Nie som si istá, či mi tvrdne bruško

matusa111
20. feb 2014

Ahojte tehuľky, som 29. tt a neviem rozoznať tvrdnutie bruška. Ja vlastne to mám len keď sa postavím a behám po byte keďže som PN a snažím sa väčšinu dňa preležať... Akonáhle sa z postele postavím, cítim ťažké a natiahnuté bruško ale len vrchnú časť až pri pupku. Tú mám aj tvrdú ale podbruško je stále mäkké. Som z toho zúfalá lebo neviem čo si mám myslieť a vlastne neviem ani čo mám lekárovi odpovedať keď sa ma pýta či mi tvrdne brucho... Čakáme prvé bábätko a som vystrašená z každej drobnosti 🙂 Lebo ak by práve toto bolo tvrdnutie bruška tak to mám v jednom kuse pre chôdzi. Ďakujem vám za odpovede 🙂

emkab
20. feb 2014

@matusa111 Hlavne bacha na stres, lebo ten moze naozaj napachat zlobu 😉 Ja som tvrdnutie bruska pocitovala skor akoby take trpnutie..ale kazda to opisuje inak. Normalne to povedz takto aj svojmu lekarovi, co presne citis, opis mu to. Ale podla mna to nemas tvrdnutie, skor unavene a hlavne skus zostat v klude! Ja viem, ze sa to lahko hovori, ale tazsie vykona, ja som bola tiez taka 😀

ssussie
20. feb 2014

Je to tvrdnutie brucha - nemusi to byt tvrdnutie na celom bruchu. Ale v 29 tt je to normalne, preventivne by som vsak cinkla doktorovi, nech ti odobri magnezium - zober si hoc aj hned - neuskodi ti to 😉

anicka87
20. feb 2014

@matusa111 je to ako ked napnes sval napr. na ruke. uplne natiahnuta koza a tvrde brusko. ja som to tiez nevedela rozoznat, tak som sla v 28tt pre istotu na pohotovost a rovno si ma tam nechali lebo som sa zacala otvarat. urcite by som zavolala na tvojom mieste Dr. aby si nieco nepodcenila, drzim palce 😉

matusa111
autor
20. feb 2014

no ja už magnézium beriem 4 x denne lebo sa mi skracoval krčok už asi od 20 tt. ale odvtedy sa mi stav nezmenil. Aj v nemocnici som si už poležala ale neboli žiadne problémy. K lekárovi idem až budúcu stredu. Dúfam, že dovtedy sa nič nestane čo sa nemá...

typa
20. feb 2014

Ahoj,ja som si tiez nebola ista,co to je tvrdnutie bruska. Ale ked sa ten pocit napatia v brusku opakoval aj 20 krat denne,tak som radsej isla ku gyn. A dobre som urobila,pretoze tiez som bola v 29tt a uz som sa zacala otvarat. Cize som si polezala trochu v nemocke,napichana magnezkom a kortikoidmi. Rodila som v 37tt. 🙂 🙂 Urcite mu to povedz,nech Ta vysetri.

opicaskorica
20. feb 2014

Urcite to povedz doktorovi... ja som to tiez mala, myslela si, ze to tak ma byt a nakoniec si ma nechali v nemocnici pre istotu... ale takto spatne so rada, lebo doma by som pobehovala a ktovie ako by to skoncilo... v 30 tyzdni uz treba byt v pohode a neriskovat.

shania31
20. feb 2014

@matusa111
Hlavne vela oddychovat, lezat- nestat dlho, nesediet dlho, nechodit vela. Ja som mala odlezane tehotenstvo kvoli tvrdnutiu bruska a skracujúcemu krku. A vydrzali sme az do 36 tt, potom uz bolo chlapcom pritesno.

matusa111
autor
20. feb 2014

@emkab no ja by som ani nepovedala, že unavené lebo ja ležím 90% z dňa... väčšinou sa postavím len keď idem na malú a potom sa akoby všetko uvolní... hneď ako sa posadím nie je ani to bruško také tvrdé len keď stojím a chodím 🙂 ja neviem, možno som len histerická a nakoniec to ani nič nebude 😅

emkab
20. feb 2014

@matusa111 Nie si hystericka, len zodpovedna 😉 Ta unava sa nemusi vztahovat na teba ako osobu, ale brusko nosi teraz vahu omnoho tazsiu nez na aku bolo zvyknute a tym, ze viac lezis, tak byva "zatazene" nie stale, ale akoby narazovo, ked vstanes, preto je napnute, lebo vstanes a ta "zataz" je zrazu velka nan...ale pisem tu ako hotentot 😀 len som chcela napisat, aby si sa nestresovala, ze to nemusi byt nic vazne, ale kazdopadne suhlasim tu s babami, ze urcite povedat lekarovi, on bude vediet podla toho ci sa otvaras alebo nie.

matusa111
autor
20. feb 2014

Inak vám ďakujem veľmi pekne za rady 🙂 určite sa na to na prehliadke lekára spýtam a len pevne budem veriť, že to nebude nič vážne a že mi povolí odležať si to naďalej doma a nie v nemocnici...

matusa111
autor
20. feb 2014

@emkab presne na toto som myslela či to nebude z toho že mám veľké bruško... lebo na to že tam mám jedno dieťatko mi vravia, že mám dosť veľký pupok 😀 a mám pocit, že už sa mi v tej vrchnej časti bruška nemá už ani aká koža natiahnuť 🙂 Inak lekára som navštívila minulu stredu a bolo všetko vporiadku hoci som tieto nepríjemné pocity mala už pred tým len som nad tým toľko neuvažovala... najhoršie je ked sa človek nudí a veľa googluje 😠

kvietok173
20. feb 2014

@matusa111 a ako mas skrateny krcok? Tvrdnutie je ze ked to brusko nie je na omak mäkké ako krclen to neboli ale pri tvrdnuti sa ti skracuje krcok. Ak uzivas MgB6 premium tak mozes max. 4x 2 tab denne. V nemocnici v infuzke davaju este viac. Oddychuj a nebehaj adavaj pozor na vyprazdnovanie, ci uz mocenie ale hlavne stolicu. Drazdi maternicu. Nehladkaj si brusko to tiez drazdi a stop sexiku 😉.

emkab
20. feb 2014

@matusa111 Jaj, nieeeeeeee, internet nieeeeeeee, to ma clovek vsetky priznaky, ked is nieco precita 😀 Ak sa ti nieco nezda, normalne zavolaj svojmu Dr, popripade ti povie, aby si s aprisla ukazat (aspon sa prejdes a nebudes chvilu googlit 😀 ) Tazko takto radit na MK, lekar povie viac, ak sa neotvaras, krcok je pevny, tak to bude naozaj len "unava materialu" 😉

matusa111
autor
20. feb 2014

@kvietok173 joooj tomu hladkaniu mám odolať??? 🙂 k tomu magnéziu tak ja beriem klasický Galvex 500 mg. Ale mne nejde jedno do hlavy ja mám to bruško tvrdé len keď stojím hneď ako si sadnem je uvolnené. Pri ležaní som to nikdy nemala... preto nie som si istá či je to tvrdnutie.. a stolicu mám inak nepravidelnú, dá sa povedať že mám až zápchu.

matusa111
autor
20. feb 2014

@kvietok173 a k tomu krčku na cm ani neviem ale CI mám 3 a lekár mi kázal ležať s vydvihnutým zadkom lebo vraj mi sa mi to tlačí dole ale hovorím, udržujeme to v tom istom stave už od cca 20 tt

tanity
20. feb 2014

@matusa111 to tvrdnutie by si citila podla mna inak...pises, ze len ked sa postavis, stojis a chodis...to podla mna citis tlak z narastajuceho bruska a tu vahu toho vsetkeho 😉 prirastok jednoducho..niektorym zenam zrazu narastie brusko a to podla mna aj nejak musia vnimat. Koza je pritesna, vsetko tlaci, natahuje sa, rozpina...Ked ti tvrdne brusko, pocitis to akokeby take nahle ale narastajuce napatie v bruchu/podbrusku, akokeby taky krc, moze ale aj nemusi byt bolestivy, ale ja to citim/citila som akokeby velmi neprijemne nahle zovretie..ako ked zovries postupne past, od najslabsieho tlaku az po najsilnejsi, na chvilu podrzis pevne zovretu a potom ju uvolnis...a toto sa deje na brusku...vtedy je to ozaj neprijemne...niektore zeny to citia aj ako bolestive..,ja som to mala pri 2.synovi okolo 30tt, teraz skor...ale neboli to a nie je to take silne...len take naznaky uz, ze zacina tvrdnut. Myslim, ze v tvojom tyzdni by to uz bolo aj celkom normalne, co si pamatam z mudrcyh kniziek. Ja som to spominala doktorke, ze si nie som ista, ci mi zacina tvrdnut brucho a ona ze je to uplne normalne (bola som len minuly tt na kontrole, v 25tt), ze ak to citim takto do tych cca 10 tvrdnuti za den, je to normal...ak som viac unavena, viac beham, ak rano vstanem, brucho je tvrde, ak idem na zachod (na malu, velku) detto, ze to je vsetko normalne..a ani mi ziadne magnezko "preventivne" nedala...proste to povazuje za normalne a ja jej verim...podla mna, skus popozorovat, ci citis kedy to pride a kedy odide..ako priliv a odliv 😅 skusam to nejako opisat, ale takto to mzoes pocitovat....pride, chvilu je to tam a odide...ak budes citit, ze sa to ale opakuje pricasto, iste chod k dr...resp. jej to spomen na poradni, ved sa ta pyta, akos a citis, tak priestor pre teba 😉

tanity
20. feb 2014

@matusa111 a naozaj, ja ked som velmi hladkala brusko alebo manzel, vtedy tvrdlo staaale....a tiez, ked sa maly prilis hybal a kopal, joj, vtedy hned stvrdlo...toto mi dr. vysvetlovala, ze je drazdenie maternice, na co reaguje tym "tvrdnutim". kazdopadne, drz sa 🙂 (s prvym babatkom je to vzdy tak, ze si nie sme nicim iste a proste sa starostime, ale verim, ze vsetko u vas dobre dopadne 😵 )

kvietok173
21. feb 2014

@matusa111 niekomu hladkanie bruska nevadi, zalezi ako ti reaguje maternica. Ak uz mas dane od dr. Ze mas lezat s panvou hore tak je nato dovod. Jedna vec ze maternicny krcok by mal mat primeranu dlzku a este zavisi od konzistencie. Jasne odurciteho tt je prirodzeny urcity pocet tvrdnuti teda kontrakcii ale ako hovorim ze je to na individualne uvazenie tej ktorej zeny, v zavistlosti od stavu maternicneho krcka. A stolicu si kazdopadne treba stravou upravit lebo v tvpjom stve ad 1 nie je vhodna zapcha z dovidu ziskania moznej infekcie a to mozes lezat kolko chces a aj ak sa stav moze zhorsit vplyvom infekcie a ad2 ak mas zapchu musis vyvijat tlak a to nie je dobre. Na zmakcenie stolice si davaj pred kazdym hlavnym jedlom jednom polievkovu lyzicu Duphalacu alebo Lactulozy. Nie je to navykove neboj v nemocke to bezne uzivaju tehu zeny aj po porode kojacie matky. A aj ked sa postavis tak pri zmene polohy moze na chvilu nastat stav stvrdnutia vlyvom polohy ale potom sa to musi kazdopadne uvolnit a ak s prstom jemne zatlacis na brusko tak sa ma povolit ak sa neda a je ako kamen tak to nie je dobre. Zienky ktore nemaju problem mozu cvicit, behat, hladkat brusko, milovat sa...... Ale ak uz mas indikovany problem od dr. tak treba posluchnut a oddychovat 🙂 .

matusa111
autor
21. feb 2014

dakujem babulky 🙂 podla toho co popisujete to tvrdnutie asi nebude ale lekara sa spytam a potom dam vediet 🙂

natalieperez
22. feb 2014

Ahoj, ja to mám tak isto, akonáhle sa postavím, tak mám bruško tvrdšie, keď sedím a ležím tak je v pohode. Myslím si, že to nie je tvrdnutie brucha, ale keď stojíš, tak máš napnuté svaly v bruchu, tak je bruško také pevnejšie. Keby tvrdlo brucho, tvrdlo by v akejkoľvek polohe.

ziza
23. feb 2014

Hladam mamicky NItra a okolie,kt. by si chceli dat nafotit babatka do 6 tyzdnov. Info u mna

matusa111
autor
24. feb 2014

Ale je možné by tie svaly tak veľmi ťahali,že musím chodiť skrčená?

tanity
25. feb 2014

@matusa111 nemyslim 😒 si spominala dr.? ja si spominam, ako sa tie upony roztahovali, to bolelo, hlavne, ked som sa prudsie otocila v posteli alebo si kychla, zakaslala, prudsie sa postavila..ale po chvilke to preslo..vtedy ma to zvyklo "skrcit"...no po chvilke to prestalo a som uz normalne chodila..teraz v dalsom tehu to vobec takto nevnimam, nestava sa mi to uz tak casto.

matusa111
autor
26. feb 2014

Ahojte babulky. Tak dnes som bola u lekára a je to tvrdnutie. :( Nie je to vraj vôbec dobré ale že ak sa posnažíme, tak to zvládneme a dotiahneme do konca. Aspoň do toho 37 tt. Ešte prísnejšie ležanie mám nakázané a 4x2 tabletky magnézia + Guajacuran. Myslíte, že toho magnézia nie je veľa na deň?

natalieperez
27. feb 2014

@matusa111 ahoj, dávka je podľa mňa v pohode. Ja mám kolegynu, ktorá mala tvrdnutie brucha a to tak, že aj keď ležala, tak jej stvrdlo ako kameň. Ja nič také nemávam, len keď stojím je tvrdšie. Tak neviem či mám alebo nemám tvrdnutie. Ja si dávam jednu až dve tabletky magne b6 denne preventívne.

tanity
27. feb 2014

@matusa111 tak t ti neporadim, ale snad ostava doverovat lekarke, ze vie, co robi...nepytala si sa jej, kokko je maximalna mozna davka v tehu? a ak si stale doma a neposlala ta hned do nemocnice, snad to bude celkom okay, hm? drz sa.

matusa111
autor
27. feb 2014

@tanity nepytala som sa na maximalnu davku ale taky xly pocit mam z toho crlrho uz dnes. normalne mam asi depku,ze predcasne porodim aj ked viem,ze by som mala mysliet pozitivne. ale da sa? do nemocnice ma chcel poslat ale povedal,ze pockame do dalsrj poradne ci sa stav nezmeni... toto budu velmi dlheeee dva tyzdne :(

tanity
27. feb 2014

@matusa111 budu, ak sa nepozbieras 😉 pozri, mozes urobit 2 veci - bud sa pokusis upokojit sa a lezat, oddychovat a maximalne sa snazit dodrziavat to, co je nutne..aj to magnezko ak treba vo zvysenej forme...alebo sa tomu poddas a budes sa len trapit a starostit a bat sa..akoze jasne, strach budes mat tak ci tak, ci napr, neporodis skor..ale zasa, iste veci mozes ovplyvnit a iste nie..ovplyvnit mozes prave ten klud, magnezko, pokoj..neovplyvnis zvysok...tak sa skus nejak pozbierat, pomotivovat a bude dobre 😉 ja verim...poznam zeny, ktore sa uz otvarali tak, ze este pred 30tt museli ist na serklaz a nakoniec este prenasali 😉 mas asi zly den dnes, ja ta uplne chapem, presla som si predtym kade cim a boli dni lepsie, aj horsie..uvidis, snad zajtra bude lepsie 😉 nechcem take vytahovat, ale sanca, ze babatko bude hoci aj keby sa teraz narodilo okay, je velmi vysoka, tak nech ta aspon to upokoji na dusi. Aj ked samozrejme, cim dlhsie potianes, tym lepsie...drzim paluchy, oddychuj, lez, citaj knihy, pozeraj telku, strikuj 😀 co sa da...ved koniec koncov, ked sa male narodi, na to vsetko nebude vobec cas 😵 a vidim, ze neviete, co cakate? nechcete ci sa babo nechce ukazat? 😉

matusa111
autor
27. feb 2014

@tanity si zlata, dakujem za povzbudenie. ;) uz som si zacala tlacit do hlavy,ze vydrzime aj babatku to stale vysvetlujem 🙂 tak dufam,ze posluchne a vydrzi v brusku este aspon tych 6 tyzdnov. Ved ja som tiez pocula o tehulkach co sa otvarali a aj prenasali nakoniec. Len strach niekdey nuti premyslat aj tak ako nechceme 🙂 Urobim vsetko co mozem aspon preto aby som si nemusela vycitat, ze som sa neposnazila... a nevieme veru co to je. Najskor to mal byt chlapcek, potom dievcatko no a vcera na sone to nevedel lekar rozoznat lebo nechcelo riadne roztiahnut nozicky 🙂) takze asi bude prekvapko heh

tanity
27. feb 2014

@matusa111 u nas tiez tak, nechce sa ukazat, resp. sa to uz 3x zmenilo...paci sami, ze to bude prekvapko 😉 tak vydrzte, ja verim, ze ozaj bude dobre 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre