Doktorka mi nepovedala, že mám užívať kyselinu listovú

pupavienocka
26. apr 2013

Som v prvom trimestri a prostredníctvom netu a cez kamošky som sa dozvedela, že keď som tehotná, mala by som užívať kyselinu listovú, lebo je veľmi dôležitá pre miminko. Kúpila som si ju a užívam ju. Prečo ma o tom ale neinformovala aj moja ženská, keď je tá kyselina listová tak dôležitá?

willy_wonka
26. apr 2013

@pupavienocka to sa asi budes musiet spytat svojej dr 🙂

pupavienocka
autor
26. apr 2013

Dozvedeli ste sa vy ostatné o kyseline listovej od doktorky?

dionyzka
26. apr 2013

@pupavienocka ... lebo to podla nej mozno nie je nevyhnutnost a zaobides sa aj bez toho. Si na zaciatku a ver, ze este vela veci sa nedozvies od lekara. Treba sa zaujimat a studovat sama, zial. Mal ta lekar na to upozornit alebo ti to ponuknut.

terezka1947
26. apr 2013

@pupavienocka mna nutila do "svojich vitaminov",kt. som si aj tak nekupila...a jedla Magne B6,kyselinu listovu a Femibion...mne neprisla na oooovela horsiu vec....chvala bohu,ze ma aj nerodila,lebo urcite to zle dopadne 😠

soldi
26. apr 2013

@pupavienocka jooj, dievca, Ty sa musis strasne nudit, ked kazdy den zakladas niekolko tem 🤐

a inak- kys. listova je aj tak najdolezitejsia cca tri mesiace pred otehotnenim. vacsina prvych kontrol byva v 8tt, co je uz takmer koniec prveho trimestra, kedy je ta kyselina najdolezitejsia, takze to mas aj tak za jedno.

myslim, ze info o vitaminoch je vsade dostatok.

valerko2004
26. apr 2013

@pupavienocka nie ale som uz o tom vedela ked ze som uz druhy krat tehotna 🙂

sashabb
26. apr 2013

@pupavienocka ja som si ju taktiež nasadila, hneď ako sa mi ukázali dve paličky 😀 no keď som to spomenula Dr. že ju beriem, tak povedala, že to vôbec nieje treba

julinka2787
26. apr 2013

@pupavienocka ja som je vôbec nejedla a som tu a aj moje dieťa. dokina mi povedala, že nie je nutné nasadzovať tieto veci. stačí sa správne stravovať.

trish31
26. apr 2013

@pupavienocka mne to nikto nehovoril,teraz mas vsade dostupne info....

ppetinka
26. apr 2013

myslím, že 100 doktorov, 100 názorov. Môj gyndoš mi povedal, že všetky tie vitamínové doplnky sú len o biznise, že v našich pomeroch nie je podvýživa, ak sa žena stravuje normálne. Obvodná zase kázala, aby som ju brala 😀 Tak som si kúpila rovno vitamínový komplex pre tehotné, kde je aj kyselina listová ....

jumama
26. apr 2013

Vraj su od uzivanych vitaminov velke detuchy 🙂 Mozno sa sila vitaminov precenuje. Naozaj sa teraz rodi vela deti nad 4 kila aj utlym maminam. Ja som vitaminy neuzivala, mala mala pri narodeni 4,1 kg, pytali sa ma vzdy na sono, ci neberiem, vitaminy, lebo cele tehotko bola taka velka. (My sme obaja s muzom vysoki nad 180, tak ma byt po kom.)

usacek79
26. apr 2013

@pupavienocka uprimne povedane, ak by bola ta kyselina listova taka fatalne dolezita, ze by bez jej uzivania s istotou nieco hrozilo, tak by hadam 90% matiek planety rodilo deti s razstepmi ze az...
mnohi lekari to automaticky nehovoria, nehovoriac o krajinach a zenach, kde ani nemaju pristup k zdravotnej starostlivosti a informaciam...
isteze, je to fajn mozna prevencia isteho aj tak velmi nizkeho rizika razstepu, no urcite si netreba hadzat slucku, ak si ju nebrala vopred alebo ani vobec brat nebudes.
kyselina listova sa prirodzene nachadza v mnohych potravinach, napriklad aj v muke, kvanta su jej v listovych zeleninach, tmavozelenych zeleninach a v melone 🙂 ak by si jedla dostatok zeleniny a vobec komplexnu stravu, tak uz ziadne vitaminy navyse nepotrebujes.
su vynimky, ktore by kvoli istym hematologickym diagnozam naozaj mali kyselinu listovu brat vo vyssich davkach, no opat hovorime o drvivej mensine..

umelymi vitaminmi v principe nic nepokazis, ale nie su nutne, pri zdravom stravovani vobec.
a ako uz ktosi vyssie pisal, kyselina listova je dolezita v uplnom uvode tehu, takze naozaj ju brat na konci trimestra v principe ani nema nejaky velky zmysel 😅

stardust
26. apr 2013

@ppetinka to co hovori tvoj gyndos, ti povie aj hocijaky chemik. Ale organici si vitaminovi boom nevedia vynachvalit, lebo money money money 😀 😀

ppetinka
26. apr 2013

stardust no jo, je to biznis .... presne ako povedal môj Dr. Ja to beriem aj kvôli železu, lebo mám miernu chudokrvnosť... neskôr budem tie vitamíny brať obdeň, lebo ide to aj dosť do peňazí 😠

lucinkax
26. apr 2013

@pupavienocka Ahoj, nie je pravda ze sa z vitaminov rodia velke deti, ide o zlozenie stravy pocas tehotenstva ako aj o geneticke predispozicie. Ja som uzivala aj kysleinu listovu, dokonca az 800 mikrogramov pred otehotnenim a vdaka tomu som otehotnela, aj ked som uzivala ine vitaminy na podporu. Pocas celeho tehotenstva som uzivala multivitamin, a maly sa narodil 3100 g. Takze to vobec nie je pravidlo, skor je to o strave a nie o tom,ze tie vitaminy skodia.
Su dolezite urcite z hladiska toho,ze v nasej zelenine sa ktovie kolko vitaminov nachadza,kedze je uz dnes skoro vsetko umele...... Takze urcite mozes uzivat, a aj multivitamin je v pohode- ja som brala Elasti q, a maly je klop klop uz 8 mesiacov zdravucky 😀 Drzim Ti palceky, hlavne klud, pohoda🙂

kajustek2007
26. apr 2013

pokial ti doktor nekazal neuzivaj ju dobrovolne treba sa porozpravat s doktorom.ja uzivam tretiu krabicku no to mam od doktora urcite si sama nebudem ordinovat lieky to je na doktorovi.takze sa porad s nim radsej-

bambulka248
26. apr 2013

@pupavienocka mne dal vtedy dr tiez nejake svoje vitaminy no tie obsahovali aj kyselinu listovu

katy1979
26. apr 2013

@pupavienocka a preco by ti to mala hovorit. Nie je to liek ktory nevyhnutne potrebujes. ja mam dve deti obe vynosene u ineho gynekologa a okrem zeleza nikto neriesil vitaminy. Vitaminov pre tehotne a aj kys. listovu najdes bez problemov v lekarni. Ale ako uz bolo povedane je dobre ju brat uz pred otehotnenim. Zato ze ju neuzivas neznamena ze budes mat poskodene dieta.

janinah
26. apr 2013

v živote som nezjedla ani jednu tbl kys.listovej a mám tri zdravé deti 😉

lussi2
26. apr 2013

@pupavienocka mne ju dr. vravel aby som ju brala uz pred otehotnenim, ze vraj jedine tato kysl.je vedecky dokazane, ze znizuje riziko vrodených chýb o 50 – 70% .

aristka
26. apr 2013

ja som pri mojich deťoch nič také nebrala a sme tu a v poriadku 🙂 ,ak máš pestrú stravu nič sa nedeje 🙂

denise.v
26. apr 2013

Ani ja som nebrala žiadne vitamíny ani kyselinu listovú a mám obe deti zdravé,dnes všetko možné nanútia ženám len aby sa na tom zarábalo...nič netreba ,čo má prísť príde aj samé... aj s kyselinou listovou

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre