Čo sa deje v prvom trimestri?

pistek
9. aug 2007

Ahojte baby, chcem sa vas opytat, ako ste prezivali prve tyzdne tehotenstva, mali ste najeke problemy, tazkosti, nejake priznaky? A kedy vam ustupili? Ja som mala bolenie v podbrusku a zapchu, naduvanie, ale som zhruba v 5 tyzdni a od vcera ma prestalo pobolievat brucho, prestalo naduvat, ostala len zapcha. Mam z toho obavy, nyslite, ze to nevesti nic dobre? Prosim, poradte, co robit?

maculik
9. jan 2008

rezetka, ja som tiez mala tmavsi vytok chvilu, potom sa mi to upravilo, sice mam stale vytok, ale uz len trochu zltkavy. Pokial tam nie je krv, tak by to malo byt ok. Ale ja som vtedy radsej volala lekarovi, lebo uz som raz mala problemy.

zmrzka333
9. jan 2008

mravvcek: ja chodim k sukromnemu ale sluzi aj v saci. Moj ma tiez ultrazvuk takze tiez babo vidim pravidelne. Ja ide do poradne 16.1. takze budem mat dlasiu fotecku a uvidim male. No a tajne dufam ze male bude v dobrej polohe a lekar uvidi ci je to chlapcek alebo dievcatko. Bola som na NT screeningu v 13 tt a Dr mi povedal ze pohlavie by videl uz aj vtedy keby bolo babo v dobrej polohe. Zalezi to aj od ultrazvuku

pampuliacik
9. jan 2008

zmrzka333, ak smiem hlupu otazku, co znamena v praxi "chodim k sukromnemu"? 😀 lebo som z toho dnesneho zdravotnictva dako popletena 😖 ma svoju ambulanciu niekde mimo nejakeho vacsieho zdravotnickeho zariadenia a za vsetko si platis alebo co to vlastne znamena? 😕

mravvcek
9. jan 2008

zmrzka aj moj je sukromnik,ale sidli na rastislavke,no pockaj ja sa ho v utorok opytam na ten screening,nevies mi povedat kde ho robia v Ke?

lalunna
10. jan 2008

babeny, ja sa vas chcem opytat ci niektora nemate skusenost s vodovym vytokom bez zapachu, posledne dni v noci sa zobudim na dost velku vlhkost a tekutinu ktora zo mna vyteka v malickom mnozstve ale vyteka, a po milovani je mokra plachta podomnou, myslite ze je to normalne? mate s tym niektora skusenost?

juzinka
10. jan 2008

Ahojte tehuľky, tak aj ja sa k Vám pridávam. Ja zas mám strašné obavy 15.1. ma čaká UZV, ja sa tak bojím či to malé je v poriadku achh. Zatiaľ mi dokopy nič nei je sem tam ma pobolieva podbruško, ako keby mala dôjšť mrcha, tak vždy letím na WC a všetko je o.k. mávam, len taký biely výtok, ale to mi dr. povedala, že bude a že to je v poriadku. Zle mi nebýva, len nemám na nič chuť a keď si spomeniem na niektoré jedlá, tak brrr. A mám bolestivé prsia, ale, tak sa kontrolem, že mám niekedy pocit, že ma prestali bolieť. Je to moje 2 tehotenstvo, ale teraz sa strašne stresujem, asi úpre to, že sa tu človek kadečo strašné dočíta, dúfam, že po UZV, už budem v pohode a budem si to vychutnávať. Držím všetkým palčeky.

tessie
10. jan 2008

Ahoj Juzinka, neboj, určite bude všetko v poriadku. Ja tiež nemám nejaké zvláštne príznaky, len mi dosť narástli prsia a cez Vianoce sa mi veľmi znížil tlak, čo som predtým nemala, takže z toho sa cítim trochu malátna. Ale doktor povedal, že to je v tehotenstve normálne. Inak sa mi ani veľmi nemenia chute, jem v podstate to, čo aj predtým (len sa snažím viac ovocia a zeleniny) a jediné čo nemôžem ani cítiť, je klobása... Tak z tej sa mi dvíha žalúdok 🙂 . My ideme k doktorovi 18.1., tak tiež dúfame, že bude všetko o.k. Tak sa hlavne neboj, všetko bude super a potom sa 15.1. ozvi, že ako si dopadla... 🙂

many
10. jan 2008

tak tak Juzi - neboj,vše je určitě OK 😉
jinak výtok je v pořádku,pokud teda není tmavý 😉

sandrika
10. jan 2008

tessie , keď ti je zle z klobásy tak to bude asi dievčatko 😵
juzinka nemá čo nebyť v poriadku, výtok je normállny, príznaky sa buď dostavia ažokolo 11tt, alebo ako u mojej švagrinej vôbec. Užívaj si, že si tehu a jetidobre, ja som prezvracala 4 mesiace a poviem tinebolo to bohviečo...držím palce

mravvcek
10. jan 2008

Bybky presne tak ,vsetko je v poriadku,ale chapem vas ja sa kontrolujem tiez,tiez vzdy beham na wc,je to moje prve tehu,ak stresujem 🙂)) a priznaky,presne ako opisujete,bolesti v podbrusku,nemam na nic chut musim sa premahat do seba nieco dostat a maso,ble od masa nedam nic do ust,no a samozrejme prsia.No a tento tyzden sa moj zaludocek prebudil a zacala som papat rozne veci a striedat chute.Ale samozrejme priznaky su individualne,kamoska nemala ziadne okrem toho ze jej rastlo brusko.Tak hlavy hore,tesme sa,ze sme tehu a uzivajme si to. 😉

many
10. jan 2008

taky mi dělá uzenina zle 😉 a i moje milovaná pica 😒

juzinka
10. jan 2008

ďakujem Vám dievčence, tato stránka je úžasná aj v tom, že ako tu viete človeka povzbudiť, ďakujem. Ináč ja mám to isté klobásu tiež nemôžem to mi nejde na chuť a ani slaninu, proste nič údené, ale taktiež ani tvrdý syr.
Ale napr. picu by som si aj dala, asi zájdeme v sobotu večer, aspoň by som sa odreagovala. 😀 . Ja mám najväčšie obavy z toho, že mám chvíľami pocit, že ma prsia prestali bolieť a že tým pádom mi začína klesať hcg. No nič do 15.1. nejak vydržím, musím. 🙂

pampuliacik
10. jan 2008

aj moj zaludocek sa posledne 2 tyzdne konecne ukludnil, teraz si uz len matne spominam, ako som nemohla nic jest 😀 teraz riesim opak - co by som zbodla 😀 aj mne sa chute zmenili, to co som mala rada pred tehu (zvacsa zdravsie veci, ktore by som mala papkat hlavne teraz), tak tie teraz nemozem ani citit. ale mam v poslednej dobe "maniu" na zemiaky, najme zemiakovu kasu. ale vacsinou neviem, na co to vlastne mam chut a chodim ako mlsny pes 😠 snazim sa nejest vela a hlavne nie vysokotucne veci a sladkosti, ale vcera ma horalka "zlomila" 😅 , musela som si ju dat, ved som ju nemala mozno aj rok a pol... baby, snazite sa kontrolovat, co jete, alebo proste papkate na co mate chut? zas nechcem pribrat 20 kg 😒

juzinka
10. jan 2008

Ináč tehuľky ešte to, kedy Vám robili prvý UZV? Mne robila, keď som si išla potvrdiť tehu a to som bola presne 5 +1 a nič nevidela ešte, povedala, že je to v ôporiadku, lebo je to skoro a ja mám ešte aj pootočenú maternicu do zadu, tak jej to vraj duplom sťažilo, robila mi vonkajší UZV, ale vravela, že sliznica je pekne presiknutá. No a potom mi zobrala krv na potvrdenie /hcg/ a druhý deň som mala výsledky hcg 7800, povedala, že je to v poriadku, že to sedí na ten 5 tt.

pampuliacik
10. jan 2008

ja som mala prvy usg tiez v 5 tt, ale takisto nebolo nic vidiet, len maternica sa "pripravovala". hcg hodnota z krvi to dalsi den potvrdila. na dalsi isg som prisla potom tusim v 7 tt, kde potvrdil vnutromaternicove tehu a potom som zas bola aj s mangelom asi v 11 tt (uz mam z toho chaos, tusim som uz pisala aj inak 😀 ) a babo sme uz videli aj my a zakyvalo nam. bolo to uzasne, najkrajsi pocit v mojo zivote, mala som az slzy v ockach 😉 hoci lekarka vravela, ze a co tam chceme vidiet. ale pre nas to je prve babo, takze nam stacilo vidiet ze je tam a ze sa dokonca pohlo 😀

juzinka
10. jan 2008

Pampuliačik, tak to je super, krása, aj ja sa na to teším keď si už takto uvidím mimčo a máš aj nejaké nevoľnosti, alebo nič. 😉

maculik
10. jan 2008

pampuliacik, ja papam teraz vsetko, na co mam chut, aj sladke raz denne (vzdy si dam poobede dezert), ale aj vela ovocia a stiav 🙂 ale inak sa neobmedzujem, prave ze sa snazim aspon trosku pribrat, lebo sa mi zda, ze som pochudla. Dr mi hovoril, ze teraz na zaciatku by som mala jest viac, aby bolo dost zivin, skor potom neskor si treba davat pozor, aby som zrazu nenabrala 10 kil naraz 😉

num7976
10. jan 2008

ahojte babule,dlho som tu nebola,ale v sobotu sa vydavam,tak mam dost chaos a to nehovorim v praci!no a zajtra ideme na kontrolu,berem aj priatela,tak uz sa nevieme dockat,snad ho bude uz pekne vidno!
no a s tymi vonami,ja to nic take nemam!ani len zle mi nebyva,len pocitujem taku tazobu,ked zacnem byt hladna,tak zobnem daky keksik a je to!a preco nechcete jest sladke?ja furt do seba nieco tlacim,ale tiez je pravda,ze ked kuknem do chladnicky,tak neviem na co mam chutl..no a zaujimave je,ze som schudla dve kila!no a ani mi nebolo zle,len 2x som vracala,tak neviem preco som schudla!nevadi,zajtra sa uz neviem dockat!tak sa majte krasne,drzim palceky,nech nam ti drobcovia robia len radost!

pampuliacik
10. jan 2008

juzinka, teraz uz nevolnosti nemam, ale ked som bola v 7 tt tak to bola katastrofa. pocas celeho tyzdna mi bolo hrozne zle, sialene ma bolel zaludok, nedokazala som nielenze jest, ale bolo mi zle aj pri piti tekutin. trvalo to asi tri tyzdne, hoci neskor som sa aspon snazila pit a skusala rozne pristupy, ako jest, aby ma nebolel zaludok. ale v podstate nic nepomahalo 😠 zaludok ma bolel ci som bola hladna, ci najedena. nastastie som nevracala, ale bolo to neprijemne obdobie, sprevadzane aj inymi neprijemnostami. teraz pre zmenu bojujem s nizkym tlakom a migrenami, ale inak sa to polepsilo 😀 teda jest uz mozem, ale pre zmenu som ochorela-raz som vysla von po mesacnej PN a vsade kazdy kasle a vzapeti som ochorela aj ja, takze bojujem dalej 😖 proste stale nieco, vratane kdeakych hematologickych problemov- ani si neviem predstavit, ze niektorym bababam nie je nic 😒

pampuliacik
10. jan 2008

num7976, tak drzim palce, nech sa babo predvedie. uz si ho videla aj predtym? lebo pre mna bol ten prvy usg, ked som ho videla po prvy krat uplne naj, pretoze to bolo konecne aj nieco, co sme mohli vidiet 😀 inak ja nejedavam sladke preto, ze som proste taky typ- skor na slane 😉 hoci v tehu sa to trosku zmenilo, slane mi nechuti vobec a obcas sa mi zaziada nieco sladke. inak naozaj treba najme na zaciaku jest viac? lebo vecsine bab je zle, ze este schudli. ja som zatial pribrala necele kilo, takmer nic, no ani som neschudla. snazim sa jest, ked som hladna a obcas ked mam len chut 🙂 ale trochu pod kontrolou by to snad malo byt- aspon ja si myslim.

maculik
11. jan 2008

pampuliacik, urcite by to malo byt trochu pod kontrolou a to mas pravdu, ze tym, co byva zle, sa viac asi neda jest. a ako som pisala, zalezi to aj od typu, ake sme - teda ci priberieme lahko alebo nie. ale myslim, ze doktor by nas upozornil, keby sa mu nasa vaha nezdala 🙂 a aj tak, ako vsade citam, v prvom trimestri je vacsinou min.alebo ziadny prirastok na vahe 🙂

mravvcek
11. jan 2008

Ahojte dievky,no v 1.trimestri by sme spravne ucebnicovo nemali priberat vobec,a ked tak max 2kg,vsetka vaha sa ma dvihnut a ist hore predovsetkym v 2.trimestri,pretoze vtedy rastie aj mimi najviac.A to ze nemame na nieco chut,alebo ze nic nedostanete do seba,to je fuk,pokial to nie je radikalne.telo si ziada,telo samo vie co potrebujeme a pyta si to ak mate chut na pomarancik,tak si pyta vitamin C,ak mrkvu tak A.Pocujte aj vy beriete kyselinu listovu?

pampuliacik
11. jan 2008

ja som si kupila kys. listovu samostatne a potom som kupila aj calibrum babyplan a zistila, ze v nom sa uz nachadza, takze som brala len calibrum. takze ano-ja beriem- ako sucast prenatalnych vitaminov

mravvcek
11. jan 2008

No super,ja som brala len kys.listovu a od druheho trimestra zacinam brat calibrum mami,aj v tom asi je,takze myslis ze mam vynechat kys.listovu samostane v tabletach.

sandrika
11. jan 2008

No takučebnice vyhodte ja som v 1 triistry pribrala 3 kg za 10 dní začínam 3 trimester a od vtedy len 0,5 kg čiže celkovo 3,5 kg 😉

loss
11. jan 2008

kyselina listova je dobra na vyvin babenka ja som ju brala az do 17tt

montinka
11. jan 2008

Mravcek ja uzivam calibrum babyplan a doktor mi este samostatne predpisal kyselinu listovu ale iba jednu za den. Tak asi sa to moze.

lenockaaa
11. jan 2008

🙂

mravvcek
11. jan 2008

Montika asi ano,ja sa ho spytam v utorok idem za nim,tak snad mi to povie.

pampuliacik
12. jan 2008

myslim ze to s kyselinou listovou-teda kolko jej brat- je opet vec nazoru a rozni lekari maju rozne predstavy o tom. vo vseobecnosti sa kys. listova odporuca pred aj pocas tehotestnstva ako prevencia razstepov, ale v calibrum tabletach je uz tusim 400% doporucenej dennej davky- ale to vsetko stanovili len a len ludia. samozrejme, clovek nieco prijima aj potravou, takze vacsinou pisu, ze to co je v prenatalnych vitaminoch je uplne postacujuce 😕 ja som mala obavy brat tolko listovej, teda este aj extra v tabletach- jej vplyv v nadmernych davkach tiez nie je velmi preskumany a existuju studie, ktore tvrdia, ze sa moze zvysovat riziko rakovinovych ochoreni alebo nieco take 😒 pracujem tiez vo vede, takze mam dojem, ze vec sa ma asi tak, ze vlastne nic jednoznacne zname nie je pokial ide o negativny vplyv a rozni vedci publikuju vzajomne protichodne tvrdenia-takze baby-je to na nas vybrat si 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre