22. týždeň tehotenstva a strach

iveta28
18. jún 2009

Ahojte všetci,
chcem sa len opýtať, či mi už treba kupovať nejaké veci do pôrodnice pre mňa a pre bábätko, ja si myslím, že mám ešte čas nie? 😒 Je to moje prvé dieťatko tak nemám vôbec žiadne skúsenosti.
Mám strach ako to všetko zvládnem, nikdy som neprebalila žiadne dieťa, keďže v rodine bude prvé, o kúpaní ani nehovorím. Niekedy namiesto toho, aby som sa tešila mám fakt riadny strach. U nás v okolí nie sú žiadne kurzy, jednoducho nič. Neviem ako to zvládnem.
Diky

tilly
18. jún 2009

pri synovi som už v 19tt mala aj kočík aj postieľku a kopec vecí, ale všeobecne je na to čas, ak si zdravá a v poho (nehrozí ležanie v nemocke), tak stačí začať nakupovať po 30tt, podľa toho ako sa budeš cítiť 😉

standu
18. jún 2009

iveta ja som zacala drobnosti nakupovat asi tak od 30tt...postielku muz kupil az ked som porodila, kocik som objednavala cca mesiac pred porodom. neboj sa, ani ja som nikdy predtym ziadne mimco nekupala, prebalovala som segru ale az ked bola vacsia a zvladla som to v poho. zatala som zuby a povedala si, ze musim... 😉 hlavne sa upokoj. skus sa po kurze poobzerat v nemocnici, u nas robia, len som na to neskoro prisla a to som z maleho okresneho mesta. odkial si?
a kupat ta naucia aj v porodnici, ak nebude ochotny personal neboj sa byt drzejsia a pytaj sa pytaj sa. mne v porodnici ani jedna sestra neprisla ukazat ako dojcit, nic. vsetko som zvladla sama kojim este stale 😎
hlavne si musis vo vsetkom verit a na nakupovanie vybavicky mas este cas...ale nic ti nebrani zajst do obchodiku, popozerat, kupit nejake bodynko, kosielku....jasom si spociatku len tak, jednym, dvoma kuskami robila radost 🙂

blka
18. jún 2009

Ahoj Iveto, já jsem začala nakupovat až někdy okolo 30. týdne. Jenom kočárek jsem vybírala už dávno předtím, snad od nějakého 15. týdne jsem si hledala informace a ujasňovala si, co chci, aby kočárek měl. A objednávali jsme taky kolem 30. týdne, protože dodací lhůta byla 4 týdny. Některé značky mají i víc. Ale pokud by ses "spokojila" s barvou, co mají na prodejně, tak ti ho prodají ihned.
A s tím strachem - já ho mám i teď a přijde mi, že převládá nad těšením se na miminko ☹ . Mám strach, jak to všechno budu zvládat, jestli jsme připravení a tak. Ale pak se zase začnu těšit na ten malej uzlíček, co budu mít v ruce 😵

Jo, a tím, že jsem začala nakupovat oblečení až tak později, tak si myslím, že nemám doma plno věcí, které bysme snad ani neunosili (jak vidím v některých albech, kde mají pro miminko nachystané pomalu víc věcí, než nosím já sama 😕 😅 ).

zitaje
18. jún 2009

Ahoj,
ako sa starat o babo, teda prebalovanie, kupanie, obliekanie - to ti ukazu sestricky v porodnici, ziadne strachy. Nie je to az taka veda. Ak by si si chcela cosi nastudovat, odporucam knihu Evy Kiedronovej: Nezna naruc rodicu - je o manipulacii s dietatom, velmi poucne, nemusis sa toho drzat uplne, ale je tam vela dobrych tipov a celkova teoria, co babatku skodi a co prospieva, ake hmaty a polohy su vhodne...
A nemaj strach, bude to v pohode! 😉

matilko
18. jún 2009

Taktiež doporučujem Nežnú náruč rodičov, moc dobrá knižka!!!
Inak nakupovala som do pôrodnice okolo 32.tt, to som si postupne balila tašku, keby náhodou čosi, nech potom nemusím blázniť a fakt mi to ku kľudu dosť pomohlo (boli zrovna vianoce).
Čo sa týka prebaľovania, absolútne primitívna vec, ktorú zvládne každý hneď na 1.x 😉 len sa netreba báť. Papierové plienky sú fakt jednoduché. U kojenia doporučujem pýtať sa, pýtať sa, pýtať sa a tak dokola, otravovať novorodenecké sestry, aby Ti skontrolovali prikladanie, prisatie, satie a polohy. No a kúpanie? Mňa to učila sestrička v pôrodnici. Ale my sme len sprchovali, takže mi ukázala špeciálny hmat a potom to šlo už parádne. Fakt bez problémov. Predtým som nemala žiadne skúsenosti a mala strach, ako Ty... ale po narodení Karolínky všetko opadlo a šlo to skutočne tak nejak samo 🙂
Držím palčeky a prajem krásny pôrod a zdravé miminko 🙂

iveta28
autor
18. jún 2009

Diky ste zlaté za odpovede

blka
18. jún 2009

Matilko, já jsem si tašku do porodnice zabalila až tento týden 😅 .
A s tím koupáním - v porodnici ukazují koupání ve vaničce a já chci koupat v kyblíku. Vaničku koupenou ani nemám. Takže to bude asi jenom na mě.

danka5
18. jún 2009

blka: ako sa kúpe novorodeniatko v kýbliku? Vo vaničke je to jednoduché, v kýbliku si to veľmi neviem predstaviť.

blka
18. jún 2009

Danko, já taky ne, ale nějak se koupat určitě dají. Drží se pod krkem a jistí se jim hlavička.

danka5
18. jún 2009

blka: Neviem si celkom predstaviť držať také maličké bábo vo vertikálnej polohe, keď ešte nevie držať hlavičku. Neskôr už áno, ale v prvých týždňoch nie. Asi si teda okrem kýblika /ten už mám/ zaobstarám pre istotu aj vaničku a potom uvidíme - terza sa to dá rozoberať len teoreticky.
Inak tá myšlienka, že keď je bábo po krk vo vode, sa mu to páči a uvolní sa, sa mi pozdáva.

blka
18. jún 2009

Danko, já si to taky nedovedu představit, ale určitě se to tak dá praktikovat. Viděla jsem to i u některých maminek v albu. Uvidím, jak se s tím poperu 🙂

lenkicka
18. jún 2009

holky, fakt to koupání v kyblíku není zas takový problém, ale když byl Šimi úplný prcek, tak jsme to s taťkou dělali vždy dva..jeden ho držel a druhý ho omýval žínkou...bylo to lepší a zapojil se i taťka...a teď když už nám v něm i stojí, tak je to výhradně pánská jízda 😀 (ani nechci vědět, co tam dělají...ale pak to uklízet 😀 😀 😀 )
taky jsem to "jak" viděla jen na předporodním kurzu...a přišli jsme na to hned 🙂

Ještě jeden postřeh...v porodnici vám ukáží, jak koupat ve vaničce...malý z toho div nedostal psotník...ječel a ječel...poprvé, když jsme ho ponořili do kyblíku...jekot...ale za chvíli se uklidnil a tou teplou vodou tam skoro usnul...od té doby žádný problém (u kámošky to bylo taky tak) 😎

barny
18. jún 2009

iveta neboj sa zvladnes to 😉 ja som tiez ziadne babo neprebalovala predtym, aj ked mame v rodine deti, prvu plienku som menila az mojmu malemu 😀 sice mala som trosku strach aj z kupania, ale islo to vsetko pekne prirodzene az som sa divila 🙂
a veci do nemocnice som chystala asi v 36 tt, nemala som naznaky predcasneho porodu, aj ked to tazko povedat, rodila som nakoniec v 40 tt 4 dni pred terminom 🙂
ianka vybavicku som nakupovala priebezne, ked som nieco videla za dobru cenu kupila som uz okolo 20 tt, nebolo toho vela, ale kupila som 🙂 , ale chystat vybavicku som zacala okolo 30 tt

juliankaaa
18. jún 2009

ivetka
neboj nie si sama, ja som prave zacala 33.tyzden a tiez si neviem predstavit ako budem zvladat starostlivost o to malicke, ale nejako to zvladneme, sak sa budeme informovat na konikovi 😉

matilko
18. jún 2009

My sme kúpali v kýbliku 🙂 od prvého dňa, čo sme boli doma. Nejak som si malú dala akoby na tygríka a postupne ju nožičkami nasunula do kýbliku a pohoda. Ona v ňom jemne plávala a ja som len držala hlavičku, bolo to maximálne bez problémové! Žínky nepoužívame ani teraz, umývam len rukami a také malé miminko by som žínkami nedrhla vôbec. Stačí pekne nechať plávať vo vodičke a je to. Kajku som zase vyťahovala tak, že som si ju chytila za stehienko a zhupla si ju na predlaktie, zase akoby na tygríka a v pohode. Stačilo dva dni a bola som si už úplne istá a nebála som sa.

gingerlady
18. jún 2009

Holky-cekatelky neni se ceho bat😉 Rekla bych, ze jakmile se stanete maminkami, vsechno prijde samo. Najednou to budete umet, proste to pujde uplne samo. Neni to nic tezkeho, nebojte se a ten maly uzlik, co prijde na svet vam bude vdecny za suchou plinku, i kdyby byla nakrivo😀 A sestricky v porodnici vam toho taky spousty ukazou, takze se opravdu neni ceho bat!
Me ukazali koupani v porodnici jednou a sli jsme domu, takze jsem taky byla cela vydesena, jak to zvladneme, ale s manzelem jsme to nase prditko vykoupali bez nejake psychicke ujmy😀 A casem vam uz na tom neprijde vubec nic tezkeho 😎
Nas maly ve vanicce rval a rval, hruza. Tak jsem ho ve 2 mesicich zkusila dat do normalni vany a hura, koupeme se mooooc radi.
A vecicky, ty jsem zacala kupovat nekdy v 25tt postupne...

Pro kyblikove maminky😀 jeden dotaz: Jak jste prcka koupaly, dokud sam nesedel? Ve 2?

nicky11
18. jún 2009

iveta neboj sa ked sa ja dokazem postarat o dieta 🙂 🙂 ja mam osemnast nikdy som namala vztah k detom ani som po nich netuzila...a teraz sa tu pri mne rehoce skoro 5 mesacny baliiicek 🙂 🙂 neboj sa nieje to nic zlozite je to ta napriridzenejsia a najuzastnejsia vec na svete 🙂 🙂 ako som neskor zistila 🙂 ja som zacala vecicky kupovat az v 6 mesiaci...budes nejake veci do nemocky potrebovat aloe to ti daju zoznam v tej nemocnici do ktorej chces ist rodit alebo aj gynekolog to dava...ja som pre babatko potrebovala len plienky,capicku,obrusky a krem na zadocek...

majaza
19. jún 2009

iveta28, kľudne Ti stačí kupovať po tom 30.tt 😉
A čo sa týka starostlivosti - mám kamarátku, vyrastala v detskom domove, rodina žiadna, pomoc žiadna, skúsenosti žiadne, chlap na kamione a doniesla si domov dvojčatá a zvládla to.
Neboj, niečo si prečítaš, niečo obkukáš v porodnici a všetko zvládneš!

A keby čosi, o radu si máš kde napísať 😉

matilko
19. jún 2009

gingerlady, kýblik je tak perfektná vec, že som v ňom kúpala vždy, keď som bola sama. Navyše je ľahučký, stačí naliať asi 5litrov vody. Manipuláciu s malou som vychytala asi po 2kúpaniach, takže to bola vážne pohodička, oproti vaničke.

wild.horses
19. jún 2009

my sme nakupovali postupne po druhom scan, ked nam povedali, ze to bude chlapcek. Nam vyhovovalo nakupovat po castiach, lepsie sa to financne zvlada nez nakupit vsetko v jednom mesiaci.

Vsetky dilemy a obavy zo mna spadli, ked mi maleho dali do naruce. Odvtedy som STALE s nim. Je to ten najkrajsi pocit, byt maminou. Uz nikdy nebudem nikoho tak milovat ako mini D. Laska bez podmienok...

Zijeme 1600 km od rodicov. Zvladnut som to vsetko sama jednoducho musela a stale musim.

zelam vela stasticka a radosti...

zitaje
19. jún 2009

Ak sa nemylim, v kybliku sa babo kupe tak, ze sa drzi popod pazusky, takze visi a pritom sa opiera o predlaktie dospeleho, to je standardny uchop pre novorodencov. A navyse voda nadnasa, takze si myslim ze kyblik moze byt praveze velmi fajn. my sme zdedili vanicku, aale keby sme nemali, tiez by som to riesila asi kyblom.
A inak nespoliehala by som sa uplne na to, ze materstvom to vsetko pride same - ono cosi pride, ale je dobre sa naucit, ako spravne manipulovat s babom, aby clovek nechtiac neposkodil chrbticu pravidelnym nespravnym dvihanim z podlozky napriklad, alebo posadzovanim v utlom veku a pod. 🙂 Ale dnes, v ere internetu to uz ide lahko. 😉

gingerlady
20. jún 2009

zitaje: ja mela na mysli napr. prebalovani apod., proto jsem pak psala i o sestrickach v porodnici, ktere toho spousty ukazi, tzn. jak kojit, jak chovat apod. Bylo to mysleno tak, ze spousta veci, ktera mi prisla pred tehu, ze je nikdy nemuzu zvladnout, pak prijde sama.
A ke kybliku...no, i kdyz voda nadnasi, tak myslim, ze nez by se maly vycachtal dle sve libosti, upadla by mi pod temi 7.5kg ruka😀

pipet
21. jún 2009

Klid=) miminka jsou ohebná a omyvatelná 😀 Když mi sestřička v porodnici ukazovala koupání, říkala, ať se hlavně nebojím, že utopit ji neutopím a nic jiného se stát nemůže... Opravdu všechno ukážou. Myslím, že hodně miminek u koupání pláče, není to proto, že bychom to dělaly špatně... Podle mě jim vadí ty změny teploty (vzduch/voda). Majda plakala asi týden u koupání, pak asi dva měsíce ječela, když jsem ji z vaničky vytáhla 😅 a teď je ve vodě šťastná jak blecha, kope, cáká...
Jinak nakupovala jsem pomalinku od toho 20tt, kdy po utz vypadalo všechno ok a nechali jsme si prozradit pohlaví.
Něžná náruč super, ale nedá se dle mě dodržovat všechno (miminko do autosedačky v zavinovačce?? Jak ho připoutám?)

xxksena
26. júl 2009

ja nakupuju od prvniho okamziku, kdy jsem se dozvedela, ze jsem tehotna. splacime hypoteku, tak nemame penez na zbyt. ale dulezity je byt v klidu! taky nemam zadny zkusenosti, tak nacitam knihy. bude to dobre. nervy nepomuzou. zvladnem to!

seb
27. júl 2009

ahoj všem, já se taky bojím, jak to všechno zvládnu, ale spíš toho, že nevím vůbec nic o kojení, ani o tom co potřebuje mimi za kosmetický potřeby, co má mít všechno ve výbavičce, kolik toho má správně naspat, kdy se mu mají začít stříhat nehtíky a takový všemožný obyčejný věci 😅 , asi začnu něco nakupovat co se mi zalíbí a pak někde zjistím, co mi všechno ještě chybí a budu schánět to potřebný 🙂

pikusa
28. júl 2009

Ahoj.....
tak ten strach je asi normální....taky jsem se strašně bála....první mimi,co a jak bude,co jako mám a nemám dělat..
Ono to opravdu přijde tak nějak samo....
Seb,nějakou kosmetiku jsem dostala v porodce,nehtíky ze začátku stříhala při kojení,ted když spinká....
Spaní ze začátku taky je většina dne...spí a jí 🙂 pak si najdete režim pomalinku....
Kojení ze začátku dost bolelo,měla jsem bradavky v jednom ohni,ale to se taky ustálilo....
Opravdu to zmáknete 🙂 vždyt to miminečko je zcela závislé jen a jen na vás 😉 a on si ten prcek tak nějak řekne,co potřebuje.
I beze slov 😉

sisinka8
27. mar 2012

ahoj!myslim si ze je dobre zacat nakupovat po20tt.je toho pomerne dost nakupit vybavicku a ostatne veci...clovek nikdy nemoze vediet ci nahodou nemusi ist do nemocnice po30tt ked mnoho zien ma tvrdnutie bruska atd. 😉

cuci25
27. mar 2012

měla jsem stené pocity jako ty, a to i po porodu, vůbec jsem nevěděla, jak si miminko chytnout, jak ho přebalit a koupání? Když mi sestřička v porodnici ukazovala, jak na to, brečela jsem, že to doma sama nezvládnu 🙂 Věcičky jsem začla pomalu nakupovat až když bylo jisté pohlaví, kolem 25.týdne. A do porodnice jsem balila tašku asi měsíc před termínem 😉

irriss
27. mar 2012

@sisinka8
@cuci25
Prispevek je stary 3 roky 😉 😒

è.s. Osobne si myslim, ze by se mely tyto stare prispevky (nefunkcni cele leta) odstranit.. ☹

cuci25
27. mar 2012

@irriss aha, toho jsem si vůbec nevšimla 😀 no to by se měly odstranit 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre