Blížiaci sa pôrod a obavy z neho

veronika4495
14. mar 2019
Ahojte viem že podobné témy tu sú ale aj tak mi to nedá... V poslednej dobe sa v noci zobudím a úplne mi je zle keď si predstavím pôrod. Bude to. Môj prvý a neviem si to ani predstaviť. Okrem toho som v 34tt a hrozne ma boli podbrusie a slabiny keď chodím nemôžem poriadne dvíhať nohy najhoršie je to keď sa mam rozchodiť je to ako svalovica v noci ma to boli tak ze sa ledva otočím. O chrbtici ani nevravím a preto mam hrozný strach že pôrod budem mat zlý keď teraz ma to tak boli že ledva vydržím v nejakej polohe... Aj zospodu ma všetko boli neviem si to predstaviť vytlačiť malého 😞 zaujímali by ma vaše skúsenosti a úprimne aké zle to bolo a ci ste predtým tiež mali také problémy. Radšej nech viem co čakať ako ma utesovat. Rozmýšľala som aj nad epi ale kedysi mi povedali ze mam zaciatocnu skoliozu viac sa to ale neriesilo tak neviem ci by sa mi to dalo dobre pichnúť. Ďakujem.
lenulka351
14. mar 2019
@veronika4495 ahoj ja. som to mala podobne ale vydrzis neboj da sa to zvladnut a ked budes drzat babo v rukach si na bolest ani nepomyslis 🙂 prvy som mala celkom v pohode nakolko dcera mala 3270g a 48 cm a pred 3 tyzdnami som porodila druhu dceru tak ten porod bol horsi hlavne potom ako mi pichli oxytocin celu striekacku naraz zacalo tocenie hlavy triast ma vysoky tlak ale aj napriek tomu vsetkemu som to dala a to dcera mala 3790g a51cm tak hlavu hore zvladnes to 🙂
lenulienka1008
14. mar 2019
@veronika4495 ahoj, neboj sa, telo sa iba pripravuje na pôrod, rozťahuje - uvoľňujú sa panvové kosti, aby bábätko ľahšie vyšlo. Druhý syn sa mi narodil ako 4kilovy a bolesti som mala cca asi od takého týždňa ako ty. Neboj, po pôrode sa všetko vráti naspäť a bolesti ustanu. Prajem všetko dobré
janulka2811
14. mar 2019
Ja som ani pri jednom tehu neuvazovala na porod,ked to prislo,bola som rada,bolest nic som neriesila,ved to patri k tomu.Ziadne utesovanie nic od nikoho som nepottebovala.Da sa to zniest.
renat04
14. mar 2019
Uz si podla mna nakonci a preto ta premaha strach a potom vidis vsetko horsie ako je. Vydrzis to a potom budes na seba este aj hrda, ako si to vsetko dobre zvladla. Je to len predcasny strach
skumavka
14. mar 2019
@veronika4495 ahoj, ja len k tej epi. Ja mam horsiu nez len zacinajucu skoliozu a tiez som sa preto pri prvom porode mala z epiduralky strach. Zbytocne, vdakabohu, pri všetkých troch porodoch som epi v pohode mala a dobre mi v istej faze padla, ulavilo sa mi a nabrala som síl. Držím palce.
anna_maria1
14. mar 2019
@veronika4495 rodila som pred dvoma tyzdnami, bolesti boli ale dalo sa vydrzat, epidural mi nepichali, nechcela som. Som aj rada aspom som vedela ci ide ci nejde, dcerka nebola veľká a popravde ano boli to ale nic co by si nezvladla a nevydrzala a moznosti je kopu cisarak si mozes vyziadat alebo sa informuj na epidural
smajlicek98
14. mar 2019
Ahoj,v prvom rade neboj sa, kazdy porod sa da predychat, tes sa a hlavne mysli na to dietatko,ktore objimes.Kazda mama preziva strach z porodu,aj sa boji bolesti,to si musis odzit,bez toho to nejde.Ja som mam tiez skoliozu,mala som velke bolesti bedrovych klbov,potom aj krizov,kostrce, no hroza, ale vydrzala som,porod bol prirodzeny,dlhy,bolesti riadne,ale vydrzala som nechcela som epi,ani oblbovacky.Drzim Ti palce,mysli pozitivne,oddychuj vela, dobre spi 😉
tana85
14. mar 2019
psychika robi vela a ak pojdes do porodnice so strachom, tak ten dokaze az zastavitkontrakcie a cele sa ti to zbytocne skomplikuje. ja som citlivka, fakt som si samu seba nevedela predstavit ako zvladnem porod, ale nastavila som sa tak, ze to jednoducho zvladnem, ze som silna, ze je to len bolest, ktora ma svoj koniec a svoju pricinu. takze sa sustred radsej na to, preco rodic, ze na konci toho bude dieta. kazdou kontrakciou sa ti akoby odsypava to mnozstvo, ktore treba prejst a si blizsie k zavery. epi ma niekolko kontraindikacii, staci sa informovat a ak sa da, tak odporucam
stanivka
14. mar 2019
@veronika4495 nemysli na to. Mozes byt ta stastna co bude mat super porod. Mne zacali bolesti a ani som nevedela ze su to kontrakcie. Dosla som do nemocky na 7cm otvorena a ostatok sa zomlel neskutocne rychlo. Popravde si z porodu polovicu nepamatam. Dostanes sa do dakej zvlastnej hladiny vnimania a ani nebudes vediet ako a budes mat po. Samozrejme ze to boli ale da sa to zvladnut 😘
alenkay7
14. mar 2019
Bojíš sa a ešte ani nevieš čoho, skutočne báť sa budeš až pred druhom pôrodom vtedy budeš vedieť už prečo.
eliska13
14. mar 2019
@janulka2811 pravdepodobne máš inú povahu.pre teba to nebol stres pre ňu je.
@veronika4495 každá žena sa boji a hlavne prvorodička. Strach z neznámeho...epi si určite daj oni vedia kam pichnúť bez toho by som nesadla na pôrodný stol
jaja23
14. mar 2019
@veronika4495 ja nebudem klamať, podľa mňa sa bolesti nedajú rozdychat 😁 ja som sa pôrodu vôbec nebála, ani som naň nemyslela, keď som bola tehotná. Možno aj preto, že som nečakal, že s malý narodí v 38 týždni, myslela som, že bude v brušku dlhšie 😊 ale prežila som to.. Dáko.. Tiez s oxytocinom, ale ja som bola rada, že mi ho dali, mala som bolesti a žiadne tlaky. Keď mi ho pichli, aspoň sa to rozbehlo. Nebooooj určite to zvládneš, nedá sa na to pripraviť, proste to príde. Mam kamošku, čo sa hrozne bala a dala to, neboj príroda vie co a ako. A potom budeš na seba hrdá, ako si to zvládla. Bonus bude to maličké, čo ti potom donesú a už sa od teba nepohne 😁😘 veľa šťastia a veľa síl prajem a co najrýchlejší pôrod bez komplikacii
pupsy
14. mar 2019
@veronika4495 Ja ťa uplne chápem. Bola som na tom rovnako, nevedela som si predstaviť ako ja porodim. Všetko ma bolelo, nohy mi napuchli z veľkosti 36 na 40, dieťa vážilo v 36tt 4 kg, ja som nízka, brucho ako svet. Posledný mesiac som nad ničím iným nerozmýšľala a bála som sa pôrodu, že nebudem vedieť tlačiť, že sa mi dieťa zadusí, aj som plakavala, bolo leto 36 stupnov, ja upachtená, napuchnutá... No čo ti poviem, mala som hroznú depresiu a nevedela som sa na bábätko ani tešiť. Ešteže som mala tú česť stretnúť primára, ktorý mi vzhľadom na môj stav odporučil a spravil cisársky rez. Keď som vedela, že bude cisársky, trochu mi odľahlo, ale teda keď som ležala na sále, nebolo mi všetko jedno. Hrozná panika. Každá z nás to inak prežíva, pre niekoho je tehotenstvo a pôrod zážitok, pre niekoho nie. Držím ti palce, aby si narazila na dobrých doktorov a personál, ktorý ti pomôže prekonať tvoje obavy.
ivankomonika
15. mar 2019
Ja som na tom podobne, som v 33 týždni, čaká ma druhý cisársky a mam väčší strach lebo viem co ma čaká, pre mňa cisársky najhorší zážitok, tiež ma už v noci chytá panika ako to zvládnem, keď viem co ma čaká, bud rada ze prirodzene ideš, hneď budeš zostavená, nja som sa mesiac dávala dokopy...
jarkamartin
15. mar 2019
ja som si povedala, že porodili iné, porodím aj ja, s týmto vedomím som do toho išla pokojnejšia. Epidurál som nemala/nechcela, prvú babuľku som vytlačila ako 4kilovú a bolesť si spätne pamätám len pri šití 🙂 hlavne nečítať o pôrodoch iných žien, to Ti rozhodne nepridá. Želám príjemný pôrod
angelinja
15. mar 2019
daj si epidural..mne ked prestal ucinkoat tak som nechapala ako zeny dokazu rodit bez neho, tak osm volal ssojho dr zaplateneho a ten mi dal dopichnut aj ked uz by sa vtedy nemalolebo porod bol na spadnutie..jat i poviem ze ja som ani envedela ci mozem rodit alebo nie proste doktor ma pozrel taka velka sestra persne ako z ceksych filmov mi chytila brucho zemam uzkontrakcie cico ja som doteraz z toho jelen naozaj..proste mi pvoedali ze mam tlacit tak osm tlacila, dokonca ma aj postrasil zemusim viac aj misestra drzala tu masku pri tvari lebo uzklesali ozvi..ti poviem ze ked si nato spomenem tak len matne spominam lebo osm bola jak nadrogovana ale aspon clovek nestresuje nejako som si to nepripustala neviem proste epi je super , mna sa aj dr pytal ci som si ju dala lebo ja som mala porod naplanovany cize nejaka tabletka donutra potom klystir atd..a mna uz len ta tabletka bolela som sa tam vykrucala..nebudem to opisovat nechcem ta vyystraist ale s epiduralom je to ok... viem co to je najhorsie oblo to cakanie ze nech uz idem do nemocnice na porod leob ked si uz tam tak proste to plynie a robis to co ti povedia , neviem pre mna su vsetko len keci ked zeny rozpravaju ze telo vie a neivem co..ok mozno vie ale to by clovek musel ostat ozaj ze sam a musel by vedet ze sa musi zena len sama na seba spolahnut ok vtedy verim tomu ze sa zapnu zenske zmysli este z praveku ale inak som rada ze mi hovorili co mam robit
blontimka
15. mar 2019
@veronika4495 ahoj. EDA je fantastická vec, ktorá mne urýchlila pôrod.Do hodiny bol maly na svete... inak som mala kontrakcie 16 hodín pred eda.
Absolútne odporúčam. A čo by som volala spätne je určite dula. Lebo mňa veľa.i vystresovala sestrička tym aká bola ... A vôbec nebrala ohľad nato, že mám kontrakciu práve a ešte mi nadala, že čo sa hýbem keď počúva srdce, a že čosi vydržím.
A hlavne pri pôrode budem očakávať že mo bude držať nohy niekto. Lebo úprimne držať aj nohy aj tlačiť bolo pre mňa po 17 hodinách maximálne vyčerpávajúce.
luciab19
15. mar 2019
@veronika4495 čím viac na to budeš myslieť a budeš sa toho báť, čítať “hrôzostrašné príbehy” a pod., tým horšie to budeš mať, ver mi! Treba myslieť pozitívne, vôbec neuvažuj nad tým, čo Ťa čaká a aké to bude. Toto isté som robila ja celé tehotenstvo, neriešila, keď to na mna prišlo, ešte som rýchlo upratala, počkala na manžela, čakala som ešte na kratšie kontrakcie a išli sme... o hodinu a pól som už maličkú mala v náručí a zabudla som na všetko čo sa dialo. Keď si povieš, že to bude hrozné a bude to bolieť, tak to také aj bude. Keď si povieš, že to dáš a bude to všetko Ok, tak to bude také. Mne veľmi pomohlo čo mi povedala sestrička - nestresujte sa a myslite na Vaše babatko, aký stres zaživa ono, čo sa s ním zrazu deje, nestresujte ho ešte viac, tým, že vy sa budete stresovať. Držím Ti palce a určite to bude super a zvládneš to ako nič! P.S. : stále sa viac bojim zubára, ako pôrodu!
aceris
15. mar 2019
Dobre pisu niektore baby, ze si netreba predstavovat hororove scenare, lebo to stazi porod. Zhruba od polky tehu som sa triasla od strachu pri predstave porodu, strachu zo straty sebaucty, sukromia....rodit som isla s nastavenim, ze som citila, ze samotny porod neprezijem nakolko som mala aj rozne ine zdravotne komplikacie...nedokazala som si predstavit, ze by som sa dozila drzania maleho v naruci. Lutujem jedine, neriesila som to so psychologom. Porod priserny. Nerozbiehalo sa to a bolesti som ledva vydrzala...cele hodiny ma nechali trapit kym mi povolili epiduralku kvoli nedostatocnemu otvoreniu(mam riadnu skoliozu). Povodne som epi nechcela, ale ked som videla ako to zacina byt z minuty na minutu horsie a nechcela som stratit tvar pred muzom, tak som si ju dala. Dokonca mi bolo jedno ze na mna pozera asi 8ludi ako tlacim maleho(tu predstavu som najhorsie prezivala pri tehu). Nezabudla som na bolest ani pocity co som mala ako pise vacsina. Napriek tomu, som ochotna to podstupit znova a mat dalsie dieta. Verim ze to druhe prezijem lepsie.
denaka
15. mar 2019
Neboj len si predstav koľko ľudí je na svete..... ktosi ich musel poradiť...
Väčšina žien má na konci podobné problémy ako ty, je to predsa len záťaž pre telo a panva sa, pripravuje na pôrod. Viac oddychuj a rob nejaké milé veci ktoré ta rozptylia. Napr. chystaj si vybavicku alebo choď na prechadzku.
Ja po troch deťoch môžem povedať, že som sa bála taktiež pred každým pôrodom a to som mala všetkých troch obrov od 4600- 4950g.....
Pri poslednej asi najviac a ver, že pokiaľ nebudeš doma s miminkom a v noci budeš pozerať ako krásne spinka, ten strach neprejde.
Pre mňa bolo toto obdobie po zime v tehotenstve najhoršie, depka aj pre netehotne....
Ale tes sa, ako budeš chodiť na jar keď bude pekne na prechádzky kocikovat.
Len myslieť pozitívne, neboj dáš to!
elizita
15. mar 2019
@veronika4495 ahoj, ja som mala taketo stavy pred druhym porodom kedze som si zvolila vaginalny po cisarskom.. plus mi hrozil predcasny takze som sa moc aledovala.. 2 mes pred termin som uz ledva chodila, par dni pred porodom sa mi zazracne polepsilo, akoby som ani tehu nebola... pocas porodu vobec nebol cas pomysliet na bolest, najviac ma z celeho bolelo sitie a to som mala dokopy asi 4 stehy a najmenej vytlacenie, tak som sa sustredila, aby bola mala uz bezpecne vonku...zenske telo alebo aspon to moje je zazracne asi, lebo mna samotny prechod malej von nebolel.. a to mala 33cm hlavu a prvu som vral neporodila kvoli uzkej panve a to mala hlavku len 29cm.. pred prvym porodom som na to ani nepomyslela, povedala som si, ze nie som prva ani posledna co ide rodit..tento porod bol pre mna velmi emotivny, revala som na sale aj prvu noc 😃 to horsie prislo az po, ked som dole dostala infekciu a bolestivo sa mi hojilo sitie.. hlavne sa musis v hlave nastavit na to a ked to na teba pride, nepanikarit a co najskor sa ukludnit a spolupracovat s porodnou asistentkou a lekarom..drzim palce!
iveta143
15. mar 2019
no hlavne necitaj pribehy z porodu...kazdy porod je iny,kazdy ma iny prach bolesti, neboj, zvladlo to miliony zien pred tebou, zvladnes to aj ty 🙂 bolesti vselijake mala som aj ja, to sa uz telo pripravuje na porod aj babatko vsade tlaci...ja som si v poslednom mesiaci hlavne uzila bolest bedrovych klbov,nemohla som ani chodit a par dni pred porodom to prestalo ani neviem ako...a hlavne mysli na to, ze za chvilu konecne budes mat v naruci "lasku svojho zivota" 🙂
jenny257
15. mar 2019
Skús hypnoporod - mne to dosť pomohlo . Prvý pôrod bol čistá katastrofa , druhé som vôbec nechcela a potom sa bála všetkého a nechcela ani ísť do pôrodnice a toto pomohlo . Tam sa dozvieš dosť veci , skús vizualizovať - aj o tom sa tam píše /vraví . Ja som mala len knihu
ink
15. mar 2019
Ahoj, a ked už sa tu spomína hypnopôrod, tak na MK je poradňa o hypnopôrode . anonymná a bezplatná. Skús si počítať odpovede, prípadne sa sama spýtať, ak nejakú máš :
http://www.modrykonik.sk/forum/category/poradna...
erinne
15. mar 2019
@veronika4495 zacinajuca skolioza nie je kontraindikacia pre epi. Nemusis sa hned na stopercent pre nu rozhodnut, ale pre istotu ju majte v zalohe. Uz len ta myslienka, ze je pomoc nablizku, ti pomoze.
Strach mas teraz, ale ked uz to naozaj pride, urobis vsetko co budes moct a zvladnes to. Sľubujem 😉
tinkatinus
15. mar 2019
@veronika4495 Je to blbe, ale asi je to naschval tak to zariadené, že čím je bližšie pôrod,tým sa žena horšie cíti...a potom ku koncu jej je jedno, aký bude pôrod, teda co sa týka bolesti, len nech je to malé už vonku. Pri prvom som sa nebála takmer vôbec, bolesti pri otváraní sa dali vydržať, asi preto,že som sa dlho a pomaly otvárala, ale počas pôrodu malý nechcel ísť von, nemala som epiduralku, prestali mi uplne kontrakcie, tak nakoniec po hodine išiel kliešťami, keď sa ma doktor pýtal, či môžme,tak som naňho len zakričala už ho vytiahnite. Bolesti som naozaj nemala veľké, asi mi tlačil na nervy, bolo mi to jedno, len som chcela aby sa malému nic nestalo, keby ma mali aj zaživa rezat. Nakoniec všetko dobre dopadlo. Pri druhom som mala nervy z pôrodu cele tehotenstvo, nespala som,bála som sa, že to bude ako pri prvom. Nakoniec to bolelo 100x viac, nechápala som, ale otvorila som sa o 4cm za 7min, možno, to bolelo preto, že to bolo take rýchle a pôrod bol rýchly, ale bolestivý riadne, ale aj tak je to jedno, proste keď musí ísť von tak musí, je jedno ako to bolí, keď ti dajú male do naruce tak na všetko zabudneš, všetko ti je jedno. Inak každá žena ma úplne iný pôrod. Ale zvládne to každá, keď to zvládli milióny žien zvládneš aj ty neboj. A epiduralku by som si pri druhom isto dala keby sa to dalo vrátiť, ale prežila som. Akurát dobre ze tam muž nebol, lebo si ho neviem predstaviť čo by robil 😃
aksunah
15. mar 2019
Ahoj,ja som v 39tt,nerodim prvé,bolesti som vždy mala hrozne,proste sa vždy pripravujem na to,že bolieť to bude a ja to musím vydržať,urobím si z bolesti priateľku,ale teraz chcem vyskúšať epi.Tak držím palce😉
blututblu
15. mar 2019
@veronika4495 vobec sa neboj moja nic az take hrozne to nie je..my cakame tretie a nevieme sa dockat.jasne boli to ale to zvladnes a bolesti co zazivas uplne chapem mam to iste ledva chodim...drzim ti palceky!
meadow1
15. mar 2019
@veronika4495 ako viaceré písali, psychika robí strašne veľa. Ja som sa veľmi bála pôrodu už od tínedžerského veku aj keď som deti chcela mať, no ten strach bol obrovský. Takže som sa snažila na to počas tehotenstva nejak pripraviť. Chodila som na kurz hypnoporodu aj keď som si myslela že mi to nepomôže, veľmi pomohlo. Pred pôrodom mám rešpekt aj teraz, je to zložitý proces, môže sa kadečo pokaziť, ale treba sa naladiť tak, že telo vie porodiť a bábo vie ako sa má narodiť. Proste dôverovať svojmu telu a svojmu dieťaťu. A pokiaľ je to možné, snažiť sa vyhnúť hocijakym liekom, nech si vie telo produkovať to čo skutočne potrebuje. Prvých päť hodín ani neviem ako ubehlo, ležala som, predstavovala si nacvičené z kurzu a do tuhého začalo ísť asi až hodinu pred porodenim, keď už okolo mňa začali viac behať a vytrhli ma z toho môjho nastavenia. Je to náročný proces ale zázračný, deje sa to samé,, telo sa pripravuje už takto skoro pred pôrodom a aj počas pôrodu nemáš nad ním kontrolu,, ide si svoje, treba sa tomu poddať a dôverovať si 🙂
veronika4495autor
15. mar 2019
Ďakujem vám za povzbudenie 🙂 možno keby som mala väčšiu podporu doma tak by som to znášala lepšie ale tam sa bojím aj niečo povedať mam pocit ze muž má hneď zruší co stresujem že kolke to prežili proste mam pocit ako keby sa ho to netýka ved jeho to bolieť nebude a co tam po mne....Dost sa aj kvôli tomu zle cítim a často mi je do plaču potom zas len počúvam že čo zas revem že som precitlivela 😞 no ale to už je na inú tému každopádne ďakujem všetkým 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli