Na koľko praní je jedna dávka mydlových orechov?

lindulak
3. apr 2009

Nenašla som zvlášť tému, tak zakladám novú. Skúsila som prať s mydlovými orechmi a neviem, na koľko praní sa môže použiť jedna dávka? Píše sa tam len to, že to závisí od teploty prania ale nič konkrétne. Tak neviem, lebo vyzerajú stále rovnako aj po jednom praní aj po viacerých. Máte niekto skúsenosti? A ešte čo sa vám zdá lepšie - orechy alebo sliz?

lindulak
autor
6. apr 2009

Nikto nic??? ☹

bihan
6. apr 2009

Ak sa nemýlim, 4-6ks orechov je na jedno pranie pri teplote nad 60, na dve pri nižších teplotách. Vyzerajú možno rovnako, ale otázka je, koľko v nich ostalo saponínu. Niektoré baby to robia tak, že len k tým starým prihadzujú nové pri ďalšom praní a potom všetko naraz vyrazia.

Mne sa orechy neosvedčili, sliz som nevyrábala, ale jedna kočka zhodnotila, že sliz vyperie prd, orechy ešte väčší prd.. ja periem v eko sypkom prášku a nemám problém so škvrnami.

leishmania
6. apr 2009

linduliak moje sestry si to akurat kupili na pranie detskych plienok a oblecka, vyskusat to, davkovanie je ako pise bihan ak si dobre pamatam, a ze zistit ci orech mozes este pouzit sa vraj ma tak, ze ho posuchas s niecim vlhkym a ked sa napeni trochu este sa da pouzit

valka
6. apr 2009

ja pouzivam orechy iba na farebne pradlo a myslim, ze to v pohode perie...a vonia pradlo ako po malinach 😅

reisi
6. apr 2009

ja tiez pouzivam orechy na farebne pradlo, plus kvapnem na vrecusko este nejaku silicu a pradlo potom vonia super a zda sa mi i ciste 😀 Pouzivam 6 orechov na tri prania pod 60.

lindulak
autor
7. apr 2009

Diky baby 🙂 Bihan, veru aj orechy aj sliz vyperie ovela slabsie ako bezne prasky... ale zase eko prasky su ovela drahsie ako tieto varianty. A tie bezne uz nechcem, ked viem, aky je to sajrajt chemicky. Tak sa trapim s kazdym flakom zvlast, ale mam ciste eko-svedomie 😀

skolara
7. apr 2009

ahojte
kde sa daju kupit orechy iba na nete? 😅 😕

bihan
8. apr 2009

Ja mám ešte jedno celé balenie orechov a fandím si, že ich budem používať až jedného dňa bude Sára nosiť domov menej špinavé oblečenie, ale na tie bežné fľaky z ihriska fakt nestačia, možno tak na prepotené dospelácke prádlo.

U nás ekoprášok nestojí oveľa viac než obyčajný prášok (občas dokonca menej) a vyperie rovnako dobre.

jonka2
30. jan 2011

mydlové orechy treba vyhodiť keď sčernajú, vtedy sa z nich saponín vyplavil. na vrecúško, do ktorého dávate orechy a ktoré už je pribalené pri orechoch nakvapkajte pár kvapiek éterického oleja a prádlo nádherne vonia. na viac znečistené prádlo alebo biele orechy kombinujte s bieliacim práškom puer, ktorý dostať tuná: http://www.bionatural.sk/bieliaci-prasok-puer-v...
mydlové orechy kúpite tu: http://www.bionatural.sk/mydlove-orechy-p-1289....

ugh
27. feb 2011

bihan a aky prasok pouzivas?
jonka2 prosimta kolko tam treba prihodit toho pueru?

e_z
4. mar 2014

Ahojte kočky, mydlové orechy človek vidí už aj v obyčajnej DM. Mnoho mamín sa bojí skúsiť ich. Napíšte prosím do Wiki Modrý koník ako sa vám s nimi perie. Bude to taká naša ekologická osveta na koníku🙂 Dik

Miesto na pridanie skúsenosti je dole pod článkom: https://www.modrykonik.sk/pracie-prostriedky/
@lindulak
@bihan
@leishmania
@valka
@reisi
@skolara
@ugh

cyclo_danka
4. mar 2014

Ja pouzivam praci gel vyrobeny z mydlovych orechov (znacka Yellow & Blue). Pouzivam ho hlavne na svetle pradlo, postelnu bielizen, uteraky. Som s nim spokojna. Velku spinu asi nevyperie tak, ako agresivne prasky typu Ariel, ale na bezne pranie je OK. Existuje "cisty" alebo s levandulovou silicou. Kupujem ho v Ekoobchode Zivica v Bratislave, da sa kupit aj na ich internetovej stranke. V kamennom obchode mi ho nacapuju do prinesenej nadoby, takze recyklujem stale tu istu flasu.

le4
22. mar 2014

@cyclo_danka ja ma taku skusenost s jemnymi eko prostriedkami, ze staci pridat asi stvrt/pol pohara sody a aj skvrny idu dole.

cyclo_danka
23. mar 2014

@le4 dakujem za info, akurat som pocula, ze nie je velmi vhodne davat sodu do pracky, ale nepamatam si, preco.

le4
23. mar 2014

@cyclo_danka aha, vdaka, tak to si pogooglim 🙂

dagiiinka
11. dec 2014

Ahojte dievcata, zacala som pouzivat mydlove orechy na pranie. Pradlo ma po vyprani neutralnu vonu, zda sa mi, ze je vyprate. No ked namocim mydlove orechy pod teplu vodu, penia sa minimalne. Mam orechy Popolini. A teda moja otazka znie, ako velmi by sa orechy mali penit. Vcera som z nich robila vyluh, ktory chcem pouzit na cistenie domacnosti. Vo vode som podla navodu varila 10-15 min. cca 8 poloviciek orechov, na 1l vody. Spenili sa malicko a vznikol mi z toho hnedy, trooosku mazlavy vyluh, dost tekuty. Aj preto som si neista, ci tie orechy nie su napr. po zaruke (ak teda, je nieco take vobec mozne 🙂).
Napr. aj ked nakvapkam 5 kvapiek silice do pracky, do casti pre avivaz a viem, ze odtial aj pri prani vylezie, pradlo tou silicou vobec nevonia. Tak neviem, ci robim, nieco nespravne, aj ked postupujem podla navodu. Nemate niektora z vas nahodou podobne skusenosti, hlavne co sa tyka napenenia orechov? Som vdacna za kazdy tip. 🙂

blbovina
21. dec 2014

Ahojte. Ja som si vsimla tuto diskusiu az teraz. Pouzivam mydlove orechy a som s nimi velmi spokojna.
Davam 4 orechy na 60stupnov.

p3tush4
26. jan 2016

Ahojte, ja periem mydlovymi orechmi uz tri roky, avsak biele pradlo s nimi neperiem. Ani puer sa mi v kombinacii s orechmi neosvedcil, lebo biela uz nebola krasna biela. Farebne je ok. Pouzivam tri orechy na 60ke. Druhe pranie s rovnakymi orechmi pouzijem uz len na nie velmi spinave oblecenie. Samozrejme pridavam aj ja vonavucky olejcek.
Moja otazka znie, co urobit s pouzitymi orechmi? Zatial ich odkladam. Treba ich vyhodit? Je mozne ich este nejakym sposobom pouzit? Diky.

etnolife
12. feb 2016

@p3tush4 a mozem sa opytat aky vonavy olejcek do prania pridavate?

p3tush4
12. feb 2016

@etnolifemomentalne vôňa lotosu značky Helga stolz. Ked olejcek dojde, kupim inu vôňu. Vzdy si v obchode privoniam k viacerym a vyberiem taku, ktora sa mi hodi na pradlo. Lebo niektore mi pasuju skor ku svieckam. Ak chapes ako to myslim. 🙂

etnolife
9. mar 2016

@p3tush4 vdaka za odpoved. a kde to olejceky napr. kupujete?

bernadette93
31. dec 2022

Používanie mydlových orechov na pranie bielizne je rozhodne tou najlepšou možnosťou ekologického prania. Na rozdiel od agresívnych pracích prostriedkov a aviváže, mydlové orechy sú neškodné a šetrné k našej prírode.

Pre ešte efektívnejšie pranie pri nižších teplotách (menej než 60°C) skúste nasledujúce rady:
Vyberte z balenia 7ks mydlových orechov (pri väčšom množstve bielizne nad 5kg, skúste použiť 10ks), vložte ich do sklenenej nádoby s uzáverom, zalejte ich cca 5 dl horúcou vodou a jemne ich pretrepte, aby sa napenili. Orechy nechajte vylúhovať najlepšie cez noc. Nasledujúci deň sceďte vodu, mydlové orechy vložte do vrecúška a následne do práčky s bielizňou.
Druhý spôsob predprípravy mydlových orechov na pranie: vložte požadované množstvo mydlových orechov do hrnca, pridajte 6 dl vody. Priveďte vodu do varu, stíšte sporák na minimum a za občasného miešania varte orechy 20 min. Zmes nechajte vychladnúť.
Tekutina vyzerá ako jablkový džús. Scedenú vodu v oboch prípadoch môžete vliať do práčky, resp. ju môžete naliať do nádoby a uchovávať v chladničke max. 3 týždne.

Tie isté orechy môžete znovu použiť aj viackrát (4 – 6x), kým nestratia lesk a schopnosť napeniť sa. Po poslednom použití ich nemusíte vyhadzovať, kompostujte ich! Na moje prekvapenie v poslednom čase aj pred panelákmi sa nachádzajú špeciálne kontajnery na kompostovanie, čo ma ohromne potešilo. Určite ich využívajte, ♻️💚 Takmer polovica odpadu, ktorý denne vyprodukujeme, je biologický rozložiteľný odpad a až 80% sa dá recyklovať.
Mydlový oriešok je ideálny pre normálne znečistenú (predovšetkým farebnú bielizeň). Po praní bielizeň má zväčša neutrálnu vôňu.

Tip na ekologický avivážny prípravok:
Namiesto bežnej aviváže, ktorá môže obsahovať pre telo dráždivé či škodlivé látky, skúste úplne prírodné zmäkčovadlo vody aj bielizne – 150 až 200 ml bieleho octu s 10 -15 kvapkami obľúbeného esenciálneho oleja (ja používam značku Saloos), ktorý pred praním pridáte do dávkovača na aviváž. Biely ocot zanechá vašu bielizeň mäkkú, pomôže udržať pôvodnú farbu oblečenia a navyše chráni vašu práčku pred plesňou, zápachom a škodlivými baktériami. Ocot nepoužívajte, ak idete prať hodváb, zamat a saténovú bielizeň.
Chráňme spoločne našu planétu 💚 💚 💚 Matka Zem je vám vopred vďačná za vašu pomoc a úsilie žiť v symbióze s prírodou!

Ďalšie užitočné rady ohľadom bieleho octu nájdete tu: https://femm.interez.sk/8-dovodov-preco-pouziva...

beronsche
31. dec 2022

@bernadette93 mydlove orechy nie je ekologicka volba. Maju obrovsku uhlikovu stopu a velmi, velmi nizku ucinnost. V podstate porovnatelnu s pranim v cistej vode.

bernadette93
2. jan 2023

Faktom je, že saponín z mydlových orechov sa uvoľňuje vo vode pri vyšších teplotách. Práve preto som uviedla dva najčastejšie používané tipy, ako saponín uvoľniť a získať ho z orechov ešte pred samotným praním. Takto môžeme s nimi prať efektívne aj pri nižších teplotách, pri ktorom nevzniká vysoká spotreba energie, a uhlíková stopa nie je až taká vysoká.
Netvrdím, že je to jediná ekologická možnosť, ale mnohým to vyhovuje a obľubujú si ju. Zanecháva neutrálnu vôňu po praní, preto sa možno zdá, že sme prali len čistou vodou. Na druhej strane účinok mydlových orechov nemôžeme porovnávať s agresívnymi pracími prostriedkami.