Detská obuv

Detská obuv
Zle zvolené detské topánky môžu poznamenať vývoj nožičiek a tým aj pohybové ústrojenstvo dieťaťa na celý život. Venujte preto výberu a nákupu detských topánok veľkú pozornosť. Nezáleží, či sú detské topánky na suchý zips alebo na šnúrky, ale sa musia dať dobre stiahnuť na nôžke. Topánka sa musí prispôsobiť nohe, nie naopak. Topánky kupujte nové, nezdeformované podľa iných chodidiel.

Detská obuv a učenie sa chodiť

Akékoľvek pevné topánky, a teda ani papučky, nepatria na nohy dojčatám ani starším deťom (batoľatám), ktoré lezú, ešte len sa učia vstávať2 a chodiť okolo nábytku. Predčasné používanie topánočiek vedie k skráteniu doby lozenia, predĺženie času stráveného vzpriamene a predčasnému nástupu chôdze, aj keď dieťa ešte nemá dostatočne posilnené potrebné svaly a spevnené väzy. Následne potom dochádza k preťažovaniu celého pohybového aparátu a vzniku porúch jeho funkcií. Okrem toho je častým používaním topánok obmedzený vývoj termoregulácie, deti potom môžu častejšie trpieť studenými nohami (telo sa ich nenaučilo zohrievať), prechladnutím a inými chorobami.

Dieťa sa najskôr naboso (alebo v prípade veľmi studených povrchov v protišmykových ponožkách či mäkkých kožených capačkách) učí vstávať a chodiť2 bokom pozdĺž nábytku a iných predmetov, až potom sa samo púšťa do priestoru a nemalo by byť vodené za ruky, aby si dostatočne posilnilo svaly potrebné na chôdzu dopredu. Takto sa postupným zaťažovaním pri vývoji vertikalizácie a chôdze posilňujú potrebné svaly, spevňujú väzy, rozvíja sa koordinácia a udržanie rovnováhy.

Detská obuvDeti, ktoré sa učia chodiť bez topánok a bez pomoci dospelých, chodia stabilnejšie, robia širšie a kratšie kroky, ale našľapujú rovnako ako správne chodiaci dospelí, teda kolísavým pohybom od stredu nohy k špičke s aktívnym odrazom prstami (ale pozor, mnoho dospelých aj vplyvom nevhodnej obuvi chodí zle, teda robia dlhé kroky s tvrdým dopadom na pätu a pasívnym zhupnutím sa cez oblasť prstov). Ploché chodidlá, nohy do O, či vbočenie špičiek sa vo väčšine prípadov upraví prirodzeným vývojom chôdze naboso pri súčasnom dostatku vnemov pre nožičky.

Detská obuvMýtom je nevhodnosť rovných podlahových plôch pre chôdzu naboso. Síce sa predtým chodilo naboso alebo v topánkach s mäkkou koženou podrážkou hlavne po hline, ale aj v dnešných domovoch sa zvyčajne striedajú rôzne povrchy podláh, dieťa chodí po hračkách, lezie na pohovku a zdoláva iné nerovnosti. Aby mohlo chodidlo plniť svoju opornú a úchopovou funkciu, musia jeho svaly pracovať, dobre sa prekrvovať, mať voľnosť v pohybe pri prispôsobovaní sa terénu. Detské členky sú stabilné rovnako ako u dospelých, nepotrebujú sťahovať topánkami. Pri chôdzi naboso klesá záťaž kolien a bedier, členky fungujú tak, ako majú. Pohyb chodila sa totiž prenáša do celého tela, vedie k správnemu vývoju nielen nožnej klenby, ale aj členkov, kolien, bedier a chrbtice. Dôležitý nie je ani tak tvar chodidla, jeho nožnej klenby, ale hlavne jeho funkčnosť.

Detské topánky pre dojčatá a batoľatá

Ideálne je teda čo najdlhšiu dobu a čo najväčšiu časť dňa preferovať chôdzu naboso, ak nie je možná, potom možno dieťaťu obliecť protišmykové ponožky alebo mäkké capačky s tenkou koženou podrážkou (napr. Značky Afelo, Ahinsa Shoes, Capík, Carozoo, Dadoos, Liliputi, Minifeet, Nolen, Tikki Shoes a zimné Stonz). Detské topánky sú vlastne len nutné zlo, ktoré by sa malo dávať až deťom, ktoré chodia samy voľne v priestore, a to len vtedy, ak je ich použitie nevyhnutné (napr. v zime alebo ak hrozí poranenie chodidiel).

Detská obuv

Veľmi dobrou voľbou na vonkajšie použitie sú minimalistické alebo barefoot topánky, blížia sa chôdzi naboso, ale chránia nôžky pred zranením ostrými predmetmi ležiacimi na zemi. Zo značiek sa jedná napr. o Ahinsa Shoes, Jack and Lilly, KidOFit, Livie & Luca, Shooshoos, Skeanie, Squeak Sneakers, Vivobarefoot, ZeazooKids, niektoré modely Camper a PEDIPED a čižmy Aigle.

Detská obuv

Výber detských topánočiek

Pri výbere pevných topánočiek je potrebné dbať na to, aby boli dostatočne dlhé aj široké, mali ohybnú podrážku a rešpektovali vývoj nožičiek, chodidlá sa nesmú deformovať podľa topánok. Topánočky by mali ísť dobre dotiahnuť na nožičke, je jedno, či pomocou šnúrok alebo suchých zipsov. Ďalej by detské topánky mali byť ľahké, pretože ťažká obuv nohu preťažuje, unavuje a tiež vedie k nežiaducemu predĺženiu kroku. Topánky by mali byť aj priedušné, aby sa dieťaťu nepotili, nezaparovali nožičky a nemnožili sa na nich patogénne mikroorganizmy.

Ohybnosť podrážky

Správna detská topánka musí mať podrážku takú, aby išla ľahko ohnúť pozdĺžne (stočiť takmer do ruličky), priečne i do špirály. Potrebná je predovšetkým ohybnosť v oblasti prstov, ale ani ostatné časti podrážky by nemali byť tuhé - podrážka topánočky sa nesmie pri pokuse ohnúť v oblasti prstov (alebo inde) "zlomiť", to by viedlo k preťažovaniu tejto časti chodidla. Podrážka má teda byť tenká a mäkká, ale zároveň nie pružiaca či penová, taká narúša stabilitu, pretože nožná klenba nemôže reagovať na terén.

Detská obuv

Výškový profil podrážky a stielky, opätok

Podrážka má byť plochá, bez klenby či dokonca podpätku (je potrebné kontrolovať vnútro topánky, vonkajšie pogumovanie môže miasť), tie totiž vedú k narušeniu chôdze, preťaženiu bedrovej oblasti, ku skráteniu Achillovej šľachy a mení ťažisko tela, miesto dopadu chodidla na povrch (núti došľapovať nevhodne na pätu) a tiež sklon panvy, čo je problematické hlavne u dievčatiek s ohľadom na uloženie orgánov v panve a teda ich budúcu plodnosť a schopnosť porodiť. Stručne povedané, rodíme sa bez podpätkov a klenby, preto ich nepotrebujeme, naopak nám škodia. Zdvihnutá špička vedie pri chôdzi k nežiaducemu pasívnemu sa kolísaniu cez túto oblasť chodidla namiesto potrebného aktívneho odrazu pomocou všetkých prstov.

Vnútorná stielka topánok nemá byť tvarovaná, má byť rovná, svaly umelo podopretej nožnej klenby nie sú aktívne používané a slabnú. Pre správne, zdravé fungovanie členkov i celého pohybového aparátu nevyhovujú členkové topánky (okrem iného fixácia členkov spôsobuje preťaženie kolien). Ideálne, ale ťažšie zohnateľné sú detské topánky bez tvrdého opätku, taký opätok nie je vhodný pre vývoj malých svalov nožnej klenby a svalov predkolenia.

Detská obuv

Vhodná veľkosť topánok a priestor pre pršteky

Detské topánky tiež musia vo vnútri poskytovať dostatočný priestor v oblasti prstov, ako na dĺžku, tak i na šírku. Na dĺžku je miesto pred prstami potrebné k ich pohybu pri chôdzi a zároveň aj pre rast nožičky. Dieťaťu sa v topánke nesmú tlačiť prsty k sebe, aby nedochádzalo k vbočovaniu palcov či malíčkov. Dostatočná šírka topánok je potrebná aj pre aktívne pohyby prstíkov pri chôdzi, udržiavanie rovnováhy a vývoj priečnej nožnej klenby. Najlepšie je pred kúpou topánok dieťa plnou váhou postaviť na vyberateľnú stielku topánočiek (ak nejde vybrať, vnútro topánky môžete nakresliť na papier), možno potom ľahko vybrať vhodnú veľkosť obuvi na dĺžku i na šírku. Na číselnú veľkosť udávanú výrobcom nie je možné sa spoliehať, líši sa podľa jednotlivých modelov topánočiek. Dokonca jeden a ten istý výrobca môže vyrábať detské topánky vhodné aj nevhodné pre zdravý vývoj nožičiek.

Vnútorná dĺžka stielky topánok má zodpovedať dĺžke dlhšieho zaťaženého chodidla s nadmerkom 12 až 17 mm, šírka v oblasti prstov by mala byť väčšia aspoň o 1 mm na každej strane (na fotke nižšie by dieťa malo mať topánočky so širšou stielkou a dlhšou v mieste červený šípok ). Veľkosť topánočiek je nutné malým deťom každý mesiac až dva kontrolovať, batoľatám noha rastie veľmi rýchlo a často aj skokovo, ale samy nám nedokážu povedať, že ich topánočky tlačia. Majú totiž chodidlá chrupavkovité, ktoré sa podľa topánky zdeformujú a dieťa nosenie krátkych alebo úzkych pätiek nebolí, ale napriek tomu mu ničí nohy.

Detská obuv

Detské topánky pre predškolákov a staršie deti

Platia v zásade rovnaké pravidlá ako u batoliat. Pre malé deti sú absolútne nevhodné mokasíny a nazúvacie topánky bez možnosti utiahnutia topánky na nohe. Obuv by mala byť šnúrovacia, na zapínanie alebo suchým zipsom, aby išla dobre dotiahnuť na nohe. Vnútorná výstelka by mala rovná, plochá a podrážka čo najtenšia a bez podpätku, aby bola noha nútená zapájať svaly klenby, posilňovať ich. Ohybná podrážka podporuje prirodzenú mechaniku nohy. Akákoľvek, obzvlášť detská, noha potrebuje v topánke dostatok miesta pre prsty, preto je lepšie voliť detské topánky s priestrannou guľatou špičkou.

Ako vyberať detskú obuv - video

Vhodná a správna obuv

Dávajte pozor na správnu veľkosť, je potrebné ju skontrolovať aj po niekoľkých mesiacoch nosenia topánok, deťom často nohy rastú skokovo, u predškolákov je veľkosť potrebné kontrolovať každé 2 až 3 mesiace, u starších školákov 4 až 5 mesiacov, u pubescentov aspoň raz za pol roka. Označenie veľkosťou sa líši u jednotlivých výrobcov i modelov topánok. V obchodoch s obuvou majú k dispozícii špeciálny meter na detské nôžky, využite ho, ideálne je ale veľkosť skontrolovať priamo na vyberateľnej stielke topánky.

Najvhodnejšia obuv je vyrobená z prírodných materiálov, ktoré sa ľahko prispôsobujú tvaru nohy. Naviac je priedušná a absorbuje vlhkosť. Zdravotne nezávadná je tiež obuv vyrobená z umelých materiálov typu Goretex alebo v súčasnosti získavajúce na popularite minimalistická, barefootová, obuv.

Treba dbať na to, aby deti nosili obuv podľa účelu, na ktorý bola vyrobená. Nevhodné je kupovať detské topánky v bazáre alebo nechávať deti nosiť topánky po starších súrodencoch. Takéto topánky sú už vychodené podľa inak tvarovaných nôh. Ďalej je nutné pravidelne kontrolovať, ako dieťa obuv opotrebováva a dodržiavať pravidelnú hygienu nôh detí - včasné a správne strihanie nechtov, nosenie vhodných ponožiek alebo pančúch, aby si dieťa nemohlo nohu poraniť a nezaparovala sa mu, nemnožili sa na nej kvasinky či iné patogénne mikroorganizmy .

Aké odmerať nohu

1. na podlahu, tesne k stene priložte papier
2. položte nožičku dieťatka na papier, s pätou opretou o stenu; dieťa musí stáť na oboch nohách, zaťažovať ich, pozor na krčenie prstov
3. na papieri urobte značku na mieste, kde končí najdlhší prštek
4. dajte nožičku preč a pravítkom odmerajte dĺžku; detské topánky vyberáme podľa dlhšieho chodidla
5. k meranému vždy navyše pridajte nadměrek 1,2 až 1,7cm, aby mala dieťaťu kde nožička rast a mala sa kam pri chôdzi pohybovať

Nohu správne zmeriate pomocou meradla Plus 12. Bežne sa dá kúpiť cez internet alebo vo väčších predajniach obuvi.

O koľko narastie ročne noha

Ročne dieťatku v priemere vyrastie nožička nasledovne:

  • 1 - 2 roky - okolo 20 mm
  • 2 - 3 roky - okolo 15 mm
  • 3 - 5 rokov - okolo 10 mm

Detská obuv pri plochých chodidlách alebo valgóznych (vbočených) členkoch

Nevhodné je používanie tvarovaných vložiek do topánok a členkovej obuvi, takéto topánky by sa mali používať len vo výnimočných, vážne odôvodnených prípadoch (napr. výrazne oslabená klenba chodidla alebo väzy okolo členkov, kedy noha sama nedrží, bez korekcie nie je schopná fungovať) a to vždy súčasne s aktívnou rehabilitáciou. Čo je podopreté, to sa neposilňuje a zakrpatie, zablokovanie jedného miesta (napr. málo ohybnou podrážkou, tvarovanou stielkou, členkovou obuvou) telo veľmi problematicky kompenzuje na ďalších miestach pohybového aparátu a vedie to k jeho poruchám.

Vhodnou alternatívou pri problémoch s nožnou klenbou je teda jej aktívny posilňovanie, napr. chôdzou po kamienkoch, slame, tráve, fazuli, po švihadle a kladine, váľanie šišiek či loptičiek s výstupkami chodidiel, precvičovanie úchopových funkcií prstov na nohe. Je potrebné hľadať príčinu vady a potom ju cvičením podľa rád fyzioterapeuta napraviť, ide o cielené pohyby podporujúce správne držanie tela (väčšinou posilňovanie šikmých brušných svalov, chrbtových svalov, hlbokých svalov trupu a svalov panvového dna), niekedy môže byť problém v rozdielnej dĺžke končatín, či už funkčnej (relatívna - ide ju cvičením odstrániť), alebo anatomickej (koriguje sa výškou podrážky topánok). Tiež je možné použiť tejpovanie a donútiť tak zapojiť sa aj doteraz telom zabúdané svaly a vadu tak začať odstraňovať.

Prvé topánočky pre dieťa

Názory na vhodnú detskú obuv a detské obúvanie sa značne líšia. Názory sa dajú zhrnúť do 3 skupín:

  1. Klasický pohľad: Pevná obuv na doma aj na von od prvých krôčikov.
  2. Chôdza na boso, ale nie po tvrdých povrchoch.
  3. Chodenie na boso.

O koľko narastie ročne noha

Ročne dieťatku v priemere vyrastie nožička nasledovne:

  • 1 - 2 roky - okolo 20 mm
  • 2 - 3 roky - okolo 15 mm
  • 3 - 5 rokov - okolo 10 mm

Viac o detskej obuvi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20141222113855/http://www.rehabilitace-lbc.cz/
  2. Pavel Bajnárek, Zdraví, Botičky u dětí / miminek – odkdy a zda vůbec?, 2014
  3. http://www.nohynaboso.cz/hezke-boty-velke-boty-nebo-radeji-zadne/
  4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17353125
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1861942
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851381/
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2661351/
  8. Helena Hermanová (Clara-Marie Helena Lewitová): Jaké boty? (časopis Rehabilitace a fyzikální lékařství, č. 1, 1998)
  9. Brožura Fare, materiály České obuvnické a kožedělné asociace se sídlem ve Zlíně a výsledky dlouhodobého výzkumu kolektivu RNDr.Pavly Šťastné
  10. Časopis Oskar
  11. http://www.boumy.cz/Pevne-boty-ci-capacky.html

Hodnotenia a skúsenosti s detskou obuvou

Máš skúsenosť s detskou obuvou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
phulakova  16. máj 2017

Naboso

Dcéra nosila remence 10 mesiacov, dovtedy som neriešila nič na nohy. V zime ich mala ako bábätko zakryté, neskôr len také huňaté papučky (nechodila). V byte dodnes nenosí nič, žiadne papučky atď. Okoliu sa to nepáči, ale ortopéd odporúčal, že je to najlepšie pre nohu (ale dočítala som sa aj, že nie je, nemusí byť). Nevyznám sa, nie som odborník. Topánky jej kupujeme kvalitné, žiadne z druhej ruky a podobne (opäť - že vraj do 2 rokov je to jedno, niektorí lekári tvrdia, že nie je). Nevyznám sa, nie som odborník. Hádam nebude mať zničené nohy (ako ja a manžel).
1 človek považuje za užitočné
jabucko  13. mar 2016

Barefootky rulez

Predtým ako syn začal vôbec 4nožkovať, sama som si začala pozerať, čo na nôžky. Dovtedy nenosil žiadne topánky. Veď na čo? Kvôli frajerine? Ee, tam sa ešte popredvádza. A zbytočne drobné noženy pariť. Prečítala som rôzne štúdie, rozprávala sa s kamoškami mamkami. Či pevnú obuv ku členku alebo barefoot štýl.

Pre A proti analýza + sedliacky rozum = barefoot. Začali sme odkedy sa postavil na nohy. Nech sa mu nešmýka. Zimné čižmičky, domáce papuče, tenisky, gumáčky do dažďa. Syn vyzerá spokojne. Ľahko obuté, vyzuté. Už chodí, rýchlo sa rozbehol. Ide pevne, na rôznom teréne. Nechodí ako tučniačik. Keď si chce čupnúť, bez problémov. Sme spokojní.

Ja sama prechádzam na barefoot. (Keď som bola tehotná, išla kamarátke na svadbu, hľadala som nejaké šik topánky. "Príjemná predavačka" po skúške asi 7 párov mi odvrkla, že čo chcem, keď mám širokú nohu. A to vôbec ultra širokú nohu nemám. Len nie je špicatá A úzka ako väčšina topánok. Je otázka času, kedy môj manžel sa pridá 😁
1 človek považuje za užitočné
soldi  9. mar 2016

Barefoot- závislosť na celý život

Nikdy som problémy s nohami našťastie nemala, ale keď som sa prvý krát stretla s označením barefoot, tak som sa ako správna nákupná maniačka hneď rozhodla túto "novinku" vyskúšať :-D

Objednala som si na skúšku jedny tenisky, obula ich a zistila, že sú úžasne ľahké, ale to bolo asi tak všetko. Bola zrovna teplá jar, tak som ich nosila každý deň na kočíkovanie, lebo sa rýchlo obúvali :-D

Potom nasledovalo obdobie dažďov a ja som sa vrátila k svojím milovaným pohodlným ecco. Ale ajhľa, čo sa to stalo? Tie moje pohodlné ecco už vôbec nie sú pohodlné :-O.

Sú nejaké úzke. A tvrdé. A malé?

A takto nenápadne sa vkradli barefoot topánky do môjho života a už ho asi nikdy neopustia :-D

Na barefoot obuv mal veľmi skeptický pohlaď aj môj konzervatívny muž, ale potom dopadol úplne presne ako ja :-D

Takže naše deti sme už netrápili a rovno od narodenia obúvame barefoot. :-)
28 ľudí považuje za užitočné
eliniatko  8. mar 2016

Aké topánky?

Veľa ľudí sa ma pýtalo na to, čo obúvať. Je to asi preto, že veľa vecí mám naštudované zo všetkých strán. Všetko čo robím jednoducho nenechám "len na dobrý pocit a stav peňaženky". A teda na rozdávanie zasa nemáme.

Môj názor je toto a tak sa snažím aj poradiť:

Veľa ľudí je za barefooty, je to teraz strašne "in" a všetok marketing je zameraný na to, aké sú "prirodzené" a "prírodné" a "odporúčané lekármi.

Barefooty sú dobrá vec, pre mňa doplnok, na nie tvrdé rovné podlahy, ale na von, na rôzne povrchy, ktoré tak tvarujú klenbu.

Nie som za "1 štýl" obúvania a ani nie je potrebné aby ktokoľvek bol :) Tak, ako som to aj študovala s každej strany, aj konzultovala so súkromným ortopédom, na doma, na tvrdé rovné plávajúce, parketové a kobercové podlahy volím topánočky. Ale NIE ortopedické, ktoré zbytočne namáhajú, sú až na konkrétny problém, ani nie tvrdé pevné "lyžiarky". Ale topánočky s podrážkou a kotníčkové, ale mäkšie, ohybnejšie, aby nožičku spevnili, mäkké kĺbiky , ktoré sa vedia vyhodiť, poškodiť, natiahnuť, jednoducho podporili, ale ich nespútali.

Na von môžu byť také topánočky tiež. A je fajn aj keď sú detičky naboso, kto chce dá barefoot.

Podrážka určite nie je zbytočná, na deti čo chodia aj tak väčšinou po byte, je práve prospešná.

Ak neviete, nenechajte si poradiť len od niekoho, kto je len za barefootky. Ale ani od niekoho, kto je len za ortopedické, alebo niekoho len za normálne topánky.

Prečítaj si o každých, lebo všetci tí, čo sú za ne, ich chvália do nebies. Poraď sa s ortopédom, predsa len, poradí ti konkrétne na potreby tvojho dieťaťa.

Nečítaj len marketing, ktorý je v popise produktu, či na krabici alebo v reklamných propagačných materiáloch.

Topánočky športových "značiek" ako Nike, Puma a pod. nie sú na prvé kroky vhodné vôbec. Sú tvrdé, nepodporujú kotník a sú to vyslovene imidžovky - maximálne do kočíka.

Začnú byť ok, až keď dieťa bude chodiť úplne samé a s istotou, ja tomu hovorím "pre bežcov".

My sme prvýkrát také mali, keď malý už prakticky len behal po vonku, na striedačku s inými. Na malinkú nôžku čo ešte nechodí nie sú dobré vôbec.

Je mi tiež jasné, že každý dr. má iný názor, preto je dobré sa poradiť s takým, čo mu človek dôveruje a pozná jeho dieťa (ideálne).

Napr. ak pôjdem k homeopatovi, dá mi homeopatiká a ak k tomu čo každému dáva pomaly antibiotiká, tak mi dá tie. Alebo si nájdem taký stred, nejaký čo mi vyhovuje...

Takže ak neverím homeopatovi, tak asi ani jeho názor moc brať nebudem... Čiže presne tá rôznorodosť názorov by mala byť. A je dobre, ak je. Každý si vie nájsť, čo mu vyhovuje, príp. aj poskúša nech vie aj reálne posúdiť.

Počula som aj taký blud že "zmätenosť nožičky" - ach, tak to ozaj nie. Nôžky sa práve majú vystavovať čo najviac podnetom, preto aj vznikol barefoot a preto je v svojej podstate na to, na čo pôvodne vznikol dobrý.

A to, že v prírode niekedy v dobách minulých by deti behali bosé a to by im tvarovalo a posilňovalo nôžku. Preto za to nie som doma, aspoň nie prvý rok chodenia (teraz mi starší behá po dome aj naboso, teda v ponožkách, už je dááávno istý chodec a nie vždy má náladu na topánky) - a doma, v byte/dome prírodné podmienky nie sú.

Jednoducho, rovné liate tvrdé podlahy v prírode nenájdeme nikdy - tam sú mäkké, tvrdé, šikmé, kolmé, šmykľavé, drsné. A nôžky tam by potom tiež boli "zmätené". Ale je to pre nich dobré, určite nie zlé.

Do prírody za mňa kľudne na prírodno, doma kde to nie je prírodné, tak sa na prírodu hrať nebudem a podporím nohu. Jasné, že každý to ale inak berie.

Mamičky by si z môjho pohľadu mali vypočuť, jednu, druhú, 4tú, x-tú stranu, dr., články, nečlánky a spraviť názor. Jedna baba povedala pre mňa a zdravie mojich detí nestačí.

Baby, študujte a dajte na svoj rozum. A rôznorodosť je kľúčová. Veď nôžka, tak ako aj iné zmysly, musí byť skúšaná, trénovaná a posilnená.

Ešte dodatok - nestačí len "značka", drahá obuv. Aj obyčajné dobré topánky z dobrého materiálu, kľudne aj neznačkové vo výpredaji, vedia spraviť veľa osohu. A naopak, imidžové značky môžu poškodiť.

Vybrať treba podľa dieťatka a jeho potrieb, odzrkadlených aj v peňaženke. Skvelé topánky sa dajú kúpiť aj vo finálnom výpredaji, kľudne aj za 5 eur.

Kúpte radšej nové ak môžete, nosené len občasne. Dieťatko si zaslúži vytvoriť si "vlastnú stopu".

A nezabudnite na potrebný nadmerok, t.j. min. 1 cm pri klasických topánkach (aj do 1,5 cm naozaj, aj zahraniční odborníci to tvdia). Pri barefootoch okolo 1,5 cm.

Nesúďte detské nohy podľa seba - miešate hrušky a pomaranče. Majú mäkké chrupavky a pri každom dostúpení sa noha natiahne aj rozšíri a ak na to nie je miesto, deformuje sa. Potom v staršom veku budú vybočené palce, trčiace kĺby, problémy so svalmi a kĺbmi...

Sú to vaše deti, ochráňte ich. Netreba dať majland, len pozorne sa pozrieť :)
5 ľudí považuje za užitočné
monicm  8. mar 2016

Netreba to preháňať ani na jednej strane.

Naše deti nosia viac menej len pevnú obuv. Raz som synovi najmladšiemu kúpila typ "barefoot" a teda poviem, že topánočky riadne vyčaptal.

Nezatratila som však chodenie na boso, ale radšej v prírodnom teréne. Cez leto po piesku, tráve a pod. Proste, po nerovnom teréne. A inak radšej pevnú obuv. Hlavne radšej priedušnú, nech sa noha nepotí.

Hlavne netreba zabudnúť na to, že každý človek je iný a každému vyhovuje niečo iné. Treba si nájsť to, čo najviac vyhovuje každému jedincovi.
3 ľudia považujú za užitočné
rebeka33  7. mar 2016

Hovorím nie "ortopedákom"

Dcéra chodila od 8 mesiacov na radu starého ortopéda a svokry v kotníkových topánkach. Nevedela sa naučiť chodiť, až v 15 mesiacoch.

Dodnes neohýba nohy pri kráčaní, keď skáče, tak z nôh, nie z chodidiel.

Trocha sa to zlepšilo odkedy chodí na boso a teraz začne s gymnastikou. Nevládze chodiť a stáť na špičkách. No celé zle, na rozdiel od syna, ktorý stojí od 9 mesiacov a od 11 mes. chodí. Chodí rád a veľa. Takže ja som zástanca jednoznačne bosej nohy.
6 ľudí považuje za užitočné
zuzik307  3. dec 2014

Naše bosé obúvanie

Svoju dcérku obúvam "naboso". Ja sama som ako dieťa mala ploché nohy, aj napriek prudko intenzívnemu noseniu ortopedických topánok. Chodila som na rehabilitačné cvičenia, ktoré spočívali práve v chôdzi naboso. Tak som si povedala, prečo s tým nezačať už od prvých krokov ;-) Konzultovala som toto moje rozhodnutie aj s rozhľadeným ortopédom, ktorý pôsobil v zahraničí, kde sa ortopedická obuv na zdravé nôžky nenosí ;-)

Dcérka chodí doma v ponožkách, prípadne kožených capačkách. Na von kupujeme (zo zahraničia) topánočky, ktoré sú bosé = barefoot. Vyznačujú sa dostatočnou šírkou (anatomicky tvarovanou špičkou), nulovým rozdielom medzi špičkou a pätou (žiaden opätok), tenkou ohybnou podrážkou, bez tvarovanej stielky. Nôžka v nich má možnosť pracovať, sama sa posilňovať, je stimulovaná terénom, po ktorom chodí. Dcérke sa pekne rysuje klenba, členky sa spevňujú.

Na tento spôsob obúvania postupne prechádzame všetci v rodine. Kto to vyskúša na vlastných nohách, rýchlo zahodí teraz už nepohodlné bežné topánky a zdravé obúvanie sa stane závislosťou ;-)
12 ľudí považuje za užitočné