Od čoho závisí priberanie v tehotenstve?

zaira301
18. máj 2011

Ahoj....veľmi sa zamýšľam nad tým, prečo ja toľko priberám a pozerám iné fotoblogy a tam vidím, že baby priberajú fakt iba toľko, koľko priberá na váhe ich dieťatko...Prečo je to tak? Čo robím zle? Jem veľa? Prosím napíšte mi, ako sa stravujete vy, kedže sa hovorí, že jednostranná strava, napr. iba zelenina, či mäso alebo ovocie tiež nie je dobre jesť celé tehotenstvo...že treba jesť z každého trocha....ja sa snažím jesť aj jogurty, mlieko pijem...už som aj rozmýšľala, že z toho priberám......napr. knedľu zjem možno raz za dva týždne, rovnako ako občas si dám čokoládu, keksy.....nechápem teda, či je vo mne chyba, ale už som pribrala 13 kg a som koniec 7 mesiaca ...pozerala som jeden fotoblog a tam pribrala jedna iba 5,5 kg za celé tehotenstvo.....obdivujem toto, že sa niekto vie obmedziť v niečom...ako to robíte? Díky za Vaše odpovede....

babulina
18. máj 2011

otazne je kolko vody clovek aj zadrzi, napr ja som pribrala podla lekarov vela, pri prvom 22kil a druhom 18kil, ale pri oboch som to tyzdna od porodu "schudla" 10-12kil, ostatok isiel priblizne do 6 mes od porodu, pri prvom som schudla vsetko do 5mes, z prveho mi stale este ostalo 4kila, ale moja povodna vaha pred otehotenim bola nizsia nez moj klasicky standard lebo som mala za sebou drasticku hormonalnu liecbu pri ktorej som paradoxne schudla

irriss
18. máj 2011

@zaira301 Holt nekdo ma tu smulu, ze pribira i jen tim, ze "dycha" 😉 a ke konci tehotenstvi se z nej stava "letajici balon".
- nekdo ji ne-li za dva, tak rovnou za ctyri a za tehotenske brisko se "schovava" 😀
- nekdo ma starosti s disfunkcema zivotnich organu
- nekdo ma to stesti, ze jeho metabolismus zpracovava vse dokonale rychle
- nekdo drzi i v tehotenstvi "dietu", ale vetsinou skonci na kapackach - ne-li hur ( jsou to vetsinou maminy s poruchami psychiky, nasledne vyzivy)....
V kazdem pripade bych nerekla, ze do teto kategorie patris TY, podle Tvych udaju o hmotnosti.
Mozna bude mit nekdo jiny nazor, ale ja bych rekla, ze jsi v norme, ze klidne dal muzes jist na co mas "chut" a radovat se i pri jidle, ze jste dva a ze chutna oboum...
Tak dobrou chut a pekny den 😉

magdusska
18. máj 2011

ja som pri prvom tehu pribrala kil, sestricky na porodnici na mna kricali, ci je normalne takto pribrat....ale ako pisala babulina, po porode hned kil dole a v priebehu polroka som sa vratila na povodnu vahu. Teraz cakame druhe babo, som v 17.tyzdni a zatial som pribrala len kilo. Sama sa tomu čudujem. Sice som si povedala, ze nebudem jest za dvoch a snazim sa jest fakt vela zeleniny, ovocia, vločky a tak. Starsi syn je šibal, taktze za celly den sa nezastavime...urcite v tom hra rolu aj to. Ako hovori moja kamoška, kilami sa vobec netrap, často to nemozes ani ovplyvnit, oni pojdu dole :D

ketrinka29
18. máj 2011

Ahoj! Už je na fóre rozoberaná diskusia " Priberanie v tehotenstve" . Dala som tam príspevok úplne na konci- predposledný, tak si prečítaj!!!
Je to individuálne a nemôžeš sa porovnávať, každé telo je iné, každý človek má iné stravovacie návyky, životný štýl, chute a aj keď sa budeš snažiť, telo neoklameš, aj tak si nakoniec vypýta, čo potrebuje a chce a pri odmietaní si radšej uloží do zásoby v podobe tuku v prípade, že zas nedostane. Je to ako pri diétach, fungujú len na dobu, kým sa podľa nich stravuješ, po skončení a pridaní normálnej stravy si telo uloží na horšie časy. Je to všetko v hlave a telo si pamätá.
Treba jesť kedykoľvek, na čokoľvek máš chuť, len nie sa prejedať a jesť za dvoch. Ja som bola 11rokov vegetariánka, cvičila od 15.tich rokov, dietovala odiesol si to žalúdok a až v 23r.som dostala rozum, začla jesť mäso a všetko, na čo som mala chuť a cítim sa lepšie a neskáče mi váha. Pohyb je dôležitý.
Ja som v 19tt.a pribrala som 4,5kg, no asi už aj viac, vážim sa len keď idem do poradne, netreba sa stresovať vážením každý deň či týždeň. Veľa sa nalievam, cítim to v nohách a celkovo je to také opúchanie. Patrí to k tehotenstvu. Nič s tým nenarobíme a treba tým prejsť a tešiť sa z toho, že zas máme, čo iné nie. V najkrajšom období života sa treba tešiť a hľadať pozitívne stránky. Vieš koľko báb mi menilo a netrápilo by ich priberanie, lebo túžia po miminku a nedarí sa im aj pár rokov?
Podľa mňa si stále v norme a nemáš veľa kíl. Ono to priberanie raz ide, potom sa zastaví a ty už iba dva mesiace a rodíš. Môžeš pribrať už len 2kg, čo ty vieš, ako to pôjde?! Ja budem rada, ak by som sa zmestila za celé teho do 15kg, ale nehrozí. Budem jak tank, ale potom sa posnažím všetko dať ako bolo. Ja meriam 173cm a vážila som 60kg, po 5tich.mes.teho 64,5kg a? Nezbláznim sa, len musím stále kupovať iné oblečenie hihi.
Ja zas neuznávam ženy, ktoré idú na úkor váhy ohrozovať život a zdravie dieťaťa. Priberú len 6kg, to je podľa mňa choré v ich hlave, no nechcem uráziť niekoho, kto to má geneticky dané, že celkovo nemôže pribrať. Pre chlapov je aj žena v tehotenstve príťažlivá, len z nej musí vyžarovať spokojnosť a musí byť vyrovnaná so svojím stavom. Netráp sa už tým a nesleduj toľko, už máš len pár mesiacov, vychutnaj si to, aj mňa to čaká a moc sa tešííííím 😉

maria30
18. máj 2011

@ketrinka29 prečo by mali byť mamičky, ktoré priberú v tehu len 6kg choré? a vôbec to nemusí byť len genetikou... ja som v ôsmom mesiaci a doteraz som pribrala len 4kg... jem a pijem načo mám chuť a v ničom sa neobmedzujem.. a ganetikou to určite nie je! ( v prvom a druhom tehu som pribrala nejak okolo 16-20kg) zato to mám mať choré v hlave? bábätko je v poriadku, priberá na váhe, tak si s tým starosti nerobím... neodsudzuj, keď nevieš, čo za tým môže byť!
@zaira301 ako píšu baby, nerob si starosti s priberaním... hlavne, že sa bábätku darí a je v poriadku.. 13kg na konci siedmeho mesiaca nie je až tak veľa.. ja som pri prvých dvoch pribrala tiež viac a poznám baby, ktoré pribrali v tehu aj 30kg a sú tu...a po pôrode to časom zhodili.. váhu rieš až po pôrode... teraz si tehu uži naplno 😉

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moncikyta
18. máj 2011

@zaira301 ahoj no s tym priberanim je to velmi inividualne ja som na zaciatku schudla lebo som stale vracala a teraz som v 7mesiaci a k mojej povodnej vahe som pribrala 3kila a to jem normalne na co mam chut a kedy mam chut neobmedzujem sa lebo zdravie babatka je prvorade.. tiez moja kamaratka pribrala 25kil nikto by to sice ani nepovedal a po porode ma postavu ako predtym takze ci priberies 5kil alebo 30kil je to jedno ak sa babatko vyvija a je v poriadku.. drzim palce a fakt sa vahou netrap..maly anjelik v tvojom brusku nechce az sa maminka trapi radsej sa niecim potes a bud stastna neboj kila odidu po porode,,

angua27
18. máj 2011

ahoj,

pridávam sa k dievčatám, nerieš, koľko priberieš v tehu. veď v tehu rastie bábätko, zdvojnásobí sa Ti objem krvi, nalejú sa prsia, tvorí sa plodová voda a telo zadržuje veľa vody.
ja som v tehu pribrala 25kg, jedla som normálne, nemala som žiadne špeci chúťky, jedla som veľa ovocia, zeleniny, ale nielen to. sem tam nejaká sladkosť a strašne mi chutilo mlieko. v pôrodke som nechala 16kg a zbytok odišiel keď som prestala kojiť, takže po roku. mala som strašne veľa plodovej vody a brucho tesne pred pôrodom ako keby tam boli minimálne 2 deti. aj mi jedna sestrička povedala, že som nemala cez tehu veľa jesť, ale keď potom videla, koľko plodovej vody mi odtieklo (nestačila im nádoba 😀 ), tak sa mi aj ospravedlnila.
nerieš teraz váhu, stravuj sa zdravo, pestro, aby bábenku nič nechýbalo. prajem ešte príjemné a pekné tehu a rýchly pôrod. 🙂

slasima
18. máj 2011

neries vahu...radujsa ze je drobatko OK...ja som pribrala 12kg... a do 3mes.pri porode 7dole a ostatok do 3mesiacov...dolu...som plne kojila tak to slo lahko a sklzla som sa este nizsie ako som mala pred otehotnenim 🙂) hlavne nedietuj...daj si to na co mas chut...ja som jedla tak 7x denne bola som stale hladna 🙂 ale po mensie porcie...aj mi to doteraz ostalo :DDD

kukujka
18. máj 2011

mne chyba do porodu cca 3 tyzdne a pribrala som zatial 8kg a to sa v strave vobec neobmedzujem niekedy to aj sem tam prezeniem.urcite nerobis nic zle na kazdu zenu vpliva tehotenstvo inak hlave je to aby boli drobci v poriadku

zuzikkaa
19. máj 2011

tak ja som bola vzdy chuda- max 50kg a v tehu som pribrala 20kil!!! pri mojej vyske 158 som vyzerala dost komicky 😀 😀 😀 ale jedla som tak ako pred tym,,ziadne extra chute ani prejedanie ani nocne rabovanie chladnicky...
z porodnice som este mala 13 kg a to som davala dole asi rok...uz som naspet na svojej vahe 😅 😅 😅

andika10
19. máj 2011

ja som mala pred pôrodom 54 kg, pred pôrodom 64 a domov som prišla ako 49 kg. mne rástlo len brucho, 10 kg som pribrala s dvojičkami, a to som jedla všetko na čo som mala chuť, ale neprejedala som sa, to asi záleží od génoch, nemiem čim to môže byť

tereza123123
20. máj 2011

He he a ja som pri citani otazky cakala na konci ze si pribrala aspon 30kg 😀 ja som do 20tt len chudla a potom som v nemocnici pribrala 2kilecka a to som bola stastna ako blska.Potom som nastupila na PNku s kludovym rezimom som v 31tt a mam 14kg navyse.Pocitala som to ze do porodu to aj ta 20tka bude 😀 A nech hlavne ze Tadeaskovi nic nechyba a vsetko sa da schudnut ked sa chce.Kamoska robila modeling pri prvom chlapcovi pribrala 37kg a pri druhom 40kg a uz sa vratila spat na svoju vahu...

martinka17
20. máj 2011

ja som mala opačný problém...jesť mi nechutilo, nútila som sa jesť všetko-hlavne tučné jedlá, nevyberala som a napriek tomu som pribrala len 8 kg, tehu na mne nebolo vidno až do 22ttvôbec, pred pôrodom som vyzerala ako v iné v 6 mesiaci a po pôrode som sa obžierala a chudla som príšerne rýchlo, nevedela som vôbec pribrať......je to vec spalovania, u každého je to iné. 🙂

andrejka1974
29. máj 2011

ahoj je to naozaj zaujimave ja som uz presla piatimi tehotenstvami v prvych 4 roch som pribrala od 13-17 kg a v poslednom len 5 kg ani neviem preco mozno to bolo tym ze prve tri mesiace mi bolo velmi zle udrzala som v sebe len chlieb so salamom ostatne nic a mala vazila pri narodeni 2700 gramov a 45 cm po porode som mala este o pat dalsich kil menej dokopy som schudla 10 po 3 mesiaci som uz konecne jedla vsetko co som chcela v nicom som sa neobmedzovala

lucy56
30. máj 2011

Ja som v 21tt a moja startovacia vaha bola 83kg pri vyske 173cm, takze ma bolo celkom dost, zatial som pribrala 5kg , ale vobec sa v nicom neobmedzujem, pocuvam svoje telo ze na co ma chut a to mu dodam, jem vela jogurtov, a mliecnych vyrobkov a zacali mi chutit masnejsie jedla, co predtym som bola sama zelenina a je zvlastne ze telo si to neuklada do zasoby, skor sa mi zda ze mu to prospieva, napr. zemiakovy salat majonezovy ma pred tehu neskutocne nafukoval a teraz cez velku noc som ho mohla zjest kolko som chcela, podla mna sa neda ovplyvnit kolko ktora priberieme, lebo telo si robi co sa mu zachce, a fakt to treba prestat teraz riesit a zacat riesit az po porode, mne doma vsetci povedia, ze nie si tucna si tehotna ... su mili

cathy77
30. máj 2011

Ja som pri prvom synovi pribrala 11 kg a všetky ich do 4 mesiacov zhodila, vlastne zmizli same od seba. Stale som bola chudá až štíhla a pribrať bol problém - zhodiť vôbec žiaden. Teraz som pri druhom synovi pribrala 17 kg a ostalo mi 13!!!!! Vyzerám ako prasa, je mi z toho zle, samé sadlo. Zo štartovacích 55kg mám 68 :( a vyzerám desne. Potrebujem úplne nový šatník... nechápem to. Stále som bola chudučká a toto je teda terno:/

k.a.t.k.a.
30. máj 2011

pri dcere som pribrala 32kg 😝 a pri synovi uz len 12kg 🙂 ale mozem potvrdiť ze tych menej kil ide tazsie dole, od porodnice som si rok drzala +7kg az kym som neprestala kojit 😝 A teraz som uz zase na 55kg 😉

zuzanka.j
30. máj 2011

ja som pri 1 tehu pribrala 24kg. aj na mna dr "nahukala" ze co som sa prejedala, ze mi ostane 15kg. do 9 mes. od porodu mi ostali len 2 kg navyse. a vtedy som zase otehotnela. a zda sa, ze historia sa ide opakovat, hoci mam omnoho viac pohybu ako predtym. ...ako utal 18 tt zacala som priberat 1kg za tyzden. nech robim co chcem, vaha sa na mna lepi a kila nekontrolovatelne pribudaju 😔 nechapem to, ale co uz...

sampo
30. máj 2011

neviem veru čím to je, ja som pribrala nejakých 14 kg a po cca 6 mesiacoch som mala dolu 20 😅 tiež to nevyzeralo bohvieako, ale už som sa dostala na pôvodnú váhu. Nie je to podľa mňa len o jedení, niekoho telo zadržiava napr. aj viac vody. Netrap sa, pre svoje babo budes aj tak najkrajsia a najlepsia mama 😉

pimpulienka
31. máj 2011

Ja som pred tehu dlho aktivne cvičila a aj počas sem tam. Celkovo mám také šťastie, ze môžem zjesť aj koňa a nepriberem, V tehu som sa stravovala kvoli Tami ale veľmi zdravo. Vynechala som sladké, proste vela zeleniny ovocia, mäska, bielkovin, vápnika. Stále som niečo chrúmala 🙂Nuz a pribrala som nejakých 7 kíl, čiže len do bruška.

mircalla
31. máj 2011

Strucne: Neries to🙂

liluu
31. máj 2011

ja viem presne prečo som v tehotenstve pribrala 20 kíl. Lebo som pažravá.... 😀 😀 😀

majloo
31. máj 2011

Ahoj, ja som zacinala na vahe 60 kg pri 173cm vyske a to som tri mesiace pred tehu prestala fajcit, tak som na tych 60kg pribrala z 55kg...uz to bolo pre mna dost, ale zmestila som sa do oblecenia, tak v poho. 🙂 V tehu som priberala tak normalne a v tretom trimestri som pribrala najviac, bola som aj na PN, mala som kludovy rezim, tak som len vylihovala a napchavala sa dobrotami, ale na druhej strane to vylihovanie som kombinovala dlhymi prechadzkami, brutal upratovanim (mala som silny syndrom hniezdenia), cize aktivity som mala dost a probrala som cez 20kg, posledne tyzdne som sa ani nevazila radsej.🙂 Ale stale som vyzerala vyborne, lebo ten tuk sa nejako rovnomerne rozlozil a mala som aj mega brucho (57cm pri narodeni, 4400g).
Teraz mi ostala vsade celulitida a visi mi brucho, jeden prsnik mam veliky, druhy maly (kojim len z jedneho) a mam to na haku...cvicit zacnem az ked schvali doktor a to, co zo mna ako zo stastnej mamicky uzasneho synceka vyzaruje, prekryje aj celulitidu, aj vsetky ostatne nedostatky, co mi ostali po tehotenstve 😀 😉

tosomja
31. máj 2011

Môj prípad je zase opačný, pred tehu som mala 46, počas tehu som najprv schudla na 44, pribrala som na 49kg....a po pôrode som mala len 39kg...bola som len kosť a koža...a problém je teraz v tom, že priberám teraz a nekontrolovateľne...nejem veľa, jem trikrát denne, pri mojej malej nemám ešte čas na športy, ale doteraz som ani nikdy necvičila a nemala som problém...za posledné tri mesiace som priblala 4kíl...takže buď rada, že priberáš v tehotenstve a potom budeš mať z čoho chudnúť, ako byť chudá a priberať potom...

perla200
31. máj 2011

ahojte....ja som v tehotenstve pribrala 35kg tiež som si zo začiatku nedávala pozor ale potom už ano aj tak kg isli hore ako divé....vsetky som ich zhodila a to malá nemá ani 2 roky, ale bolo to čisté utrpenie a trápenie....pri druhom si budem dávat pozor sakra pozor aby som nepribrala tolko....

bobsent
31. máj 2011

tak ja som pribrala iba 5 kíl...a celé tehu som skoro preležala.ako to tu bolo písané, že vraj je to choré 😀 ale nemohla som za to, som od prírody taká chudučká, celá rodina sme taká, čo som sa napočúvala keď som otehotnela že bodaj by si dobre pribrala.(so zlostným podtónom). nepribrala som, ešte som aj doteraz kojením schudla 15 kíl, no troska. 😒
počas tehu som teda žiadne diety nedržala, aj keď je pravda že mi menej chutilo sladké-čo po pôrode doslova žeriem na kilá.
prečo niektoré priberú a iné nie je myslím dané geneticky,konštitučným typom postavy. normál je pribrať 8-12 kí, cca 3kg váži bábo, niečo placenta, niečo plodová voda+voda čo sa hromadí v tele matky.takže pribrať treba 😉

poppy1
31. máj 2011

ja som pribrala len 7 kg za cele tehotenstvo a to mi ani nejako extra zle nebyvalo, ani som nevracala 10 x denne. Praveze som stale nieco zobkala, lebo inak mi bolo tazko... Jedla som aj vela sladkeho... Uz v porodnici som mala svoju povodnu vahu a teraz som este cca dve kila schudla ako kojim...takze je to dane geneticky... Netreba sa tym trapit, mam kamosky, co pribrali 30 kg a uplne lahucko ich dali po porode dole...stacilo kojit 😉

siskaa
31. máj 2011

ja si myslim, ze to zalezi aj od toho, aka vaha je pre ktoru zenu "normalna". ja som vzdy vela sportovala a davala si pozor na stravu a vdaka tomu som si drzala stihlu postavu a v tehu som pribrala vela vela :D ked som prekrocila 20 kg, tak som to prestala ratat :D a kolegyna, ktora to mala tiez tak, tak dva mesiace pred porodom a ze tiez uz prekrocila 20 kg 🙂 takze podla mna si kazdy organizmus vypyta to svoje, aby co najkomfortnejsie zvladol tehotenstvo 🙂 ale neboj a netrap sa hladom, snaz sa byt co najviac v pohode aj za cenu kileciek navyse, dr ta urcite upozorni, keby si isla do extremu a ohrozovala kilami navyse babo alebo seba ;) vahu si potom das do poriadku, ja som po troch mesiacoch ako pred porodom 🙂 a to som kojila iba dva mesiace :(

danika1709
31. máj 2011

Ahojte baby,
Ja som teraz v 14tt a pred otehonenim som vazila 56kg, teraz vážim uz len 53 kg ☹ lebo prvých 11 týždňov som strašne zvracala, aj som si chvíľu polezala v nemocnici ( teda len 3 dni). Od toho 11.týždňa uz toľko nezvraciam, ale stále mi je strašne zle, hocičo zjem, mám pocit akoby som zjedla 2 kacice a väčšinu dna len prelezim. Doktor mi hovori, že sa nemám báť, že o chvíľu priberiem, že sa nic nedeje a bábätko je v poriadku, ale aj tak sa bojim, aby sa malému nic nestalo, ked som ešte nic nepribrala, práve naopak. Máte s tým niektorá skúsenosť? Ďakujem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre