Mám nárok na úpravu 16-hodinového pracovného času v 5tt?

bojka22
5. júl 2019

Baby ja viem ze je tu veľa tém ale poraďte mi. Som tehotná v 5tt. Pracujem ako čašníčka dlhý a krátky týždnen s tým ze víkendy okolo 16hodin robím. A som v skúšobnej dobe. Mam nárok na úpravu pracovného času? Prosím poraďte. Dakujem krásne

julianadrx
5. júl 2019

Keby si chcela máš nárok ísť aj na maródku ako rizikové tehu ale môžu s tebou rozviazať pracovný pomer nakoľko si v skúšobnej dobe, prípadne ak máš dobrého zamestnávateľa/ku tak sa s nimi skús pozhovárať, aby si mala nárok aj na materskú, aby ťa náhodou neprepustili, 16 hodinová pracovná doba pre tehotnú je moc, rieš to, aby si bola aj ty aj bábo v pohode. Pekné tehulkovanie prajem 🙂

zuzumajko
5. júl 2019

@bojka22 kolko ti zostava do skoncenia skusobnej doby? Potrebujes tu pracu? Mas dost odpracovanych dni aby si mala narok na matersku? - na toto si odpovedz, najma na tu prvu otazku.
Upravu prac doby ti nemusia vobec dat, si v skusobnej dobe a tehotna 😕

mariska1989
5. júl 2019

Skúšobná doba sa neráta ako odpracované dni do materskej či? Proste že sa ráta až od pracovnej zmluvy tým pádom by na materskú nárok nemala lebo nebude mať odpracované dni pred nástupom na materskú. Opravte ma ak sa mýlim

bojka22
autor
5. júl 2019

@zuzumajko ešte mesiac mi ostáva skúšobnej a odpracovaných dní mam malo. Od 11.3. Som nastúpila do prvej práce

lenulka_14
5. júl 2019

@bojka22 ten mesiac to uz potiahni.Dostanes zmluvu a potom sa hod za par dni na pn.
Ja som sla na Pn uz v 8 tyzdni cca. (Ale ja som na TPP uz dllllho). A ostavam uz do materskej na Pnke.

zuzumajko
5. júl 2019

@bojka22 no to veru nic moc..ako vravi @lenulka_14 urcite to potiahni este ten mesiac..a ked skonci skusobna chod za gyndosom a skus tu PN skonzultovat s nim..ak ti ju odporuci (indikacie mas) bude to lepsie. Urcite by som v skusobnej dobe nevyjednavala so zamestnavatelom..

nikaeli
5. júl 2019

len ci to ma vobec vyznam.. ak sa "osvedcis" a zamestnavatel ti da zmluvu, malokedy to byva hned na dobu neurcitu.. a ak budes cele tehu PN, nebudes mat odpracovane dni na to, aby ti vysla materska.. iba ak by si pred touto pracou uz niekde robila..

alebo sa mylim?

bobricek1979
5. júl 2019

@bojka22 jej kedy máš termín pred rokom som bola zhruba tiež tak

alexandra2468
6. júl 2019

@nikaeli je jedno ci je PN, ak trva pracovny pomer tak sa jej rataju dni do materskej..

bojka22
autor
6. júl 2019

@nikaeli robila som od 11.3. V inej práci a od 25.5 mam novu prácu. S tým ze som v skúšobnej dobe ale mam na to na dobu neurčitú

bojka22
autor
6. júl 2019

@zuzumajko ja len preto, pretože ten pracovný čas je dosť dlhý. A tie ťažke sudy co majú 50kg.. Lenže nechcem povedať ešte ze som tehotná aby ma nevyrazili

jankafran
6. júl 2019

@bojka22 ak to máš na dobu neurčitú ale zatiaľ si v skúšobnej dobe,tak už potiahni a potom na PN (aj tá sa ráta do odpracovaných dní)

sivana09
6. júl 2019

@bojka22 50kg sudy nesmie dvihat ani netehotna...

sivana09
6. júl 2019

https://bozp-skolenia.sk/bozp-dvihanie-bremien/ vypocitaj si kolko kg môžeš dvíhať

lagata
6. júl 2019

@bojka22 pracovala som ako casnicka, viem aka to je robota. Ono by bolo fajn ak by si sa vedela dohodnut s kolegami/zamestnavatelom, aby si napriklad nemusela nosit tazke veci ako sudy, prepravky a iba by si obsluhovala hosti. V restike sme mali babu, ktora bola tehotna a takto sme to riesili. Ale zase ona chcela robit, nebyvalo jej zle a aj sme ju potrebovali, tak jej zamestnavatel vysiel v ustrety.
Ale neviem ci by som do toho osobne isla 😕

lagata
6. júl 2019

@sivana09 pochybujem ze sa v beznom slovenskom podniku taketo pravidla dodrziavaju 😕 Boze ked si predstavim kolko som sa toho ja nanosila.. Chodili k nam aj praktikanti z hotelovej skoly a ti teda nosili tiez, bez vynimky. Ale mozem povedat, ze v zahranici som sa stretla s inym pristupom. Robila som s talianmi a ti ma ani nenechali nosit prepravky. Ak ma zbadali sa s niecim natahovat, tak mi este vynadali, co som im nepovedala, ze potrebujem pomoct 😄

sapa20
6. júl 2019

@bojka22 ženy môžu dvíhať do 25kg! Tehotenské Max . 10.
Skús sa dohodnúť s nejakým kolegom aby ti v tomto pomohol 😉
16 h na nohách v prvých týždňoch je O.K. no časom to bude veľmi náročné pre tvoje nohy.
Asi by som sa hodila PN po skúšobnej.

Robila som v pekárni a cukrárni takže viem si predstaviť o čom píšeš.Len ja som v tpp a s kolegyňami som sa dohodla, neskôr aj so šéfom.

evittam
6. júl 2019

@julianadrx Narok na MD uz ma ak spĺňa hlavnu podmienku nároku.

evittam
6. júl 2019

@mariska1989 To si kde citala takú hlúposť?? Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Ziadne odpracované.

mariska1989
6. júl 2019

@evittam nemyslela som odpracované ale aby bola zmluva však môže odrobiť v pracovnom pomere 5 dní a hodiť sa na pn-ku a to jej bude platiť pozri len neviem či sa ráta skúšobná doba

evittam
6. júl 2019

@nikaeli Ano mylis. Ak jej PP bude trvať aspon do 6.12.2019 tak splni podmienky naroku na MD.

evittam
6. júl 2019

@mariska1989 A preco by sa neratala?! Pocas skúšobnej doby neplatis odvody do SP na NP? Lenze ona stále nema splnenu hlavnu podmienku nároku na MD. Az ako som písala.

diaalex
6. júl 2019

Ak som to tu správne vyčítala, tak ty si do novej práce nastúpila 25.5. čo znamená že skúšobnú dobu máš do 25.8., takze približne 7tyzdnov este... v skúšobnej dobe ta môže prepustiť bez udania dôvodu, takze by som to určite nehovorila... keď ti dá zmuvu po 3 mesiacoch (potom mu to oznámiš) a ty sa vypíšeš (jasne musis mat dôvod od lekára, komplikácie, možnosť na potrat a podobne), tak nebudeš mat odrobených 270 dni, čo je potrebných na materskú ...

evittam
6. júl 2019

@diaalex Nezavádzaj. Podmienkou naroku na MD nie je mat odrobenych 270dni ale mat 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom (co sa uz opakujem). Pokial ma zmluvu na dobu neurčitú a neprepusti ju v tej skúšobnej dobe tak podmienku naroku splni. Ako som uz tiež napísala.

mariska1989
6. júl 2019

@evittam podľa mňa tým diaalex myslela že bude mať odrobených 270 dní a tym má nárok na materskú takto som to myslela aj ja len sme sa povedane nepochopili. @bojka22 Ale keďže sa jedná o dlhý a krátky týždeň tak takúto 16tku budeš mať pravdepodobne 2 max 3 stíhaš Takže ako ti skončí skúšobná doba a oni ti ju už predĺžia tak by som poprosila o úpravu času alebo by šla na PN Takže si myslím že ten mesiac ešte kľudne môžeš čakať

evittam
6. júl 2019

@mariska1989 Ale treba konečne pochopiť ze tu nejde o odpracované dni.😉

mogaa
6. júl 2019

@bojka22 buď nikomu nič nepovieš a budeš riskovať alebo povieš že si tehotná a skončíš.....ešte máš cca 1 a pol mesiaca skúšobnú dobu - je to na tebe, ale je veľmi pravdepodobné, že riskuješ tehotenstvo(hlavne čo sa týka tých 50kg sudov)....ako tehulka si síce chránená, ale keďže si v skúšobnej dobe a povieš že si tehu, tak ti na 99,9% ukončia prac.pomer.....

mogaa
6. júl 2019

@sapa20 ak sa hodí ale na PN , tak skúšobná doba sa jej predlžuje o dobu PN, takže tým nič nezíska.....

mariska1989
6. júl 2019

@evittam Však nejde o to aby som malá odpracovaný čas v práci ale o to ako mám dlho zmluvu možno som to zlé napísala ale myslela som to tak ako to teraz píšem

sapa20
6. júl 2019

@mogaa aj keď je skončí skúšobná doba a potom?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre