Dať syna do školy kvôli kamarátom?

kalerabka99
2. nov 2018

Ahojte, syn bude mať v auguste 6 rokov a váham, či ho dať do školy. Ide o to, že by som ho rada ešte rok nechala v škôlke, lenže všetci jeho kamaráti idú už do školy a syn ťažšie nadväzuje priateľstvá (ma 3 kamarátov s ktorými sa hráva). Mám ho dať do školy len kvôli kamarátom, aj keď mozno na školu nebude tak dobre pripravený? Alebo nechám ho rok v škôlke, veď si nejakého kamaráta nájde? Ďakujem

pribinak
2. nov 2018

ved syn bude robit predskolku depistaz v ms. niekedy ked je to take nahrane, tak sa da este robit rozsierenejsia verzia u psychologicky co ja viem s odstupom 3-4 mesiace a podla toho sa zariadis.
ja by som sa este porozpravala s ucitelkou ako ho vidi ona, ci je pripraveny ist do skoly. ale to az niekedy okolo terminy zapisu do ZS

drakvak
2. nov 2018

Rozhodnutie nechajte až po zápise do 1.ročníka, o 5 mesiacov sa môže situácia zmeniť a uvidíte, čo Vám povedia učiteľky na zápise, či synovi navrhnú odklad alebo nie. Môj syn síce bol zrelý septembrový prvák, takmer 7-ročný, ale tiež všetci jeho blízki kamaráti zo škôlky išli na inú školu ako sme mu vybrali my. Obávala som sa, či si nájde kamarátov a bez problémov... hneď prvý týždeň si padli do oka s jedným chlapcom a neskôr som zistila, že dokonca jeho mamku poznám osobne z detstva 😉 a sú z nich veľkí kamoši aj teraz v 2.ročníku. Ak Váš syn nebude zrelý do školy, asi by som netlačila na pílu ani kvôli kamarátom, lebo sa s ním potom vytrápite doma pri úlohách, väčšinou je u letných chlapcov problém s jemnou motorikou pri písaní a celkovou hravosťou...

majka99999
2. nov 2018

@kalerabka99 moj je junovy a boli sme este v aprili extra v centre, kedze v januari to este nebolo ono. Na zapisis MUSITE ist, kedze bude mat 6 do konca augusta. A potom moze ist este extra na testy. Co ak v triede s nim ti kamarati nebudu? U nas otvarali 6 tried a syn chodi asi so 4 detmi zo svojej skolkarskej triedy plus este par deti z jeho skolky z inej triedy.

kalerabka99
autor
2. nov 2018

@majka99999 ďakujem, to som nevedela.
@drakvak áno, ta jemná motorika má veľmi trápi, že mu nejde a obávam sa, že by sme sa pri písaní veľmi natrapili

ivec16
2. nov 2018

ja by som rozmyslala aj nad tym co da synovi viac, ci este rok skolka alebo skola...

hettinka
2. nov 2018

@kalerabka99 to, či má alebo nemá ist do školy by som nechala v prípade augustového dieťaťa na posúdenie v CPPPaP. A neriadila by som sa kamarátmi, v tomto veku to aj tak nie sú stabilne priateľstva.
Prečo jo chceš ešte nechať v škôlke? Je nezrely, hravý, nešikovný? Do septembra to je ešte 10 mesiacov, on sa ešte veľmi zmení, dá sa aj veľa urobiť ohľadne jemnej motoriky - kreslit, strihať, skladať drobne lego, skrutkovat stavebnicu...

laura0
2. nov 2018

kvoli kamaratom by som ho urcite nedavala ak nebude zrely...vy sa s nim budete trapit a aj on sam ked mu skola nepojde.Treba ist na testy zrelosti ,popripade v lete ich zopakovat.

eliska13
2. nov 2018

@kalerabka99 čo mu pomôže kamarát v škole, ak náhodou nebude pripravený na písanie, citanie...a ty potom budeš počúvať od neho, od ucitelky...Škola nie je škôlka to je už o inom ako či Janko sa hrá s Tomášom🙂počkaj na testy a tým by som sa riadila myslím, že po novom sa robia až v maji

6mia6
2. nov 2018

Neviem prečo sa s tými augustovými deťmi robí taky problém. Ja sama som augustova, mam spolužiačku co je 30 augusta a spolužiaka 2 septembra. Bol o rok starší ale teda na nás sa nechytal.😉 Bud do školy je pripravený alebo nie. To posúdia v škôlke.
A čo sa týka kamarátov ja som syna od "partie" odtrhla a dala som ho na inú školu. Doobeda je v skole s novými kamošmi a poobede beha so starou partiou

arasidka123
2. nov 2018

@kalerabka99 pokiaľ vidno že je skôr hravý a ešte napríklad nesústredeny alebo ako píšete že jemná motorika nie je úplne naj tak len kvôli kamarátom ho nedávajte...nie len že by ste sa trápili,ale napríklad mohli by sa mu smiať alebo niečo podobné...ja som tiež svojho nechala ešte o rok dlhšie v škôlke aj keď kamaráti mu nastúpili do školy normálne v 6tich rokoch...

evittam
2. nov 2018

@kalerabka99 Suhlas s uz napisanym. A btw.ako vies,ze bude s tymi kamaratmi v triede....

kvetinka75
2. nov 2018

určite by som sa neriadila kamarátmi a či ho dať alebo nedať do školy, by som zvážila podľa výsledkov testov. Ako tu už niekto napísal, kamaráti mu s učením nepomôžu, iba sa natrápite vy a možno úplne zbytočne.

drakvak
2. nov 2018

@6mia6 No, nechytal sa práve preto, že bol chlapec 😉 Dievčatá sú vo všeobecnosti zrelšie ako chlapci vo veku 6 rokov... ale je to individuálne, poznám veľmi šikovné augustové žiačky a potom aj také, ktoré opakovali 1.ročník alebo boli vrátené do škôlky (je taká možnosť do konca 1.školského polroka). Treba si nechať poradiť od pedagógov, o rok byť dlhšie v škôlke je ok, byť do nej vrátený zo školy či opakovať ročník už môže byť pre dieťa trauma na dlho...

romiada
2. nov 2018

@kalerabka99 my sme tiez vahali. Dcera je v auguste narodena. Boli sme na testoch a psych.nam povedala ze uplne bez problemov moze ist. Mne potom vravela ucitelka ze si myslela ze dcera bude kvoli veku zaostavat za ostatnymi ale bola v poho a zvladla. Na kamaratov by som tak nehladela, ide o to ci je na to zrely. A v druhom rade by som pozerala aj na to ci nebude v skolke uz "moc trčať ako velkač medzi krpcami"

6mia6
2. nov 2018

@drakvak preto píšem že to treba nechať na odporúčania

bodka70
2. nov 2018

Môj už je prvák, je augustový a v pohode to zvláda, skôr je popredu, v škôlke už nevedel obsedieť posledné mesiace pred prázdninami, v škole je spokojnejší. Učiteľka v škole ho veľmi chváli, že je veľmi šikovný a vôbec na ňom nevidieť, že je augustový, čerstvo 6 ročný v škole. Úlohy máme vždy rýchlo hotové. Ale samozrejme nie každé 6 ročné augustové dieťa to takto zvláda, ide skôr o tú zrelosť ako o to, čo vie vedomostne, ale aj to napovie trochu o zrelosti, či má pred školou záujem o písmenka, číslice atď. Ja som dala na výsledky depistáže (odporučili ho do školy) aj na svoj vlastný pocit aj na pocity vlastného dieťaťa (v škôlke už ostať nechcel). Prajem dobré rozhodnutie 🙂.

pininka
2. nov 2018

@kalerabka99 my sme dali do školy septembrového pred dvoma rokmi, šesť rokov mal 15 septembra, ale bolo to hlavne po odporucani zo škôlky a aj od psychologický ktorú sme navštívili, depistaz u nich v skolke nebola. Zavážilo aj to, že by tam ostal sám bez rovesníkov s ozaj malými deťmi, ale keby psychologicka povedala že neodporúča nedali by sme ho. Vôbec sme to neoľutovali,nemá v škole žiadne problemy

hedvi
2. nov 2018

@kalerabka99 tá jemná motorika sa nemusí zlepšiť za ten rok naviac v škôlke. Určite treba zájsť k psychologicke niekedy na jar. Uvidíš čo povie. Tiež som zvažovala odklad, pretože syn odmietal v škôlke kresliť, písať čiary a pod. Presvedčila ma že je šikovný, pripravený do školy. Akurát ta jemná motorika môže byť problém už celoživotný. Mala pravdu. Teraz má 15 a písať a kresliť je pre neho trest. Proste to neznáša. Síce sme sa natrápili s písaním, ale ostatné predmety mu išli úplne v pohode. Aj triedna učiteľka vravela, že krasopis nie je dôležitý. Teraz píše pre mňa nečitateľne, ale vždy mu vedeli opraviť diktát.

deti95060810
2. nov 2018

nie...kvôli kámošom určite nie...

kalerabka99
autor
2. nov 2018

Ďakujem dievčatá. Pomohli ste mi ☺️

siska53
2. nov 2018

@kalerabka99 bude depistaz, podla toho zvážiť treba.

sadkoni
15. nov 2018

Podľa mňa by si mala počkať. Ak pôjde do školy teraz, je možné, že bude mať problém so známkami, bude sa cítiť pri spolužiakoch menejcenný a bude to ešte horšie ako keby počkal. Deti si rýchlo nájdu nových kamarátov, nemaj strach počkať ešte rok 🙂

wieruska1
15. nov 2018

Moj druhy je sice este maly, narodeny 1.septembra a ak nebude naozaj zavazne zaostavat, urcite do skoly pojde.

drakvak
15. nov 2018

@wieruska1 Musí predtým prejsť testami školskej zrelosti... na zápis môžu ísť len deti narodené do 31.8., takže to nebude len Vaše rozhodnutie, či pôjde alebo nie