Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

maznacik007
2. feb 2011

@xxveronikaxx to su bludy....

ano rodicovstvo ma viacere rozmery...

biologicke... tie su vlastne iba biologickej matke a otcovi... lebo oni odovzdaju svoje geny detom a tato matka dieta porodi...

starostlivost a lasku.... tu detom nemusia dat len biorodicia... ale aj nahradny rodic alebo pribuzny... a casto krat lepsie ako biorodicia

pravny rozmer... pravnu zodpovednost za dieta... tu maju podla rozhodnutia sudu nahradny rodicia...

ano niektore svoje deti sme neporodili telesne ale "iba" duchovne, mozno sme si nepresli s vracanim pri nevolnostiach alebo porodnymi bolestami ale zato sme si tiez presli casto krat nekonecnym peklom cakania trapenia, sudov , psych. vysetreni ... nez sa nam nase dieta zrodilo v srdci... a casto sme plakali ked sme tie nase deti museli vidiet trpiet nasledkami toho biologickeho co im ich biorodicia dali do vienka...

ano nikto nepopiera... darovanie zivota je casto to jedine co biologicky rodicia nasich deti urobili pre ne... a je to neskutocne vela... z isteho pohladu... ale omnoho viac je to kto dieta vychova stara sa o nho a lubi ho ...

a vobec nejde o pravo na dieta kto ho ma ci my alebo oni.... ale o to ze dieta ma pravo aj na starostlivost a lasku a na to vsetko ostatne a to mu ponukame a davame my...

ak sa matka v zakonnej lehote rozhodne ze chce dieta spat... tak je to jej pravo... ale zaroven treba skumat ci je schopna sa o dieta postarat lebo taketo rozhodnutie sa nedeje zo dna na den...

pokial pride k tomu ze si to biologicka matka rozmysli a najde cestu ako si dieta ponechat... a zabezpecit mu starostlivost... tak to je predsa pozitivne a v takom pripade sa dieta vracia biomatke... je to sice tazke... ale ....

kanhwa
3. feb 2011

@xxveronikaxx tak ja teda vobec nesuhlasim s tvojim nazorom. ked sa rodicia dietata vzdaju, daju ho na osvojenie a nerozmyslia si to v zakonnej lehote, tak to uz nie je ich dieta a nemaju nanho pravo. Urobili predsa slobodne rozhodnutie, aj ked zial velakrat ide o matky, ktore su k tomu nutene svojou socialnou situaciou. Ale aj tak je to ich rozhodnutie a ich zodpovednot, ze vobec otehotneli (samozrejme, teraz nemam na mysli take extremy ako znasilnenie a pod.).
Dieta ma vo svojom rodnom liste zapisanych adoptivnych rodicov, ktori maju voci dietatatu vsetky prava a povinnosti akoby boli biologicki, rovnako je dieta ich pravoplatny dedic. Tak o akych pravach biologickych rodicov sa mame bavit? V takomto pripade su jedini pravi rodicia adoptivni rodicia. A koze nenahradia biologickych??? Prave naopak, preto ide dietatko do osvojenia, aby mu niekto tych biologickych, ktori sa ho vzdali, plnohodnotne nahradil.
To tiez samozrejme plati 100 % pre pripady, ked ide male dietatko do osvojenia a nie velke, ktore svojich biologickych rodicov pozna. Ale aj v takychto pripadoch je to mnohokrat tak.
Sama nemam este skusenost, lebo sme len cakatelia na osvojenie miminka a ani nam o nom nenapadlo uvazovat v inych suvislostiach, akoze cakame na nase vlastne dietatko, ktore patri do nasej rodiny.

V pripadoch pestunskej a osvojitelskej starostlivosti je to inak, vtedy sa styk s biologickymi rodicmi podporuje, pokial je to mozne.

beba1902
3. feb 2011

@mmacca tak cakas v Nitre ?a kolky ste v poradi??

suezana
3. feb 2011

@xxveronikaxx a ešte mi nedá napísať...sú tu matky, ktoré majú adoptované deti, ktoré boli týrané, takže ani tu sa nikto nesnaží nahradiť im pravého rodiča 😔
práveže im chceme dať všetko a ešte viac...

beba1902
3. feb 2011

@mmacca a mozes mi napisat do ip ake mate poziadavky vy na babo? a preco ti to nevislo na prvi krat?

envy
3. feb 2011

ahoj holky, zdravím...

já jsem včera zalehla na celej den...no a dneska se chystám do města očíhnout a koupit novej telefon a pak asi půjdu zalehnout znovu. A to jsem měla jít ke kadeřnici ☹ ☹ ☹

envy
3. feb 2011

holky, tady to jede...můj názor je takový, že když se matka vzdá jednou dítěte, udělá to i podruhé - nedávno byl takový případ i u nás v ČR. Takže jednou se ho vzdáš a naprď si!!! To není matka...matka je ta, která k tomu dítěti vstává, když má nějakou bolístku, která s nim zažívá všechny radosti, starosti...která ho miluje i když jí v pubertě odmlouvá...to je jediná matka...v tomhle prostě geny roli nehrajou...

a víte co? Nevím zda jste slyšeli o prvním občánkovi u nás???? Matka se ho vzdala a pak zjistila, že jakožto první občánek dostane X tisíc, tak si to rozmyslela a pro dítě se vrátila...ona sama tvrdila, že má laktační psychozu a nevěděla co dělá...hahaha

envy
3. feb 2011

jupííí a přesně za týden touhle dobou už budeme na našem pohovoru!!!! 🙂

misula4660
3. feb 2011

@maznacik007
@kanhwa
@suezana
Baby úplne s vami súhlasím.... 🙂

suezana
3. feb 2011

@envy tak sa drž 😉
@misula4660 dik, inak mňa napadlo, či tá veronika nerozmýšľa dať dieťa na ado... a len sa chce uistiť.... v každom prípade - bránime tie naše budúce detičky už teraz 😵 😵 😵 😵

xxveronikaxx
3. feb 2011

@maznacik007
dieťatku môžete všetko dieťatku možete všetko dať ano ak boli týrane dobre date im lásku ale pravích rodičov nikto nenahradí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ale to je môj nazor!!!!!!!!!!!!!!

cairka
3. feb 2011

@xxveronikaxx , čiastočne máš pravdu, A aj preto sa dnes už odporúča dieťatku od útleho veku rozprávať o tom, že sa nenarodilo nám z bruška, ale zo srdiečka a postupne ako dieťa rastie a pýta sa dopĺňať informácie. aby sa nestalo, že dieťa na to náhodou príde v puberte a bude prskať tak, ako ty teraz prskáš tu 😉 Biologickí rodičia našich detí sú s nami v podstate dnes a denne (aj ked sme ich v živote nevideli), už len preto, že časť z nich je v našich deťoch. Máš pravdu, že nahradiť sa nedajú, nikdy nebudem (a ani nechcem) teta , ktorej sa narodila z bruška..nikdy nebudem teta, po ktorej má vlasy, oči...

dadenka1
3. feb 2011

@xxveronikaxx nikto z nás tu nechce niekoho "nahrádzať" ... Otázka je, kto je skutočný rodič... Ten, čo otehotnie, celé tehotenstvo kašle na svoje dieťa, pije, fajčí, droguje? a keď sa dieťa narodí a má abstinenčné príznaky, trápi sa v kŕčoch, plače, hľadá objatie, má bolesti, je hladné... a matka v prdeli nafetovaná kdesi už si to užíva s iným? A ešte sa zastaví po decko, lebo dostane naň nejaké prachy? a potom šup do decáku? Toto sú praví rodičia??? Tak sorry, ale ja teda "pravých" rodičov nahrádzať nebudem a ani nechcem... Čo som ale ochotná spraviť je, že to malé nešťastné klbko vezmem a na úkor svojho času, peňazí, na úkor svojej rodiny ho vezmem a spravím všetko, aby bolo šťastné, naozaj šťastné.. Lebo keby sme tu neboli my, náhradkári, pestúni, DD..., tak to dieťa by vďaka tým "pravým" rodičom bolo dávno mŕtve... ☹ A ak sa dieťa, ktoré som vzala domov, lebo ho jeho "praví" rodičia odvrhli, jedného dňa povie, že chce spoznať svojich "pravých rodičov", tak nemám prečo mu to nedovoliť... Ak to tí "praví" všetko oľutovali, snažia sa žiť pekne a usporiadane - bude mať NAŠE (ich aj moje) dieťa dvoch rodičov (bio plus ado)... A ak tí praví budú stále asociáli, pochybujem, že to dieťa bude chcieť ísť za nimi,.. alebo áno? Napriek tomu budem rešpektovať jeho rozhodnutie... Nikdy neplánujem dieťaťu zatvoriť dvere k bio rodičom... Nechcem byť náhradnou matkou preto, aby bolo MOJE a ja aby som bola JEDINÁ... alebo PRAVÁ... Jasné, že pravá nikdy nebudem... Chcem byť tomu dieťaťu dobrou mamou, je mi jedno, či pravou, či nepravou... Aby bolo ono šťastné a ja aby som mala radosť z toho, že som niekoho na tomto svete mohla urobiť šťastným.. Nevládali to urobiť praví rodičia, ja som na to silu mala, tak som poslúžila...
Takto sa na to dívam ja.. Netúžim byť "pravým" rodičom... Chcem tomu dieťaťu pomôcť... To je všetko... Ak ma raz nazve skutočnou mamou, budem o to šťastnejšia aj ja.. Ale nárokovať si na to neplánujem...

yukki
3. feb 2011

...nikdy nebudem teta ktorá malú dva razy stýrala takmer na ....

misula4660
3. feb 2011

Tak baby, ja si myslím jedno, nie je pravá matka, ktorá porodí a viac sa o dieťa nezaujíma, ale tá ktorá ho celý život s láskou vychovávala a stala pri svojom dieťatku, či bolo choré, alebo zdravé, každý deň sa o neho starala a nikdy v živote by ho za nič na svete nevymenila.....A preto v tomto veľmi obdivujem aj profi maminy, že sa dokážu pre detičky rozdať a spravili by čokoľvek, len aby boli šťastné.....

dadenka1
3. feb 2011

@yukki Ako vidím, tiež sa ti zdvíha žalúdok pri pomyslení... Tiež musím veľa odpúšťať... ☹

xxveronikaxx
3. feb 2011

@cairka ja hovorím otom ak matka nejaký šok dostane po pôrode a da dieťa preč ale ak chce ho naspäť tak

xxveronikaxx
3. feb 2011

@dadenka1 ja hovorím otom ak matka nejaký šok dostane po pôrode a da dieťa preč ale ak chce ho naspäť tak

yukki
3. feb 2011

@xxveronikaxx ...tak má na to 6 týždňov.

xxveronikaxx
3. feb 2011

@yukki bohužiaľ počula som aj taky prípad že po 6 rokov dieťa museli vratit rodičom myslím pravým

yukki
3. feb 2011

áno, ak je dieťa v pestúnstve môže sa to stať.

dadenka1
3. feb 2011

@xxveronikaxx ako píše yukki... 6 týždňov... podľa mňa až príliš dlhá doba na vytriezvenie zo šoku...ale dobre..nech... Aj keď pre mňa je odvrhnutie dieťaťa matkou také strašne neprirodzené, až mi to nejde do hlavy, že sa to vôbec môže stať... Nikdy som ale nebola v koži tej matky, tak nechcem súdiť.. Len mne osobne to príde také nepochopiteľné...

xxveronikaxx
3. feb 2011

@dadenka1 vieš ja nič v zlom nechcem písať anii ja neviem pochopiť matku ktorá odvrhne dieťa ako to môže spraviť ale píšem o tych detoch ktoré boli preto odvrhnuté lebo matka im nemala čo dať najesť a aby im bolo lepšie inde ale ta matka keď sa potom zaujima o dieta nema nikto právo jej ho zobrať

xxveronikaxx
3. feb 2011

aj ja mám malu dcérku tak viem očom hovorím

cairka
3. feb 2011

@xxveronikaxx , pokiaľ ide dieťa do osvojenia, tak bio je pozbavená akýchkoľvek práv a povinností. teda po uplynutí tých 6tich týždňov .

xxveronikaxx
3. feb 2011

@cairka tak môže to tak byť no ale poznam prípad ako som písala dieťa bolo riadne osvojene a matke vlastnej museli vratit dieta je to ťažké vlastne dieťa je vlastné a to je rozdiel

cairka
3. feb 2011

@xxveronikaxx , to je na slovensku nemožné 😉 leda tak v USA 😝 daj link

xxveronikaxx
3. feb 2011

@cairka v poriadku ja mam nato iný názor vlastne dieťa je vlastne a nikto a nič to nezmení))

cairka
3. feb 2011

@xxveronikaxx , našťastie máme nejaké zákony, ktoré to zmeniť vedia 😀 😀

xxveronikaxx
3. feb 2011

@cairka nikto a nič to nezmení dieta ktore si adoptujete nikdy vaše vlatne to nebude

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre