Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

zuzik242
7. feb 2012

@ifaf no len aby teba osvietilo off milujuci bieli ludia

lenkove
7. feb 2012

@afrika pre zilinsky kraj je Usmev ako dar v D. Kubine a Navrat v Ziline. Adresy najdes na www.usmev.sk a www.navrat.sk
Staci zavolat a dohodnut si stretnutie. Ja mam skusenosti s Navratom, robili sme si tam aj pripravu, konzultovali a tak... Mame poziadavku dietatko do roka a nemali pre nas nic.. Vazne sme rozmyslali nad jednou cokoladkovou princeznou 14 mes. , ale nakoniec sme sa ako rodina ( 😕 mm 😕 ) rozhodli, ze v nasej situacii radsej nie... Verim, ale ze to nase uz pride coskoro, cokoladkove-necokoladkove, to prave nase 😎 Sme zapisani od maja 2011. Inak podla info z Navratu, kedysi bolo viac deticiek, aj romskych babatiek, ale teraz nie su.. Verme, ze su vsetky v rodinach 😔
A nasa cesta k prvej dcerke bola ako z rozpravky... Par mesiacov poradovnik, par tyzdnov IA, schvalene predbezko, aj osvojitelsky sud bol ani nie po 10 mesiacoch malej u nas... My sme mali prenaramne stastie 😔 😔 Nie je to ale pravidlo, ze ano 😔

matax
7. feb 2012

@zuzik242 mna to u z tiez nabavi🙂 presne, kazdý si vyberie, ake chce, len nech potom nefnuká, ze dlho caka .... ked nechce cakat dlho, moze zlavit z poziadaviek, ked nechce, nech caka... @ifaf my sme sice v procese pripravy maleho videli, ale myslim, ze keby cakame dlho, ze poziadavky prehodnotime, neviem, ci by bolo fajn chodit medzi deti do ded ako do obchodu.. mne bolo tazko aj z listovania v katalogu, ci ako to mam nazvat:C este doteraz mám niektore deti pred ocami:CC ale oni ma nevidia, tie deti, pokial sa pre ne pevne nerozhodnem , ze chcem IA.... ja som za system aky je, len keby bol naozaj aktivnejsi pristup na upsvaroch a neschovávali by sa deti do suflikov, alebo kde ich spisy davaju.. kto chce byt aktivny , z nás ziadatelov, ten si pristup k info o detoch nájde bud na urade (ak netaja), v usmeve alebo návrate.. ale viem, ako si to myslela, bavili sme sa o tom🙂 Ale myslim, ze vacsina z tých, co maju v poziadavke biele dieta, aj keby vidi romske dieta na zivo, aj keby sa mu páci, aj tak neupusti od poziadavky... a videla som dieta , co bolo vrátene:CC.. takze kontakt az po pevnom rozhodnuti a nie po citovom zapaceni a lutosti, ked ma niekto dake predsudky uz popredu, calebo sa na to neciti.. hej, mne sa teiz nerozhodovalo lahko, lebo som sa obavala, aký zivot bude mat romske dieta v neromskej rodine, ale uz by som sa teraz rozhodla hned a lahsie , ze ano, ze to zvládnem.. takze mozno aj preto este o tom pisem, ze moja skusenost, moze pomoict nekomu ten strach prelomit... @zuzkanka? :D @yukki dobre si to napisala 🙂

kanhwa
7. feb 2012

@matax vo vsetkom s tebou suhlasim, okrem jedneho - nenazyvala by som to fnukanie, ked sa niekto postazuje, ze dlho caka. ved aj na to je tato tema - pre vsetkych, co cakaju alebo cakali. a nepaci sa mi, ze obcas, ked sa niekto postazuje na poradovnik, tak hned jej to niektora "nanda", ze nech sa necuduje, ked ma take poziadavky 😖 no sak ale nemusi sa mi vsetko pacit, ze 😉 ja si totiz myslim, ze kazda z nas si tuzi naplnit sen o materstve a vacsine z nas je to cakanie dlhe, a to bez ohladu na to, ci chceme biele ci pasikave 🙂

@lenkove to ste naozaj mali stastie, rovnako ako aj my 🙂 a v tej rozpravke sme uz s nasou dcerkou spolu skoro 8 mesiacov 🙂

kanhwa
7. feb 2012

no a este som chcela, ze ked ma niekto predstavu, ktoru si dokladne zvazil a nie je presvedceny o tom, ze by zvladol na tom nieco menit, resp. ked v tom rozhodnuti nie su v sulade dvaja, tak je len zodpovedne pri tej svojej povodnej predstave zotrvat. a nehovorim tu o nejakych predsudkoch samozrejme. isto aj ta povodna predstava sa nerodila lahko a kazdy si zvazi vsetky relevantne okolnosti velmi seriozne.

matax
7. feb 2012

@kanhwa ok, nechala som sa uniest vášnou:DD ja mam s v skratke taký nazor, ze kto len ten, co sa citi na mimokulturnu ado, nech do nej ide..kto nie, nech caka, to som uz ale pisla, ze bud nech caka, lebo vie, ze sa dlho caka.. alebo nech prehodnoti...

matax
7. feb 2012

opravujem:D ze len ten, kto sa citi na medzikult.ado, nech do toho ide...

larinka133
7. feb 2012

ja uz dlhsiu dobu prehodnocujem, ale som si vedoma toho, ze to vychadza len z mojej netrpezlivosti a to nie je dobre .... tak budem este nad tym uvazovat, aj s mm sa porozpravame ... ale kym si nebudeme stopercentne isti, nebudeme nic podnikat a radsej budeme cakat .... skuste mi ale poradit - myslite ze je dobre v takomto dusevnom rozpolozeni sa predsa len pozriet do tych zoznamov, ci nam nejake nepadne do oka?

jaron
7. feb 2012

Myslím, že mať nejakú predstavu a požiadavky je úplne normálne a ako som už písal, každý ma svoje vzhľadom na podmienky, rodinu, prípadných súrodencov a pod., faktorov je veľa.

My sme si dali hornú hranicu 4 roky (pestúnstvo), nevylučujeme ani rómske (polorómske), chceme iba dievčatko (vzhľadom na to, že máme 9 ročnú dcéru), nevylučujeme ani nejaké ochorenie ako napr. diabetes 1. typu... ale niektoré rozhodnutia urobíme až keď nejaké to dieťa uvidíme, možno vtedy pripustíme aj to, čo sme si pred tým nechceli a možno nie, to neviem.

Poradovník zatiaľ neriešime, keďže sme iba v príprave.

matax
7. feb 2012

@zuzik242 ahoj, hm, vy ste si vybrali asi, ze chcete novodeniatko? niekto si zas vyberie, ze chce dieta do 3 rokov a biele..niekto ma volne poziadavky a chce pomoct aj velmi choremu dietku.. niekto chce len romske... ja v tom nevidim problem.. kazdý sme iný..ja sama som za medzikulturnu ado u pripravených na ňu rodičov, ale nie kazdý do nej moze ist..ale bolo by to pekne, keby neboli deti v ded a vsetci by brali prve dieta, co by sa naskytlo, hocake, 9 rocne, bodkovane, surodencov.... ale to nie je realita..realita je cakanie dla poziadaviek, kt. si zvolia noví rodicia a od upsvar, sudov, biol. rodicov...

matax
7. feb 2012

@tortelinka to ste mali asi ojedinele stastie:D gratulujem.. kiež by bolo takých sudcov viac..

matax
7. feb 2012

@jaron suhlasim..a ked mate take poziadavky, tak myslim, ze poradovnik vás ani trapit nebude 🙂 mozte, hned po zaraddeni donho, ist hladat..aj my sme nakoniec oba razy niektore poziadavky nechali bokom🙂 chceli sme do 1/2alebo do 1 roka.. syn mal 16 a dcera 21, ked k nám prisli🙂 ked sme prvýkrat videli papiere syn mal 15mes. dcera 19 ..drzim palce

zuzkanka117
7. feb 2012

@matax neviem ten strach posúdiť ( vziať si rómske dieťa som pôvodne nechcela ), no prvé dievčatko, ktoré som si z registra vybrala, bolo choré a od narkomanky ( v prepúšťacej správe z nemocnice malo uvedené, že matka požila drogu, a už som zabudla presne ten čas, pred pôrodom a chcela som ho ). Potom myslím, že som vo všeobecnosti nebojácna 😀 😀 😀 ... druhé som si vybrala dievčatko, ktorému na fotke odstávali uši tak ako mne v tom veku a bol to impulz, taký zvnútra 😀 😀 a aj keď ma sociálna upozorňovala, že je to rómske dievčatko, som ju vnímala jedným uchom dnu, druhým von 😅 😅 😅

@jaron je to naozaj stále dookola o tom istom a všetci súhlasíme s tým, čo si napísal !!! @ yukki vcera vecer napísala presne to, čo ty ... "to prvé-požiadavky, sú volená-závislá-premenná, kým súdy nezávislá - a majú to všetci v kocke" ( citácia ) ... @zuzik242 píše, že nevyberali, chceli pomôcť dieťaťu a bolo im jedno aká farba, odtieň, vzorka .. ale nie je to clkom tak, pretože si zvolili aspoň vek dieťaťa určite, keby chceli pomôť prvému, ako to píše, mali by 13-člennú súrodeneckú skupinu od novorodenca po 16-ročné skoro dospelé dieťa ... aj to je voľba, volíme si všetci, rozhodnutie je len na nás a to tu každý omieľame svojím jazykom ...

zuzkanka117
7. feb 2012

@all - citujem samu seba !!!!!!!!!!!!!!!! "neviem, čo by sa mi muselo stať, aby som si vzala rómske dieťa" v požiadavkách som mala uvedené - dieťa do 1,5 roka, nerómskeho pôvodu, iná rasa mi neprekáža ( ázijské, černošské dieťa ... ) 😎 😎 mne ako slobodnej v Trenčíne nedovolili čakať na novorodeňa, ani rómske a cituje pracovníčku, doslova - "vy ako slobodná si ale musíte uvedomiť, že jediné, čo môžete chcieť, je rómske, polorómske alebo postihnuté decko"

matax
7. feb 2012

@zuzkanka117 😀 a co sa ti stalo? hehe más krásne, sikovne, mile dievčatko a si šťastná 🙂

jaron
7. feb 2012

@matax nehovorím, že nemám čo sa týka rómskeho pôvodu aj trochu strach (sú ľudia, čo mi povedia, aby som to v žiadnom prípade nerobil), ale dúfam že je neoprávnený a ako som už písal, všetko sa uvidí až konkrétne, keď uvidíme dieťa, ktoré by potencionálne prichádzlo do úvahy

matax
7. feb 2012

@jaron chápem ťa... paci sa mi, ze nevidis ciernobielo, bielo.. ja v dnesnej predvolebnej situci na sk ohladom romov, sa tiez obávam do buducna, ale verim, ze mu budeme oporou a bude to ok 🙂 mn atiez odhovarali, ja som nikdy nelutovala ani nebudem, lubime ho velmi a neviem si predstvait, ze by s nami nebol

matax
7. feb 2012

prepáčte preklepy, odbieham od varenia 🙂

zuzik242
7. feb 2012

@zuzkanka117 sa nebudem s tebou predsa hádat sme sa dostali na radu a ponukali detičky jedine čo som odmietla boli babatka ktoré neboli pravne volne, toho som sa bala ale inak mam dve detičky a ani jedno nebolo vyberane bolo to spontánne hned ako sme dostali info z UPSVARu sme tam isli a už boli šuhajko a princezna nase a pracovníčky na UPSVARE ti určite toto nehovorili neverím ti už ani čo napišeš

monika15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bodka70
7. feb 2012

@monika15 , nezvyknem tu teda písať, ale svojím príspevkom pre @zuzkanka117 si vedľa ako tá jedľa 🙄

dia6
7. feb 2012

@jaron ahoj, aj my si ideme brať dieťatko do pestúnstva. Nám je úplne fuk pohlavie, ale do 3 rokov.
My sme hneď ako sme dostali rozhodnutie z úradu (po príprave) šli pozrieť do úsmevu. Je tam veľa detičiek. Hlavne rómskych a polorómskych. Ja som tam pozerala a hneď niekoľko mi padlo do oka.
Takže určite choď pozrieť potom. 🙂

matax
7. feb 2012

@monika15 fuu, tak to sa da oznacit za rasisticky prispevok, prepac.. ja to tak vidim.. ved kto ma adoptovane neromske, tak aj ich matky chces dat sterilizovat? ci ako to chces selektovat? ona uz dieta ma romske, krasne sikovne..

matax
7. feb 2012

dufam, ze sa tu medzi náhradnymi rodičmi nerozputa protiromska slovna bitka...to by ma mrzelo, staci mi, ked citam rasisticke prispevky inde, tu je tema o inom , o ceste k dietatku, nechcenemu alebo odobratemu..

zuzkanka117
7. feb 2012

@zuzik242 ............. "a ponukali detičky jedine čo som odmietla boli babatka ktoré neboli pravne volne, toho som sa bala" - a toto nie je voľba ?????? vybrala si si 😉 😉 a pracovníčka mi toto povedala, ja som slobodná !!!! v preklade - nie som manželský pár, kde by mali, podľa pracovníčky, novorodeniatka patriť !! 😉

@matax zaľúbila som sa a hlavne tie odstávajúce uši, tie ma dostali 😀 😀 😀

@monika15 len som citovala pracovníčku !!!! nepovedala som, že sa s ňou stotožňujem, bol to len môj zážitok !!!! ja už mám, v máji to budú dva roky a rómske dievčatko, nemám problém s etnikom, nevadilo mi vybrať si rómske, nevnímala som to, vnímala som dieťa na fotke !!! postihnuté by bol väčší problém, lebo pracujem, to by som nezvládla a sama určite nie .. som presvedčená o tom, že všetky deti, s ktorými sa pracuje, ktoré vyrastajú s pocitom, že sú ľúbené, ľúbia ďalej !! Myslíš, že z mojej dcéry nič nebude ??? No a rómsku problematiku tu neriešme, PROSÍM, lebo sa s týmto nestotožňujem !!!!!!!!!!!!!!!!!!

dia6
7. feb 2012

@monika15 By si sa čudovala. Ja som tiež nechcela najskôr rómske dieťa, no potom keď som ich videla, tak sa mi veľmi zapáčili. My sme si vybrali viac polorómskych alebo rómskych detičiek ako tých bielich. Sama by som tomu ešte nedávno neverila.
Samozrejme, nakoniec žiadne nevyšlo, lebo neboli voľné... ale aj tak boli to podarené detičky. 🙂

zuzkanka117
7. feb 2012

@monika15 no a musela som kliknúť, že tvoj príspevok nie je OK ... ☹ pretože nie je

monika15
7. feb 2012

@zuzkanka117
klikaj co chces.... ked nechas tvoju obhajobu.... tak sorry.....rob kludne co chces.....

monika15
7. feb 2012

@zuzkanka117 citujem samu seba !!!!!!!!!!!!!!!! "neviem, čo by sa mi muselo stať, aby som si vzala rómske dieťa" v požiadavkách som mala uvedené - dieťa do 1,5 roka, nerómskeho pôvodu, iná rasa mi neprekáža ( ázijské, černošské dieťa ... ) mne ako slobodnej v Trenčíne nedovolili čakať na novorodeňa, ani rómske a cituje pracovníčku, doslova - "vy ako slobodná si ale musíte uvedomiť, že jediné, čo môžete chcieť, je rómske, polorómske alebo postihnuté decko"

monika15
7. feb 2012

@dia6
ja poznam 4 pripady ... vysokopstovanych ludi co ich adoptovali a co znich?
nic deti odisli... nikdy uz ich nevideli alebo su v base alebo na ulici droguju :((((((((

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre