Couvade syndróm

Couvade syndróm možno preložiť ako syndróm solidárneho tehotenstva. Je to názov pre ťažkosti, ktorými trpia nastávajúci oteckovia. Vyznačujú sa najmä imitáciou tehotenských príznakov21, ktoré sa objavujú u ich tehotných žien.

Tento syndróm sa začne vyvíjať spravidla krátko po tom, čo sa muž dozvie o tehotenstve svojej partnerky, najčastejšie ku koncu prvého trimestra1. S postupujúcim tehotenstvom potom gradujú aj problémy nastávajúceho otecka. Couvade syndróm odznie vo väčšine prípadov až po narodení32 dieťatka.

Príznaky Couvade syndrómu

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré muži popisujú patria:
Partneri v očakávaní

Pôvod výrazu Couvade

Rituál Couvade pochádza od juhoamerických indiánov kmeňa Bororo. Tamojší ľudia totiž veria, že ak muž prežije všetky útrapy, rovnaké ako jeho tehotná žena, podarí sa mu tak odlákať zlých duchov, ktorí by mohli ublížiť matke aj novorodeniatku1.

Samotný výraz couvade je odvodený od francúzsko-baskického slová couver. Vo voľnom preklade znamená liahnuť sa, alebo sedieť na vajciach.

Ako vzniká Couvade syndróm?

Podľa odhadov trpí týmto syndrómom približne pätina nastávajúcich otcov. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide skôr o lenivosť, či upútanie pozornosti na stranu muža, vo väčšine prípadov za to partneri naozaj nemôžu. Couvade syndróm je aj ťažko diagnostikovateľný, pretože muži veľmi často nedokážu presne opísať svoje ťažkosti a tiež sa za tieto príznaky často hanbia.
Couvade syndrom

Couvade syndróm nie je ani v našej spoločnosti zďaleka tak neobvyklý. Napriek tomu neexistuje dodnes presné vysvetlenie, prečo vlastne vzniká. Jednou z možností môže byť prílišná empatia s pocitmi a zážitkami tehotnej ženy. Môže sa tak stať aj po tom, čo sa pár snažil o bábätko niekoľko mesiacov alebo dokonca niekoľko rokov.

Ďalšou príčinou by mohli byť zmeny v našej spoločnosti za posledných 30 rokov. Dnešní nastávajúci oteckovia hrajú oveľa väčšiu úlohu v tehotenstve a pri pôrode. Medzi ďalšie teórie, ktoré sa tento syndróm snaží vysvetliť patrí:

  • strach z pôrodu,
  • sympatie alebo empatie s tehotnou partnerkou,
  • obavy z otcovstva,
  • žiarlivosť na schopnosť tehotnej partnerky priviesť na svet dieťatko.

Liečba Couvade syndrómu

Lekári a psychológovia sa zhodujú na tom, že by páry mali často hovoriť o budúcnosti svojho dieťatka, o svojich predstavách o rodičovstve, o svojich obavách. Najúčinnejšou liečbou je pocit aktivity a dôležitosti. Pre budúcich oteckov je ďalej dôležité vedieť, že príznaky Couvade syndrómu sú reálne a že s nimi má skúsenosť celá rada mužov.

Ak si bude nabudúce váš partner sťažovať na rôzne bolesti a "tehotenské útrapy," možno nimi naozaj trpí a nesimuluje. Dajte mu aj vy pochopenie a majte s ním súcit. S pôrodom bábätka bude koniec nielen vášho tehotenstva, ale aj "tehotenstva" vášho partnera.

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20021215223234/http://www.childbirth.org/articles/couvade.html
  2. https://web.archive.org/web/20160413164609/http://www.babble.com/pregnancy/couvade-syndrome-2
  3. http://www.babycenter.com/0_couvade-syndrome-sympathetic-pregnancy_10346388.bc
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Couvade_syndrome
  5. https://web.archive.org/web/20160413164609/http://www.babble.com/pregnancy/couvade-syndrome-2

Hodnotenia a skúsenosti s Couvade syndrómom

Máš skúsenosť s Couvade syndrómom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke