Silné dioptrie a tehotenstvo

avanka
20. jan 2008

Ahojte, mam 7 a 8 dioptrie, na 1 oku astigmatizmus a moja lekarka mi 10 rokov vtlkala do hlavy, ze nesmiem rodit normalne, lebo pri tlakoch sa mi moze odlupit sietnica a oslepnem.
Teraz som v 17 tyzdni tehotenstva, v ktorom mesiaci treba ist na vysetrenie ocneho pozadia?
Bojim sa, ze mi povedia, ze smiem rodit normalne a nieco sa stane...

kapp
20. jan 2008

Ahojko avanka!
Ja mám 6,5 dioptrie na oboch očkách (krátkozrakosť mi odštartovala pravdepodobne mononukleóza v 6 roku života) a v roku 1999 som rodila cisarákom po dohode s očným lekárom. Mňa na riziko odlúpenia sietnice pri pôrodných tlakoch upozornila moja vtedajšia gynekologička a následne až pár tt pred pôrodom som zašla za očným lekárom. Ten mi dal stanovisko = vlastne taký papierčok, že odporučuje viesť pôrod cisárskym rezom, kvôli silnej krátkozrakosti. To bolo pred 8,5 rokom ... Ale problémy mi nerobil nikto 😝 . Dokonca sa mi aj malá vypýtala na svet o pár hodín skôr, ako bol dohodnutý termín na cisársky (ráno o 8,00 mal byť, a my sme chceli urobiť KUK už o 24,00 = takže na pôrodnej sále bol frmol = boli sme za "hviezdy", lebo som im stále hovorila, že nesmiem mať tlaky kvôli očiam. Tiež som sa bála, že budem rodiť obyčko 😒 , a poškodím si zrak, takže ťa chápem...), ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Neboj - aj u teba to bude dobré. Len im stále musíš opakovať, že nesmieš mať tlaky (budeš im síce liezť na nervy, ale neva, zaberie to 😀 ) a bez okuliarov (ja bez šošoviek) im tam niečo zhoď 😀 (mne sa vtedy podarilo pár papierov 🙂 ) , aby pochopili (a oni pochopia rýchlo 😅 ), že fakt nevidíš 😀 ...

lucia31
20. jan 2008

avanka, tusim mam zas nieco, co aj ty 🙂 aj ja mam 7dioptrie, uz roky nosim sosovky, tak o tom snad ani nikto nevie...aj ja som rodila cisarskym kvoli ociam, este v ten den, ked mi odtekala plodova voda a bola som uz v porodnici, ma poslali na vysetrenie v nemocnici k ocnej, a ta to este raz potvrdila, ze normalne nie...aj teraz mam moj gynekolog posiela na vysetrenie k ocnej, nech to mam zas cierne na bielom...mam tuzbu rodit normalne, ale nejdem riskovat...moja sestra ma tiez take dioptrie ako ja a rodila 3 deticky cisarskym a velmi si pochvaluje 😉 ja tiez nemozem povedat nic zle, jazvu mi takmer nevidno, citila som sa uz na druhy den v pohode, tak uvidim , ako teraz....vsetko ma svoje pre a proti, ale zrak je velmi dolezity...

moni1412
20. jan 2008

baby, to fakt? 🤐 este som o tom nepocula. Ja mam tiez 7 a 8, nosim kontaktne sosovky, takze to nevie ani gynekolog...no, musim sa ho vo stvrtok opytat... 🤐

romaana
20. jan 2008

Ahojte,
zatial porod neriesim, este velmi daleko, termina mam az v auguste. Ale troska ste ma vystrasili. Ja mam obe oci kratkozrake, -8 dioptrie. Cize normalny porod vobec neprichadza do uvahy???? Nieco som sice uz pocula, ale tykalo sa to len zleho ocneho tlaku, nevedela som, ze sa to tyka aj silnych dioptrii.
Cize by som to mala povedat svojmu lekarovi a asi aj navstivit ocnu?

lucia31
21. jan 2008

romaana moni,kazdopadne za ocnou budete musit ist a na zaklade vysetrenia rozhodne, ci normalne ano alebo nie..ja idem aj teraz a znovu sa popytam...

avanka
autor
21. jan 2008

Luci a tebe sa nezhorsuje zrak v tehotenstve? Ja mam pocit, ze akosi slabsie vidim...
Indikovany cisarsky nezalezi od toho, kolko mas dioptrii, ale vraj od stavu ocneho pozadia v tehotenstve

lucia31
21. jan 2008

chvalabohu, zatial nemam ten pocit a vidim dobre, ale pojdem k ocnej, tak uvidim,co mi povie...

mirica
21. jan 2008

ach jaj - to som vôbec netušila , ja mám až -10 na každom oku - tiež nosím kontaktné šošovky , tak to doki určite nevie , budem sa musieť zajtra opýtať.... no ja čakám ešte k tomu dvojičky - asi nemám žiadnu šancu rodiť normálne však? ☹ ☹

avanka
autor
21. jan 2008

Mirica, ono to ozaj zalezi len od ocneho, co ti povie...aspon tak mi to bolo vysvetlene

anamor
21. jan 2008

Baby a viete co sa povazuje za silnu kratkozrakost. O tomto som nevedela. Viem len ze po operacii oci laserom sa neodporuca klasicky porod.
Ja mam dioptrie -4, to by hadam mohlo byt este ok, nie? Jasne ze sa spytam svojho gynekologa, resp. ocneho, ku ktoremu sa chystam. Aj vy mate pocit, ze sa vam zhorsil zrak pocas tehotenstva?

zuzkazrzka
21. jan 2008

Ahojte, moj porodnik hovoril, ze sa cisarak odporuca od dioptrii -5. ale aj menej ak je nejaky problem. Ja ma skoro-6 takze mne povedal, ze by bol radsej, keby som isla cisarskym. Inak moja kolegyna mala take silnejsie dioptrie -6 ale ona povedala, ze si to odrodi normalne (je taka masochistka 🙂 ) a jedna sestricka, jej pocas celeho porodu tlacila oci a hucala do nej ze ich nesmie otvorit a podobne....to by som sa zblaznila

anamor
21. jan 2008

Zatvorene oci pri porode by mala mat kazda zena, co ja viem. Ale je pravda, ze ak mi to odporucia, pojdem aj ja, aj ked rada by som normalne....

avanka
autor
21. jan 2008

Anamor, aj ja akosi slabsie vidim....
Neviete, v ktorom mesiaci sa mam pytat na vysetrenie k ocnemu? Zase tam behat s velkym bruchom, to by sa mi asi nechcelo...

certica
21. jan 2008

avanka, podla mna to je jedno. ja som si bola dat vysetrit pozadie nejak po 20tt. to by sa nejak menit pocas v priebehu tehu nemalo podla mna

evercila
21. jan 2008

ahojte!
ja mam -7Dpt., nikto ma v tehu ani nevysetroval, rodila som normalne, a v pohode.
tu sa cisarsky robi len ak su nejake zmeny na pozadi, alebo po operacii trhliny, odchlipenia sietnice a tak. obyc. kratkozrakost uz nieje indikacia k cisarskemu /myslim taka stredna, do 10 dpt./

pietra
22. jan 2008

ja som bola na vysetreni v nejakom piatom mesiaci a ocna mi prave vravela, ze nejde ani tak o dioptrie ako o ocny tlak a zmeny v oku, nastastie bolo vsetko ok

gangulienka
23. jan 2008

ahojte, ja mam dioptrie -7 na oboch ociach. Moja doktorka povedala, ze pokial nemam zvyseny vnutroocny tlak nie je dovod na cisarak. Rodila som normalne, dokonca so sosovkami na ociach pretoze sa u mna zbehlo vsetko velmi rychlo a na oci som ani nepomyslela, napadlo ma to az niekolko hodin po porode 😉

anamor
23. jan 2008

za normalnych okolnosti treba rodit bez sosoviek asi, však?

moni1412
23. jan 2008

citala som niekde ze by sa malo bez. Ale tym co na nestihli pomysliet, sa nic nestalo. Ja si ich dam asi dolu, len budem taka slepucka...dufam, ze aspon manzel tam bude so mnou. Aby nam nezamenili babo 😒

anamor
23. jan 2008

no ja si dam okuliare, lebo bez sosoviek a okuliarov by som bola stratena 😎

moni1412
23. jan 2008

anamor: ja tiez. ale okuliare mam robene uz daaavno, dufam, ze este nieco cez ne uvidim 😒

anamor
23. jan 2008

moni ja tiež tak nejak 😉

moni1412
23. jan 2008

an, manzela chces mat pri porode? Ja sa spolieham len na to, ze ved tam bude on...

anamor
23. jan 2008

ano chcem, ale aj on chce byt, inak by som ho nenutila

moni1412
23. jan 2008

za nutenie nie som ani ja. Moj chce tiez byt, som mu taka vdacna za to 😎

anamor
23. jan 2008

presne tak 😉

majcik
12. feb 2008

Ja mam dioptrie -2,25 na kazdom oku, to by malo byt este v pohodke, ze?

gangulienka
12. feb 2008

majcik to je pohoda, vobec sa s tym netrap 😉

sasenkah
12. feb 2008

Baby ja mam cca 8,5 dioptrii do dialky na oboch ociach /vrodena vada/ a este stale sa mi to pomaly zhorsuje. Uz davno mi ocna oznamila, ze ja pojdem cisarom, ale aj tak pojdem na vysetrenie a uvidime co povie ina.
Viac sa vsak bojim toho, ze ked ma babatko v noci zobudi, ze ho bez okuliarov neuvidim /ak ich rychlo nenahmatam... 😖 /.
To ani nehovorim o tom, ze ak mi ho po porode ukazu a ja budem bez sosoviek alebo okuliarov tak ho vobec neuvidim...Budem sa tam musiet prepasovat so sosovkami. 😉

daniela84
13. feb 2008

ahojte babenky ja som o tomto ani nevedela, ja mam na jedno oku -8,5 a na druhom -9,5 plus cilinder, zajtra idem akurat do poradne tak sa musim spytat doktora ze co a ako, lebo v poslednom case ma dost bolieva hlava a zle ostrim, akoby sa mi kazil zrak. Tak uvidime co mi povie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre