Operácia žlčníka v prvom trimestri

zaria611
2. dec 2012

Ahojte dievcata, chcela by som sa opytat ci mate niektora skusenost s laparoskopickym odstranenim zlcnika v tehotenstve?
Som teraz v 7. tyzdni tehotenstva a riesim dilemu ci to podstupit teraz alebo cakat az po porode. Bojim sa ci by narkoza neublizila babatku, je to moje tretie tehotenstvo , predosle dve sa skoncili cisarskym rezom a mna uz teraz v 7. Mom tyzdni pobolieva jazva. Na druhej strane sa bojim, ze ked sa mi bude brucho stale zvacsovat a bude tlacit na zlcnik, tak sa budu hybat aj kamene a budem mat zachvaty. Dakujem za kazdu vasu odpoved

cerez
2. dec 2012

@zaria611 Neviem čo ti poradil tvoj doktor, ale teraz som čítala nejaký príspevok, kde jedna mamina mala problémy so žlčníkom a pôrodník sa vyjadril, že v celkovej anestéze robia rôzne zákroky a dieťatku anestéza neublíži. Moja sestra mala od 4 mesiaca záchvaty žlčníka a stupňovali sa. Doslova prežívala každý deň. Bola o suchých rožkoch a minerálke. Nič viac. Deň pôrodu, rodila prirodzene, jej nemohli pichnúť nič na urýchlenie lebo by jej vyvolali žlčníkový záchvat. Na operácii bola až keď jej syn mal 8 mesiacov. To už mala aj žlčníkové kamene. Dovtedy mala len piesok, ktorý narobil takúto šarapatu.

janinah
2. dec 2012

@zaria611 keďže to nie je akútna vec,tak by som počkala aspoň do druhého či tretieho trimestra,teraz je drobček veľmi malý a riziko z liekov je vyššie..bežne sa tehotné operujú,ak treba -apendix,žlčník,hernia...

miskalevica
3. dec 2012

@zaria611 ahoj ja mam vazne problemy so zlc. kamenmi a kolikami od zaciatku tehu, uz aj pecen. testy mam zle z toho a vyjadrenie 2 na sebe nezavislych chirurgov bolo, ze nikto ma neodoperuje ked som tehotna (ani laparo ani nijako inak). Zlcnik sa vraj v tehu vybera len v 2 pripadoch - ked kamen upcha zlcovod natrvalo, ozltnes, zacne ta z toho svrbiet cele telo a odchadzat pecen a druhy pripad je ze ti kamen prederavi zlcnik a to je nahla brusna prihoda, to musia riesit, lebo inak by si zomrela. Je velka skoda, ze si si ten zlcnik nedala vybrat uz davno ak si s nim mala problemy, prip. ti boli zistene kamene, lebo ta caka dost umorne tehu (pisem z vlastnej skusenosti - koliky mam kazdy tyzden min. 1-2), no a teraz este ta pecen.... tak beriem lieky,aj na zlcnik (udajne vraj rozpustaju kamene, ale trva to min pol roka) a na pecen a tiez drzim prisnu dietu. No a samozrejme chodim do rizikovej poradne. Mne tie kamene zistili az okolo 8-9 tt, takze uz to musim vydrzat. Ale sam prednosta kliniky mi odporucal hned po 6stonedeli si to dat vybrat. Drzim palec, aby si mala co najmenej kolik a hospitalizacii kvoli zlcniku. Bud statocna 😉

meganka
3. dec 2012

Ahojte, obraciam sa na Vás s prosbou o vyplnenie dotazníka, v prípade, že prežívate rizikové tehotenstvo ( ochorenie, patologická tehotenská anamnéza, nutnosť hospitalizácie či návštevy rizikovej ambulancie....) Dotazník je anonymný a je súčasťou diplomovej práce na tému: Rizikové tehotenstvo- prežívanie budúcich mamičiek, veľmi mi tým pomôžete, ďakujem, klik na odkaz 🙂
http://dotaznicek.sk/dotaznikplus/?ID=000000382...

sendy182
3. dec 2012

@miskalevica ahoj tak vidím že ťa žlčník "nepustí"...koliky ach jaj............priberáš....či sa bojíš a radšej nepapáš? 🙂
@zaria611 na začiatku tehu ešte možno ...........kámoške vybrali žlčník v 2 alebo 3 mesiaci no nevedela že je tohotná zistili to až tam..........ale to bolo pre 12 rokmi 🙂

miskalevica
3. dec 2012

@sendy182 ahoj moja, najprv som zhodila 5kg a doteraz som pracne naskrabala 2,5 kilecka, ale babatku sa dari, ma 500g, krasne kopka (pocas koliky ako o zivot, asi to citi malinke moje). Papam dietne veci, teraz mi strasne chuti zemiak v supke uvareny a posoleny (jem ho bez supky, samozrejme) a zeleninkova polievka, suchsi chlebik a margarinom a tak. Uz som si zvykla, len moj gynekolog furt stresuje 🙂. Ale pre babenko to vydrzim 😉

sendy182
3. dec 2012

@miskalevica no jasné....... kvôli bábatku ......"vydržíme" .............takže máš aj chúťky...to je dobré.........ja som mala rada aj hašé....mleté mäsko .....na vode 😀 ............len sa čudujem že máš stále koliky aj pri diéte.....to mi nejde do hlavy 😝 .......ja ak som bola poslušná tak v pohode no ak som zjedla to čo som nemala tak dovi-dopo.......preskákala som si svoje.........no naučila som sa nakoniec...........takže ešte skoro 4 mesiace a bude na svete bábika...........nech to prejde rýchlo......posielam ti srdiečko 🙂

miskalevica
3. dec 2012

@sendy182 dakujem za srdenko aj za povzbudive slova, si zlata 😉 , ani doktorom to nejde do hlavy, ale hepatolog aj chirurg ma pripravili, ze sa to este zhorsi, tak drzim bobrika odvahy 😀

sendy182
3. dec 2012

@miskalevica pancreolan na pretrávenie môžeš? vitamíny napr. lipovitan...........aspoň............no držkajte sa......... 🙂

ali76
3. dec 2012

@zaria611 ahoj, tak moju svagrinu operovali na zlcnik v 5 mesiaci tehotenstva, lebo uz mala zachvaty a malej to vobec neublizilo

miskalevica
4. dec 2012

@sendy182 pancreolan si moc nedavam, lebo z neho ma potm 2 dni prehana, na pecen mam nejake vitaminy na predpis tusim Esentiale sa to vola, tak uvidime, ci to pomoze - 13.12. idem na krv na pecenove testy tak sa uvidi, dakujem aj tebe vsetko dobre 😉

sendy182
4. dec 2012

@ali76 áno operuje sa aj počas tehotenstva no vo veľmi vážnych prípadoch..........mne sa žlčník objavil znenazdania v 7 mesiaci tehu...........4záchvaty,koliky......no prišli na......kamienky a s dobre disciplovanou úžasnou žlčníkovou diétou 😀 😀 😀 😀 som dotiahla do porodu staršieho syna...... 🙂 🙂 🙂 ......žlčník som si dala odstrániť keď mal malý 4 mesiace.....už som nekojila a koliky sa ozývali po nevhodnom jedle 😉

adri2626
4. dec 2012

Jáááááj ženušky - mamičky .... držím vám palčeky aby ste to zvládli s čo najmenšími bolesťami a aby ste to mali rýchle za sebou. Ja som mala Chvala Bohu bezproblémové tehotenstvo a ďakujem Bohu za to každý deň keď sa pozriem na ten "môj najväčší zázrak na svete". Všetka bolesť stojí za tie naše "ZÁZRAKY".
Vydržte to - stojí to za to!!! Prajem všetko dobré 🙂 😉 😵

feb13
4. dec 2012

Ahoj ja som robila na chirurgii a myslim si ze ziaden normalny chirurg by zlcnik pocas tehotenstva neoperoval... vtedy sa robia najma zivot zachranujuce operacie ako slepe crevo atd. Treba drzat dietu a pri zachvatoch zvycajne pomozu infuzie a myslim ze sa to da potiahnut do porodu. To ze anesteza neublizi babatku by som brala s rezervou, kazdy liek znamena potencialne riziko pre babatko aj ked skusenosti su zvycajne pozitivne. Ale nejde len o lieky ale aj o tom ze sa "hrabe" v bruchu a co ked sa maternica podrazdi. To ze skusenosti s (nevyhnutnymi) operaciami pocas tehotenstva su zvycajne pozitivne este neznamena ze budu pozitivne aj u teba, pocas tehotenstva je to obrovske riziko, to ti povie kazdy chirurg aj gynekolog.

zaria611
autor
8. dec 2012

@cerez
@janinah
@miskalevica
@sendy182
@feb13
@ali76 dakujem dievcata za nazory. Vo stvrtok som sa vratila z nemocnice, lezala som 5 dni na internom. Zacalo mi srdce volako preskakovat a strasne zle sa mi dychalo. Este predtym nez sa to stalo, tak ma strasne bolel zaludok aj boli, akoby mi ho islo roztrhnut. Alebo akoby mi nan niekto tazky kamen polozil. Tak som myslela ze ci to nemoze sposobovat ten zlcnik. A tiez ma zaujimali vase nazory ked tehotenstvo pokroci a bude brusko tlacit na zlcnik. Keby boli zachvaty, ci s tym mozu nieco robit alebo nie. Zlcnik zatial klop klop v pohode, zato moje dychanie je na tom biedne , som na konci 8. Tyzndna a brucho mam ako v 9. Mesiaci... Zaludok stale strasne boli... Na internom povedali ze zaludok riesit nebudu, ze v mojom stave je to ok, dychanie a to ze som tri dni mala zvysenu teplotu 37, 5 je podla nich moja psychika.. Slovenske zdravotnictvo....

miskalevica
8. dec 2012

@zaria611 jezkove oci, tak to si mohla aj doma byt ked takto s tebou nic neurobili, hruza :(. Drz sa

cerez
8. dec 2012

@zaria611 Ak by si mala žlčníkové záchvaty, tak ti dajú infúziu. Sestra bola varená, pečená na gynde, na chirurgii a posledný mesiac aj na pôrodnici. Prvý záchvat dostala cez môj pôrod, tak sme sa stretli na jednom oddelení. Ja na Jiske, sestra pred jiskou.

sendy182
8. dec 2012

@zaria611 ahoj moja...skús po dúškoch minerálnu vodu Korytnica alebo Fatra.....nie studenú........neaký bylinkový čaj medovka,mäta.............skús odpozorovať či ťa boli žaludok keď si hladná alebo po jedle........skús chudý slepačí vývar........troška diéty.......si v prvom trimestri....tak hádam ten žalúdok bude z tehu. 😉 ........to dýchanie sa mi nevidí... 😕 ...tlak máš asi dobrý, srdce....tiež..........ja som bola zdravá len v tehotenstve v 7 mesiaci mi malý doslova sedel na žlčníku. 😝 ...bola to jeho obľúbená poloha.. 😀 .....pravdepodobne mi neodtekala správne žlč tak prišla prvá kolika v mojom živote 😕 😖 😕 😖 .................ak si mám porovnať koliky v tehu a koliky po pôrode tak tie po pôrode boli hroznejšie oveľa.. 😲 .......súhlasím z cerez liečba je len na infúziách a ešte injekciám magnéziovým.......dôkladne dodržanie žlčníkovej diéty............ 😉 ..........držte sa 🙂

feb13
8. dec 2012

@zaria611 Ano na zlcnikovy zachvat sa daju infuzie s liekmi proti bolesti a krcom. Ked je zachvat sa bezne neoperuje ani mimo tehotenstva ale az po zlepseni stavu, teda po odozneni krcov. Tiez ked sa zlcnik zapali, najprv sa antibiotikami vylieci zapal az potom sa moze operovat. Alebo ked pacient nechce hned, moze ist domov s dietou a neskor sa objednat na operaciu. Po operacii sa inak tiez drzi dost prisna dieta aj 2-3 mesiace. Zlcnik sa akutne operuje iba ak praskne alebo je zhnily alebo ako uz baby vyssie pisali ak kamen upcha zlcovod ci dokonca tenke crevo, tieto stavy su zivot ohrozujuce a teda musia sa operovat aj pocas tehotenstva. Vsetko ostatne sa da udrziavat infuziami a dietou az do terminu kym sa moze bezpecne operovat t.j. po porode. No a co bude ked bude brusko tlacit na zlcnik, to vlastne uvidis vtedy. Pravdepodobne bude ten zlcnik pobolievat, no a niekedy je plod ulozeny tak ze kope do zlcnika, tak to je dost neprijemne, aj ked nemas kamene... ale ci budu vyslovene zachvaty, podla mna nemusia byt.

zaria611
autor
8. dec 2012

@sendy182 par zlcnikovych zachvatov som mala- este nez som otehotnela. Ale teraz sa zlcnik absolutne neozyva, ani vystrelovanie do chrbta, nic. Len ten zaludok, dychanie a obcas mi stale aj to srdce preskoci inak. Brucho mam nafuknute. Dobre mi je jedine ked lezim. Vecer muz robil cigansku a ze ci si dam, tak som najprv vravela ze nie, cely den tlacim do seba tie polystyrenove ryzove chlebiky. A tak som do seba natlacila cigansku, ze ked uz ma porazi, tak nech poriadne, ale sa mi normalne ulavilo. Aj ten tlak na zaludok , ci pluca ( neviem to presne identifikovat ) sa o dost zmiernil.
Ked som cakala malu tak som pregrcala 2 tyzdne vkuse, schudla som 5 kil za tyzden a pol. Ale toto je ine.. Hlavne to dychanie ma znepokojuje. A to srdce. Tlak mam mierne zvyseny.
Inak nasla som na nete vola sa to ze dyspepticky syndrom zaludka. Ked postihuje hornu cast zaludka, tak zaludok je nafuknuty, tym padom tlaci na branicu, co moze stazovat dychanie a taktiez moze srdce posunut do priecnej polohy co moze sposobit arytmiu. Clovek vtedy stale grga a ja fakt teraz stale grgam. Aj v noci sa kolkokrat musim posadit , aby som si mohla grgnut 🙂 tak neviem. Zaludok ma boli aj na dotyk, ked si ho chytim cez brucho.
Na gastre maju volny termin az po novom roku, ale idem tam v utorok volat nech ma zoberu lebo ma slahne.
Teraz mi v nemocnici brali litre krvi a nemam v tele ziadny zapal. Najprv som si myslela ci nemam zlcnik zapaleny

sendy182
8. dec 2012

@zaria611 tak aspoň vieš že to nebudú vredy.....to bolí žalúdok zväčša po jedle 😉 .......nebude to aj reflux?.......skús ešte niečo prírodne poraď sa s lekárom....v lekárni.......mne veľmi pomohla Fatra.....keď ma bolel žalúdok.......zápal žlčníka je zlá vec....to by si ožltla......bielka v očiach by boli žlté......je to ohrozujúca diagnóza zvlášť keď čakáš dieťatko 😒 .............

zaria611
autor
8. dec 2012

@sendy182 nedelia sa tie vredy tiez nejako ze ktory boli pri hlade a ktory sa potom ukludni po najedeni a naopak? Tusim jeden je ten zaludocny a druhy vred na dvanastniku. Uz radsej nejdem nic hladat lebo ma porazí a pockam co povie na gastre. Zaujimave ze cely den do seba pcham tie ryzove chleby a je zle a ptom si dam cigansku s cibulou a je dobre 😒
Som zvedava co bude rano..naplno si uzivam ze mi je lepsie. Robili mi aj sono brucha teraz v nemocke a zlcnik bol v klude, zaludok nejak extra neskumali lebo ze to je v mojom stave normalne ked ma boli.. Robili mi aj echo ci nemam plucnu emboliu ked sa mi tazko dycha , vysli mi hranicne hodnoty, povedal ze mi to v tych plucach ide rychlo , ale ze embolia to nie je. Ale to preco mi to ide rychlo uz nikto neskumal. Jednoducho mi povedali ze sa prilis sledujem. A moj vysledok 24 hodinoveho ekg sa niekam stratilo. Dokonca ani len v prepustacej sprave nemam pisane ze mi ho robili!!! Takze nie som o nic mudrejsia.. A ked som si dovolila povedat ze sa mi ten tlak na plucach zmiernil ked som sa zrazu rozkaslala , tak mi zasa povedala ze sa nemam tolko sledovat, ze co je na tom cudne ked clovek kasle? Ze asi na ma ide chripka, ze co uz... Dobroprajna lekarka, v prvom trimestri chripka... A to ze neviem odkial nabrali ze mam akutnu anginu tak do mna den a pol pchali antibiotika! Az primar na vizite povedal ze preboha ze ziadnu anginu nemam... A tiez mi 2 dni zabudli davat lieky na tlak, ktore mi mali davat a nakoniec mi ich vobec nedali.. Cele zleeee...

sendy182
8. dec 2012

@zaria611 vred dvanástorníka bolesť nalačno ráno alebo v noci napravo od pupka ....vred žalúdočný po jedle pol až 2 hod.po jedle bolesť trvá aj 2-3hodiny po vyvracaní nastane úľava......toto verím nemáš........ 🙂 ..........ty potrebudeš odborníka.......skús sa poradiť zájsť za neakým osvedčeným......choď ešte na pneumológiu, potom kardio.....možno cievne.....a napokon gastro.......na vylúčenie helikobaktera , refluxu.....ináč s takýmto personálom som sa našťastie nestretla......... 😲

adriana2301
7. jan 2013

ahoj..no mne sa zacali vytvarat kamene ked som otehotnela..prve 4 mes. boli same zachvaty, mala som celkovo tazke tehotenstvo kvoli zlcniku, tym ako babo rastie a tlaci na to je to intenzivnejsie aspon u mna. bola som na UZ a lekar povedal ze mozem aj nemusim ist na operaciu,brala som no spu, buscopan a pod. bala som sa aby som neublizila nejako babu, tak som nesla, zachvaty boli aj sanitky a nemocnica, mala sa narodila uplne v poriadku 3,5 kg januar 2011 a na operaciu som sla februar 2012, ale ked ti mam pravdu povedat ak by som vtedy vedela co vsetko mozem sposobit tym ak by mi ten zlcnik praskol idem hned na operaciu ako som sa dozvedela..pretoze som ohrozovala 2 ludske zivoty, zalezi na tom co ti povedia lekari, kedy je to nutne, ake mas pecenove testy a pod.ja som mala ist spravne niekedy hned po porode ale kedze to na chvilku prestalo, odsunula som to..moja teta ma problemy teraz, praskol jej zlcnik a velakrat bola na are doslova na vlasku..vela stastia vam obom prajem, ale urcite to dobre dopadne, 🙂

lila77
7. jan 2013

ahoj ja som mala zo zaciatku pocit akoby ma bolel zlcnik alebo zaludok a len som mohla lezat a brat magnezium a po 4 mesiacoch je to lepsie skus lezat a byt v klude a asi ti daju aj magnezium ked ti to robi dobre asi je to tazke ked mas dve deti

asar15
4. mar 2013

ahoj ja som mala žlčníkové záchvaty až do 6. mesiaca tehotenstva, keď som sa ž v krčoch zvíjala po zemi a grcala som už aj čaj tak mi ho doktori vybrali. Nerobili to laparo ale klasicky. Odpoveď prečo bola, že pri laparo sa do brucha fúka najaký plyn a ten by spôsoboval tlak na maternicu. Toto info si moj m overoval u primára gyn- pôr. kliniky v blave a ten mu to potvrdil. Tak ma zoperovali. Keď sa malá prebrala v bruchu z narkózy išla mi rozkopať tú 23 stehovú jazvu / neviem prečo takú veľkú, asi odborníci zabudli,že v tehotenstve je všetko vyššie/ a tým prebrala z narkózy aj mňa, prišli kontrakcie tak na jiske okolo mňa lietali doktory ale za chvíľu bolo po nich. Aj keď som mala žlčník vonku tak som sa aj tak ešte zopár krát zgrcala ale už nie zo žlčníka ale z obžerstva. Myslela som si, že musím dohnať tie "stranené" nenabraté kilá a tak som za tri mesiace do pôrodu pribrala 10 kg. Do pôrodu mi stále tvrdlo brucho tlačila ma jazva, ktorá sa so zvačšujúcim bruškom zle zrásla a roztiahla. Ale prežila som. A keď to mám porovnať s pôrodom, ktorý skončil vákuovou extrakciou tak radšej ešte raz žlčník. Malá sa narodila presne na termín s váhou 3,75 Kg a úplne zdravá. Tak baby viem že máte obavy o svoje nenarodené deti aj ja som sa veľa mučila otázkou či sa malá narodí zdravá ale všetko dobre dopadlo. držím vám palce

penelope111
27. mar 2013

@asar15 Ahoj. prosím ťa čo si jedla po operácii žlčníka? Ja som 5 dní po operácii a dali mi aj nejaký leták čo sa môže a čo nie. Ty si to dodržiavala? Lebo v tehotenstve je to dosť ťažké 😀

asar15
11. apr 2013

@penelope111 Ja som jedla v podstate všetko len ten prvý mesiac som nejedla veci z ktroých zdúva. Z cesnaku mi bolo zle a aj z čerstvého chleba ale ako som písala ešte som sa veľa krát zgrcala kým som porodila. Tebe tiež vybrali žlčník tehotnej v ktorom si mesiaci a ako ti to robili?

penelope111
11. apr 2013

@asar15 Som tri týždne po operácií a už jem všetko 🙂 Mali by ma lekári vidieť 😀 Teraz som v 23 tt takže ma operovali v 20 tt. Začali laparoskopicky, ale na koniec ma museli otvoriť lebo som mala zápal a asi sa im nedal vybrať cez malé dierky 😀 takže mám 4 malé rezy a jeden veľký 🙂

asar15
12. apr 2013

@penelope111 Toho rezania je mi ľúto, ale čo sa dá robiť už je to tak. Ja mám jazvu cez celé brucho 23 stehov, ale keď idem na kupko tak v pohode polovičné plavky. ľudí mám na háku nech sa kukajú čo ma je po nich.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre