Akútna forma toxoplazmózy

lenkalienka2
29. apr 2016

Ahojte,
približne pred rokom sme čakali s priateľom bábätko, no zistili mi akútnu formu toxoplazmózy a žiaľ sme o bábätko prišli. Nasadili mi liečbu daraprimom a pravidelne chodím na odbery. Dnes som dostala výsledky, no napriek tomu že doktorka mi povedala, že na bábätko si budeme musieť počkať min. 2 roky, sa mi tomu nechce veriť. Snažím sa vyčítať niečo na fórach, no je tam prísliš veľa info. Ja by som skôr chcela, či nemáte niekto skúsenosť s akútnou formou toxa, či ste museli dlho čakať kým Vám hodnoty klesli na bezpečnú hranicu a bezpečné tehotenstvo a či sa Vám detičky narodili zdravé. Veľmi by mi AKÁKOĽVEK odpoveď pomohla. Som už na nervy z toho. ďakujem

daniela198820
30. apr 2016

@lenkalienka2 ahoj.. ja som prekonala toxo pred 6 rokmi .. v tehotenstve v 35 tyzdni mi to zistili.. isla som rychlo na infekcne a vybrala som tri baliky antbiotik.. dcerka bude mat v septembri 6 roky a je v poriadku.. po narodeni my zobrali krv pupocnika a dcerke ked mala 1 mesiac krv.. a blo negativne... ona to nema... po porode som chodila este rok po infekcnom a brali my krv das dva alebo tri krat a potom som uz nechodila.. a ak si dobre pametam tak som sa jemn pytala ze ak by som otehotneôa ci by to bolo v poriadku tak my povedala ze ano...

guinevre
30. apr 2016

@lenkalienka2 Mozem sa opytat, mate doma macicky, ci si to "nachytala" inak?

lenkalienka2
autor
1. máj 2016

@guinevre nie, nie, mačky nemáme a nemám ich príšliš v láske, takže v kontakte som s nimi ani veľmi nebola. Starká má však mačku a keď sme boli na návšteve mala mačiatko a raz som ho pohladkala, ale hneď som si bola umyť ruky. To sme ešte nevedeli že som tehotná. Ale skôr tipujem na zle umyté ovocie zo záhrady. Ťažko povedať.

lenkalienka2
autor
1. máj 2016

@daniela198820 ahoj, a mala si akútnu formu toxo? Za rok si sa úplne vyliečila?

daniela198820
1. máj 2016

@lenkalienka2 pol roka po porode som iba chodila... a sledovali mi hodnoty.. ale tu som si aj pisala z dievcatmi a vravia ze najhorsie je v prvom alebo druho, trimestri chytit.. ale napr. ked som to dostala ja tak mal to aj moj syn... a jeho napr. nieliecili anibiotikami mu zobrali krv a povedali ze eho imunita sa stym sama vysporiada..

cammille
1. máj 2016

@lenkalienka2 ano, od akutnej toxoplazmozy do stavu prekonania ochorenia, ked uz pominie riziko pre pripadne tehotenstvo je potrebna doba cca 1-2 roky...otehotniet mozes aj skor, ale ked chces mat istotu, ze dietatko nebude nijak "ohrozene" toxoplazmozou, treba tie 2 roky pockat...toto aspon tvrdili mne este pred prvym tehotenstvom...drzim palce😊

daniela198820
1. máj 2016

@cammille ak ak ste uz mali prekonanu a ste otehotneli chodili ste po infekcnom pocas tehotenstva ci len gynekologicka si brala krv na to v 1 a 3 trimestri..

daja07
1. máj 2016

@cammille to nie je celkom pravda. Akutnu formu prekonas po par tyzdnoch, resp. mesiacoch. Ale protilatky na toxo budes mat v krvi este nejaky ten rok. Ked uz nemas akutnu formu, tak pre dieta to nie je ziadnym ohrozenim.

@lenkalienka2 mne sa stalo 2 roky dozdu to iste. vybrala som antibiotika a chodila som pravidelne na infekcne par mesiacov na krv, kde mi sledovali protilatky. Doktorka na infekcnom bola velmi zlata, vsetko mi vysvetlovala. Ona aj gynekolog odporucali neotehotniet aspon 6 mesiacov od potratu. Do tej doby som uz mala antibiotika davno vybrane a protilatky uz boli v poriadku. Momentalne som tehotna v 7mes. Samozrejme testy mi vysli na toxo ale uz len tie protilatky, ktore hovoria o tom, ze som ju uz prekonala. Vdaka liekom ide toxo z tela rychlejsie von, takze by som zmenila lekarku, alebo vzala vysledky a spytala sa na nazor ineho lekara (infekcneho, ci gynekologa alebo obvodaka).
🙂 drzim prsty

daniela198820
1. máj 2016

@daja07 a chcem sa opyta nebol problem otehotniet... ked ste uz mali toxo..

cammille
1. máj 2016

@daja07 protilatky ostavaju uz cely zivot, ale kym sa dostanu na "neskodnu" uroen trva to 1-2roky...teda tak mi to hovorili na infekcnom...ale mozno sa dr chcela len poistit, ak by sa nieco stalo, tak oreto mi odporucala tak dlho cakat, neviem...

@daniela198820 ja som otehotnela cca 1,5r-2r po akutnej toxo, v case tehotenstva to bolo uz ok a nikto to nekontroloval, jedine na prvych odberoch sa zistovali protilatky...

lenkalienka2
autor
1. máj 2016

@cammille mne zistili toxo, keď som bola v piatom týždni. Mala som vysoké hodnoty. Teraz (takmer po roku) mi povedala, že sa mi telo s tým začína vyrovnávať a už sa mi začínajú vytvárať aj protilátky. V auguste mi znovu dá lieky (samozrejme keď sa mi ich podarí zohnať). Predtým mi dala Daraprim, ktorý v SR nieje dostupný, tak sa mi ho nakoniec horko-ťažko podarilo zohnať v Nemecku, no teraz už nemám žiaľ tú možnosť. Čítala som aj že živá kultúra pomáha zabíjať parazity, Pijem aj čaj s paliny, tak dúfam že budem čoskoro ok. Náhodou si nepamätáš, ktoré hodnoty sú tie protilátky? Či IgG alebo IgM? Igm mám momentálne hraničnú a IgG nízku. Vôbec nerozumiem tomu čo je čo. Takže sa nebudem musieť pri ďalšom tehotenstve starachovať o bábätko, či bude v poriadku, keď sa poriadne preliečim?

barmankaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
barmankaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
barmankaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz