Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

marketka1
9. okt 2010

@bosorka257 ahoj bola si už na upsvare po dotazník? Tu som Ti skopírovala podrobné info.

Žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov obsahuje osobné údaje fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, a to jej meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo a ďalšie údaje potrebné na podanie žiadosti o odpis registra trestov.

K žiadosti musia byť priložené
a) dotazník,
b) správa o zdravotnom stave fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom,
c) doklad o majetkových pomeroch na preukázanie primeraného majetkového základu na plnenie ekonomicko-zabezpečovacej funkcie rodiny.

Ak fyzická osoba žiada o sprostredkovanie medzištátneho osvojenia, spisová dokumentácia obsahuje okrem
a) žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov spolu s priloženými dokladmi,
b) odpis registra trestov fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, vydaný určenému orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately,
c) správy o bytových pomeroch rodinných pomeroch a sociálnych pomeroch fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom,
d) vyjadrenie obce o spôsobe života fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, a jej rodiny,
e) písomný súhlas fyzickej osoby, že určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately môže zisťovať, či nedošlo k zmene rozhodujúcich skutočností uvedených v žiadosti a spisovej dokumentácii
aj fotografie, obrazový a zvukový záznam tejto fyzickej osoby a jej rodinného prostredia.

Fyzickej osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, každý orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, obec, vyšší územný celok alebo akreditovaný subjekt, ktorý vykonáva prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť, poskytuje informácie potrebné na podanie žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov.

Príprava fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom,
na náhradnú rodinnú starostlivosť

Subjekt vykonávajúci prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť na účely zákona č. 305/2005 Z.z. je orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a akreditovaný subjekt, ktorý má akreditáciu na vykonávanie prípravy na náhradnú rodinnú starostlivosť.
Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a akreditovaný subjekt vykonávajúci prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť, detský domov, obec alebo vyšší územný celok informujú fyzickú osobu, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, o možnosti vybrať si subjekt vykonávajúci prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť.

Príprava na náhradnú rodinnú starostlivosť fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, sa vykonáva v rozsahu najmenej 26 hodín
- individuálnou formou,
- skupinovou formou alebo
- kombináciou individuálnej formy a skupinovej formy

Príprava na náhradnú rodinnú starostlivosť fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, spočíva

a) v poskytnutí základných informácií najmä o

1. náhradnej rodinnej starostlivosti,

2. vývine dieťaťa a potrebách dieťaťa,

3. právach dieťaťa v náhradnej rodinnej starostlivosti, vrátane práva dieťaťa na udržiavanie a rozvíjanie súrodeneckých väzieb

4. právach a povinnostiach rodičov dieťaťa,

b) v posudzovaní spôsobilosti fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti.

Subjekt, ktorý vykonáva prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť, vypracúva po skončení prípravy fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, záverečnú správu o jej príprave, s ktorou ju oboznámi.

Určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately rozhoduje o zapísaní fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, do zoznamu žiadateľov do 15 dní odo dňa doručenia záverečnej správy o príprave fyzickej osoby na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti.

marketka1
9. okt 2010

prípravu môžeš absolvovať v úsmeve ako dar,v návrate, alebo na samotnom upsvare podľa zváženia.Ale pred tým než začneš so samotnou prípravou tak ti musí prísť z úradu súhlas že môžeš začať.
Všetko sa dá zvládnuť a ak chceš tak príď medzi nás do témy prišli k nám je nás tam dosť náhradných rodičov a čerstvých čakateľov 😉 mimochodom tie Ti budú vedieť poradiť asi najlepšie pekne z čerstva keď tým akurát prešli a úspešne ich zapísali do zoznamov. 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/adopcia-a-nahradna-rodina/prisli-k-nam-nahradne-rodicovstvo/

edit.ka
19. okt 2010

Este stale nic... ☹

lenkove
20. okt 2010

@edit.ka
ahoj! a co stale nic? s tym babom, co poznate? 😔 😔 nenapises viac? ako sa inak mas?

edit.ka
3. nov 2010

Ahoj, chlapceka ktoreho sme chceli sa nam nedalo, pretoze nieje osvojitelny, ale dockali sme sa tak to vyzera ze budeme mat krasne dievcatko , je uzastna. Akurat dneska sme ju boli navstivit. Dufam , ze na vianoce uz bude nasa. Ďakujem, ze ste na mna mysleli..... Ste uzastne🙂

dioliana1
3. nov 2010

@edit.ka Príď na Prišli k nám....

magimary
3. nov 2010

@edit.ka , fantázia! 🙂 😵
koľko má mesiacov/rokov?
aká je? hoď nejaké detailíky... 😅

lenkove
3. nov 2010

@edit.ka
jeeej! tak drzim palce do Vianoc! Mali ste uz interakcie? Odporucaju vam predbezne opatrenie? A vobec napis viac 😀 😀

edit.ka
3. nov 2010

Je velmi zlata, krasna je no nemam slov.... ma 2mesiace, je taka drobucka, uz sme sa s nou stretli... Dokonca mam svalovku v ruke ako som ju drzala 🙂

lenkove
3. nov 2010

@edit.ka
no krasa 🙂 Iskricka preskocila 😵 😵 blahozelam vam! 😵 teraz len sup-sup aby bola cim skor doma!
Vybavicka nakupena? 😀

magimary
3. nov 2010

@edit.ka , a nevolá sa náhodou veronika?!? 😅
krásne malinké babuľko... 😵

misula4660
4. nov 2010

Ahojte baby..Chcela by som sa vás niečo spýtať, teda ak môžem....Od 31.10.2009 sme oficiálne zaradení do zoznamu na adopciu. Mali sme požiadavky na biele, zdravé novorodeniatko. Včera sme volali s tetou na úrade a povedala nám, že u nás sme na rade už my, ale keďže patríme do NR kraja, tam sme v poradovníku na 8 mieste, ale vraj si myslí, že do Vianoc by sme bábo mohli mať. Len by ma zaujímalo ako to je, keď vám zavolajú, že pre vás majú bábo...Teda konkrétne, či volávajú len v pracovných dňoch, alebo je to jedno, aj cez víkendy a sviatky? A potom keď zavolajú, ako to prebieha ďalej? Dohodneme sa, kedy pôjdeme babuško pozrieť a čo ďalej?

magimary
4. nov 2010

@misula4660 , určite volajú LEN cez pracovné dni 😉 (inokedy sa v štátnej sfére nepracuje 😉 ),
-a keď už teda zavolajú, tak telefonát bude oznámenie o tom, že majú pre vás vhodné dieťatko a môžete si ho prísť pozrieť na úpsvar, teda jeho spis 🙂 ,
-s "tetou" si dohodnete čas a deň, kedy vám to vyhovuje a potom tam pôjdete, "teta" vám ukáže spis dieťatka, s jeho fotkami a DVD-čkom (ak je) a vy sa na základe toho môžete rozhodnúť, či "idete ďalej" a dieťatko chcete vidieť aj osobne, alebo nejdete a budete čakať na iné -pre vás-vhodné dieťatko. Rozhodnúť sa môžete buď hneď (ak je vám to hneď jasné), alebo si dohodnete čas, dokedy sa rozhodnete (napr. že do týdžňa dáte "tete" vedieť, či idete ďalej, či nie).
-ak ste sa už rozhodli, že dieťatko chcete aj vidieť, pani na úrade vám spíše súhlas na interakcie v DD a pošle ho vám a do DD,
na základe tohto súhlasu sa vy potom spojíte s DD a telefonicky si dohodnete prvý "živý" kontakt s dieťatkom.
-a na dohodnuté miesto a čas potom vyrazíte a... 😉 🙂 😵

Trochu iný postup, je ak beriete dieťatko priamo z pôrodnice 😉 .

misula4660
4. nov 2010

@magimary Ďakujem veeeľmi pekne, lebo ja som vôbec nevedela ako to prebieha...Moc si mi pomohla...Ešte raz ďakujem.

magimary
4. nov 2010

@misula4660 ak budeš potrebovať ďalšie (konkrétne) infošky, spokojne sa opäť ozvi 😉 🙂

z pôrodnice to funguje trošku inak- a síce, keď vám z úradu oznámia, že dieťatko je v porodke a vy sa rozhodnete ísť ho pozrieť tam a aj pôjdete a tam sa rozhodnete, že ho teda beriete, tak sa okamžite žiada o predbežné opatrenie na súd a to keď vyprší, beriete si dieťatko priamo z pôrodnice k sebe domov 😉 (za ten čas je dieťatko stále v nemocke, teda v pôrodnici) 🙂

misula4660
4. nov 2010

@magimary Ďakujem pekne za odpovede. Veľmi sme už netrpezliví s manželom, už by sme si veľmi priali, aby sa nám ozvali už čo najskôr. Strašne moc sa už tešíme na bábätko. Ak ťa to moc neotravuje, ešte by som sa chcela spýtať jednu vec: Koľko interakcií budeme musieť absolvovať na to, aby sme si mohli bábo vziať domov?

magimary
4. nov 2010

@misula4660 no, to ti verím! po roku čakania 😅 😉 🙂
počet interakcií nie je nejako presne daný, závisí to od zvyklostí jednotlivých DeD a potrieb dieťatka (u starších detí je to predsa len trochu iné, tieto deti si musia zvyknúť), ale všeobecne bývajú tri "povinné" interakcie a potom sa píše správA (to píše psychológ DD a odosiela na váš úpsvar ako spätnú väzbu o tom, či boli interakcie úspešné a či celý proces napreduje tak, ako má), samozrejme, že sa môžete s dieťatkom potom stretávať i naďalej (ale už to teda nie sú tie oficiálne interakcie, ale vaša dobrá vôľa), kým -
-nenadobudne právoplatnosť predbežné opatrenie (ktoré podáte, ak sa tak rozhodnete)
-kým vám dieťatko nedajú na návštevný/hosťovský pobyt-napr. po podaní žiadosti na súd (ak vám ho tak dajú)
-kým nebude riadny súd (čo býva dosť neskoro 🤐 )

misula4660
4. nov 2010

@magimary Ani nevieš aká som rada, že si mi napísala, sú to pre mňa veľmi vzácne odpovede, pretože už mi je to konečne jasné ako to chodí...Ešte raz ďakujem.

magimary
4. nov 2010

@misula4660 🙂 , v pohodke...
spokojne i kedykoľvek nabudúce 😉
a príď sa pochváliť, keď už budete definitívne "v tom" 😵

misula4660
4. nov 2010

@magimary Určite sa prídem pochváliť.... 🙂

edit.ka
4. nov 2010

nie nie nevola sa Veronika.... 🙂

lenkove
4. nov 2010

@edit.ka
a ako sa bude volat? 🙂 🙂

kanhwa
4. nov 2010

@magimary a prosim Ta, nevies nahodou, ze ked zavolaju z Upsvaru a mas sa rohodnut, ci si prides pozriet spis a fotky resp. DVD - povedia nam uz aj do telefonu nejake podrobnosti o dietatku, napr. vek a anamneza a pod.? alebo sa tieto veci dozvieme az na urade?
dakujem a pozdravujem vsetky 🙂

kanhwa
4. nov 2010

@edit.ka joooj, no super - drzim palce.

magimary
4. nov 2010

@kanhwa záleží na akú "tetu" natrafíš 😉
ale zväčša je úzus, že povedia len vek a pohlavie (+/- náznakom aj diagnózu, ak nejaká je, ale to len ozaj okrajovo a zväčša ani nie) 🙂

lenkove
4. nov 2010

@kanhwa
nam na urade povedali iba vek, pohlavie, pripadne etnikum... zdravotny stav vseobecne (zdrave)... na zaklade toho sa musis rozhodnut ci ano, ci nie.. 😉 🙂 a ahoj! 😀

kanhwa
5. nov 2010

@magimary
@lenkove
diki baby za odpovede - no, to nie je bohvieco...vsak uvidime...my by sme samozrejme radi vedeli co najviac este predtym, ako pojdeme na urad, aby sme sa rozhodovali naozaj zodpovedne a nepodlahli nejakemu citovemu natlaku zo strany uradu...ale asi to nejde inak...
ahojte 🙂

lenkove
5. nov 2010

@kanhwa
myslim, ze urad ta pri prezerani spisu nebude citovo vydierat 😅 aspon ja som sa s tym nestretla.. Skor ma citovo vydieralo moje srdce, ja sama.. Proste ked vies tak malo o dietati a ides ho pozriet, uz mas k nemu v srdci vytvoreny nejaky vztah.. A potom je tazko realne sa divat na spis.. 🙂

suezana
5. nov 2010

no, to ja mám podobný problém, len opačný: ja by som najradšej len tak šla popozerať každé bábo a mm nechce, že nech pekne čakám. Darmo mu vysvetľujem, že veď len pozrieme 😀

lenkove
5. nov 2010

@suezana
ti poviem, ze ked zena povie, "ved len pozrieme" znamena to "berieme!" a tvoj ta uz asi pozna, tak sa drzi pozadu 😀 😀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre