Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

teleskop
20. feb 2018

@salemi citala som to manzelovi, az sme si zaslzili 🙂 krasne prekvapenie, ale 15-10 su uz take cisla...ze by som so vsetkym ratala aj ja

anettta
20. feb 2018

@salemi to je krasna sprava 🙂 my sme toto presne zazivali presne pred 4 mesiacmi 🙂 a dnes mame doma nadhernu slecnu ktora priniesla obrovsky kopec lasky k nam ❤💙

mata71
20. feb 2018

@salemi suuuuuuper správa a gratulujem zo srdca❤❤❤❤

tulipan43
20. feb 2018

@salemi Zo srdca gratulujem a prajem hlavne veĺa lásky ❤

ellen2016
21. feb 2018

Holky,davam Vam do pozornosti clanok,ktory prehladne vysvetluje rozdiel medzi osvojenim a pestunstvom. My sme si brali babatko,ktore tiez nebolo pravne volne,cize pestunstvo bolo jedinym riesenim ako mat malu doma a jupiii tento rok uz bude nasa,osvojena;) Pre starsie pary je toto vyborna alternativa,kedze cakanie 10 rokov na biele zdrave babatko je pridlha doba,plus po prekroceni urciteho veku budu vyradeni zo zoznamu ziadatelov. Prijemne citanie...http://prohuman.sk/socialna-praca/zaujem-ziadat...

susanne6
21. feb 2018

ahoj, len by ma zaujímalo, adoptoval si niekto dieťa aj ked ma už vlastné? ešte by sme s manželom prijali, mám najstaršieho z 1. manželstva a dvoch 4 a 6 roč. z druhého manželstva. ďalšie vlastné už nemôžem, kvoli posledným dvom rizikovým tehotenstvám.

bosorkabb
21. feb 2018

@susanne6 áno ja napríklad

anettta
21. feb 2018

@susanne6 aj ja 🙂

susanne6
21. feb 2018

@bosorkabb
@anettta A ako to prebiehalo? Čo to všetko obnášalo? Trvalo to dlho?

bbbarunka
21. feb 2018

@susanne6 ahoj. Ja mám tiež biologicke aj adoptované dieťa. Proces sa nelíši od toho, keď si chces adoptovať bez toho, aby si mala biologické. Akurát nasa príprava bola trochu rýchlejšia, psychológ povedal, že už máme dieťa a vieme sa oňho starať, takže sa bude venovať viac tým, čo ešte dieťa nemajú.

rebekarebekova
21. feb 2018

Ahojte, tie co ste mali pripravu v Usmeve - mavali ste raz alebo 2 krat tyzdenne? A v akom case zaciatok?

bosorkabb
21. feb 2018

@susanne6 tak príprava klasicka. Syn dopredu vedel o všetkom. Bol z nami aj na interakciach. Veľmi dobre malú prijal. My sme dlho nečakali (1 mesiac)

tulipan43
21. feb 2018

@susanne6 ahoj. My máme aj vlastnè deti. Moje 3 deti, manžel 2 deti z toho jedno mal v pestunskej z predchadzajuceho manźelstva. Teraz máme uź tretí mesiac v pestúnskej chlapčeka. Pestúnstvo na začiatok pre nás bola najlepšia voľba vzhľadom k nášmu veku. Do budúcna budeme riešiť osvojenie.

nikadomi
21. feb 2018

@rebekarebekova raz týždenne od 17.tej.. a dva krát v sobotu tuším od ôsmej rána alebo deviatel.. už neviem presne ☺️

maartinkaa
22. feb 2018

@susanne6 my sme tiez uz mali styri vlastne, ked sme isli do osvojenia,,,

bosorkabb
22. feb 2018

Baby oplatí sa prečítať si http://prohuman.sk/socialna-praca/zaujem-ziadat...
napísané pracovníkom určeného úradu. Je tam pekne vysvetlené či právna voľnosť aj to kedy dieťa može byť osvojené.

sushi151
22. feb 2018

AHojte mamičky/budúce mamičky 🙂

Viete mi prosím poradiť, koľko Vám trvalo, než ste začali vykonávať prípravu na pestúnstvo osvojenie? Teda myslím tým, koľko času ubehlo od toho, než ste sa na úrade registrovali, až kým Vás skutočne prišiel niekto navštíviť, alebo vy ste navštívili psychológa?
Najviac by ma zaujímalo okolie Trenčína, avšak aj vo všeobecnosti.

Ďakujem

anettta
22. feb 2018

@sushi151
U nas august 2016 podana ziadost na urade, jun 2017 romsky novorodeby chlapcek, ktoreho sme museli vratit a potom polovica oktobra 2017 k nam prisla nasa princezna.

bosorkabb
22. feb 2018

@sushi151 v marci 2016 podané papiere na úrad, príprava začiatok mája koniec začiatkom decembra (boli prázdniny a aj sa sťahovali) januar 2017 nám ponúkli malú a od marca 2017 je u nás.

tulipan43
22. feb 2018

@sushi151 u nás v júni 2017 podané papiere, v júli začatá príprava na pestúnsku. Zapísaný od októbra 2017. V novembri ponúknutý 5 1/2 mesačný rómsky chlapček, ktorý je od polky decembra u nás. TT kraj

kaciatko78
22. feb 2018

..no u Nás je to dlhšie sme TN kraj 13.dec. podane papiere v TN ...a prvé sedenie s psychologičkou sme mali až teray 15 feb. .....další termín máme až 5 .marca .Povedala ,že to stihneme do konca júna 🙄🙄🙄

marcelarefat
22. feb 2018

@kaciatko78 uf čo??? Ja som robila prípravu v roku 2014 a behom 2 mesiacov som mala hotovú. Od začatia za 3 mesiace zapísaná v zozname lebo jeden mesiac som čakala na záverečné hodnotenie a to len pre to, že psychologická bola PN. Asi majú teraz toho moc alebo málo personálu.
No a malého po 2,5 roku od zapísaná. Ale teraz su vraj dlhšie čakačky. Ale určite sa oplatí ❤️

darinka38
22. feb 2018

Baby ako to je teraz v Žiline s adopciou pohlo sa niečo? Dostal niekto teraz už v novom roku bábo????

joannita
22. feb 2018

Ja som volala na urad Ba ako stojime a okrem ineho mi povedala kocka na urade ze od 1.4. Vstupi nejaky novy zakon NRS a ze dostali pokyny zhora ze aby vacsina deti isla do pestunskej star. Nie adopcie. Celkom som tomu nerozumela lebo mna sa to az tak uz netyka, ale ostala som prekvapena.

bosorkabb
23. feb 2018

@joannita áno je to tak. Vlastne aj článok ktorý som pridala napísala jedna z nich. A prečo to tak bude? Deti sú ale nie sú právne voľné a dôvod? Sudcovia skôr ako vyslovila osvojitelnost dieťaťu (právnu voľnosť) chcú vypočuť bio matku a to niekedy trvá dlho (robia to hlavne preto že sa novelizoval zákon)Niekedy niekoľko mesiacov inokedy rok. Ak už je dieťa právne voľné na adopciu tak nespĺňa vekový limit pre žiadateľov. Lebo má už cca 15 mesiacov,niekedy viac. Takto deti kysnu v detských domovoch aj keď skôr v profi rodine. Alebo sú v pestunstve a následne si pestun dieťa osvojí. A zákon o rodine berie adopciu ako pomoc dieťaťu nie žiadateľom. To je aj pointa adopcie ako aj pestunstva. Určený úrad pomáha dieťaťu nájsť rodinu kde by bolo milované a malo svoj domov. My žiadatelia si myslíme že pomáha nám ale pravda to nieje. Jeho poslaním je pomôcť dieťaťu. Háji jeho záujmy nie naše. A tak to aj má byť.

bosorkabb
23. feb 2018

To je dôvod na tlačenie do pestúnskej starostlivosti. Aby deti našli domov aj keď nie sú právne voľné. Každý vie príbeh mojej malej. Kde o ňu bio matka nejaví žiaden záujem od narodenia, teraz má malá 17 mesiacov a ešte nieje právne voľná. Sudca chce vypočuť bio matku ktorá ho má u prdele. Už ho to konečne prestalo baviť a v marci to uzavrie a ak všetko pôjde dobre vysloví osvojitelnost malej. Následne si ju adoptujeme.
Bio matku som nikdy nevidela, nikdy nič neprebrala so súdu ani z úradu a keďže nič neprebrala ani nevie kde malá je ani z kým.
Takýchto prípadov je strašne veľa.

ellen2016
23. feb 2018

u nas to bolo podobne,matka nechala malu v nemocnici a odvtedy sa neukazala.podla zakona mala byt matka po dvoch mesiacoch nezaujmu pozbavena rod.prav,co v praxi znamena,ze mala mala byt pravne volna,ale sudy nahanali matku vyse roka... vdaka pestunstvu mame malu doma a tento rok bude osvojena.pozbavenie rodicovskych prav by trvalo ovela dlhsie,keby sme nenahanali kuratelu a sudy. Sanacia rodiny sa stava prioritou,aj ked mi neni jasne,co by uz len nasanovali pri matke,ktora nechala dieta v nemocnici a uz nikdy sa o nu nezaujimala,no napriek tomu div ze po nej nevyhlasili statne patranie.samozrejme si zo sudu nic neprebrala. Statisticky sa zo 100 deti v pestunstve vrati 1 dieta do bio rodiny (to len v pripade,ze bio mama prejavy aky taky zaujem)

anettta
23. feb 2018

@bosorkabb krasne si to napisala a vystihla...
keby ste ostatni vedeli, kolko vela deti je presne ako tych, co ma @bosorkabb alebo @ellen2016

a su to vsetko krasne a zdrave deticky ❤ aj biele, nielen romaske ci polofomske

joannita
23. feb 2018

@bosorkabb no podla mna my (snad) vsetci ziadatelia ktori sme si presli pripravou a cakanim vieme ze urad pomaha hlavne dietatu a haji zaujmy dietata, teda aspon nas na to upozornovali uz na uplne prvom stretnuti kde sme sa len boli opytat ako postupovat ked chceme adoptovat 🙂 Na tvrdo hned povedali, tu nejde o vase potreby mat dieta, ale o potreby dietata 🙂 A samozrejme s tym suhlasim. Ale zaroven dodavam ze aj my cakatelia sme len ludia a mame svoje city, pocity a aj potreby a tuzby a nesuhlasim s tym ze pri zachovani vsetkej oddanosti dietatu my mozeme prist o zdravy rozum a uctu sebe k samym. Odtial potial...
A tiez by ma zaujimalo ako to bude v praxi fungovat. ist do pestunstva predsa prikazom nikto dat nemoze...

bosorkabb
23. feb 2018

@joannita to nebolo o tebe. Viem že je veľa žiadateľov ktorý vedia o čom to je ale je veľa aj takých ktorý si myslia ze úrad je pre nich.
Ten zákon je už dostupný na nete. A nepáči sa mi.
Nik do pestunstva nútení nebude násilím. Skôr budú uprednostnovani pestuni a ostatný budú čakať roky a nakoniec ich vyradia z poradovnika, lebo vek. Inak o tom hovorí aj nový zákon.Takže to dopadne nie dobre pre žiadateľov ako aj pre deti. Deti vhodné na osvojenie už budú staršie alebo už v inej forme náhradnej starostlivosti. Podľa nového zákona si dieťa budú môcť nechať aj profi rodicia a potom si ho osvojiť. Bio rodina bude viac sanovana, vytvoria sa centra namiesto detských domovov. A iné veci ktoré v tom zákone sú popísané. Preto deti nie sú oficiálne lebo oni sú ale nie právne voľné. A povedzme si úprimne aký je vekový priemer žiadateľov o osvojenie. Okolo 40 rokov a ak by mali čakať 10 rokov na dieťa tak proste to nedajú. Veď už teraz sa čaká 7 rokov v BA o takej Žiline ani nehovorím. A žiadateľov pribúda.
Neber to ako útok na teba skôr ako diskusiu o novom zákone. Ja osobne z nim nesúhlasím. Poškodí to všetky strany

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre