Opaľovací krém pre bábätko. Aký používate?

jenis
22. apr 2007

Ahojte mamicky! Neviem ci tu uz je taka tema, ale asi nie. Takze zacina pekne pripekat slniecko. Ake opalovacie kremy pouzivate pre babetka? Faktor, znacka. Ja si neviem vybrat. Tak poradte. 😎 😎 😎

lindulak
6. máj 2008

Jandalinka, my mame Microsun baby 30 - ten je tiez na baze mineralnych filtrov. Nemaju sa pouzivat do roka chemicke filtre. Bez nich je od Weledy 20 a od Biodermy myslim, ze sa vola Photoderm Mineral 50. A ozaj este som videla reklamu na PanteDerm solar od Dr. Muller, no tie asi nie su specialne pre baba, ale tiez maju mineralne fitre.

Inak mne sa zda, ze ten Microsun dost vysusuje kozu. Nemte s tym niekto podobnu skusenost?

My ked ideme doobeda von, tak malej natriem tvar a mame aj slnecnik a ked ideme von poobede, tak jej natriem okolo pusy, lebo sa poobede umyvame.

sjuzi
7. máj 2008

Takisto sa pripájam k tejto diskusii a rada by som sa podelila o svoju odbornú skúsenosť.

Je naozaj pravda, že pre najmenšie detičky sú vhodnejšie krémy s vyšším podielom fyzikálnej (tj. minerálnej) ochrany v prípravkoch. Tieto prípravky fungujú tak, že vytvárajú ucelenú vrstvu na povrchu pokožky a tým sa snažia odrážať slnečné lúče.
Chemické filtre však tiež majú svoju výhodu. Aj keď síce prenikajú do pokožky, v nej sa snažia slnečné žiarenie neutralizovať svojím účinkom. A tým pádom chránia pokožku aj v prípade, že sa časť fyzikálnej ochrany na povrchu pleti zotrie.
Takže dnes sú praktické kombinácie fyzikálno-chemických filtrov v prípravkoch. V detských zväčša (hovorím za lekárenské francúzske výrobky) sú v pomere viac fyzikálneho (mienrálneho), menej chemického. Ale i chemická ochrana tam zostáva v rámci svojho opodstatneného dôvodu. Tieto kombinácie látok sú však prísne testované v rámci tolerancie detskou pokožkou a taktiež býva na prípravkoch označenie, že boli schválené nielen dermatológmi, ale i pediatrami.

Najlepšie je ďalej vyberať si prípravky pre najmenšie detičky bez parfumu, konzerv.látok. Tým pádom ale treba dbať i na to, že prípravok netreba šanovať do budúceho roka, pretože v horúcej taške na pláži sa jeho doba spotreby výrazne znižuje.
U malých detí do 3-4 rokov by som neodporúčala sa orientovať na základe fototypu, pretože detská pleť je veľmi tenká a jemná. Takže používať len najvyššie faktory - pre európske normy je to schválená 50+.

elise
7. máj 2008

my používame od narodenia avon 40 a sebamed 50 a sme spokojný 😉 natierame líčka čelíčko nočtek krčik ušká na pusinku mu dávam ochrannú tyčinku na pery výhoda je že tie krémy na opalovanie majú zelenú farbu tak vidím kde som ešte nenniesla po pár sekundách zelená nie je vidieť. nikdy nemal žiadne vyrážky ani žiadne komplikácie 😉

sjuzi
7. máj 2008

Tým všetkým som vlastne chcela povedať, že i kombinované prípravky je možné bez obáv použiť u mimi.

Čo sa týka ceny prípravkov, skutočne tie lekárenské dermokozmetické solárne prípravky sú väčšinou omnoho drahšie než značky predávané v drogériách. Je to z dôvodu použitia kombinácie viacerých filtračných systémov, ktoré by pokryli celú šírku spektra UVA i UVB žiarenia. Aby sa teda čo najviac dopĺňali v celistvej ochrane proti slniečku. V cene sú zahrnuté i prísne testy a kontroly, ktoré sa približujú farmaceutickým výrobkom.

pirlenka
7. máj 2008

Za týden letíme na dovču k moři a pro prcka mám Microsun Baby SPF 30 a Sebamed SPF 50. Z minulého roku mám ještě Daylong, ale ten je prý lepší používat až v roce, tak ten budu mazat až jako poslední.

livika
7. máj 2008

My mame DAYLONG.....

nikkos
8. máj 2008

Holky a jak moc důkladně mimísky mažete? Ten náš se může zbláznit když mu mažu obličejík, takže jsem většinou ráda když ho přeperu 🙂 a jakž takž mu namáznu tvářičky čelo a nosík. Ale nevim jestli třeba musím mazat i rtíky (jestli si je neolíže) a i oční víčka (aby mu to nesteklo do očí),... bojím se aby se nespálil, tak nevím 😖

besova
8. máj 2008

Ahojte..
Moj maly ma 7.mes. a automaticky som mu kupila detsky opalovaci krem s faktorom 50 nivea, a ako som bola na poradni vcera lekarka ma vyslovene upozornila ze opalovaci krem nemám dávat do jedneho roka.. samozrejme ze ho nebudem dávat na slniecko ale aj tak si myslim ze je dobre ho natriet, ved to slnko sa nanho aj tak dostane.. a ci uz budem medzi 11-15hodinou doma a pojdem len v tom vymedzenom case, to slniecko je tiez silne.. povedzde ake vy mate s tymto skusenosti? povedal aj vam nieco taketo pediater.. dik a myslim si inak ze cim drahsi a znamejsia firma vyrába tym asi kvalitnejsie.. ale nie vzdy to je aj tak.. 🙂

marti7
8. máj 2008

tak to jsem vůbec nevěděla že se nemá do roka dávat opal. krém 😕 ach jo, není lepší nevědět a být v pohodě? já se tu na koníku vždycky něco novýho dočtu a mám o čem přemýšlet 😅

blanocka
8. máj 2008

my sme kupili la roche posay. je sice dost drahy, ale zevraj jeden z najlepsich. a urcite ho budem natierat aj ked este nema rok, vsak nechcem, aby sa spalil, lebo slnko je uz silne aj po 15. hodine 😉

markiza
8. máj 2008

Detská pokožka reaguje na slnečné lúče niekoľkonásobne citlivejšie ako pokožka dospelého človeka. Preto musia byť deti zvlášť dobre chránené. Napriek tomu len tri z 25 testovaných detských prostriedkov na ochranu proti slnečným lúčom dostali známku „veľmi dobrý“ alebo „dobrý“.
S titulkom Žiadni anjeli strážni na prvej stránke vyšlo júnové číslo nemeckého časopisu ÖKO-Test v roku 2004. Hoci zaváňa senzáciou, je len upútavkou na obsah článku s rovnomenným názvom. Opaľovacie prípravky určené deťom sú predsa rokmi osvedčení anjeli strážni detí v každom veku. Test tohto nemeckého spotrebiteľského časopisu ukázal čosi iné. Hoci toto leto nedáva o sebe vedieť výnimočne slnečnými dňami, určite tieto riadky zaujmú tých, ktorí sa chystajú s deťmi za slnkom k moru, za krásami egyptských pyramíd či na niektoré ostrovné pláže.

Nie všetci rodičia akceptujú dôrazné odporúčanie dermatológov, že dojčatá a deti do jedného roku nesmú byť vystavované slnku v žiadnom prípade (myslí sa dlhodobý pobyt na slnku alebo na poludňajšom slnku – vtedy na Zem dopadá najväčšie množstvo UV-žiarenia). Sú presvedčení, že lepší krém, mlieko či sprej to predsa zvládne, najmä ak zvolia vhodný UV-faktor. Ignorujú skutočnosť, že približne do šiesteho roku života si detská pokožka buduje ochranné mechanizmy a k tomu patrí i schopnosť pigmentácie a hrubšia ochranná vrstva pokožky. Napríklad ochranná schopnosť svetlej detskej pokožky s pehami takmer až do veku 14 rokov trvá iba od päť do desať minút, potom nastáva spálenie. Podľa výskumov si pokožka pamätá všetko, teda najmä to, že do 18.-20. roku života človek prijme takmer 80 percent celoživotnej dávky UV-žiarenia.

Keď sa začne tvoriť zdravá bronzová až hnedá farba, býva spravidla neskoro. Samoliečiteľské procesy bývajú síce úspešné, ale chyba pri opaľovaní môže vyvolať rakovinu kože aj po desiatkach rokov.

Testom časopisu prešlo 25 detských prostriedkov na ochranu proti slnečnému žiareniu s ochranným faktorom medzi 20 a 40. Vzorky pochádzali od výrobcov kozmetiky, z obchodných reťazcov s drogériou a z výpredajov. Bez obáv časopis odporúča Dreaming Sun značky Goldhand, s malými výhradami Opaľovací krém pre deti sensitiv Dr.Hauschka nemeckého výrobcu WALA a Opaľovací krém Edelweiss značky WELEDA. Iste každého napadne otázka praktickosti hodnotiacich kritérií. Na zníženie hodnotenia o jeden stupeň stačil obsah vonných látok, ktoré môžu vyvolať alergie, viac než 10mg/kg až 1000 mg/kg dietylftalátov alebo obal nechrániaci sklo. O dva stupne znižovali hodnotenie podozrivé UV-filtre, halogénorganické zlúčeniny, viac než 1000mg/kg dietylftalátov, viac než 10 mg/kg polycyklických mošúsových zlúčenín alebo PEG/PEG deriváty.

Medzi prípravkami, ktoré časopis vyhlásil za slabé či neuspokojivé, sa ocitli aj známe mená – napríklad Bronze Kids sprej (Avon), Calypso Kids opaľovacie mlieko (Linco Care), Solar Expertise špeciálne mlieko pre deti (L´Oréal), Detské opaľovacie mlieko (Yves Rocher), Anthélios Enfants opaľovací krém pre deti (La Roche-Posay), opaľovacie spreje Eucerin a Sun (NIVEA), Penaten opaľovacie mlieko Sunblock (Johnson&Johnson) alebo detský krém Cien Beauty z obchodného reťazca Lidl. Uspokojivo skončili v teste napríklad časopisom hodnotené prípravky značiek Bübchen, Lavera, Garnier.

Len jeden produkt teste obstál ako „veľmi dobrý“, dva prípravky boli ohodnotené ako „dobré“, dva ako „priemerné“ a jedenásť ich skončilo s hodnotením „slabé“ alebo „neuspokojivé“. Prečo? Trinásť pre deti určených prípravkov na ochranu pred slnkom obsahovalo parfum, v deviatich prípadoch laboratórne testy identifikovali vonné látky, u ktorých bolo dokázané, že môžu spôsobovať alergické reakcie. Ako perličku možno uviesť produkt Anthélios Enfants opaľovací krém pre deti od firmy La Roche-Posay, ktorý ako jediný obsahoval polycyklické mošusové zlúčeniny viažúce sa na tukové tkanivo a podľa novších výskumov na zvieratách spôsobujúce aj poškodenie pečene. V deviatich prípravkoch sa nachádzal dietylftalát (DEP) ovplyvňujúci ochrannú schopnosť pokožky. Podozrivé chemické UV-filtre boli laboratórne zistené v šestnástich prípadoch. Konkrétne benzofenón-3 a octyl-metoxycinnamáty. Sú podozrivé z hormónom podobných účinkov; benzofenón-3 je navyše vysoko alergénny. Vhodnejšie sú prípravky s fyzikálnymi minerálnymi UV-filtrami ako oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý. V desiatich výrobkoch boli obsiahnuté PEG a ich deriváty zvyšujúce priepustnosť pokožky, teda umožňujúce ľahšie preniknutie škodlivých látok do organizmu detí.

Pozitívom testu bolo, že žiadny z testovaných výrobkov neobsahoval formaldehydy a ich odštiepené časti, u ktorých je podozrenie na rakovinotvorné pôsobenie. Päť výrobcov sa však nezaobišlo bez diskutabilných halogénorganických zlúčenín (môžu spôsobovať alergie, niektoré sa radia medzi karcinogénne).

Odporúčanie pre rodičov:

deti by na slnku mali nosiť prikrývky hlavy, tričká a slnečné okuliare, na pláži by sa mali zdržiavať v tieni.
uprednostnite pri kúpe výrobky s minerálnymi ochrannými filtrami ako je oxid zinočnatý (Zinkoxid) alebo oxid titaničitý (Titaniumoxid), pretože účinkujú ihneď a nevstrebávajú sa do pokožky
chemické ochranné prostriedky (vstrebávajú sa) naneste na pokožku minimálne pol hodiny pred vystavením sa slnečnému žiareniu.
Ak budete prihliadať aspoň na tieto 3 zásady, podľa súčasných poznatkov do budúcnosti výrazne zmenšíte riziká kožných ochorení svojich detí. Dobrý výber opaľovacieho krému či mlieka vašu istotu len posilní a výsledkom bude iba pekne do bronzova sfarbená pokožka celej rodiny.

markiza
8. máj 2008

tu mate link... stoji to za precitanie 😉

http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=4002

nikkos
8. máj 2008

No, tak teď jsem z toho úplně jelen 😕

Máme Vichy 50. Mě se ale nějak nezdá nemazat do roka vůbec a jen dohlédnout aby bylo mimčo ve stínu...i když leží v kočárku tak na něj to slunce občas přece padá. A hlavně to opaluje i ve stínu!

Ale je to síla, že je na trhu tolik nekvalitních, né-li škodlivých krémů pro děti - jak si má potom laik vybrat 😢

markiza
8. máj 2008

v spanielsku natierame o dusu uz aj novorodencov a rovnakymi znackami (takmer) ako na svk 😉

dancas
8. máj 2008

Niekde som tu citala o specialnom obleceni s uv filtrom - su take aj pre deti?

shela
8. máj 2008

My natierame Niveou baby faktor 30 a vsetko je ok...a to byvame pri mori...prvykrat som to tu pocula zevraj Nivea nie je dobra pre deti do 1 roka ...tu to povazuju za jeden z najlepsich kremov...( Svedsko).. 😕

tlapicka
8. máj 2008

nijak jsem nad tim nepremzslela, popadla jsem jediny, co v drogerii meli buebchen a ten pouyivam. podle testu skoncil stejne jako biokosmetika lavera, ktera je nekolikaradove cenove jinde, takze koukam, ze jsem zas tak spatne neudelala...

lindulak
8. máj 2008

Besova, z toho, co som si nacitala na nete a od mojej pediatricky - treba chranit aj mensie deti ako rok, lebo babo sa moze spalit aj v tieni ci pod strieskou kocika, ale pouzit mineralne filtre - Microsun baby, Photoderm Mineral od Biodermy, Weleda, a ine. Treba si to pytat v lekarni. Opal. kremy s chemickymi fitrami /cize vacsina beznych/ su vhodne az od roka. Okrem kremu samozrejme treba dieta drzat maximalne v tieni, chranit oblecenim a klobucik na hlavu, prip. slnecne okuliare, ak si ich babo necha na nose 😉

Inak ja v nasom malom meste jedina beham so slnecnikom na kociku. Nechapem tie maminy, vsak sa vsade pise, ze male baba sa do roka nemaju vobec vystavovat slniecku. Napr. raz som malu nechala v kociku vonku v zahrade pol hodinku spat, do kocika jej slniecko nesvietilo a napriek tomu mala cervene to licko, ktorym bola otocena k oblohe. Vtedy nebola natreba. Teraz ju davam spinkat len do absolutneho tiena a ked ideme aj do ulic, tak natriem + slecnik.

lindulak
8. máj 2008

dancas, aj ja som o takych trickach pocula, no neviem, kde ich dostat. Len klobuciky viem, ze maju ta firma co robi okuliare Baby banz - tukni si to do googla, najdi si ich stranku.

janickabez
8. máj 2008

Chtěla jsem se zaptat, zustává vašim dětem po tom Microsun baby krém na pokožče, já ji natřu podle návodu a krém se jako by vstřebá (nemá bílý čelo) a druhý den nebo po 2dnech (kdy je třeba zataženo a nemažeme) má bílejší čelo a mastnější je vidět ten krém....myju jí obličej jen vodou...

kalu
8. máj 2008

Nám ten Microsun byl vidět v obočí a tam, kde začínají vlásky. Zkrátka v chloupkách. Loni jsme ho měly abyly jsme s ním spokojeni, malou jsem mazala i do stínu. Letos už jí neudržím jen ve stínu- začíná běhat a je jak torpédo.
Takže šáteček na hlavě, a všechno nazakryté mazat a samozřejmě se snažím aby v tom stínu byla co nejvíc. Lindulak, u nás na vsi jsem taky jediná, kdo malou maže- ostatní stejně staré a i mladší dítka jsou už proti nám pěkně "opálené". V tomhle jsou ty vesnice a malá města většinou sto let za opicema. Panuje zde názor- to si nedělám srandiu! - "proč děti před sluníčkem chránit, když pobyt na slunku je zdravý"
Ještě by mě docela zajímalo, jak v tom Testu dopadly Microsun a Daylong Kids - nebyla tam o nich zmínka.

biela
8. máj 2008

no super, my používame la roche posay, asi najdrahší aký bol v lekárni a v tom teste dopadol zle...

susika
8. máj 2008

baby, aký je rozdiel medzi opaľovacím mliekom a opaľovacím krémom?

jandalinka
9. máj 2008

susika:podle mě jen v konzistenci.Mléko je tekutější a krém tužší konzistence.Mléko se lépe nanáší.Každému je libo něco jiného a jiný upředňostňuje jen oleje.

gangulienka
9. máj 2008

my pouzivame Sebamed 50 + ale teraz uz vobec neviem ci je to dobry alebo zly krem ☹
spominali sa tu tycinky na pery, kto ich vyraba (aka znacka ) ? dik 🙂

livka299
9. máj 2008

My sme pouzivali v lete VICHY of 50 nanasa sa perfektne je tam rozprasovac...takze aj toto leto ostaneme verni 🙂 🙂

iza
9. máj 2008

ahoj holky,
mám dotaz:dneska jsem byla v llékárně a koupila krém od Biodermy, 50+..až doma jsem si všimla, že není pro mimi, ale pro citlivou a světlou pleť. V lékárně jsem vysloveně říkala, že to chci pro 9.měsíční mimi..myslíte, že to je ok? Koukala jsem na příbalový leták a pro mimi dělají sprey....má patrně stejné složení jen obsahuje navíc vitamín E....tak teď nevím, co mám dělat....jestli koupit ještě jeden dětský...

zuzula28
10. máj 2008

iza, pokiaľ tam nie je vyslovene, že detský, tak by som nedala...a ak nejdete k moru, tak 30 úplne stačí 😉

zuzula28
10. máj 2008

niečo skopčím, lebo sa mi to už nece 2x písať 😉
odložila som si pondelkovú pravdu-bol to Európsky deň melanómu...
tak písali, že vrámci zjednotenia, aby bol prehľad v kvalite prípravkou tak kvalitný musí mať okrem faktoru vypísané aj značku UVA v krúžku...a značenie 40 a 60 sa ruší a budú potom tie nižšie 6, 10, 15, 20, 25 a z vyšších 30, 50 a 50+...
ak neopustíme našu zemepisnú šírku, tak nesiahať hneď po vysokých faktoroch, lebo to nie je potrebné a vysoké faktory majú veľa chemických filtrov a práve tieto môžu tiež alergizovať. Deťom (samozrejme len s označením kids) a ľuďom s citlivou pokožkou u nás stačí 30-ka, lebo reálna hodnota toho faktoru je často vyššia, dokonca až 46,6...
ale pri mori určite tie 50+ hlavne pre detičky...a že faktor menej ako 6 sa ani za ochranný už neráta...
a hlavne chrbát treba aby nám natieral niekto iný..."sieťovo"-zhora nadol a potom ešte raz zľava doprava...

inak ten Daylong kids 30, bol pôvodne vlastne 40, len podľa nového už je to 30...som našla u nás v lekárni taký info dopis, keď som si ňuchala nové info...