Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

123fricka
25. júl 2011

@erikadodo sak to kto by uz nechcel mat papiere aj ja uz by som bola viac stastna keby nas zaradia 🙂 dockame... kto caka ten ma 🙂 kto hlada najde 🙂 🙂

natia
25. júl 2011

@erikadodo tak najskôr musí psychologička napísať záverečnú správu - na to myslím nie je limit, že dokedy od ukončenia... naríklad si môže medzitým vyčerpať dovolenku, ako naša 🙂 - potom tú správu musíte podpísať, potom sa to doručí na vyššie miesta, kde majú 15 dní na to, aby rozhodli, či vás zaradia do evidencie... potom kým vám príde o tom list a potom plynie 15 dňová lehota na odvolanie... na úradoch nič nie je rýchlo...

karkana
25. júl 2011

@erikadodo psychlogička sa nás pýtala,či dieťa chceme len z nášhpo kraja,alebo sme ochotní cestovať aj inam za ním,ak by bola možnosť ,tak sme povedali,že z celeho Slovenska môže byť,lebo keby len z nášho kraja,aspoň si tak myslím,že by sme dlhšie čakali,a hovorila,že na konci nás bude skúšať,čo sme sa dozvedeli

natia
25. júl 2011

@karkana to funguje tak, že aj tie spisy, čo sú na úradoch, tak sú podľa krajov... a s tými deťmi je to tak, že prednostne samozrejme ponúkajú deti z toho vášho kraja a potom sú medzikraje a to funguje, resp. MALO BY, lebo nei vždy sa to dodržiava... tak, že ak sa pre dieťa nenájde do 2 týždňov žiadateľ v tom kraji, do ktorého dieťa patrí, tak sa pošle jeho spis na všetky ostatné kraje v SR .. čiže pre bábätkách nie je takmer nijaká šanca, že sa dostanú na medzikraj, vzhľadom na tie čakačky...

karkana
25. júl 2011

@mexx ja osobne s manželom si neviem predstaviť mať romske dieťa,my budeme to dieťa vychovávať,žiť s ním ,preto ho chceme, a ked vieme ,žeby sme neboli šťastní ,spokojní s takým ,a ani možno nemáme chuť celý život tomu čeliť,tým rečiam,hlavne v tejto hroznej dobe,nevidím dôvod,prečo by sme si nemohli vybrať vytúžené dieťatkoBIELE,kedže sme aj my biely ,nech si každy vyberie aké len chce,

mexx
25. júl 2011

@karkana Ja s tym suhlasim. 😉 A tiez som presne toho nazoru, ze treba odhadnut, na co sa citime a do coho chceme ist. 🙂 Myslim, ze ked sa tu o tom hovori, tak sa naraza skor na to, ze niektori ludia sa ohanaju tym, ako proti tymto detom nemaju nic, ale nechcu ich. Keby nemali vobec nic, tak im to je jedno. Akonahle ho nechcem, tak urcite existuje nejaky dovod, preco nie... Nikto nikym nepohrda preto, ze si nechce vybrat romske dieta, akurat je zvlastne, ako to ti, co si ho nevyberu, strasne obhajuju. To potom viac putaju pozornost a nepriamo davaju najavo, ze asi tam nejaky dovod je. Keby nebol, tak jednoducho povedia, ze nechcu, a hotovo, dalej sa nevyjadruju. Ak to potrebuje niekto dookola zdovodnovat, tak je asi nejaky dovod, preco to riesi. 😉
Ja sa netajim tym, ze keby sme si chceli vziat dieta ako "bezni ludia", ktori sa rozhodnu, absolvuju pripravu a cakaju, tak si tiez dame do poziadaviek biele. Presne pre tie dovody, ze by sme nemali chut pocuvat cely zivot hlupe reci a predsudky a podobne veci z okolia alebo z rodiny, alebo aby sme nemuseli riesit to, preco na nase dieta niektori ludia zazeraju. Zrejme by nam ani nenapadlo uvazovat nad inym ako bielym dietatom. 🙂 Nuz ale, Panbozko si to uuuuuplne inak vymyslel... 😀

karkana
25. júl 2011

@mexx je dobre vedieť načo sa cítime,a ked vopred vieme čo áno a čo nie,už sme si toho toľko vytrpeli s manželom,že naozaj by sme po adopcii NIEKEDY chceli už pokojne žiť,o tom sníva asi každý, 😉

natia
25. júl 2011

na a ja som vždy len čierne dievčatko ... a ako som dopadla 😀

dioliana1
25. júl 2011

@natia 😀 😀 😀

dioliana1
25. júl 2011

@natia Keď drobec je ako tvoj načisto .... 😉

sentoza
25. júl 2011

zaujala ma vaša diskusia, tiež čakam na dievčatko aj romske, ale priznavam, mam strach ako zvladnem všetky tie predsudky s ktorými sa stretávam aj v rodine. Takže chápem ak sa niekto rozhodne iba pre biele

dioliana1
25. júl 2011

@sentoza ja čakám tiež aj na tmavé a skôr tmavé ako svetlé, mne sa tmavé viac páčia 😀

tortelinka
25. júl 2011

no myslim ze cierno bielych diskusii uz bolo dost, nie?
ja sa s vami na cas lucim, batohy zbalene...dovolenka pred nami 😎

sentoza
25. júl 2011

pekné su nakoniec všetky ale ustáť ten tlak okolia (aspoň mne) dá poriadne zabrať

dioliana1
25. júl 2011

@tortelinka pekný čas.... 😉

najjulinka
25. júl 2011

@sentoza to že budete mať romske dieťa nevešaj nikomu na nos, ked sa bojiš.. mnohe romske su svetle.. aspon zo začiatku.... a ked už bude mať princezna omotaných všetkých okolo prsta, tak aj keby stmavla priam na uhlikovu čiernu, tak už bude tak vaša a všetkých, že si ju inu ani nebudu vedieť predstaviť 😉 jasne su aj deti čo to na nich poznať hned... ale vacsina malých je svetlých.. .a ešte duplovane domovackych, kde su menej na slniečku ako take bežné deti... 😉
Naša romka ma vlasy presne odtien ako ja.. oči skor to iste ako ja.. akurát sa opali do hneda a nie ako ja , že červena jak paradajka a hned sa lupem..... ale aj ludia čo vedeli že mam dieťa z domova po minulom lete len povedali, že ako mam pekne opalenu Luckku... a ked som sa zasmiala a povedala čosi , že im bolo jasne z toho, že je romske, tak sa čudovali, že fakt, že nevyzera... takže ak je to len koli okoliu, tak im to na nos vešať netreba......
u nas v susedstve bola normalne biela rodina akože.. on sice bol tmavši, ale akože nie cigan, len proste tmavší a ona total svetlá.. a deti mali 2 total svetle pehovate a 2 total tmave.... a o tých tmavych si mnohí mysleli, že ciganske.... a pritom normalna rodina biela...... ale tak sa nejak dobre namiešali... že 2 deti take a 2 take... 😀 😀 😀 😀 😀

cairka
25. júl 2011

@sentoza , každé čudo trvá 7 dní 😉 rozumej tomu tak, že keď si dieťa donesieš domov, tak aj tak bude pre okolie "čudo" nech je akejkoľvek farby a budete vzbudzovať pozornosť (od takého "ani som si nevšimla, že čakáte" 😀 až po "a biele tam nemali?" 😝 ), ale to po pár dňoch prejde. Je pravda, že rómske dieťa púta pozornosť aj neskôr a aj neznámych a Rómov, ale to sú väčšinou celkom milé rozhovory 😉 väčšinou, občas sa nájde nejaká blbá poznámka, ale tak to treba púšťať jedným uchom dnu a druhým von 😝

@najjulinka , no ako ktoré, moje boli jasné od kolísky 😀 teda veve mám fotku len jednu asi v 4m, diu od 3m.

najjulinka
25. júl 2011

@cairka vsak pišem, že su aj tke čo to poznať hned...... 😀

dioliana1
25. júl 2011

moje prvé profi boli romske a chlapec biely ako ja (syr) a dievčatko len trochu snedá a svetlejšia ako moj manžel, ktorý nie je róm... druhé sú krásne čokoládové ako černoškovia, aj romovia sa otáčajú, akí sú krasni...

cairka
25. júl 2011

my sme minule stretli 2 dievčatá, už teda skôr mladé ženy, sa pristavili pri nás, jedna snedá, čiernovlasá, druhá bledá blondína, keby nepovedala sama, tak by som ani netipla, že sú obidve rómky.

sentoza
25. júl 2011

...pekne zažitky...tiež si myslím, že malé dieta si každého získa...len reakcie ktoré počúvam - je to sila niekedy...

lenkove
26. júl 2011

@sentoza Ludia su obcas obmedzeni, obcas sa boja a ani nevedia coho.. Obcas hanbia sami za seba a tak utocia... Predsudky su silne...

erikadodo
26. júl 2011

neviete mi prosim niektorá poradiť do akého veku dieťaťa sa môže meniť krstné meno?

lenkove
26. júl 2011

@erikadodo Myslim, ze nezalezi na veku. Bezplatne sa da meno zmenit 6 mesiacov od pravoplatnosti rozsudku. Aspon ja mam take informacie.

kanhwa
26. júl 2011

Baby prosim Vas poradite mi ako s krstom???
Musime cakat, kym bude mat mala rodny list s nasim menom a priezviskom alebo ako? Ved na krstnom liste je tusim aj priezvisko (ako na potvoru synov prave neviem najst). Ako ste to vy riesili? Alebo ju normalne mozeme dat pokrstit uz teraz a zapisat na krstny list nase meno a priezvisko ktore bude mat v buducnosti?
Pozdravujem vsetky a vsetkych 🙂

marti35
26. júl 2011

Ahojte chcem sa s vami podelit o moje skúsenosti my s manželom máme šest detí tri biologické už dve dospelé a tri osvojené romske detičky teraz čakáme na naš siedmy pokladík ,chcem len tolko povedat že doteraz ked boli maličký sme ani nevedeli že by sa naše čierne detičky nejako líšili nepocitovali sme to zle práve pozítivne takmer každý kto ich stretol ich obdivoval krásna snedá plet oči čierne krásne deti velmi dobre sa učia ale ak nastúpili do prvého ročníka to bolo velmi zlé ,deti im nadaváli nekamarátili sa s nimi veronika mi s plačom sa pozerala do zrkadla chcela aby som jej prefarbila vlásky na blondavo obzerala si ručky či ma naozaj také tmave nechapala že prečo to je príčina že sa s nou deti nekamarátia nikdy pred tym to nezažila hlavne ona to velmi zle znášala bola smutná začala byt utiahnutá ako by sa začala bát detí a pritom chodíme na rôzne krestanské akcie s večším počtom detí a vždy sa pekne hrali nespozorovala som žiadne rozdiely medzi detmi žiadny druh rasizmu až v škole viac krát sme to riešili s rodičmi detmi aj učitelmi a nič sa za ten rok nezmenilo naše deti idú do druhého ročníka do novej cirkevnej školy kde nám riaditelka slúbila že tam nepripustia žiadny rasizmus že vraj to riešia v zárodku majú na tej škole romske dievča osmačku a zrovna tiež adoptovanu a kamaradí sa zo všetkymi detmi je to vesele dievča a šikovné tak som premýšlala kolko záleži aj na učiteloch škole aký kolektív vedia vytvorit .Takže vziat si romske dietatko je náročnejšie všetko prežívate sním aj to zlé trpíte ked vám vaše dieta trpí .Ja by som to nikdy nemenila aj ked viem že ešte všeličím budeme prechádzat cítim že je to moje poslanie a naplna moj život ale nikdy neodsudzujem tych ktory si daju do žiadosti len biele dieta každy človek vie na čo sa cíti čo zvládne, vela je aj ludí ktory by nikdy nechcely adoptované dieta len biologicke ..

mexx
26. júl 2011

@kanhwa Zalezi na dohode s knazom, aspon u nas to tak bolo. 🙂 My sme cakali na kompletne papiere a pravoplatnost, ale teda mame pestu, takze to moze byt ine. Ale myslim, ze vam bude ochotny pokrstit aj predtym, aby ste nemuseli cakat dlhe mesiace na osvojitelsky sud. 🙂
@erikadodo Menit mozete v akomkolvek veku, ale ako pisala Lenkove - do 6 mesiacov od pravoplatnosti. Ale ak si tym myslela, ze do akeho veku je vhodne, tak to je individualne. Zmenit sa moze vzdy, zalezi to od rodicov, ale pri vacsich detoch je to uz trochu tazsie, nemusi im to tak velmi vyhovovat. Ale ak ide o male dieta, tak je to lahsie. 🙂

mexx
26. júl 2011

@marti35 Krasne povedane. 😵 Obdivujem ta, a drzim palce, nech sa vam stale dari. 😉 (Potom sa prid pochvalit siedmym pokladikom.) 😉
Toto su veci, ktore aj ja mam velakrat na mysli, ze co ak tie deti nebudu prijimat vsetci tak pozitivne ako my (co je jasne, ze nebudu), ale myslim si, ze s rasizmom a odsudzovanim by sa v zivote stretli tak ci tak, preto len dufam, ze im to budeme vediet nejako ulahcit a pomozeme im to prekonat, a bude to lepsie, nez keby sa s tym stretali pri uz aj tak tazkom zivote v decaku. 😔

cairka
26. júl 2011

@marti35 , aké máš veľké ostatné deťúrence? Aj my teraz akurát riešime podobný problém, ale teda nie v škôlke, tam na to učiteľky dozreli, na začiatku bolo trocha také, že "s tebou sa nebudem kamarátiť, lebo si černoška" , ale naozaj to učiteľky zvládli bravúrne 🙂 ale teraz malá začla chodiť sama na dvor a tam to ide dosť sťažka. Zaujímavé je, že nie je problém farba pokožky (máme tu v okolí viacero rómskych "bezproblémových" rodín, takže deti sú tu zvyknuté, ale samotný fakt, že je adoptovaná (ona je teda pestu, ale to nebudem vysvetľovať deckám na dvore) a že má macochu zlú ježibabu... ale dúfam, že to je otázka len krátkeho času a že je natoľko držkatá, aby si tú svoju pozíciu medzi deťmi obhájila - veľmi dúfam 😔

marti35
26. júl 2011

Veronika ma sedem Dávidko šest Timejka bude mat šest dve najstaršie dospelé ešte študujú a Natálka 11 rokov .áno Aj stým prišla domou zo školy že teba neporodila tvoja mamina ale cigánka v domove naštastie som sa to už snou pred tým rozprávala ked prišla tehotná kamoška Veronika ma chytila a hovorí že aj ja som bola v tvojom brušku tak som jej vysvetlila že bola v mojom srdiečku a do domova som sa ponáhlala pre nu lebo mi Pán Ježiš povedal že už nás tam čaká naše dievčatko ..tak isto som jej ukazovala pozítivne príklady jej sa páči speváčka Dominika Myrgová to som jej tiež hovorila že aj ona je cigánka že sú cigáni aj dobrí aj šikovný tak to pomaličky v sebe zrovnáva.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre