s trefným titulkom zaujmú aj vtedy, ak téma čitateľovi nie je veľmi blízka. No tak, ako vie dobrý perex upozorniť na dobrý text a zvábiť na čítanie, tak vie aj odradiť. Darmo budete mať vypublikovaný článok so super zaujímavou témou, keď hneď jeho perex bude nezáživný, plný chýb, štylisticky nemotorne vystavaný. Komu by sa chcelo čítať niečo take? Možno len vašim kamarátom.
Zapamätajte si základné pravidlo:

Titulok, perex a fotka sú svätá trojica článku.

Ako by mal teda perex vyzerať?
V perexe by ste mali čitateľovi dvoma až piatimi vetami priblížiť to, čo sa dočíta v článku. Poďme si to vysvetliť na jednoduchom príklade.
Rozprávku o perníkovej chalúpke poznáme všetci. Začína sa plus-mínus takto: Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna mamička a tá mala dve deti: Janka a Marienku. Jedného dňa prišli Janko a Marienka za mamičkou, aby ich pustila do lesa na jahody… Toľko úvod, po ktorom príbeh pokračuje až do šťastného konca.
Perex k rozprávke o perníkovej chalúpke by vyzeral napríklad takto:
Janko a Marienka našli v lese ukrytú perníkovú chalúpku. V nej však bývala zlá ježibaba, ktorá ich zlákala na medovníky. Z Marienky si spravila slúžku, Janka vykrmovala v chlieviku.
Alebo:
Dve deti, Janko a Marienka, sa vybrali do lesa na jahody. Na čistinke objavili perníkovú chalúpku, kde ich čakalo najväčšie dobrodružstvo života. Veľa nechýbalo a z krásneho domčeka by sa živí nevrátili.
Prípadne:
V perníkovej chalúpke uprostred lesa bývala zlá ježibaba, ktorá tu uväznila dve deti – Janka a Marienku. Úbohých súrodencov takmer pripravila o život. Deti sa zachránili iba vďaka svojej šikovnosti, pričom sa ježibaby zbavili jej vlastnou zbraňou.
Ďalší príklad:
“Janíčko, ukáž mi prštek,” prihovárala sa ježibaba medovým hlasom chlapcovi, zatvorenom v chlieviku. Chcela zistiť, či je už dobre vykŕmený.

Perex teda môže mať rôznu formu, je na autorovi, či už to bude zhrnutie celého článku bez prezradenia pointy, alebo práve pointa, môže to byť zaujímavý citát… Ako sme si už povedali - dôležité je, aby zaujal.

Tip na záver
Perexové inšpirácie nájdete v akomkoľvek článku na hociktorom spravodajskom či lifestylovom webe. Rovnako tak v časopisoch a novinách. Článok bez perexu totiž nenájdete.

Hodnotenia a skúsenosti MK Blog Academy

Máš skúsenosť MK Blog Academy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť