Dítě až po svatbě?

lidka_hipp
8. apr 2015

Zajímalo by mě, jak je to na Slovensku. V Česku se zhruba polovina dětí rodí mimo manželství. Ne snad, že by u nás bylo tolik "svobodných matek", ale rodiče dítěte se z různých důvodů nevzali a často ani vzít nechtějí. Bylo pro vás důležité, aby se děti narodily až po svatbě nebo vám na svatbu ještě "nevyšel čas"? 😉 Myslíte, že má dnes vůbec smysl řešit, jestli jsou rodiče dítěte manželé? Já se "neplánovaně" vdávala těhotná 🙂 Svatbu jsme naplánovali dřív, než jsme zjistili, že jsem těhotná. Výsledek je ale super, naše Anička už chodí do první třídy a s manželem máme v plánu spolu být i nadále.

lajlilinka
8. apr 2015

My s manželom aj keď vek na to nemáme 😉 sme v tejto otázke možno pre niekoho staromódni, ale zastávame názor, že všetko má svoju postupnosť. Aj založenie rodiny.
Nejde však iba o samotné manželstvo, ale prípravu na rodičovstvo po všetkých stránkach, takže pre nás to znamenalo - vzdelanie, práca, finančné zabezpečenie, úspory, poistky, bývanie, budovanie vzťahu, zásnuby, svadba, svadobná cesta a z nej malý veľký darček - dieťatko 😊

(A nie, veriaci nie sme...) Len radi k životu pristupujeme zodpovedne...

sense
8. apr 2015

Dieta mame z lasky pkanovane pred svadbou, brali sme sa ale uz z rozumu kedze uradna byrokracia praje zosobasenym to mala dcerks rok...velakrat s hlavne ns slovensku je to vecou viery....

terezka1947
8. apr 2015

myslim,ze zaklad pre dieta a snad aj najpodstatnejsie je,ak ma dieta rodicov,kt.sa maju radi a vidi,ze sa maju radi...a co sa svadby tyka,je to asi aj na Slovensku rovnake
tazko povedat dovody,pre kt.sa rozhodujeme tak ci onak,kazdy ma tie svoje... ja som chcela pockat s dietatm do svadby a myslim,ze dieta ma nejake pomyselne "bezpecie",ked ma rodicov zosobasenych,ked maju vsetci rovnake priezvisko-okrem inych veci
ale ako som uz pisala,najdolezitejsia je pohoda v rodine 🙂
moja kamoska kvoli socialnym vyhodam je slobodna mamicka,ale zije s priatelom v spolocnej domacnosti
druha je slobodna mamicka z presvedcenia
a samozrejme mam vela znamych=manzelov

imelia
8. apr 2015

My sme nechali veciam voľný priebeh. Chceli sme sa vziať a mať dieťa, ale neplánovali sme. Keď som otehotnela, do 2-3och mesiacov bola svadba. A nielen kvôli dieťaťu. 🙂

lidka_hipp
autor
8. apr 2015

@lajlilinka Máte krásný plán je fajn, že právě vám v životě vyšel 🙂 Já sama jsem to měla trochu přeházené, protože na svatební cestu vyšel čas, až když Anička oslavila první narozeniny, vysokou školu jsem začala studovat, když Anička šla do školky, ale neměnila bych 😉

@sense Děti se mají rodit z lásky 🙂

@terezka1947 Naše dcera se narodila po svatbě a stejně má jiné příjmení než já, protože já si nechala to svoje. Ale vím, že to neřeší, dokonce pojmenovala svoje plyšové šmouly (má jich celou malou armádu), příjmeními nás obou. Prý aby bylo vidět, že i když se jmenují jinak, jsou jedna rodina a mají se moc rádi 🙂 A právě to, že se lidé mají rádi, jsou spolu v dobrém i zlém je to hlavní.

@imelia U nás byl plán na svatbu dřív než těhotenství, ale nikdo mi to nevěří 🙂

fazulka17
8. apr 2015

my sme mali dcérku až po svadbe,pretože sme to tak chceli ale v dnešnej dobe si myslím že veľa párov sa nezosobáši kvôli nedostatku financií alebo že im to tak vyhovuje

imelia
8. apr 2015

@lidka_hipp nám tiež neveria, že sme bábo plánovali... najmä keď sme sa poznali 3 mesiace :D... ale naozaj sme bábo chceli a aj svadbu sme chceli. Mala som podmienku - dieťa bude mať to priezvisko, aké budem mať ja a môj chlap je taký tradičný. Dieťa sa má narodiť manželom. Tak bola svadba 🙂

sense
8. apr 2015

@lidka_hipp tiez si to myslim ....preto sme dieta planovali svadbu vobec nie hoci sme vedeli ze spolu chceme byt kym....lepsie povedane svadbu som nechcela ja hoci som prsten uz 3 roky nosila.....tak ci tak okrem toho ze do papierov pisem vydata namiest slobodna sa nic na vztahu nezmenilo....akurat platim vyssie dane ....zijeme v zahranici

andyxx
8. apr 2015

My sme vsetko planovali, chceli sme dieta aj svadbu... Dietatko sme museli dlhsie planovat zo zdravotnych dovodov a ked sme sa o neho zacali pokusat nemysleli sme si zeby sa to mohlo podarit na prvy krat 🙂 ale podarilo sa, teraz sme takmer v polovici tehotenstva a svadbu stihneme este pred narodenim nasho stasticka a to buduci mesiac... Sme mozno pre vela dnesnych mladych parov staromodneho nazoru, ale ked sa lubine a vieme ze chceme byt spolu tak svadba je takou oslavou našej lasky a specatenim, nejde iba o papier a formalitu, teda ak ma niekto takyto postoj preco tu formalitu nesplnit?! Aj z pohladu statu maju manzelia iste vyhody oproti nemazelom...

mimla
8. apr 2015

My sme mali dieťa pred svadbou. Dieťa sme mali po 11 rokoch spolužitia, takže o nejakom nestabilom vzťahu by som asi nehovorila. Svadbu sme mali malú, keď mal syn tri roky, po tom, čo môjmu, teraz už zákonitému, schválili hypotéku a ktorú by ako ženatý so ženou na rodičovskej nedostal. Takže dieťa sme mali vtedy, keď sme boli vnútorne obaja pripravení (ja skôr, mužská polovička neskôr) a svadbu sme mali vtedy, kedy to bolo ekonomicky výhodné. Samotná svadba sa vybavovala hlavne kvôli byrokracii, takže nejaká náboženská motivácia v tom nebola. Vysoká škola nás oboch sa tiež tak nejako podivne vlní v časovej postupnosti našich životov. Nie všetci musia žiť podľa predpísaného postupu. Dôležitý je vyýsledok.

bonaqa2013
8. apr 2015

Prečo sa mladí nechcú sobášiť - mať svadbu? Pretože každý kalkuluje a s rozvodom je ťahanica. A ak sú ešte aj deti z takéhoto vzťahu - tak to zaručuje chodenie na súdy na najbližších 10-15 rokov - závisí to od prípadu k prípadu.

andyxx
8. apr 2015

@bonaqa2013 presne tak a nieleže kalkulujú s rozvodom ale aj v samotnom vzťahu, napríklad poznám pár, kde žena kupuje do bytu iba také veci čo sa dajú po prípadnom rozchode odniesť (napr. práčku áno ale kachličky do kúpelne nie) tak o čom je vlastne taký vzťah kde ľudia vlastne nežijú spolu a jeden pre druhého?!

2kocka7
8. apr 2015

Ja som "neplánovane" otehotnela. Nie sme zosobášení a máme už dve zdravučké deti. Dcéra má 2r.7mes. a synček 7mes. Zbožňujem ich!! Strašne sa všetci ľúbime a myslím si, že papier nie je k tomu potrebný. Sú to len formality. Hlavne, že sme zdraví 🙂

emilia25
8. apr 2015

S MUZOM sme si vsetko naplánovali najprv moja práca ked som už pracovala vsetko som si pozistovsls ohladne materskej zašla na gyndu a zacali sa snazit o bábätko ked uz bol výsledok isty a potvrdené dslsi krok bola plánovaná svadba tak aby som nemala moc velke bruško.brali sme sa v máji 31.uz budeme mať 7 výročie.spolu uz budeme desať rokov.a okrem svsdby oslavujeme aj nsrodeninky nasho druhorodeneho ten sa narodil na druhe výročie druhy syn.a stale som tá nsjststnejsis žena matka manželka na svete.

gitane
8. apr 2015

Počúvala som nedávno štúdiu podľa ktorej na SK stále prevláda názor a je to aj zaužívané, že dieťa až po svadbe. V poslednom čase sa však vraj čoraz viac ľudí stáva rodičmi ešte pred svadbou, no aj oni napokon manželstvo predsa uzavrú. Ja tiež poznám veľa párov ktoré sa dlhé roky oháňali frázou že manželstvo je len papier, no napokon sa predsa zosobášǐi. Osobne sa stotožňujem s názorom čo som niekde začula: S priateľom sa chodí dobre na pivo, no deti sa robia s manželom ;) Je to však každého osobná vec

slavuska237
8. apr 2015

Mala som 18 ked ma moj vtedy 26 ročný manžel požiadal o ruku a nie, nebola som tehotna i ked som si musela vypočuť mnoho kadejakych nazorov ;) Vyrastala som s o 12, 11, a 7 ročnými surodencami takže detstvo a hru som nepoznala..motala som sa stáe vo svete dospelých... vlastne moja mamka opatrovala otcovu mamu a tam som sa asto krat podielala na pomoci viac ako aj ona sama (pochopitelne nezistne aby si mamka oddychla predsa ma svoj vek) moja babka ma toho vela naucila..bola som ešte decko ale denno denne som sa snou modlila a spievala kade jake piesne a denno denne mi prizvukovala vetu ,,buta do buty galoša do galoše,, :D neviem i to niekto pozná ale išlo jej o to aby som si vzala chlapca rovnakeho vierovyznania... akože vtedy mi to bolo akurat tak vtipne ;) ale malo to svoju hlbku...mojim najvecsim prianim bolo aby sa babka ktora ma mnohemu naucila dozila mojej svadby... to sa mi zial nesplnilo ale svadbou som ziskala dve babky (manzelove) o ktore sa staram...teraz ked som na materskej s nimi xhodim iba ja do lekara a vybavovat..a velice mi to robi radost... ;) takže to že sme sa islli brat bolo pre moje najužsie okolie aj mna samotnu uplne seriozne a dolezite rozhodnnutie... ;) Po asi 4 až piatich mesiacoch sa narodil syncek mojej sestre v poradi 5 dieta ktore som ja strazila nikedy viac ako jej rodicia :D tiež som chcela sestre pomoct aby dostudovala VS a tak... a tomu malemu somsa stala Krstnou prve moje krsna :D vsak boolo na case... a tak som vravela drahemu ž viem ze sme sa dohodli že aspon po Bc ale ja už akosi neviem vydržat...a oto vecsi sok boll ked povedal dobre :D no uchvat sedeli sme v aute a ja sombola taka nazhavea ze aj tam by som nnanho skocila :D a niekolko tyzdnou na moje meniny som už bola mamou dvoch ciarok... manželova veta no mam 9 mesiacov aby som dospel ;) bolo to 9 krasnych ale aj tazkych mesiacov ...pri zminmon skuskovom som vracala :D a pri letnom som sa ledva zmestila do lavice :D porod bol krasne krasny až nechapem ale asi vela spravil moj pokoj a vyrovcnanost s akym som tam sla... leteli sme sicze 70km do nemocnice v meste v kt. som sa aj ja narodila ale stalo to zato... so smiechom som prisla na gynekologiu ze asi rodim kam mam ist a vyhukana sestricka ze na porodnicu :D tak sme sa posmiali a ideme dalej :D no naozaj ani minutu to nebolo hrozne :D ani minutu z celkom dlheho porodu to nebolo tazke ani minutu som nelutovala ;)

a k mojmu nazoru... som mlada ale tradičná.... a v tom duchu tužim vychovať aj svojho syna 🙂 v auguste spolu oslavime 1 a moj 21 rok života 🙂

monhla
8. apr 2015

Ja som túto tému rozoberala s vtedy ešte len priateľom a zhodli sme sa na tom, že ak uˇž prichádzajú do vzťahu deti, je lepšie ak sú manželia. Aj celkovo pre pocit rodiny aj s praktického hľadiska /rovnaké prizviská, menej byrokracie a pod./
Takže keď sme sa rozhodli pre spoločnú budúcnosť, tak sme sa zasnúbili /pre mňa to bolo prekvapenie 🙂 / a potom sme plánovali nielen svadbu, ale aj manželstvo. To znamená, že už pred svadbou sme vedeli koľko by sme chceli detí, kde by sme chceli bývať, ako to bude s prácou počas toho, ako budú deti malé, k čomu budeme viesť deti a pod. Chceli sme sa vyhnúť mnohým nedorozumeniam po svadbe a zatiaľ nám to vychádza 🙂
Dúfam, že aj moje dcérenky budú plánovať svoje detičky až vo vzťahu, kde je určitá stabilita. A svadby ňou stále je, aj keď to nie je a nikdy nebude 100% záruka šťastého partnerského života, predsalen by som nechcela mať dieťa s chlapom, ktorému nestojím ani o tých 10 minút strávených na úrade.

lidka_hipp
autor
8. apr 2015

@fazulka17 V čem je život v manželství dražší než před ním? Myslím, že je to spíš obavami z nákladů za svatbu. Ale každého věc, jestli vezme svatbu jako fajn setkání pro rodinu a přátele nebo musí mít akci za stovky tisíc 😉

@imelia Moje Anička taky není omyl, i když jsem si jejího otce brala asi půl roku po seznámení a ji už jsem měla v bříšku 😀

@sense |Taky mám pocit, že na našem životě se svatbou mnoho nezměnilo. Spíš zjednodušilo, třeba v situaci, kdy byl manžel v nemocnici a já potřebovala informace o jeho zdravotním stavu.

@andyxx Gratuluji k svatbě i miminku a přeji vám, ať vše vyjde podle plánů 🙂

@bonaqa2013 A vy sama jste se vdala nebo ne? Nenapadlo mě předem kalkulovat s rozvodem ještě před tím, než si svého muže vezmu. Asi kdybych takhle přemýšlela, tak si ho vůbec neberu 😀

@2kocka7 Mám kamarádku, která má s partnerem dvě děti, jsou spolu deset let a tvrdí, že svatbu jednoduše "nestihli" 😉 Přesto jsem neviděla spokojenější dvojici, než jsou tihle dva. Hlavně já nejsem ten, kdo s nimi žije, takže mi nepřísluší jejich rozhodnutí hodnotit.

@emilia25 Koukám, že máte dokonalé plány, které vám vychází 🙂 Je super, že se takhle cítíte dobře.

@gitane Já teda ráda chodím na pivo s vlastní matkou a babičkou, protože v mém rodném městě je skvělý malý pivovar 😀 Brala jsem svatbu jako něco, co děláme hlavně kvůli sobě a moc jsme neřešili, co si o tom myslí okolí 😉

@slavuska237 Díky za krásný příběh 🙂 Je vidět, že milujete svou rodinu a to je super. Vždycky mě potěší, když se dozvím, že jsou na světě lidi, co se mají tak rádi a to nejen sami dva, ale i v širším kruhu rodiny.

@monhla Na méně byrokracie kvůli našemu odlišnému příjmení nevěřím, pravidelně vysvětluji, že můj muž je opravdu můj 😀 Beru to tak, že manželství a rodina je něco jako projekt a je na nás, jak se nám v něm bude dařit a zatím to jde dobře 🙂

vroni
8. apr 2015

Ja som sa vydavat nemienila, nevidela som dovod, mala som "papier", ze deti mat nemozem a zadarilo sa. Svadba pre mna neprichadzala do uvahy ani z objektivnych ani subjektivnych pricin. A tak sme mali dieta bez svadby a chlapa to jedovalo (a to mal s byvalou dve deti - tiez bez svadby, kde evidentne tento problem nemal) a vrzukal mi okolo usi az kym som neustupila a nebola svadba (dieta uz bolo v skolke). Po case po svadbe (asi ako oneskoreny svadobny dar, dakujeme, matka priroda!) sa nejakym omylom zadarilo aj druhe dietko. Takze mame dieta pred svadbou aj po nej. Nevidim v tom nejaky rozdiel, podstatny je vztah, do ktoreho sa deti rodia a nie stav slobodni/zosobaseni.

sense
8. apr 2015

@lidka_hipp tak s tym sme problemy nemali ani ako nezosobaseni, zijeme v zahranici a tu daju informacie aj len priatelke pokial maju splocne bydlisko...

lidka_hipp
autor
8. apr 2015

@vroni Svatební dar v podobě dítěte je super! Naprosto souhlasím s tím, že kvalita vzájemného vztahu je rozhodující. Jen pro někoho je důležitá svatba, která mu pomůže se cítit lépe a jistěji. Pro jiného je to ale jen rituál a já nejsem ten, kdo by mohl soudit.

@sense Zaujalo mě, že jako manželé platíte vyšší daně. Nemělo by to být spíš naopak? V Česku funguje společné zdanění manželů, ale vyplatí se jen, když mají manželé velmi rozdílné příjmy.

gitane
8. apr 2015

@lidka_hipp :D iste, aj my s manželom naďalej chodíme radi spolu na pivo, najradšej presne do takého pivovaru. No kým kedysi sme chodili z baru do baru, teraz sa vraciame pred pol nocou. Nie preto čo si myslí okolie, ale preto že to tak chceme. Pivo v tom výroku nieje asi myslené doslovne ako pivo... :-P Mimochodom, po dieťati sme obaja túžili ešte pred svadbou. Vedeli sme že sa vezmeme a keby sa to náhodou podarilo boli by sme rovnako šťastní.

katuska2709
8. apr 2015

My sme boli s priateľom zasnúbení a jedného dňa neprišla menštruácia 🙂 Tak sme to trošku popohnali a berieme sa 25.4. My sme to však brali s praktického hľadiska, manželia to majú jednoduchšie čo sa týka hypotéky a pod. Okrem toho sme chceli aby bábätko už malo v rodnom liste rodičov s rovnakým priezviskom. Ale aj tak je svadba, ktorú treba spraviť rýchlo poriadny stres pre tehotnú, rozhodne neodporúčam. Lebo preplakala som 2 hodiny kvôli pokazeným oznámeniam 🙂

mima4
8. apr 2015

@lidka_hipp

mas pravdu, ze je to coraz beznejsie, a aj tu na slovensku, a je toho coraz viacej, ale ja som zastankynou toho, ze deti by mali prichadzat do harmonickeho a stabilneho manzelstva a manzelstvo pre mna nie je iba o nejakom spoluziti, ale o rozhodnuti na cely zivot... ktore ludia v partnerstvach neprijimaju... a aj to tak prezentuju, ze chcu sa vyhnut natahovackam s rozvodmi...
Ale je pravda, ze tieto veci sa tazko posudzuju, resp. ja ich mozem posudit, pretoze nepoznam osobne ziadnu "tzv. rodinu", kde ludia su nezosobaseni a maju deti napr. nad 10 rokov. Obycajne sa bud ludia u nas vezmu, alebo rozidu... a v tom pripade vacsinou ak si najdu novych partnerov..uz nemaju problem vstupit aj do manzelstva.
Vo vseobecnosti vztah bez manzestva je vyhodny hlavne pre muzov..kedze dieta muz nebere ako zavazok, co dokazuje prax... kym zena si mysli, ze to je ich spolocny zavazok... a potom dostane po hube od zivota... a nadava na muzov... ale ked nechceme od muzov zodpovednost, tak ani zodpovedni nebudu

andyxx
8. apr 2015

@lidka_hipp ďakujem pekne 🙂

khkt
8. apr 2015

My sme obaja s manželom skôr tradiční, ani jeden z nás nikdy netvrdil, že svadba je len papier. My sme pred svadbou spolu nebývali, takže sme naša svadba bola zároveň začiatkom nášho spoločného života a prežívali sme ju veľmi intenzívne. 🙂 A keďže sme obaja túžili po dieťatku, tak po svadbe sme išli na to a o 5 mesiacov sa nám podarilo otehotnieť a dnes máme krásnu 6- mesačnú dcérku. Ja osobne som mala pocit, že svadbou sa náš vzťah posunul na inú úroveň. U nás nejde o byrokraciu, či ekonomické výhody.

sense
8. apr 2015

@lidka_hipp zijem vo svajciarsku dane sa platia od vysku prijmu cize cim vic zarobis tym viac zaplatis...takze sme dvaja co pracuju tak msme vyssie dane keby pracoval len jeden su nizsid lebo na visc osob mensi prijem ....preto vela zenam hlavne tym co zarabsjj menej sa oplati byt doma ....

kaja082
8. apr 2015

Babatko sme vzdy chceli a planovali a svadbu tak isto... samozrejme najskor skola uspory byvanie atd. no po 4 rokoch vztahu sa nam stale nedarilo otehotniet kolko krat som aj bola sklamana ze nemam dve ciarky. Tak sme sa s vtedy snubencom dohodli,ze ked otehotniem tak sa vezmeme... no tehotna som stale nebola tak sme svadbu naplanovali na jesen roku 2013, sestra sa mala vydavat na jar 2013. Ale ako sa hovori ,,clovek mieni pan Boh meni" skoro na silvestra som sa dozvedela ze cakame babatko bola som neskutocne stastna volala som s placom snubencovi do prace, ze cakame babatko,tesil sa spolu somnou a uz som sa ho nevedela dockat kedy pride domov. potom to prislo vsetkym to pekne krasne oznamit a preplanovat svadbu. Brali sme sa na moje narodky v aprili, mesiac pred segrinou svadbou. Na konci septembra sa nam narodil nas vysnivany Matejko. Ten pocit stastia sa neda ani opisat. Neskutocne! Zrazu prislo dalsie necakane, ale chcene prekvapenie! Cakame dalsie babatko! V auguste sa narodila Vivienka odvtedy som najstastnejsi clovek na svete milujem svoju rodinky a nelutujem nikdy to, ako sme sa rozhodlli manzela a deticky milujem coraz viac. Apropo mam "iba" 24 rokov, skveleho manzela, dve krasne deticky s necelym 11 mesacnym rozdielom, rozostavany domcek a je na vyborne.
Pekny den prajem vsetkym :-*

emilia25
8. apr 2015

@lidka_hipp áno skoro vsetko bolo plánované ale mali sme v pláne 4 deti no iba tento plan nám nevyšiel zostávame pri 3.a ďalšie uz neplánujeme.

gabrielaslivkova
8. apr 2015

Podľa mňa je to vec názoru, každý to robí tak, ako uzná za vhodné - my sme tiež uznali za vhodné, aby dieťa prišlo do manželstva a tak sme sa aj vzali (nie kvôli dieťaťu, ale z lásky, lebo sme náš vzťah chceli posunúť ďalej). Ale keby dieťa prišlo skôr, nebránili by sme sa mu, ľúbili by sme ho asi rovnako (dieťa ešte nemáme), bez ohľadu na to, či by sme boli manželia, alebo nie. Svadba nie je závislá od dieťaťa a naopak - môže byť svadba aj dieťa, môže byť dieťa bez svadby a svadba bez dieťaťa.
Mnohí moji známi si povedali, že svadba bude, až keď bude dieťa na ceste, alebo keď už bude na svete - nebránia sa tomu, ale ani nikam neponáhľajú. Niektorí sa zobrali a dieťa ešte ani nechcú...
Ale stretla som sa s názormi, kedy odmietli svadbu z dôvodu, že partner nie je asi ten pravý a čo keby náhodou... Myslím však, že dieťa je väčší záväzok ako sobáš - s manželom/manželkou je možné vzťah ukončiť rozvodom, ale matkou/otcom ostáva človek na celý život.