Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

kikuska_wedge
21. sep 2016

@tarrra nárok na rod. dovolenku aj rod. príspevok určite máš.

Príspevok upravuje zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Podľa § 2 písm. b) si oprávnenou osobou (fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny).

Na príspevok máš podľa § 3 ods.2 písm. c) nárok do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe.

O príspevok sa písomne žiada na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a vyplatia ti ho aj spätne.

mata71
21. sep 2016

@tarrra ano možeš i popri rodičaku pracovat, ale zvyknu doporučit z kurateli ,ked dávaju návrh na sud aby mama bola doma na rodičovskom a citový vztah sa tým upevnil , u nás to tak bolo, teda NR kraj tak doporučujú 😵

tortelinka
21. sep 2016

@tarrra ako písali viacerí, máš nárok na rodičák, a tiež , škôlka nie je povinná vôbec..držím palce, aby ste to poriešili nejako

tarrra
22. sep 2016

@kikuska_wedge ďakujem,tymto budem argumentovať...

tarrra
22. sep 2016

Ahojte dievčatá, chcem sa Vám veľmi pekne poďakovať, že ste mi poradili a usmernili ma.
Vďaka Vám mi schválili rodičovský príspevok , aj spätne, dokonca od dátumu vykonateľnosti, a to dokonca pracovisko Čadca aj Turzovka - sa mi ospravedlnili 🙂
Takže som veľmi veľmi rada, a ďakujem Vám.
Som rada že ste tu, a že sme tu pre seba a môžme si pomáhať. 🙂 🙂

katkuz
22. sep 2016

@tarrra to je super 🙂 len mi je luto, ze ste mohli mat jednoduchsie poriesene leto...

tarrra
22. sep 2016

@katkuz nevadí, peniažky potrebujeme stále, takže som rada aj tak 🙂
hlavne že sa na to prišlo

fatma1
22. sep 2016

To je hrozne...co si clovek nezisti, tak nema.....smutne..dufam, ze to nie je tak vsade...

timi1606
23. sep 2016

Ahojte! Aké máte skúsenosti na súde? V apríli2016 sme podávali žiadosť o predbežné opatrenie, aj o predosvojiteľskú starostlivosť. Predbežko nám schválili do 3dní, takže maličká je s nami doma, z čoho sa veľmi tešíme. Ale termín pojednávania o predosvojiteľskú máme až v apríli 2017. Myslela som si, že odpadnem, keď mi to povedali...

tarrra
23. sep 2016

@timi1606 to máte ešte horšie ako my...my sme tiež posielali v apríli, 17.04,detičky máme doma a termín pojednávania máme 25.10

beka22
23. sep 2016

U nás to bolo úplne super. Žiadosť o predosvojiteľskú star. sme podali 05.2016 a súd sme mali o 28dní a právoplatnosť od súdu bola do 2dní. To bola skvelá rýchlosť.

erio
23. sep 2016

@tarrra Tak všetko dobre dopadlo, neboj my sme o okres ďalej od Teba a tiež nám ten rodičák nechceli schváliť prehnali ma až 3 krát a to bolo do toho zainteresovaných 6 úradníkov, až som sa im musela vyhroziť, že odtiaľ neodídem a nech zavolajú na Ústredie do BA a prečítajú si čo majú na stránke napísané. No smutná realita. 😠

timi1606
23. sep 2016

@beka22 U nas na sude su dlhodobo problemy. Pravoplatnost pri predbežku mi tiež potvrdili až po 15 dňoch, aj to tak, že som tam chodila 3x denne, raz bola nejaká asistentka na obede, potom u lekárky, potom mala dovolenku, a ja neviem čo všetko. Skoro som prišla o jednorazový príspevok na dieťa. Až keď som povedela, nech mi zavolajú nejakú vedúcu, nech sa môžem sťažovať, a spytala som sa, či mi dajú z výplaty peniaze o ktoré kvôli nim prídem, tak s veľkou neochotou mi to potvrdili.

kikuska_wedge
23. sep 2016

Dnes je to pol roka, čo sme v poradovníku. Juuuj už nech zavolajú. 🙂

mana85
24. sep 2016

@timi1606 Ahoj , my sme podávali žiadosť na predbežne op. aj predosvojitelsku st. tiež naraz v jednej žiadosti koncom marca 2016 no nám predbežko zamietli , ale v polovici apríla sme už mali pojednávanie na pred-osvojitelskú starostlivosť ...A pri staršom sme mali predbežko na počkanie a pojednávanie na predosvojitelsku st . do 6 mesiacov ...

rebekarebekova
24. sep 2016

Ahojte, kolko prosim vas cca trva od rozhodnutia adoptovat az po zaradenie do poradovnika?
Vsetky tie vybavovacky, sedenia s psychologom atd. Co nas vlastne vsetko caka?

kikuska_wedge
24. sep 2016

@rebekarebekova to je rozne, ale zo zakona od podania ziadosti to moze byt max. 1 rok (do roka treba absolvovat pripravu)

rebekarebekova
24. sep 2016

@kikuska_wedge chapem vdaka. A ked si clovek svihne? Da sa to aj za pol roka vybavit?

timi1606
24. sep 2016

@rebekarebekova U nás to trvalo zhruba 3 mesiace. Na prípravu sme chodili asi mesiac 2x týždenne.

nikadomi
24. sep 2016

@rebekarebekova my sme v novembri podali žiadosť a v máji nás zaradili 😉

rebekarebekova
24. sep 2016

@timi1606 super rychlost. Kde sa to da tak rychlo? Asi cez upsvar priprava, ze?
A teda ziadosti, priprava so psychlogom a co este prosim?

kikuska_wedge
24. sep 2016

@rebekarebekova este navsteva zo socialky

timi1606
24. sep 2016

@rebekarebekova 31.3 sme podávali žiadost na úrade, odtiaľ nás odporúčili k ich psychologičke, keď sme to u nej skončili napísala záverečnú správu a potom nám už len prišiel papier, že sme zaradení do zoznamu 🙂 ale chodili sme k nej 2x do týždňa.

rebekarebekova
24. sep 2016

@kikuska_wedge posudzuje sa aj prijem manzelov? Kolko by mal byt spolocny min. ? A byvanie - je 2-izbovy byt ok? Z tohto mam trosku obavy..

kikuska_wedge
24. sep 2016

@rebekarebekova prijem neviem, co sa tyka bytu je to urcite ok

nikadomi
24. sep 2016

@rebekarebekova byt je v poriadku a čo sa týka prijmu, neviem či majú určené, že koľko musí byť, ale skor pozerajú na to, aby bol príjem stabilný..

vanillaskyy
24. sep 2016

Dievčatá, ak zacnem poberať rodičovský príspevok tak budem mat nárok aj na príspevky ktore patria pestunovi?

timi1606
24. sep 2016

@kikuska_wedge Držim place ♥ Nám volali po necelom roku 🙂

lilienkalilina
25. sep 2016

kočky tt kraj stojíme.veľmi to ide pomaly .som si mislela,že do vianoc možno budeme mať babo,ale asi ani nie

rebekarebekova
25. sep 2016

@lilienkalilina od kedy ste zaradeni? A do akeho veku babo chcete?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre