Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

yukki
19. nov 2011

Keď to asi v tom veku tri roky sa veľa pripisuje vzdoru...deprivácii...čiže aj tam nik nemusel dieťa diagnostikovať hneď tak, ako ste ju dali zdiagnostikovať postupne Vy... Samozrejme je veľmi dôležité, aby sa deti dôkladne, najdôkladnejšie ako je možné zdiagnostikovali pred "vypustením" do náhradnej starostlivosti...nuž aj toto by sa mohlo zlepšiť tými profesionálnymi rodinami, možno taký správny profirodič so záujmom by vedel dieťatko viac charakterizovať... ak by sa teda jeho názor samozrejme bral do úvahy, ale ak aj nie názor ale výsledky vyšetrení, ktoré by mohol iniciovať.....

najjulinka
19. nov 2011

@yukki ti budem pisať ako sa deti chovaju v inej rodine??? Viem o detoch čo v profi fajn a v novej rodine nie... a take čo z jednej profi vratene a v druhej v pohode.. lebo su v iných situáciach.. . napr. v rodine kde bolo dieťa v podobnom veku, žiarlivosť, agresivita... v rodine kde mali len "mamu" namaju na koho žiarliť...... v rodine kde bolo dieťa medzi detmi v pohode, stalo sa jedináčikom a nedobre.............. a proste zmeny rodiny je zmena rodiny.... to čo v jednej ani nevyskoči, ani nevidno, v druhej sa pride na take veci čo ani v decaku v diagnostickej skupine nevyskočilo................... proste sú to iné postavenia - je rozdel či je diečťa jedináčik, či najstaršie či najmladšie, či ma všetku pozornosť jedneho človeka,a lebo sa o mamu "musí biť" hoci len s ockom 😉 fakt toto je ťažké predvídať.... su veci čo vyplavu na povrch v nejakom veku, v nejakom postavení v rodine a su veci ktore nikdy na povrh nevyplávu, lebo nikdy dieťa nebude v takej situácii, žeby sa to odhalilo....

yukki
19. nov 2011

@najjulinka a ani kus nevieš odhadnúť povahu? veď Ty sama si písala, že najlepšie profirodič by vedel povedať do akej rodiny dieťa...toť pred časom

najjulinka
19. nov 2011

@yukki ano,a le zas su veci čo zmenou nastanu,...

yukki
19. nov 2011

...a potom ako to mali dopredu vedieť v Domove, kde je v skupine 12 detí a striedajú sa im "tety", ak sa to nedá odhadnúť v profirodine-že toto je nerváčik, toto je citlivák, toto pohoda, tu asi bude nejaká porucha pozornosti, správanie, toto je negativista večný atď.....no ako jej to mali vedieť povedať?

najjulinka
19. nov 2011

@yukki dačo odhadneš, dačo nie.............. jasne, že profi ma prehlad väčší o dieťati lebo je s nim nonstop........... ale fakt niektore veci zmenou postavenia u dieťaťa vyskočia....

yukki
19. nov 2011

Jasné. A hlavne aj keď nás na príprave na všeličo pripravovali, skutočnosť často, ba priam denne presahuje všetky bezdetné predstavy.... 😀 😀 😀 😀 😀

najjulinka
19. nov 2011

proste som chcela len napisať, že všetky rizika sa daju eliminovať, ale nie vylúčiť... ... aby sme sa chapali.... 😅 😀

maznacik007
19. nov 2011

no ja si netrufam hodnotit ale jedna zo zasad je ze prijate dieta ma byt prijimane ako najmladsie v rodine a je velmi potrebne starostlivo zvazit aj temperament povahu a najma zranenia dietata ktore do rodiny prichadza.... tu sa treba naozaj tvrdo riadit rozumom.... a zvazit si aj to ci je v danej dobe vhodne vobec tak zranene a odmietnute dieta z DD prijat do svojej biorodiny.... a radsej tento krok neodlozit nez sa situacia utrasie a matka sa bude moct aspon isty cas vyhradne venovat prijatemu dietatku...

je dolezite aj hovorit s ludmi ktori maju prijate deti a prechadzaju si aj roznymi stavmi.... ako cakat ze prijate dieta bude anjelik a ze bude obdivovat a hrat sa s mladsou sestrickou je totalna naivita a rozhodne je to aj problem pripravy ak takto to bolo prezentovane...

naozaj si treba toto premysliet ked si niekto mysli ze zvlada v pohode svoje bio deti tak to este neznamena ze zvladne v pohode deti ktore si presli odmietnutim a mnohymi a mnohymi zraneniami a trapeniami ... je to potom utrpenie nielen pre tych rodicov ale najma pre to dieta ktore dostalo od zivota dalsiu facku odmietnutie dalsej rodiny....

ADHD a agresivitu / co je inak v toch rokoch pomerne bezny jav u vsetkych deti/ mava drviva vacsina deti z DD..... je to dan za to co im dospelaci urobili a ako sa zachovali voci nim pocas ich kratkych zivotov.... a da sa s tym nieco robit aj ked sa asi treba zmierit s tym ze my budeme tymi u ktorych budu moc tieto pocity bezpecne prejavit a pomozeme im ich spracovat nahradne rodicovstvo je narocne a nie je v nom ziadna vdacnost ako sa mnohi mylne domievaju.... lebo my im davame len to na co maju narok lebo aj oni maju narok na bezpodmienecnu lasku ako vsetky deti ... a nielen na lasku ak su dobre usmievave a robia co im prikazete...

@julie1412

yukki
19. nov 2011

@maznacik007 no ja som momentálne náhradný rodič ktorý prechádza stavom pred porážkou bo už týždeň ich mám doma s kašľom, agresivita stúpa na všetkých frontoch o prejavoch žiarlivosti a ADHD ani nepíšem...radšej...

julie1412
19. nov 2011

@yukki Vtip je v tom,ze ju zdiagnostikovali uz v domove, a kedze bola problemova a boli radi, ze si ju z katalogu niekto vybral, tak nam to zatajili. Az po pol roku nam na vyziadanie poslali jej papiere, kde to bolo cierne na bielom. A nepomohol ani psycholog ani psychiater, vymykala sa akymkolvek snaham o napravu. Keby sme mali potrebne info vopred, pravdepodobne by sme si hladali ine dieta, a mohlo to dopadnut uplne inak.

yukki
19. nov 2011

Tak akýmkoľvek snahám o nápravu prirodzene odolávajú aj moje deti 😀 😀 😀 😀
a trojročné dieťa-nuž mne psychologička povedala, že veľmi na istotu sa nedá u neho predpokladať diagnóza-kor keď je tam rizikový vývin a deprivácia...ale ako píšem, som za to, aby tie deti boli čo najviac zdiagnostikované a sledované a pochopiteľne údaje o nich náhradnému rodičovi poskytnuté. A to akože vám povedali-toto je pohodové, kľudné, spokojné, prispôsobivé, prítiulné dieťa?

yukki
19. nov 2011

a ešte...aj v Návrate keď som čítala spisy, bola jednoduchá charakteristika, niekde aj akési VQ...vývojové kvocienty a tak, potom že akému veku asi zodpovedí to ktoré dieťa a tak-o nej nič? resp. len superlatívy?

julie1412
19. nov 2011

@yukki Povedali nam, ze vo vyvoji zaostava asi pol roka, ale ze to je bezne u deti z DD, a inak je bezproblemova, mila a pritulna, same superlativy. A na tych dvoch navstevach,co sme za nou boli, sa tak aj javila, ziadna ziarlivost na malu, zdalo sa, ze si vyhovuju.

cairka
19. nov 2011

@julie1412 , si písala, že malá bola aj podvýživená, to znamená, že bola aj v bio rodine a zanedbávaná? to je bohužiaľ faktor, ktorý veľmi často ovplyvní správanie dieťaťa na celý život... 😢 isto to bolo ťažké pre vás, ale neviem si to predstaviť teda...

maznacik007
19. nov 2011

@yukki ja som mala oboch doma mesiac a kusok..... normalne som otvarala sampano ked isli do skoly a skolky...

ano spisy dietata nie vzdy obsahuju vsetky relevantne info... tak je na tom hadam kazdy spis dietata co bolo v DD ale troj rocne dieta je uz dieta vyzrete a tam su uz tie diagnozy zrejme... ak su teda... nahradny rodic ma pravo ziadat vidiet vysledky neurologickych a psychologickych vysetreni... prip. o tieto vysetrenia poziadat este v stadiu nez sa rozhodne pre dane dieta....

ziarlivost deti je vzdy.... a obojsmerna ... aj od dietata co je v rodine a aj od prijateho dietata.... ja som mala vacsi vekovy rozdiel a ziarlivost je tam doteraz...

inak je zvlastne ze u trojrocneho dietata postacili dve nastevy dve interakcie... ja osobne by som ziadala viac interakcii uz u takeho veku...

yukki
19. nov 2011

No, neviem....či deprivovanému dieťaťu v troch rokoch niekto opečiatkuje spis definitívnymi diagnózami "porucha osobnosti" ..."porucha správania"...... No a ešte by ma tak zaujímalo, čo teda na to povedali zodpovední pracovníci, keď ste malú šli vrátiť a v ruke ste držali teda tie jej papiere, ktoré Vám dodatočne poslali s polročným oneskorením?

cairka
19. nov 2011

@yukki , ja dúfam, že nie 😔

julie1412
19. nov 2011

@cairka Bio matka ju opustila v porodnici, bolo to jej desiate dieta. Potom si po nu prisla, mala ju mesiac doma a potom jej ju urady zobrali, lebo bola podvyzivena a zanedbana. Potom uz vyrastala v DD.

cairka
19. nov 2011

@julie1412 , aha, no aspoň že ju nenechali dlho trpieť zanedbanú...

maznacik007
19. nov 2011

@yukki no neopeciatkuje ale pokial tam boli nalezy uz urobene a pokial tam bolo ADHD tak prosto nech mi nikto nehovori ze o tom nevedeli ... detsky domov ma vlastneho psychologa ktoreho povinnostou je pravdivo informovat min. pocas interakcii ...v kazdom pripade v kazdom spise je aspon kratky opis socialnej situacie a okolnosti ako sa dieta dostalo do DD a ked je tam ze bola vynata z rodiny pre zanedbavanie a podvyzivu tak prosto aj to uz nieco signalizuje....

ale uz je v podstate zbytocne sa bavit .... je podla mna realne mozne ze pokial by tie okolnosti jej prijatia boli ine... napr. vacsi vekovy rozdiel medzi detmi, prip. by bola jedinacikom ... tak by to mozno skoncilo inak... a mozno nie...

mata71
19. nov 2011

@julie1412 ahoj,,skratka ako kolvek sa pozriem na situaciiu,vychadza mi že neradi počuvame alebo si nechceme pripustit že po adopcii bude naše dieta ine,budu problemy,, 😒 ,každy alebo cast z nast sa pozera cez ružove okuliare 😎 a veri ze u nich bude vsetko ako pekne,krasne,, 😎 ,,ale opak je pravdov,,,,je to len zakrivanie strachu pred tym ze ich adodieta moze mat problemy,,,,,,,,,,,,,,,,je to aj v beznom zivote ze ludia sa skorej tesia,maju tendenciu sa chvalit ze ako vsetko u nich ide dobre.......Dakujemza tvoj pribeh je poučitelny,smutny ale zo života,,,,a gratulujem k tehotenstvu 😵

yukki
19. nov 2011

@maznacik007 nemuseli o tom vedieť...koľkokrát na veľa vecí prídeme až my, v rodine-tak to proste je, majú deti kľudnejšie deti zúrivejšie....tak ich tam aj berú, prejavy zanedbávania, citovej deprivácie, zmien a prejavy ADHD...a FASu...a vzdoru "trojročných"atď...vo veku tých troch rokov sa prekrývajú...nálezy? Ja som bola toť pred dvomi týždňami s 5,5ročným dieťaťom u veľmi známeho a dobrého neurológa-ide o dieťa denne pozrované jednou osobou!mnou! a aj ten mi povedal, to ADHD až tak v tom školskom veku sa dá s určitosťou...psychiatrička? poruchy osobnosti, správania, kdeže, ešte nechce ani reči o tom! Psychologička? zas jedna z najlepších, tá povie, že "to ADHD tam bude, to je vidno" ale tiež to nepovedala na prvých návštevách, ani v 4 rokoch dieťaťa...takže ja stále vravím-čo najdôkladnejšie zdiagnostikovať a nezatajovať! ale je veľa vecí, ktoré v tých troch rokoch sa ešte nedajú tak jednoznačne vyrieknuť! porucha osobnosti....porucha správania...to nie sú vši, že jednoznačne ich bu´d máš alebo nie, a pri tých všetkých vplyvoch, ktoré na tie deti pôsobia asi sa tak ejdnoznačne nedá napísať "to a to"-a ak to teda vedeli, ešte stále by som ja chcela vedieť, ako reagovali na to zatajovanie z ich strany.
Všetky sme si brali deti s tým rizikom, ale vieme to až teraz, keď už ich máme 😝

najjulinka
19. nov 2011

@mata71 no ono je to tak aj pri bio... však ked mamička tehulkuje, tak vidi len zdravé babuliatko, z ktoreho vyrastie dobrý človek..... a hups.. može nastať problem. .či zdravotný či nejaký iný... v puberte nam decko odpapuluje.... ale ono na každé dieťa sa ma človek tešiť a keby to nevidel cez ružove okuliare, tak ani vlastne nechce 😉 myslím, že ako impulz je to fajn, že to vidime ružovo.... 😉 či ako impulz k vlastnemu alebo prijatemu... 😉 keby sme to tak nevideli , tak nikto žiadne deti nemá či take alebo onaké 😉

mata71
19. nov 2011

@najjulinka ano tak presne,ci ado alebo bio je to 50.50...... 😉 😉

yukki
19. nov 2011

No, presne...ja toto vedieť tak radšej idem na humanitnú misiu do Afriky si vybíjať svoje altruistické chtíče.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 a píšem tu a čítam, skoro mi vyhaslo v kotli, pomerznu mi tu tie moje indické krásavice ....

cairka
19. nov 2011

@yukki , len či by si si odtiaľ nepriniesla zopár hladom trpiacich Afríčatok a nebola tam, kde si aj dnes 😅 😝 😀

najjulinka
19. nov 2011

@cairka 😀

yukki
19. nov 2011

@cairka no...ta to máš tiež pravdu...a bola by im ešte väčšia zima 😝

julie1412
19. nov 2011

@maznacik007 Ano, je zvlastne, ze stacili dve navstevy a dali nam ju domov 'na navstevu' az do sudu, ten bol az o styri mesiace. Chceli nam vyjst v ustrety, lebo sme byvali na druhom konci republiky a nemali sme moznost za nou dochadzat, vlakom to za jeden den neotocite a autom len na 2-hodinovu navstevu. Za cely ten cas sa o nu nikto nezaujimal, asi vedeli preco. A ked sme ju vracali, sla do ineho DD, takze sme sa uz s nikym z povodneho DD nekontaktovali.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre