Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

tulipan43
30. nov 2020

@lili153 vitaj na Slovensku moja 😪

bosorkabb
1. dec 2020

@lili153 to je blbosť. Vždy sa kurátor dieťaťa vyjadruje, dáva stanovisko ku každému úkonu ktorý sa týka maloletého. On ho vlastne zastupuje tak sa vyjadriť musí. To že sa im veľa krát nechce to riešiť je už druhá vec.
Ja som nemala právne voľne dieťa a preto som išla cez pestúnku starostlivosť. Lenže je tiež pravda že som nedala pokoj kurátorke, súdu ani detskému domovu. Išla som tvrdo a bez milosti. Ak chceli pokoj museli vyhovieť.
Dokonca volala súdna úradníčka mne že návrh schválili.
Oni ti nechcú schváliť neodkladne pretože dieťa nieje právne voľne? Ak si dobre pamätám.
Právnička vám neporadila ísť cez pestunsku starostlivosť a následnú adopciu?

tanuska28
1. dec 2020

@bosorkabb my sme na tom istom súde ako @lili153 a šli sme cez pestusnku. Neodkladko tiež neschvalili. Myslim ze to su proste len sposoby ake tam majú.

bosorkabb
1. dec 2020

@tanuska28 divné spôsoby. Aj keď na súdoch má už nič neprekvapí.

lili153
1. dec 2020

@bosorkabb uz je mala pravne voľná.. Ideme na predosvojitelsku

lili153
1. dec 2020

@bosorkabb ano su divne spôsoby.. Jedine u nas je problém.. Naši sudcovia žijú v dobe ked sa este predbežne nedávali iba v pripade ohrozenia na živote.. My ked sme predtym vybavovali maleho 8 rokov dozadu ešte vtedy ani v lc neschvalovali..

amienne
1. dec 2020

@lili153 je to cele na hlavu.Hlavne, ze sudy rozhoduju aj rok, ako u nas 13 mesiacov kym schvalili pestunstvo. A bez predbezka s detmi z ineho kraja a zamestnanim sa realne neda normalne fungovat. Nam keby neschvalili predbezko, tak to vikendove hore-dole dochadzanie s detmi nedame. Neviem na zaklade coho ma zena/muz ostat doma s dietatom a tvorit si vztah ked na to nema papier. Cele zle

lili153
1. dec 2020

@amienne ano presne tak.. Cele zle... Keby som teraz nebola na pn tak malu mame max. na vikendy. A to je co

amienne
1. dec 2020

@lili153 no mne tiez vraveli, ze si mam pre pripadne zamietnutie vybavit PN. Som im povedala, ze ja debilne nastaveny system nebudem obchadzat a zneuzivat statut PN aby sa mi to nakoniec nebodaj este aj vypomstilo. Brali sme naraz dve deti. Keby neboli nelegalne v DD tak anm predbezko tiez zamietnu. Lenze nemali profi rodinu tak boli v DD. Sme v tom predbezku cez pravnika a kuratorku poukazali na nelegalnost a zhorseny zdravotny stav mensej. Chvalabaohu schvalili do 7 dni.

joannita
1. dec 2020

@amienne a este k tomu lahko si to predstavuju ze vybavit PN. Ja ked som s pytala lekarov, ci mi daju PN v pripade, ze nam neschvalia predbezko, vsetci krutili hlavami ze v ziadnom pripade nechcu mat problemy. Nastastie ani nebolo treba. Ale chore je to cele, ci toto je v prospech rodiny, ze zena musi prist o pracu, aby mohla ostat s dietatom doma.

lenkakrska
1. dec 2020

V ZA začali vybavovať rok 2013, my sme zapísaní v roku 2016 v poradí 57. Ako ete na tom v iných krajoch? Je niekto ZA? Začínali sme 113.

bosorkabb
1. dec 2020

@lili153 veľmi smutné. A kompetentný o tom vedia ale prd robia.

miriam439
1. dec 2020

No nám keby neschválili predbežko, asi by som sa musela vzdať toho konkrétneho dieťaťa. Dochádzala som za ním spojmi doobeda dvakrát do týždňa do mesta vzdialeného 80 km... a potom do večera kmitala v práci. Chodila som takto cca 2,5 mesiaca a mala som teda dosť. A to nehovorím, ako malý trpel zmenou prostredia, keď bol u nás 2 víkendy na hosťovský pobyt.
Keby sme mali takto fungovať vyše 1,5 roka, tak si to neviem predstaviť... proste to by sme nedali.
My sme čakali vyše 1,5 roka od podania prvého návrhu na súd (2v1) do riadneho súdu o pestúnskej starostlivosti.
Ale my sme mali teda naozaj šťastie - nám neodkladné opatrenie schválil súd, ktorý potom dodatočne zistil, že my k nemu proste nepatríme (ale jeho neodkladné opatrenie ostalo v platnosti a aj právoplatnosť nám potom ešte potvrdili)...
Takže na SK je naozaj všetko možné...

miriam439
1. dec 2020

@lenkakrska Takže naozaj je to pravda, že cca 8 rokov čakanie (tí čo dávajú teraz žiadosti, tak budú cca tých 10 rokov odhadom, nakoľko počet žiadateľov sa z roka na rok zvyšuje)

ellen2016
1. dec 2020

@miriam439 na biele zdrave babatko zrejme ano...🥴

amienne
1. dec 2020

@miriam439 v kazdom kraji je to teraz zle a bude sa to pravdepodobne zhorsovat s rastucim poctom neplodnych parov. Pred dvoma rokmi mi v BA povedali cakacku 10 rokov, my sme vtedy cakali 4ty rok. Prehodnotili sme kriteria a do 2 mesiacov boli deti dokonca dve naraz.

berginkan
1. dec 2020

@lili153 uff to uz je moc. Ja uz normalne rozmyslam zozbierat a ist s tym do medii. Co im drbe?

amienne
1. dec 2020

@berginkan ja uz som nad tym vela krat rozmyslala. Kazdemu ked sme hovorili co to bolo dostat sa k detom, kolkej byrokracie a divnych postupov. Tych polien co ti hadzu pod nohy. Ako si ta sudy prehadzuju krista krazom. Ako na UpSvar jeden tvrdi to a druhy to, ako maju deti 3 kuratorky za pol roka, ako musis urady nahanat aby sa racili dojst pozriet po roku na deti aby mohol prebehnut sud, ako policia na podnet sudu vyzveda po susedoch a vypytuje sa bez blizsieho vysvetlenia cudzich ludi na vas zivot, ako su nelegalne deti v DD miesto v profi rodine a mohla by som pokracovat. Mam dokonca cloveka v rodine co robi reportaze do RTVS sice v oblasti zdravia aj sa ponukol, ze tento system treba nefungovania treba zviditelnit ale o taketo temy co treba ozaj do siroka zachytit nie je zaujem. Tu sa budu riesit interupcie a nie realne problemy a pomoc detom. Je to na zaplakanie.

berginkan
1. dec 2020

@amienne rtvs nie je cesta. A hlavne nie teraz. Rozmyslam skor nad influencerkami ako je Ostrihonova, Hanzelova a podobne. Hrozne je totiz aj to ze tuto agendu riesia povacsine tupci. Ti co nemozu nic ine lebo nato nemaju. Taku dolezitu. Taku ludsku. Hrozne :( velmi ma to trapi

amienne
1. dec 2020

@berginkan najhorsie je, ze na to doplacaju najma deti. Dosplely to dako spracuje ale tie deti. Ked si spomeniem co to bolo placu pri interakciach ked sme ich museli vratit po vikende naspat. Ked sa pytali, ci uz u nas ostanu a my sami sme nevedeli co bude. Tie deti tu vsetku neistotu vycitia moze sa clovek snazit ako chce. O podpore (akejkolvek) statu adpotivnym/pestunskym/profi rodicom radsej pomlcim.

srdiecko35
2. dec 2020

Ahojte, nitriansky kraj....posunuli sme sa iba o 3 miesta od jula....nechcem tomu uveriť....je tu niekto z nitrianskeho kraja? o kolko miest ste sa posunuli?

tecko28
2. dec 2020

@srdiecko35 pamatam si ta z leta, ked sme spolu trochu pisali. Nepodarilo sa vam zmenit tie poziadavky? Kedy mate tu aktualizaciu? Lebo ak by ste to zvazili, mozno by ste mali dieta takmer hned.

joannita
2. dec 2020

@amienne v Ba ti povedali cakacku 10 rokov? To snad nie 🙂

lenkakrska
2. dec 2020

My sme kritéria zmenili v júni a rovnako.

amienne
2. dec 2020

@joannita ano v BA pred 2ma rokmi a stale sa to zhorsuje.

joannita
2. dec 2020

@amienne hej jasne, cakanie sa stale predlzuje, ale isto to nieje 10 rokov v Ba 😉

janakjk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janakjk
2. dec 2020

@srdiecko35 ahoj aj my sme NR kraj, aj nám to tak vychádza že o 3 miesta odvtedy, tiež sa mi to zdá neuveriteľne.

amienne
2. dec 2020

@joannita zavolaj a uvidis 😉. Kiez by to nebola pravda. Bavime sa o dietati do pol roka nie etnickeho povodu, zdrave.

joannita
2. dec 2020

@amienne ano ja viem, ved to, ze ja volavam pravidelne a hovoria ze cca 6 - 7 rokov sa caka teraz na biele zdrave babatko. Ved aj viacere baby tu pisali, ze cakaju 4 roky a su niekde okolo 50 miesta. Tych 50 miest je tak 2 roky cca momentalne. Nech prezeniem 3 roky.
Jedna tu dokonca pisala, ze su okolo tej 50tky a povedali jej, ze v lete urcite budu mat dieta (co je nerealne podla mna samozrejme). Pisem stale o Ba kraji.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre