Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

ellen2016
23. feb 2018

@joannita urcite nikto nikomu nemoze nic prikazovat,kazdy mammoznost slobodnej volby. Vdaka legislative situacia ale ide to smerom,ze ziadateloa ktori maju cca 35 rokov budu na cakacej listine aj 10 rokov,cize ich v podstate vyradia z poradovnika ak maju v ziadosti novorodeniatko,biele,zdrave. s pestunstvom,ako aj s adopciou je spojenej vela byrokracie, ale v konecnom dosledku to stoji za to♥️

joannita
23. feb 2018

@bosorkabb nie, nie urcite to neberiem ako utok 🙂 ja viem ze si to myslela vseobecne, len ma prekvapilo ze si niekto vobec moze mysleti ze urad je tu hlavne pre neho 🙂 Ale urcite existuju vselijaki exoti...
Tak svojim sposobom sa tymto novym zakonom trosku "uvolni" zoznam cakatelov, pojde to rychlejsie. Aj ked za aku cenu....

bosorkabb
23. feb 2018

@joannita veď to pôjde to rýchlejšie ale za akú cenu. Za cenu že veľa žiadateľov bude vyradená. Budú uprednostnovane iné formy náhradnej starostlivosti.
Veľa žiadateľov sa nedočká.
Je to škoda aj keď úprimne niektorý mali také predstavy ako keby si auto kupovali. Prechádzame na zahraniční model, kde je pestunstvo rozšírené a je ho viac ako osvojenie.

kikuska_wedge
23. feb 2018

@bosorkabb prečítala som si pridaný článok. Jeho autorka je skvelá žena, ktorá má srdce na pravom mieste. No napriek všetkému si neviem predstaviť ísť do pestúnskej starostlivosti. A dôvod je jeden. Systém súdnictva. To sa tam spomína iba okrajovo. Môj strach pramení z toho, že ako pestún by som nemala dobré právne postavenie. Darmo sú nápomocní (upsvar, kuratela). Konečné rozhodnutie má v rukách súd, ktorý má pri taktom právnom postavení pestúna, príliš voľné možnosti. Poznám reálne prípady, kedy napriek tomu, že matka nejavila záujem, upsvar odporučil NRS, súd osvojiteľnosť nevyslovil. Stále sa omieľa záujem dieťaťa, ale čo tie roky neistoty, čo s ním bude, striedanie rodín, kde je umiestnené a nakoniec umiestnenie v DD? O takýchto prípadoch sa ticho mlčí. Proste myslím si, že sociálny systém je dobrý, ale právny je na H...o.

vanesa1210
23. feb 2018

@kikuska_wedge súhlasím stebou.......

sushi151
23. feb 2018

Uf tak ďakujem. popravde som sa bála, že lehoty budú omnoho dlhšie 🙂 takto to vyzerá, že s prípravou sa dá začať už po pár mesiacoch. Najdlhšie potom trvá už lne to čakanie.

Čo to je za nový zákon? Nejaká novela alebo? Ako sa to volá?

bosorkabb
23. feb 2018

@kikuska_wedge musím súhlasiť s tebou. Len škoda že my to zmeniť nevieme.

bosorkabb
23. feb 2018

@kikuska_wedge len aby bolo jasné ja nesúhlasím či z novým zákonom alebo nutenim do pestunstva. Len som chcela aby žiadatelia vedeli čo sa chystá a aký je stav momentálne s deťmi.
Viem že ty si chcela staršie deti a aj si ich dostala. Ale si výnimka, vadsina z nás chce novorodenca do max 6 mesiacov.
A sama vieš ako dlho trvajú súdy. A záujem dieťaťa? O tom vieme viacerý svoje.

bosorkabb
23. feb 2018

@sushi151 nieje nový je len novelizovaný.

kikuska_wedge
23. feb 2018

@bosorkabb ja si myslím, že tým nútením do pestúnstva chcú riešiť situáciu detí, ktoré nie sú právne voľné. Ale to riešenie je mylné. Mali by hlavne zmeniť civilný mimosporový poriadok, aby sa stanovili jasné pravidlá a lehoty súdom.

ellen2016
23. feb 2018

@kikuska_wedge suhlas a podla tej novej novely to pojde presne naopak.priorita je sanovat,cize na adopciu sa preto uz aj teraz dostava menej a menej deti,malinke minimalne.

bosorkabb
23. feb 2018

@kikuska_wedge hej máš pravdu. Lebo náš súdny poriadok je na hlavu postavení.
A presné preto čo píšeš chcú uprednostňovať pestunsku starostlivosť aj keď to stat stojí oveľa viac peňazí.

jesienka22
23. feb 2018

@kikuska_wedge ahoj, pises "Poznám reálne prípady, kedy napriek tomu, že matka nejavila záujem, upsvar odporučil NRS, súd osvojiteľnosť nevyslovil. " Nenapises blizsie, prosim?

jesienka22
23. feb 2018

Link na tu novelu by pomohol 🙂 neviem presne co mam googlit... Kedy to schvalili? Pripadne cislo. Dakujem!

bosorkabb
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anettta
23. feb 2018

@bosorkabb ja viem ze som v tychto veciach dost blba, ale prosim ta, v com to bude ine?

bosorkabb
23. feb 2018

@anettta už aj profi rodicia si budú môcť nechať dieťa. Detské domovy zaniknú, nie úplne ale bude to iná forma ako teraz. Stanú sa z nich detské centrá kde sa bude sanovat biologická rodina.
Je toho veľa. Ale také podstatné je že skôr ako biologickým rodičom odoberu rodičovské práva (bez toho adopcia nieje možná) tak ich budú ako rodinu sanovat. Tie centrá im poskytnú zázemie či bytové ako aj psychologické, sociálne.
Až potom nastúpi iná forma náhradnej starostlivosti.
Doteraz profi rodicia vadsinou deti odovzdávali buď pestunom alebo budúcim osvojitelom. Teraz dostanú možnosť dieťa si nechať. Deti nebudú tak skoro právne voľné. Ale toto je také zjednodušene napísané.

kikuska_wedge
23. feb 2018

@jesienka22 info od profi mamy. Matka nechala dieťa v pôrodnici. Pár mesačné dieťa v interakciách s rodičmi. Matka prišla na súd. Chce sa o dieťa starať, ale až keď bude mať viac ako rok. Súd to zobral tak, že javí záujem. V reále ale dieťa od umiestnenia do DD navštívila 1x, nemá na lístok na vlak. Nemá ani podmienky aby sa o neho mohla starať. Tak mi povedz čo je tu v záujme dieťaťa. Lehoty na vyslovenie osvojiteľnosti boli splnené. Kuratela aj sociálka boli za osvojenie. Ale súd sa napriek tomu rozhodol, ako rozhodol. Dieťa má momentálne viac ako rok a je stále v profi. Čiže vďaka súdu stále v systéme. Už mohlo byť doma. Ja to nechápem, čo je dieťa škrečok, že si ho na rok odložím a budem tvrdiť že si potom po neho prídem. Pričom sa o neho vôbec nezaujímam. Hrôza.

kikuska_wedge
23. feb 2018

@bosorkabb cha takže riešenie je akože stať sa profi a dieťa si nechať. Rozum mi stojí.

bosorkabb
23. feb 2018

@kikuska_wedge mne tiež rozum zastavuje. Čo narobime, my nič.
Aj keď ja som to napísala tak zjednodušene, nechce sa mi citovať zákon.

jesienka22
23. feb 2018

@kikuska_wedge dakujem. Hm, slovenske sudnictvo. Na zaplakanie niekedy.

zanetaqwe
24. feb 2018

@darinka38 Ahoj,nie v Žiline sa nič nezmenilo.Minulý rok šlo v tomto kraji 1 dieťa na adopciu.A tento rok zatiaľ žiadne.A pochybujem,že tak skoro nejaké dieťa pôjde na adopciu

bosorkabb
24. feb 2018
luciskooo
24. feb 2018

@zanetaqwe ani ziadne romske dieta neslo v zilinskom kraji na adopciu ? To sa mi moc nechce verit?

teleskop
24. feb 2018

@zanetaqwe televizia, najvyssi- ergo nejake ministerstvo, medializacia, blog...toto su veci ktore pohli lady ked som chela zachranit nejake zvieratko, myslim, si ze na SK je to o tom istom pri vsetkych problemoch, musis zverejnit zahanbit atd

vanesa1210
24. feb 2018

@luciskooo že vraj nešlo.......

vanesa1210
24. feb 2018

@luciskooo ale od nového roka myslím minulý rok áno šlo ich zopár.....

bosorkabb
24. feb 2018

@teleskop baby to niektoré riešili a odpoveď bola všetko je v súlade so zákonom.

vanesa1210
24. feb 2018

@bosorkabb áno presne tak.....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre