Pracuje tu nejaká tehuľka v bare? Dá sa to zvládnuť?

petus6
25. okt 2019

Ahojte slečny a dámy. Sme tehotným ☺️ a akurát v 7tt.
Pracujem ako čašníčka 13 hodín - 3x do týždňa. Chcela by som teda niake skúsenosti, ak sú tu niake ženy ktoré počas tehotenstva tiež pracovali ako ja, prípadne ako to riešili. Alebo je lepšie ísť na PN? Smeny len cez deň sa mi nedajú dať.

fokuska
25. okt 2019

@petus6 Niake tu nie su, nejake ano.
Najprv treba tehotenstvo pisomne oznamit a mat o tom doklad. Sucasne mozes poziadat o upravu pracovnych podmienok podla zakonnika prace (ziadne nocne, dvihanie bremien a pod.). Zamestnavatel je povinny upravit ti podmienky. Ak to nie je mozne, tak mas v praci prekazku, ostavas doma a plat ti bezi.
Na PN nemas dovod ist ak to neindikuje lekar.

adeladulova
25. okt 2019

Do konca 4teho mesiaca som robila 16tky, a potom do konca 6teho 8cky, dalo sa to zvládnuť, samozrejme ale, ze takze som nedvihala

adeladulova
25. okt 2019

@fokuska popravde pri praci v bare nie je zmluva nic moc 😉 takze plat co bezi bude podla papierov, takze asi to budu drobne oproti tomu ked clovek robi cely mesiac 😊 poznam to

verronica
25. okt 2019

zalezi na tom, co ti je aktualne prednejsie, a ako sa budes citi, lebo 13 hodin na nohach je dost...

lubisvecko
25. okt 2019

@petus6 presne ako pise fokuska, ale kamoska v nefajciarskom poniku pracovala asi do 6mes. normal a potom chodila robit za bar iba do toho sameho podniku 🙂

fokuska
25. okt 2019

@adeladulova A co je lepsie? Dostavat PNku vypocitanu tiez z toho je v zmluve (55% ci kolko to je) a este byt obmedzena vychadzkami alebo mat doma volnost a dostavat 100%?

mogaa
25. okt 2019

@fokuska ano ale máloktorý zamestnávateľ ju nechá sedieť doma....aj v automobilkách musia chodiť do práce kde si svoje "odsedia", rovnako ako tehotnej jej môže ponúknuť inú prácu ja keby to mali byť pomocné práce v kuchyni alebo umývanie pohárov....

petus6
autor
25. okt 2019

A niaky znak toho ze nieje všetko s bábom v poriadku keď som v praci môžem pociťovať ako? Môže mi už teraz tvrdnut bruško, alebo je ešte skoro. Ako viem ze to nieje len plynatosť napr.

fokuska
25. okt 2019

@mogaa Ved ked ju moze preradit na inu pracu, tak kde je problem? Tehotna moze pracovat az do nastupu na matersku, ak to zdravotny stav umoznuje. Ak nema ziadne problemy, tak bude robit co jej pridelia ;)

mogaa
25. okt 2019

@fokuska hej len keď sa to napíše tak že zo zákona je tam možnosť ostať doma a brať 100%, tak väčšina mamičiek to berie ako hotovú vec,,,,pritom každý zamestnávateľ ak má platiť 100%tehotnej tak už lne z princípu ju nenechá doma ale v lepšom prípade musí chodiť si odsedieť pracovnú dobu do práce alebo jej dá podradnú robotu čo zvládne aj tehotná - napr.niečo upratovať alebo umývať....

tosomja
25. okt 2019

@petus6 pozri sa, ak mas tehotenstvo potvrdene lekarom, nech ti da doklad pre zamestnavatela. Tam budes mat predpokladany termin porodu a znenie napr.ako mam ja...zakaz prace tehotnhm v nocnych zmenach a toxickymi latkami, doporucujem telesne setrenie, zvysena hygiena. A uz nech sa zamestnavatel zariadi ako chce. Vyhodit ta nemoze. A ak ti da nahradnu pracu , tak aj mzdu ti musi ponechat taku, ako mas na tej pozicii, aku mas.

tosomja
25. okt 2019

@petus6 ak budes mat papier od lekara o tehotenstve, podpisany zamestnavatelom, vtedy aj budes mat hocijaky problem, pocit, pochybnost, ci je s babom vsetko ok, mozes ist na pohotovost, k lekarovi , aj cez "sluzbu" ...takto sa len bojis.

fokuska
25. okt 2019

@mogaa Ale citala si co som napisala? Ze ak nie je moznost preradit na inu pracu, tak vtedy ostava doma a plat bezi.
Zamestnavatelia zvyknu povedat, ze inu pracu nemaju, nech ide na PN, aby sa vyhli plateniu.

sissy27
25. okt 2019

@mogaa ktorá práca je podradná prosím ťa? Ešte som o takej nepočula.
A nech na to pozerám ako pozerám, tak lepšie je umývať poháre za plný plat a vo voľnom čase si robiť čo chcem ako ležať 7 mesiacov doma za polovičný plat a nemôcť nikam ísť lebo mám obmedzené vychádzky (alebo aj žiadne).

thami
25. okt 2019

Ahoj, ja som ako casnicka a za barom pracovala aj v 9tom mesiaci 😂🙈 ak ti to tvoje babatko v brusku dovoli, preco nie 🙂 tehotenstvo nie je choroba, neboj ;)

mirage
25. okt 2019

@petus6 ja viem viem viem, ze mimo temy, Petka, ale fakt skus, pise sa to "nejaky".

miadi
25. okt 2019

@petus6 netvrdne ti brusko to az ovela neskor. Teraz mas iba plyny a mozes mat jemne krce z roztahujucej sa maternice. Ci je babo ok zistiš až časom z krvnych testov a utz. Do 12tt toho nebudes vediet vela. V 20-22tt sa robi velky morfo utz a tam uz je vidno vsetky organy ci sa babo vyvyja ok,

nikpa
25. okt 2019

@petus6 riad sa podľa toho ako sa budeš cítiť, ja som pracovala do šiesteho mesiaca v tehu s dvojcatami, až keď mi začali zdravotné problémy som zostala doma

mogaa
26. okt 2019

@sissy27 zle som sa vyjadrila, nemyslela som to doslova že podradná práca, ale že zamestnávateľ môže ponúknúť hocakú ľahšiu prácu napr.to upratovanie....Nechcela som tým degradovať prácu upratovačiek len tým bolo myslené že môže ponúknuť hocakú prácu čo môže robiť aj tehotná - a to aj na nižšej pozícii ako pracovala....

sissy27
26. okt 2019

@mogaa ale veď o to ide - aby jej ponúkol takú pozíciu, ktorú vykonávať môže aj ako tehotná. Plat jej ale musí ponechať rovnaký ako mala na pôvodnej pozícii.

drozdajkahra
26. okt 2019

To je podľa toho čo tam robíš, keď len roznasas nápoje, utieras stoly atď také ľahšie veci tak by som pracovala, kým sa cítiš dobre
Moja skúsenosť nie je veľmi príjemná, ja som pracovala v pajzli kde som presúvala súdy, prepravky, zmyvala so savom... Nakoniec v 11tt som skončila v nemocnici, lebo som krvacala

evitka83
27. okt 2019

@petus6 ved to ries za pochodu. Oznam, ze si tehotna s potvrdenim od lekara v zmysle zakona. Pracuj pokial zvladas, ked nie, chod k lekarovi, vysvetli situaciu a on ti da papier, s ktorym poziadas zamestnavatela o upravu prac podmienok.

petus6
autor
27. okt 2019

Chcem sa ešte opýtať ohľadom PNky v tehotenstve. Doktor mi môže dať PN, ak mu vysvetlím v akej práci robím a ze zamestnávateľ nieje ochotný sa prispôsobiť a sam mi navrhol PN..
Aká je to vlastne PN.. Ako klasická s pár hodinami vychadzok alebo niaka úplne iná. Nechcem byť totižto zatvorená stále doma. Ďakujem za rady.

mogaa
27. okt 2019

@petus6 môže ťa vypísať na PN a nemusí...tehotenstvo nie je choroba, rovnako ak ťa vypíše záleží akú ti uvedie diagnózu - s neobmedzenými vychádzkami nerátaj, takže v lepšom prípade budeš mať vychádzky 2 hodiny doobeda a 2 hodiny poobede, kontroly zo SP chodia aj tehotným a aj cez víkendy a sviatky,,,,,takže cez sviatky žiadne návštevy po rodine mimo vychádzkových hodín.....

evittam
27. okt 2019

@petus6 PN je PN a je len jedna. Cize ano budeš obmedzovana vychadzkami.

fokuska
27. okt 2019

@petus6 Preco chces ist na PN, dostavat menej penazi a byt obmedzena vychadzkami?
Preto, ze si zamestnavatel nechce splnit svoju povinnost? Ak ta nema kam preradit, mas ostat doma a plat ti bezi. Nie si obmedzena vychadzkami, neklesne prijem.

ave17
27. okt 2019

Ja stále nechapem, čo je to za slovo niaky, to ma byt slovo nijaký ale nejaký??? Čo to je za skomolené slovo??

scales
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
16. nov 2019

@scales A co to ma spolocne s touto diskusiou? A pravidla ti nic nehovoria? Ze ich porusujes?
Ci budes teraz len tak zaradom spamovat rozne temy?

evittam
16. nov 2019

@fokuska No chce baba zarobiť a nikto to nechce....😀😉
Inak naozaj nerozumiem k comu su akoze tie kartičky dobre....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre