Morálna opora v 35. týždni

lexilaracroft
3. apr 2016

Som v 35 tyzdni a citim sa na rozsipanie. Snazim sa cvicit chodim na zdravotne prechadzky (bola som zvyknuta behavat). Aj relaxujem ale to co mi chyba je praca. Mam uz dvojrocnu dcerku a nechala som prace aby som sa jej mohla naplno venovat a nic pri vychove nezanedbala. Bola by som nerada keby ju vychovala ulica ako sa hovori. Druhe babo bolo rovnako planovane no teraz premyslam ze hned ako prestanem kojit si najdem pracu. Koruny by sa zisli ale citim sa za to vinna. Pri detoch by sme sa striedali na smeny v praci s partnerom aby neboli s nikym cudzim opatrovatelku nechceme. Nemam vsak dobry pocit z toho ze by som mala svoje dieta tak skoro opustit ze pri jednej som ostala doma a pri druhej uz nie to nedava logiku. No ked nemozem rodine financne pomoct citim sa zbytocne. Mozte mi napisat nieco po com sa budem citit lepsie. Ocenim dobre rady a vase skusenosti nie kritiku. Dakujem

anakristina
3. apr 2016

@lexilaracroft nauc sa robit umele nechty alebo strihat yorksherov 🙂 asi by som zistila co mozem robit z domu.napr piect tie modne torticky.a bola by si doma,zaroven by si aj zarabala

mima4
3. apr 2016

@lexilaracroft
ale to ze nenosis domov peniaze predsa z teba nerobi zbytocnu osobu.
ty davas velmi vela tej rodine, aj ked nepraucjes, venujes sa detom, staras sa o domacnost, to je mega prinos pre celu rodinu a tym odbremenujes aj svojho manzela od tychto povinnosti, aspon ciastocne. Cize tvoja uloha je nesmierne dolezita.

ak chces si niekedy prevetrat hlavu, mozes aj ako kojaca "zit", manzelovi nechas babo, a vypadnes na hodku dve cvicit, ci len s kamoskou na pizzu, ci ku kadernicke... nemusis byt "zavreta", len preto ze si matka...

neviem ako dlho chces kojit (ten koniec moze byt aj po troch rokov), ale skus hladat aj veci doma, co ta bavia...a ktorym sa mozes venovat...

zita19
3. apr 2016

Zbytocne riesis uz teraz. Hadam nebudes kojit len par tyzdnov. Este nevies ako sa situacia vyvinie. Budes riesit podla okolnosti, ked bude ten spravny cas. Teraz z teba hovoria viac hormony, ako zdravy sedliacky rozum. Mozno pri dvoch detoch budes mat taky zahul, ze ti robor´ta ani nenapadne, mozno to bude taka brnkacky, ze dudes stihat aj deti aj robotu.
Inac tolko ti poviem striedanie pri detoch pri smenách nie je boh vie aky napad. Pri takom striedani vznikaju hluche casy, ked jeden uz odisiel do roboty, druhy este neprisiel. Poznam take rodiny. Tie hluche casy su uplne najhorsie riesitelne, lebo co s detmi na hodinu skoro rano alebo neskoro v noci? Cez obed ich nejaka dobra dusa postrazi, ale rano a v noci?

bonaqa2013
3. apr 2016

Tak nejak podobne sme to plánovali aj my. Lenže človek mieni, Pán Boh mení. posledné dieťa ťažko ochorelo a už som 10 rokov doma....

lexilaracroft
autor
3. apr 2016

@anakristina viem hackovat decke vecicky som malej robila sama aj fusacik dokonca aj segre bolecek na psa vies mi poradit ako by som to mohla predavat

lexilaracroft
autor
3. apr 2016

@mima4 dakujem za odpoved predtym som kojila 5 tyzdnov mala som malo mliecka a to sa mi zda byt hodne skoro na navrat do prace mozno mam len blbe obdobie ze nad tym tak premyslam dufam ze to prejde

jeennyv
3. apr 2016

@lexilaracroft ked ako pises, ze vyrabas, nie je nic lahsie to dat na fb, ale tu na mk a predavat ....ci vytvorit si nejaky blog stranku zadara..ja si myslim, ze to vidis az moc cerne, jasne ked je clovek doma ide mu to niekedy hlavu, ale ako pises robit to pre deti...doba je take, ze sa do roboty casto musi, a nech hovori kto chce co chce, ked si cely den v praci dieta len tazko ustriehnes, cize ak mas pocit, ze nie si do poslednej kapky vyuzita, tak rob nieco doma, ale podla mna sa neunahli..druhe dieta je len na ceste a nikdy nevies ake bude co a ako bude...robis unahlene zavery, zatial si uzivas deti a uvidis co a ako...

janinah
3. apr 2016

Vyčkaj času jak hus klasu...najprv šťastlivo poroď,všetko ostatné sa uvidí potom 😉

lexilaracroft
autor
3. apr 2016

@zita19 no pred tym som kojila pet tyzdnov to je dost malo. Mala mala 8 mesiacov ked mi skoncila materska a robili sme na smeny no domov som dosla taka znicena ze ani neviem ako rychlo vyrastla. S robotou som skoncila nez som otehotnela a vidim ako sa to dieta uci a robi pokroky. Ved hadam ma to prejde to len dnes sa tak vynimocne citim aj ked nad tym uz dlho rozmyslam nikdy som tomu nedavala velku vahu

jana_eyre
3. apr 2016

mne je troska smutno z toho, ze sa dnes tak zenam podsuva a aj same sa oznacuju za zbytocne, ak par rokov stravia s vlastnymi detmi a venuju sa ich vychove namiesto zarabania penazi..

osobne mam nazor, ze kazda nech si zariadi zivot tak, ako uzna za vhodne - ci uz s detmi doma, alebo popri praci - len nechapem to podcenovanie zien, ktore sa staraju o vlastne deti a venuju sa ich vychove..

je to naozaj mensia praca? je vychova buducej generacie, zvysovanie populacie menej ako praca v nejakej firme?

peniaze sa samozrejme do kazdej rodiny hodia, to nikto nerozporuje - ale z tvojich slov mi skor vychadza, ze to az take nutne nie je, len sa trapis aby si nebola zbytocna ked neprispievas financne do domacnosti - ale mozem sa mylit samozrejme a zle som si to vydedukovala z pisaneho..

v kazdom pripade, nemysli na to uz teraz, zbytocne sa trapis - uvidis ake bude babo, ako dlho budes kojit, ako vsetko bude doma prebiehat.. ak mate zlu financnu situaciu, moze sa aj stat, ze si neskor polepsite - napr. povysenim muza v praci.. ale aj keby to tak nebolo, zbytocne je planovat uz teraz.. ked pride cas, urcite sa zladite tak, aby bolo najma o deti postarane 100% - treba ale mysliet aj na seba, aby si toho nemala vela..

totiz, ja obdivujem zeny, ktore dokazu popri detoch este aj plnohodnotne pracovat, aj sa im venovat - priznavam, ja by som to asi nezvladala a jednu stranu by som viac-menej zanedbavala..

inak uplne chapem ako sa citis, najma po par vycitkach som som si tu na MK precitala na svoju osobu som tiez mala podobne pocity a trocha som zacala pochybovat o tom, ci robim dobre, ze som doma s detmi a este budem.. cakam teraz totiz tretie dieta v priebehu 4 rokov, odrobene mam nieco nad 8 rokov a ak ostanem doma s tretim ako sme planovali, budem doma 7 rokov - co dokazu niektori ludia zene vytknut.. rozpravala som sa o tom vela s muzom, ktory chce aby som s detmi doma bola, pretoze je aj pre neho dolezite, ze deti ma maju pri sebe aspon prvych par rokov zivota.. je zena starajuca sa o svoje deti doma menej ako napr. ucitelka v skolke?

whitecat666
3. apr 2016

@lexilaracroft
1. urcite nie si zbytocna tym, ze sa staras o svoje deti (nic zasluznejsie si neviem predstavit)
2. ak chces ist do prace kvoli tomu, ze potrebujete peniaze tak si skus najst nieco na doma. Neviem co si vystudovala a co ta bavi, pokial nie je taka moznost (aby si pracovala doma), tak potom asi zial nemas na vyber ako najst si pracu. Pripadne nech si manzel najde dve prace (ked pracuje na smeny je to mozne). A ty budes moct ostat s detmi. 🙂

ksbinka
3. apr 2016

@jana_eyre
Mas cistu pravdu, tiez mi je luto, ze caro poslania "vychovy deti" sa z nasej spolocnosti uz uplne vytratilo a dnes su zeny, ktore su doma a zabezpecuju svojim detom zdravy vyvin (nevychovava ich ulica), povazovane za nezamestnane osoby lenive najst si pracu.. Pritom tie deti vobec nepotrebuju iPhony a tablet pre kazde jedno uz v utlom veku. To si mozu zabezpecit v dospelosti. V prvych rokoch by hadam bolo dolezitejsie rozvijat motoriku, slovnu zasobu a budovat medziludske vztahy..

Co maju dnesne detska? Najmensi vacsinu casu, co su hore "sleduju" youtube alebo baby program v telke; neskor tukaju do tabletov priblble hry typu angry birds a potom plynule preladia na playstation alebo hry v android telefone.. To je priklad vyvinu suseda, ktory ma dnes 9rokov. Aby sa siel byciklovat s kamaratmi, musi do neho mama hucat 0,5h aj to obcas odvrkne "vsak som bol vonku vcera"....

mima4
3. apr 2016

@jana_eyre ja s tebou suhlasim, ale az na to, ze je aj dost zien, ktore ten cas netravia s dietatom, ale skor to maju ako "dovolenku"... hlavne ak sa manzel o nich financne dostatocne postara...

jana_eyre
3. apr 2016

@mima4 neviem, ja take zeny nepoznam, tak vlastne som o takych ani netusila..

bud poznam zeny, ktore popri dietati pracuju a pomaha im napr. babka, ci skolka/jasle, alebo potom zeny ako ja - plnohodnotne sa snazia venovat ich vychove - tychto dokonca poznam viac, lebo asi byvam v takej casti 😅 vacsina z nich ma viac deti..

mima4
3. apr 2016

@jana_eyre no staci ist do nakupnych centier v BA, pri kavicke..cigaretke... dieta v kociku... 😉 ci x deti, co je odkazanych na vsetky detske programy...a mamicky sa realizuje vo svojich konickoch....

17111976
3. apr 2016

syn mal dva roky ,ked sa narodila dcerka, ani by ma nenapadlo ísť do práce, je to najťažšie , ale aj najkarajšie obdobie, treba si vychutnáť,čas sa už nikdy nevráti a dieťaťu je najlepšie pri matke. Netreba sa nikam ponáhlať

jana_eyre
3. apr 2016

@ksbinka tak zas sa trocha obavam, ze tam moze spadnut kazde dieta bez ohladu na to ako sa mu bolo venovane v prvych rokoch zivota.. technika deti laka a je fakt uz len na nas aby sme im urcili zdrave hranice..

moj syn pred dvoma dnami prvy krat hral hru na mobile, pohltila ho velmi rychlo, ze nechcel skoncit.. tak mu to uz zas radsej ani nespominam a zas nedavam.. som zvedava ako zvladnem tuto cast vychovy aby toho nemali prehnane vela, ale zas nechcem im to v buducnosti uplne zakazovat.. tazke sa rozhodnut co je spravne..

anakristina
3. apr 2016

@lexilaracroft pokial viem aj tu na mk je taka moznost,videla som tu vela hand made veci.podla mna to je velmi popularne.hodila by som to sem a na facebook pripadne na podobnu stranku ako je mk a objednavok by si mala viac nez dost

jana_eyre
3. apr 2016

@mima4 tak to je asi tym, ze ja som trocha izolovana od tychto veci.. cez tyzden som u nas v okoli domu na vidieku s detmi, cez vikend radsej ideme na vylet a do obchodnych centier sa dostanem naozaj malokedy.. a ak tam nejake mamicky vidim, tak neviem, mozno naivne si myslim, ze tam su po dlhom case vynimocne ako ja.. 😀 😀

inak dnes sme s detmi boli napr. po sto rokoch v mcdonalde - mozno aj o nas si okoloiduci ludia mysleli, ako pravidelne sa stravujeme 😀 😀

bluka2
3. apr 2016

Fiha, take prirovnanie som este nepocula, ze deti zamestnanych zien vychovava ulica.... Citim to skoro ako osobnu urazku ☹ Praveze co ja vo svojom okoli vratane seba vidim, ze ked je zena napr. na doobedie v praci, poobede sa dietatu venuje o to intenzivnejsie, ziadne sedenie v kociku v nakupnom centre, ale kedze je ten cas vzacnejsi, tak sa zije naplno

mima4
3. apr 2016

@jana_eyre no len tie mamicky kazia dobre meno inym mamickam 😉 ale myslim si, ze tie zrele a usilovne mamky to nemusi trapit...

kazdopadne vratit sa pomaly po par tyzdnoch doma do prace...nechcela by som..je dobre byt doma s dietatom aspon 1,5 roka..kym plnohodnotne chodi a moze nastupit do jasliciek...

jana_eyre
3. apr 2016

@mima4 neviem, ja tak trocha razim nazor, ze nepoznam ani jednu tu zenu a neviem co v skutocnosti robi a nerobi pre svoje deti - takze nemoze kazit dobre meno nikomu.. 🙂 a ak robi nieco velmi zle, tak kazi dobre meno len sebe, ale o tom zas tiez nikto nemusi tusit..

slnecnica174
3. apr 2016

@lexilaracroft Ked nemozes rodine financne pomoct tak sa citis zbytocne, boze, ved vychovavas dieta 😕 Prisla na teba nejaka depka, ktora verim, ze pominie, ked sa ti narodi druhe dietatko. Bola by som tie dva roky doma aj s druhym dietatkom, cas ktory travis s detickami doma sa uz nevrati a do penzie sa narobis este dost😉

lexilaracroft
autor
3. apr 2016

@jana_eyre
@ksbinka
Co sa tika hier a takych blbosti techniky je doba skazena. To by bola asi vychova chlapov ani moj nieje vinimka posadit pred telku s pitlom sladkosti a valat si sunky pri hre a telka ide pre nikoho... to dietatu nic dobre neprinesie my doma nemame ani playstation ani tablet sa u nas dlho neohreje tak sa zlych navikov nebojim. Aj ked s tou malou je to jak hadzat hrach na stenu treba mat trpezlivost a casom vidim ako robi pokroky a to ma hreje pri srdiecku

Mama bola s nami doma dokopi desat rokov a vidim ze sme vychovany dobre nepijem nefajcim nenadavam v boha verim aj ked do kostola nechodim a v zivote som drogy nebrala a myslim ze to je jej zasluha mam dalsich troch surodencov rovnakych ako ja aj ked nikto nie je dokonaly.

Hlavne som ostala doma koli tomu ze muz sa dostal z velkych tazkosti on bol jeden z tych ktoreho vychovala ulica. Otec kamionista nikdy nebol doma a matka si od nudy rada vypila a nikto nedbal na ich vychovu a to je smutne tomu ja chcem zabranit. Nerobime chyby svojich rodicov robime svoje vlastne. Ale nechcem dopadnut ani ako nasi mama casto plakala a teraz uz viem preco ten druhy plat tam proste chybal...

katrinka8
3. apr 2016

@jana_eyre - heh, s tým McDonaldom si mi pripomenula nás v sobotu (minulú) - boli sme tam s deťmi 1x v živote 😀 Ale asi sme tak aj vyzerali, lebo sme tam dobre chaosili 😀 😀 😀 Ale tiež mi napadlo, že niekto si môže myslieť, že sa tak stravujeme bežne.
Plus tie nákupné centrá, dnes som bola po 100 rokoch, nakoľko už nutne a nevyhnutne potrebujem nové topánky a nejakú jarnú bundu, a bohužiaľ, inokedy nemám vôbec čas na nákupy, ťažko je mi to zladiť počas týždňa s manželom. Tak som ako šialená behala po obchodoch, a deti boli zatiaľ s manželom vonku na ihrisku (pred NC). ALe ak mám pravdu povedať, nevšimla som si vôbec, kto tam sedí na káve alebo čo tam robí, lebo som ozaj len zháňala to, čo potrebujem. Tiež poznám asi viac mamín, čo sa venujú deťom doma. Ale isto existujú aj také, čo sú síce doma, ale deti sa venujú samy sebe a maminy tiež sebe...

lubica285
4. apr 2016

@lexilaracroft nie si zbytocna. Predsaa vychovavas to najkrajsie, co moze byt. Dietatko. A dalsie nosis pod srdcom. Tes sa, uzivaj si kazdu chvilu. Zachvilku vyrastie jedno aj druhe a ani nebudes vediet ako. Ved predsa nie si uplne bez koruny.mas rodicovsky, aj ked je pravda, ze to nie je bohvieco. Skus skor mysliet nato a tesit sa z toho, ze tvoja dcerka je zdrava a dietatko, ktore nosis pod srdcom je tiez v poriadku. Nestresuj sa zbytocne takymto niecim. Viac optimizmu. Ked tak, zacni robit nieco, co ta bude bavit. Napr.aj tie gelove nechty. Ale neboj sa, pride dalsie dietatko a uz nebzdes mat cas zamyslat sa nad tym. Budes mat o program postarane 🙂

emilia25
4. apr 2016

Ja som doma uz 8 rokov a este 3 budem.nikdy mi muz nepovedal aby som išla od deti do prace.preco take krasne obdobie chcu zeny takto zahodiť ved ten cas uz nikdo nevráti spet a deti do roka tak neuveriteľné rýchlo rastu.tiez tie opačne smeny nie je rozumný nápad lebo by ste si s muzom len kľučky podávali a tym by ste sa odcudzili a všetci by boli nervózny aj rodičia deti.vychutnsj si tie 3 rocky robota neutecie nemá nohy robit budes az do dôchodku ale dieťatko vyrastie a naozaj tie roky sa spet uz vrátiť nedajú.a pokiaľ nie si ssmozivitelks ze musis bolo by to ine ale ak muz zarobí nerobila by som to.

viejac
4. apr 2016

@lexilaracroft Niekto mudry raz povedal, že najťažšie ale aj najkrajšie zamestnanie je byť rodičom. Je to praca!!! Ja som to spravila presne opačne. Pri prvej dcerke som nastupila do prace keď mala 9 mesiacov. Neľutujem. No pracovala som 4 h denne. Takže si myslim že to ani nepoatrehla bola doma s mojou mamou. Vďaka panu bohu za moju maminu. Dcerka Je samostatna v pohode zvlada školu v prirode skoči do obchodu a to ma 9. Pri druhej som sa rozhodla užiť si matersku. Lebo mi trocha prišlo ľuto tych momentov o ktore som prišla. Moja rada ak budeš doma citiť, že nutne potrebuješ isť do prace len kvôli sebe tak to sprav dieťatku to neubliži. Je lepšie mať doma maminu spokojnu, vyrovnanu samu so sebou ako hundrajucu mamu ktorej to už lezie cez....

kubaja
5. apr 2016

No baby tak viem ze ma mnhohe odsúdia ale ja sa MUSÍM vrátiť do práce po 3 a pól mesiaci .... Žijem vo Švajčiarsku tu je to proste tak .... Žiadala som ešte o neplatené voľno aspon do pól roka....... Dostala som odpoved ze musím dát výpoveď . Maly zostane doma s tatom. Je to kvoli tomu ze si akurát berieme byt do nájmu a z manželovej výplaty by sme nevyzili. Časom uvidíme budeme sa snažiť situáciu meniť za pochodu.

lexilaracroft
autor
5. apr 2016

@kubaja s toho si nic nerob moja ja zijem v skotsku a tu to je podobne. Ja som tu vypoved dala a teraz to lutujem lebo z jednej vyplaty sa vyzit neda

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre