Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mana85
20. apr 2018

@miriam439 je to hrozné ☹

mata71
20. apr 2018

@maartinkaa ahoj čo si vybavila ohladne rodičaku ? už to pani veduca našla v zakonoch že máš narok ?

mana85
20. apr 2018

Ahojte , baby riešili ste niektore predlženie RD kvôli vzťahovej väzbe ? Pripadne inej poruche ktora može byť spôsobena novym prostredim a ado. ? Dcerka mala v skolke problem nezvladali ju az som ju musela nechat doma no o rok mi konči rodičak a ja neviem či ju mam teraz prihlasit do novej skolky od septembra alebo už teraz ? Poziadat o predlženie ? Nejak sa v tom stracam a myslite ze pre vztahovu väzbu by nam to mohli uznať mala 2 roky keď prišla domov takže pri staršom dieťati by mohli uznať ....

miriam439
21. apr 2018

@mana85 Manželovej sesternici uznali predĺženie RD na svoje bio dieťa a tiež vraj kvôli citovej naviazanosti dieťaťa na matku. Pokiaľ viem, ona ani nemala také problémy so škôlkou, ako opisuješ ty. Ide to asi podľa toho, ako sa vyjadri lekár, čo všetko tam popíše, ale to už neviem celkom presne. Ale viem, že keď sme sa o tom bavili, tak spomínala niečo také.

bosorkabb
21. apr 2018

@mana85 návrat dáva posudok a všetkým uznali. Vedia to pekne napísať tak skús sa na nich obrátiť.

mana85
21. apr 2018

@bosorkabb
dakujem pekne
@miriam439

maartinkaa
23. apr 2018

@mata71 ani sa nepytaj, uz ich tam naraba so mnou zo sest, a nevedia sa zhodnut, zajtra tam mam ist zasa, budu pisat do bratislavy, lebo vraj ja som isla z materskej, do materskej, a teda dieta je uz nase a bla, bla,,,,,urcite dam vediet potom😝

mata71
23. apr 2018

@maartinkaa drž sa, nieje podstatne či si šla z materskej do materskej pre všetky deti čo idu do adopcie je nárok na rodičovky od pravoplatneho zverenia 3r.. do Bratislavi volali aj moje, lebo ja som im aj povedala že okradat moje dieta nedám,, a už tiež bol náš a jednalo sa o 3 mesiace po dovršeni 3r života... drž sa...

maartinkaa
23. apr 2018

@mata71 mne ide len o dva, ale hladam si pracu, dorka je v skolke, tak by mi to pomohlo,,dakujem

mana85
23. apr 2018

@maartinkaa Ale to je 3 roky materskej /rodiçovskej od prveho rozsudku my sme maleho brali v pôrodnice takze sme poberali do veku 3 rokov a napriklad dcerka mala 2 roky pri predosvo.a poberam do jej 5 r.

lilina22
23. apr 2018

Ahojte dievcata, prosim vas, aky je max vek dokedy sa da dietatko adoptovat? Mame jednu 6 rocnu dcerku a velmi by sme prijali k nej surodenca, no mame tento rok uz 40r. Dakujem!

berginkan
23. apr 2018

@lilina22 myslim, ze ste este vpohode. A myslim ze to nie je dane ale nemas cas to guglit tak len ak si dobre pamatam. Skor je to o tom ake mate preferencie, a dokedy budete vladat cakat.

anavianavi
23. apr 2018

Chcela by som sa poradit ako by ste sa postavili k takejto situacii. Zijeme v zahranici a poziadali sme o medzinarodnu adopciu. Cely process moze trvat dlho a mozno sa medzicasom prestahujeme na SK. Na SK nemozme podat ziadost pokial nezostaneme rok, kym nas preveria a daju na zoznam cakatelov. Mame 32. Nechcem, aby sa stalo, ze venujeme kopec casu a penazi do adopcie v zahranici, potom sa prestahujeme a zacneme cely process odznova na SK vo vyssom veku. Ako by ste sa rozhodli v takej situacii?

miriam439
23. apr 2018

@lilina22 Zákon hovorí o "primeranom vekovom rozdiele". A vypadá to v praxi tak, že to závisí od rozhodnutia pracovníkov na UPSVAR, čo považujú za primeraný vekový rozdiel.
Nedávno som kdesi v diskusii čítala, že pani má 45 rokov a má v NRS ročné dieťatko.
A u nás v susednej dedine dostala 49 ročná pani do PS 1,5 ročné dieťatko.
Len rátajte s tým, že ubehne nejaký čas, kým povybavujete formality, školenie a po zápise do poradovnika si zase počkáte - na osvojenie trošku viac, na pestúnsku trošku kratšie... všetko závisí aj od toho, aké požiadavky na dieťatko si uvediete v žiadosti.
Takže ak nechcete príliš veľký vekový rozdiel od vašej dcérky, tak podľa toho si treba zadať vekovú požiadavku na dieťatko.

hariet
23. apr 2018

@anavianavi Ahoj, my sme sa kvoli tomu prestahovali zo zahranicia domov. Kedze medzinarodna adopcia je komplikovana a financne narocna, povedali sme si, ze teraz je toto pre nas priorita a prisli sme. Naspat do zahranicia sa mozeme vratit neskor, ale mladsi uz nebudeme...

sincerity
30. apr 2018

Ahojte. Poprosila by som Vás o radu. Malého máme od decembra 2017 doma na hosťovský pobyt. Dostávame na neho príspevok na stravu 3 eurá/deň. Odvody si musím platiť sama, materskú nedostávam. Súd o predosvojiteľskej starostlivosti v nedohľadne.... Naozaj to môže trvať ešte mesiace, kým sa dostanem na materskú? Rátali sme s cca 2 mesiacmi, ale už 5 bez príjmu kvázi + platenie si sama odvody je celkom aj dosť. Viete poradiť? Ďakujem.

bosorkabb
30. apr 2018

@sincerity ak chceš mať materskú tak jedine ak podate neodkladne opatrenie a malého vám zveria do starostlivosti. Pojednávanie na predosvojitelsku niekedy trvá dlhšie, máte už aspoň dátum pojednávania?

sincerity
30. apr 2018

@bosorkabb ďakujem za odpoveď. Nám bolo neodkladné už v decembri zamietnuté. Napriek tomu nám ho dal DD na hosťovský pobyt a ten sa stále predlžuje. Dátum pojednávania nemáme... Takže nemáme žiadnu inú možnosť...

bosorkabb
30. apr 2018

@sincerity tak potom nemáte moc čo poriesit. Jedine skúsiť podať neodkladne opatrenie znova a zdôvodniť prečo by vám malo byť schválené. Podávali ste spolu s návrhom na predosvojitelsku?
Ktorý súd vám to zamietol? A pod ktorý súd spadate podľa bydliska? Menil sa totiž zákon preto sa pýtam.

sincerity
30. apr 2018

@bosorkabb áno podávali sme to v jednom, súd si to oddelil, neodkladné zamietol z dôvodu, že tam niečo chýbalo. Napriek doplneniu to proste neriešili, že keď bolo raz zamietnuté, tak to platí. Podávali sme to na BA V. Podľa akého bydliska? Nášho? To ja neviem, vždy sme riešili BA.

bosorkabb
30. apr 2018

@sincerity áno podľa vášho. A čo vám chýbalo? Treba podať znova. A doložiť všetko hneď plus poriadne zdôvodniť. Možno by stálo za to dať to napísať pravnikovi oni už vedia ako na to.

19lilly
30. apr 2018

@sincerity ahoj prosim ta co vam konkretn chybalo? Tiez si budeme podavat navrh na zrychlene konanie a pomohlo by vediet comu sa vyhnut. Dakujem

smihucova
30. apr 2018

@sincerity ...presne tak sme si to preskakali aj my...malu sme mali doma od januara, ale sud bol az koncom juna... nemáš nárok na nič, manžel dal výpoveď v práci, ja som vyčerpala všetku dovolenku plus nejaka marodka...ale na druhej strane sme boli radi, že je už malá u nás....neviem si predstaviť, že by bola v DD po tom čo sme s ňou už nadviazali kontakt...zrýchlené konanie nám zamietli, vraj nie je v ohrození života...

sincerity
1. máj 2018

@bosorkabb @19lilly chýbalo nám, uvedenie, že kto je biologická matka - lebo ona je tiež účastníčka konania, potom chýbala správa o zdravotnom stave malého - aktuálna (nestačila správa z pôrodnice) a museli byť 4 exempláre odovzdané. Toto všetko im bolo dodané obratom, a napriek tomu povedali že už keď raz zamietli, tak zamietli.

sincerity
1. máj 2018

@smihucova tak tiež vám to trvalo aj 5 mesiacov.... My sme tiež šťastní, že nám ho dali po troch týždňoch domov, tiež by to bolo náročné chodiť ho len pozerať, keď už vieme že chceme byť svoji 🙂. Budem skúšať asi volať na súd, či niečo nové a uvidím. Podľa toho uvidíme.

sincerity
1. máj 2018

Ďakujem za odpovede, v podstate, kým nezačneme asi bojovať, tak sami od seba to budú naťahovať.

bosorkabb
1. máj 2018

@sincerity podaj znova so všetkými prílohami 4 krát, už by to mali schváliť a argumentuj citovo väzbou dieťaťa na vás a právom dieťaťa vyrastať v rodine ktorá má prednosť pred ústavnom starostlivostou. Dieťa totiž teraz je v ústavnej starostlivosti, patrí detskému domovu.
Čo sa týka súdneho pojednávania na predosvojitelsku starostlivosť to môže chvíľu trvať.
Neodkladne by ste mohli mať do 5 dní.

19lilly
2. máj 2018

@sincerity dakujem za info. myslim ze u nas by uz nemali byt biologicky rodicia teda myslim. ideme zajtra len na prvu interakciu. tak sa snad tam vsetko dozvieme.

grasska
2. máj 2018

Zilinsky kraj - aktualne sa caka cca 9 rokov na novorodenca - biele ... 😞
Minuly rok sa adoptovalo len 1 dietatko - novorodenec ... 😞

grasska
2. máj 2018

@sincerity niet rady ... zly zakon, ktory nemysli na taketo pripady ... Jedine zlychlene konanie a dobry argument ..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre