Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mysiak001
21. nov 2012

@micak K nam prisli na kontrolu pred zaradenim do poradovnika len raz. Aj to sme mali bordel :D. Aked pridu na kontrolu teraz pred sudom to sa budu cudovat nebudu si mat ani kde sadnut :D Vsade su Matove veci.

lenka_21
24. nov 2012

Ahojte, neviete mi niekto poradit ... ked dostaneme predbezko viem na zaklade tohto nastupit na MD? Nebudem opisovat, ze nase sudnictvo nam neskutocne pomaha a tak pracujeme na zaloznom plane 😀 😀 😀

@mysiak001 Ja mam niekedy pocit, ze u nas hracky rastu pocas noci ... pridem do izby a je ich stale viac 😀 😀 😀

lenka_21
24. nov 2012

@5katarina7 Jeeej super a kde je momentalne dietatko? Inac ja teraz zapasim so sudom, je to des ☹

5katarina7
24. nov 2012

@lenka_21 malá je u profi v NZ,ale už budúci týždeň by mala byť u nás 🙂 Dúfam,že to vyjde 🙂 Prečo zápasíte,čo sa deje?

5katarina7
24. nov 2012

@lenka_21 mne teta v NR povedala,keď dostaneme malú na predbežko môžem si ísť vybavovať materskú...vlastne ja len rodičovský príspevok.

lenka_21
24. nov 2012

@5katarina7 V prvom rade sme zostali zaskoceni predbezkom ... nevedeli sme, ze sa posiela aj matke dietata s nasou adresou 😕 😕 😕 Nikde to nikto nespominal ked sme sa pocas pripravy bavili o pravnych veciach 😖 Uprimne mna by to ani nenapadlo, ze sa to takto robi kedze ide dietatko na adopciu ... hmm. Teraz mame problem, ze sudkyna povodne vytycila prve pojednavanie az na januar (a to je iba o zbaveni rodicovsky prav). Az po tomto pojednavani si mozeme podat navh na osvojenie (takze pri tempe nasho sudnictva) tipujem, ze sa dostaneme na rad v marci. Podarilo sa nam dostat termin na 18.12, lenze tam je este lehota 15 dni na odvolanie a musime pockat na rozudok a vraj az potom mozeme dat navrh na osvojenie. V DeD nam povedali, ze by nam malicku po pojednavani dali domov na sviatky, lenze v Novom roku ju musime vratit naspat .... 😢 Ja som mala v plane malu kojit, lenze takymto tempom ju dostaneme ako 4 mesacnu a to uz bude fuska nieco s tym spravit. Snazime sa vybavit, aby sme ju po Novom roku nemuseli vratit, lenze neviem ci sa nam to podari a tak zvazujeme opat to predbezko. Vraj keby skoncilo to 1 pojednavanie tak by sa uz matke dietata neposielalo, lebo bude zbavena rodicovskych prav a tak chceme hned po pojednavani dat predbezko, ale vraj to sa moze az po pravoplatnosti rozsudku a to je opat az v januari ked pocitam vsetky lehoty .... jednym slovom des a hroza 😠 😠 😠

A samozrejme navyse mala ide do profi rodiny a tak sme poziadali ci nemoze ist do NZ (kde byvame), aby sme mohli za nou chodit (profi matka ma jedno miesto volne). Tak nam tvrdili, ze to tak spravia, lebo chapu, ze mam doma 7 mesacne a boli by to pre nas lahsie ... no a vcera mi oznamili, ze malu nedaju do NZ ale ide do profi rodiny v KN 😕 😕 😕 ... asi bola chyba, ze sme nesli za riaditelkou, ale socialna pracovnicka tvrdila, ze to nebude problem a tak sme jej verili. Takze teraz stale kombinujem kde necham maleho ked ideme za malou a pod. O laktacii uz ani nehovorim, snazim sa ju udrzat, lebo drobec uz papka pevnu stravu - zatial odsavam a zabijam tym min 1,5 hod denne ... ked sa to bude takto natahovat tak to budem musiet vzdat, lebo je to fakt namahave plus nesedim stale doma a tak beham s odsavackou, strkam sa po WCkach a pod.

Preco ty ides na rodicovsky a nie matersky? Ved si pisala, ze mala ma iba 2 mesiace 😕 Mate aj nejake detaily o malickej?

milenka74
24. nov 2012

@lenka_21 ojoj to je nejake divne,ved nasa mala bola dva tyzdne v nemocke a potom bola dva tyzdne u nas a hned isla mku adoptivnym rodicom ☹ smutne ze to nejde rychlejsie.

5katarina7
24. nov 2012

@lenka_21 tak to je naozaj smutné,ako sa vám to naťahuje,nechápem prečo to musí takto prebiehať,keď by mohla byť malá u vás.My o malej nevieme nič,lebo je z hniezda záchrany.

karkana
24. nov 2012

to sa vážne posiela aj bio matke s našou adresou,? to hádam nie,aby sa dozvedeli,kto si adoptuje, 😠

lenka_21
24. nov 2012

@karkana Nam tvrdia, ze ano ... ked sa jedna o novorodenca tak vraj kym neprejde ten prvy sud o odobrani rodicovskych prav tak sa predbezko posiela aj matke resp.rodicom ... samozrejme iba v pripade ak sa nejedna o utajeny porod 😕

@milenka74 Ved prave je to naozaj des 😠 😠 😠 ... najhorsie je, ze si naozaj neviem nikde zistit ci to co mi tvrdia na UPSVaR-e je naozaj pravda ... teda s tou adresou na predbezko ...

jaron
24. nov 2012

@lenka_21 áno, na základe predbežného rozhodnutia súdu, môžeš ísť ma MD, aj manželka tak ide, akurát nebude brať "materskú", ale rodičovský, lebo dieťa má už vyše 2 roky

jaron
24. nov 2012

@lenka_21 "predbežko" ide klasicky všetkým zúčastneným (DD, UPSVaR, bio rodič, nový rodič...)

lenka_21
24. nov 2012

@jaron to mi tvrdili, ibaze v niektorych okresoch nasho kraja sa to nedorucuje bio ... no v nasom to tak nie je a poctivo to dorucuju ... Vraj ked uz prebehne ten sud o zbaveni rodicovskych prav tak potom sa to predbezko uz bio nedorucuje ...

jaron
24. nov 2012

@lenka_21 pokial by boli zbavení rod. práv, tak to je už iný prípad a o tom ti neviem povedať, zdalo by sa mi logické, že by im už nemalo ísť, už by ani nemali byť jednou so zúčastnených strán jednania, ale či je to tak neviem, len sa mi to zdá logické

už by sa mi zdalo logické, že nebudú o dieťati informovaní, v ničom, jednoducho sa už vzdali rod. práv

jaron
24. nov 2012

@lenka_21 mi máme malú v pestúnstve a samozrejme tam ide všetko aj rodičom, aj pri vážnej (plánovanej, nie akútnej na záchranu života) operácii musí byť súhlas rodičov

najjulinka
24. nov 2012

@jaron však do troch rokov ma narok na matersku.... tak nech ide na matersku.. do marca - presne do narodenin malej ma narok!

jaron
24. nov 2012

@najjulinka vraveli na sociálnej poisťovni, že oni len dajú potvrdenie, že nemá nárok na materskú a potom bude brať roičovský

je mi to zvláštne, ale podla tých zákonov sa mi tiež zdá, že nemá nárok na matesrkú, ale zvláštne je, ked to vraviš nie teoreticky, ale ked si to zažila, tak neviem

za akých podmienok si to mala ty? vek dieťaťa, druh starostlivosti (pestunstvo...)

najjulinka
24. nov 2012

@jaron dvojročna v pestunstve 😉

tortelinka
24. nov 2012

@lenka_21 to je blbost s tou adresou, nasu urcite nikam neposielali

najjulinka
24. nov 2012

@jaron a pripiš si druhorodenú dceru do pasu 😉 😵

najjulinka
24. nov 2012

@jaron na soc. poistovni ich informovať, že do tretích narodenín narok má 😉 .. nejde len o prašula,ale počas materskej sa to rata akokeby pracovala.. 😉 kdežto rodičovska sa tak nepočíta... 😉

najjulinka
24. nov 2012

@lenkove 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no... moj braško raz farbil na modro...... akurát , že zafarbil na vodníka - na zeleno 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

lenkove
24. nov 2012

@najjulinka sa rehoc, ja na budúci týždeň vediem jedno školenie a idem na konferenciu... Som chcela byť pekná a tak som dopadla ☹ a ako vodník môžem vyzerať aj ja 😝 😝 zatiaľ vyzerám ako... eh, škoda slov...

jaron
24. nov 2012

@tortelinka inak ja teraz neviem, či na predbežku sú adresy, lebo som písal, že predbežko určite ide všetkým, ale či je tam adresa, teraz neviem (nemám ho pri sebe, zostalo v DD na potrdenie pondelok na súde, pošlu mi ho)

jaron
24. nov 2012

@najjulinka potrebovalby som k tomu znenie predpísov, zákonov a pod, inak sa nemám za čo postaviť, a ke´d som čítal, čosom našiel, ani mne sa nezdá, že mám nárok, tak som z toho jeleň 🙂

zmením aj pas, teším sa, aj chcem dať fotku, ale ešte asi počkám na tú pečiatku súdu o právoplatnosti predbežka

yukki
24. nov 2012

@lenkove Fotku! fotku! fotku...... 😀 😝

cairka
24. nov 2012

@yukki , 😀 😀 😀 😀

najjulinka
24. nov 2012

@jaron http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...
citujem:
"Iná osoba ako matka dieťaťa má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské."... "Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa."

lenkove
24. nov 2012

@cairka @yukki no baby, neviem neviem... mám zmysel pre humor, ale neviem či až taký 😝

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre