Röntgenové žiarenie a tehotenstvo

biancarv
13. sep 2012

Ahojte dievčatá, potrebovala by som poradiť od nejakej mamičky,tehuľky, žienky , ktorá sa do toho aspoň trošku vyzná 😀 . Bola som na preventívke so synom pri kardiologičke a ona nás ešte poslala na RTG srdca. No tak sme tam išli, vošla som do tej miestnosti so synom,kde je napísané pozor nebezpečné neviditeľné žiarenie, pomohla som mu vyzliecť sa a potom ak si všimli , že som tehu tak ma poslali za dvere a tak mu urobili snímok. Potom dvere otvorili, syn sa obliekol a počkali sme na výsledok. No a moja otázka vlastne je , mohlo to mne alebo bábätku v brušku nejako uškodiť, že sme vošli do tej miestnosti, kde robia RTG, som z toho vystresovaná 😒 díky za akúkoľvek odpoveď PS: som v 30 tt

vvia
13. sep 2012

:D ved ta nesnimkovali :D nie, neboj 🙂

dia6
13. sep 2012

ahoj, síce neviem ako to je v 30tt. Ale mojej sestre robili RTG brucha keď bola v 8tt - lenže o tom nevedela ani ona ani lekár, a chlapček je úplne zdravý. A to bola priamo pod RTG.
Myslím, že by to malo byť OK.

biancarv
autor
13. sep 2012

@vvia určite? ja viem , že možno zbytočne panikárim, ale bojím sa , ak som zbadala ten názov na dverách 😅

biancarv
autor
13. sep 2012

@dia6 ďakujem

vvia
13. sep 2012

@biancarv ale ale prave vtedy predsa nesnimkovali, to upozornenie je prave pre ziarenie, ktore nastava pri snimkovani pokial viem. ved nic nebolo spustene pokial si bola v tej miestnosti. a ani to nebol "priamy zasah na teba" neboj 😉

biancarv
autor
13. sep 2012

@vvia ďakujem za ukľudnenie 😉

lilysk
13. sep 2012

@biancarv Nie urcite nie neboj .
Ja som dokonca bola na RTG zubov a som este nevedela ,ze som tehotna a nic sa nestalo .

biancarv
autor
13. sep 2012

@lilysk ďakujem za odpoveď 😉

cerez
13. sep 2012

Ja si myslím, že nie.

nicky07
13. sep 2012

Ahoj! Určite si veľmi vystrašená ale rada by som ťa upokojila.... Ja som pracovala na ARO a v čase keď som už bola tehotná ale netušila som o tom sme mali v službe polytraumu a teda sa robil rtg ostošesť... my v práci sme nepoužívali vesty vždy sme sa akože skryli za roh keď sa snímkovalo ale to určite nepomohlo... viackrát sa stalo že som ani nestihla újsť za roh takže musím priznať že asi takých 5 dávok rtg žiarenia som v jeden deň dostala určite... a navyše sme boli s pánom aj na CT... Keď som potom zistila že som tehotná tak som myslela že sa zbláznim... Okamžite ma napadli všetky tie rtg procedúry ktoré som absolvovala a naviac som robila aj na anestéze a tam som pravidelne dýchala anest. plyny ktoré bábu taktiež škodia... Okamžite som šla k dr a prvy usg som mala urobený už 6tt. v podstate na ňom ešte nebolo vidieť nič ale srdiečko tam už bilo a to ma upokojilo... no a ďalšie usg boli taktiež v poriadku.Dnes mám už môj poklad v postielke, má 2 týždne a je úplne zdravý, nijako mu to neublížilo takže verím tomu že aj keby sa k tebe nejaká jednorázová dávka žiarenia dostala tak mainkému určte neublížila... Navyše myslím že rtg žiarenie je nebezpečne len v čase tvorby orgánov, v 30tt myslím že už drobčekovi nehrozí nič... takže bud pokojná a užívaj si posledné týždne tehotenstva...

biancarv
autor
13. sep 2012

@nicky07 ďakujem 😉

katia7
13. sep 2012

@biancarv neboj aj mne sa to stalo so synom ked som cakala dcerku a vsetko je ok 😉

rebroza
13. sep 2012

@biancarv ahoj. ja som nerobila v zdravotnictve, ale vo firme co ma nieco do cinenia so ziarenim. a kedysi som aj nejake skusky na odbornu sposobilost robila 🙂
takze viem toto: RTG zariadenie funguje ako ziarovka. ked ho zapnes, "svieti" t.j. ziari, generuje ionizacne ziarenie. ked vypnes, "nesvieti", nic negeneruje a moze sa k nemu hoc kto priblizit bez ujmy. a pri RTG pristrojoch nezostava ani nic okolo neho. ako pri ziarovke, zhasnes, je tma. ziadne zbytkove ziarenie a podobne. a stacionarne rtg vysetrovne su stavane tak, aby ludia za dverami, mimo vysetrovne, nedostali prakticky ziadnu davku. a podla legislativy a typu rtg zariadenia to musia tak raz za rok aj testovat - monitorovat.
ine je, ked mas zdroj nejaku radioaktivnu latku (ako radon napr.). lebo su v zdravotnictve aj ozarovace, kde je prave takato radioaktivna latka. ta ziari (svieti, generuje ziarenie) stale. ale zvycajne je dobre odtienena, aby ziarila len tam kde treba.
suma sumarum, ak si nebola pri synovi pocas spusteneho rtg zariadenia, nedostala si ziadnu davku.

biancarv
autor
13. sep 2012

@rebroza ďakujem za super výklad 😉

zunyl
16. okt 2012

Ja som rádiologická asistentka. Po odsnímkovaní zostáva v miestnosti tzv. sekundárne žiarenie, ktoré sa asi v tisícine sekundy rozptýli....my ako pracovníci musíme po odsnímkovaní ísť hneď do miestnosti. Keby tam niečo ostávalo, tak na dozimetroch (malé škatuľky na meranie dávok žiarenia) by boli započítané určité hodnoty. To sa však nestane! Dávky sa dostavajú až keď je človek v priamom kontakte so zväzkom žiarenia. Takže sa netreba báť. Prajem pekný zvyšok tehu 😉

muherova
23. mar 2013

prosim o nazor pred týždnom som bola na CT A DNES SOM ZISTILA žE SOM TEHOTNA BOJíM SA čO S TOHO BUDE

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre