Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lenrietta
20. jún 2018

@kikuska_wedge
@bosorkabb Pri prvej dcérke bola ..myslím, že súdom.. ustanovená pani, tuším z úradu, ktorá preberala poštu za biomatku (neviem prečo..matka podpísala hneď v pôrodnici súhlas s adopciou, ale súd bol až keď mala malinká 4 mesiace, myslím, že čakali, či sa matka nerozmyslí..) a táto pani bola na súdnom pojednávaní o osvojiteľnosti a hneď sa aj všetci prítomní vzdali nároku na odvolanie, takže sa na nič nečakalo, len kým sa vyznačí právoplatnosť rozsudku.. Išlo to fakt rýchlo..

lenrietta
20. jún 2018

Ale to bolo pred 8 rokmi..

bosorkabb
21. jún 2018

@lenrietta áno kedysi. Ale od júla 2016 sa menil súdny poriadok a zmenilo sa to. Už sa neustanovuje náhradné doručenie len z veľmi závažných dôvodov.

mana85
21. jún 2018

Inak my sme boli prizvaní k súdu o zbavení rod. Práv a osvojitelnosti ako svedkovia to bol maly doma 4 mesiace a na tomto istom súde 30 min. Po nas mala vypovedať aj bio bolo to v programe pojednevaní vytlačenom pri vstupe do siene , aj som ju zazrela pred súdom som si ista že to bola "ona" , nechapem načo to takto naťahuju naša bio dala suhlas na osvojenie pred pôrodom , po pôrode a ešte ju aj na súd ťahali do nášho okresu a pritom vôbec nemuseli , ale zas dobre že prišla a nenatiahlo sa to ešte viac . Na nového rodiča vôbec nehladia čo prežíva :(

bosorkabb
21. jún 2018

@mana85 tiež sme boli prizvani k osvojitelnosti. Zbavenie rodičovských práv sme podávali my, čiže tam sme navrhovatelia.
Ono sa to všetko naťahuje neskutočne.
Nik neberie ohľad na dieťa ani na nás.

gunhild
21. jún 2018

@sincerity Krasne stasticko, gratulujem

gunhild
21. jún 2018

@ellen2016 Dakujem. Som nejaká úzkostliva a vztahovacna v poslednom čase asi už z celého toho čo prežívame. Ja tiez som toho istého nazoru ako ty, čo sa týka rozhodovania sa v našich životoch. veď nieje to na jeden vikend ale rozhodnutie ovplyvní celu našu budúcnosť.

gunhild
21. jún 2018

@mariana03 teraz áno, aleo dva tri mesiace sa posunieme na 3-4 miesto ak som to správne pochopila. Žiadatelia pred nami majú pozastavenú žiadosť ktorá im konci čo chvíľa, takze sa znovu ocitnú v poradovníku a tým pádom sa posunieme naspat.

bosorkabb
21. jún 2018

@gunhild možno si predĺžia odklad a možno sa narodia deti a budete oslovení. Nádej zomiera posledná. Držím palce a veľa šťastia.

mariana03
21. jún 2018

@gunhild keď si dá niekto odklad tak ide potom na prvé miesto? A na koľko sa vlastne dáva odklad o tomto nemám žiadne info

bosorkabb
21. jún 2018

@mariana03 áno. Aj keď má človek odklad tak postupuje v poradovniku, len je akože neviditeľný. Ak mu odklad skončí (alebo si ho zruší) tak miesto má rovnaké ako keby žiaden odklad nemal.
Odklad sa dáva na dobu ako kto potrebuje. Ja mam teraz rok odklad (už len pol roka). Je však možné odklad predĺžiť alebo ak chcem aj zrušiť hneď. A normálne postupujem v poradovniku len ma počas odkladu preskakuju. No a po skončení odkladu v mojom prípade budem prvá (dôvod sú požiadavky). No nie všetci skočia hneď na prvé miesto.

mariana03
21. jún 2018

@bosorkabb ďakujem za vysvetlenie 😉

rebekarebekova
22. jún 2018

@bosorkabb ahoj, pisala si ze " podla noveho zákona (od 1.4)deti nebudú ihneď právne voľné ako kedysi,respektíve proces sa predĺžil oproti minulej novely zákona".
Vies aj konkretnejsie? Na ako dlho sa predlzi?
Takze VSETKY male deti (do 1 roku) budu najprv na pestunstvo?

bosorkabb
22. jún 2018

@rebekarebekova nie som expert, ale kedysi sa lehota na doručovanie písomnosti riešila inak(nahradnym doručením) Teraz sa už snažia doručiť bio matke, čiže z 30 dní sa to predĺžilo na 3-4 mesiace(ak nepreberá poštu) kym sa to stane právoplatným. Bio matka má určitú lehotu až následne sa to dáva na súd (zbavenie rodičovských práv). Veď aj pri utajenom pôrode sú lehoty kedy si to môže rozmyslieť a to nehovorím o deťom ktoré boli len tak nechane v pôrodnici. Tam sa najprv rieši sanácia bio rodiny, musí sa jej dať možnosť prejaviť záujem, zisťujú sa možnosti až potom prichádza na radu náhradná starostlivosť ako je adopcia. Je však vhodné do pestunstva a je logické že pestuni majú potom vedsiu šancu výberu a tie deti po skončení procesných úkonov adoptuju. Čiže preskocia ostatných v poradovniku (hlavne tých ktorý chcú len právne voľné deti). Všetko má svoje plusy aj mínusy.
A ja nie som expert na túto problematiku len sa snažím poradiť ak viem a všetky moje skúsenosti sú z praxe ktorú som zažívala ako žiadateľ, pestun a človek ktorý chce dieťa v pestunstve adoptovať.
Preto si treba ujasniť čo človek chce a podľa toho sa riadiť. Zisťovať okolností okolo dieťaťa o ktoré má záujem. Lebo čo dieťa to iný prípad.
Ale ak chceš čo najskôr právne dieťa a čo najmenšie tak sa orientuj na dieťa z utajeneho pôrodu.

bosorkabb
22. jún 2018

Oprava :právne voľné dieťa a nie právne dieťa.

rebekarebekova
22. jún 2018

@bosorkabb tak uz konecne chapem preco tak nahovaraju ziadatelov aby isli do pestunstva.. vsetko zacina zapadat do seba.
Chapem ze ked si dieta vytvori vztah s pestunmi tak aj pre neho aj pre rodicov je tazke sa ho vzdat a "posunut" ho adoptivnym rodicom..
A ak dobre citam, tak sa to tak nedeje a ani uz nebude diat. Skratka babatka pojdu do pestunstva a tam aj ostanu.. kolko percent babatiek teda pojde vobec na adopciu?!???

Nikoho sa nechcem dotknut, ale zase raz som nahnevana na system a sklamana z polopravd ktore sa nam na priprave dostali.
Na zaklade ich sme pestunstvo vylucili (treba sa dietata vzdat.. podporovat bio rodicov atd.. je to docasne riesenie pre dieta atd. )
Chceli sme byt ferovi a uprimni..

Ale ak to dobre chapem, teraz sa nikto prosim neurazte, mnohi si asi davaju "pestunstvo" ale vooobec im o pestunstvo nejde, len chcu oblbnut system, predbehnut sa v poradovniku a nakoniec si dieta aj tak adoptovat?!?!

miraolek
22. jún 2018

@rebekarebekova lenže keď ten systém ,,neoblbneš", tak sa ku malému bábu nedostaneš. Kým bude právne voľné, bude mať v tom lepšom prípade rok. A ked si ho nikto nevezme za ten čas do pestu, tak bude v profi rodine a čas uteká úplne zbytočne. A to, že na príprave vraveli čo vraveli- treba to pochopiť tak, že sa musí rátať aj s možnosťou, že o dieťatko môže prejaviť záujem biolog. matka. Stáva sa to veľmi zriedka ale oni musia upozorniť na to riziko

japanka
22. jún 2018

Ak ide o dieťa, ktoré nie je právne voľné, ale je tam predpoklad, že bude možné ho časom adoptovať, tak oslovujú podľa poradovníka, aj keď ste tam nemali dané aj pestúnstvo. My sme mali požiadavku len právne voľné bábo, ale oslovili nás aj tak. Nikdy by som si nemyslela, že by som do toho šla a odrazu som v tom. 🙂 Momentálne riešime pestúnstvo a keď sa vyriešia rodičia, tak adopciu. Viem, že sa môže stať všeličo, ale momentálne žijeme len pre naše zlatíčka. Máme doma totiž už dva mesiace dvojčence.

rebekarebekova
22. jún 2018

@miraolek mna skor mrzi, ze nam dost dorazne prizvukovali, ze nemame ist do pestunstva ked chceme adoptovat.. a ze to nemame brat ako prechodnu stanicu a ze potom bude aj tak nase..

bosorkabb
22. jún 2018

@rebekarebekova zle si ma pochopila. Tiež sme boli v poradovniku keď nás oslovili a dieťa nebolo právne voľné, tak sme šli do pestunstva, lebo iná možnosť nebola. A áno inú žiadatelia malú odmietli. A ani raz za 1,5 roka sa bio rodina neozvala. Tak ako píše
@japanka proste niekedy treba riešiť veci za pochodu.
A nieje to o predbiehaní, proste iný záujem nemali. Prečo ten záujem nemali netuším.
Sama vieš aké sú čakacie lehoty a koľko detí sa ponúka, mnoho ich nieje ale žiadateľov stále pribúda. Systém je zlý, ale môžme pracovať len z tým z čím sa dá. Niekedy sa treba prispôsobiť. A pestunstvo nemá len pozitíva, sú tam skryté aj negatíva.

rebekarebekova
22. jún 2018

@japanka jaaaaj strasne chcem verit tomu, ze to funguje tak ako si napisala.. ale obavam sa ze budete skor vynimka.
A vsetky babatka sa rozchytaju na pestunstvo, teda u tych co ho maju aj v sprave..
Tesim sa s vami, uzivajte si rodinnu pohodu. 😊

bosorkabb
22. jún 2018

@rebekarebekova a ešte niečo, pestun neposuva dieťa adoptivnym rodičom, to robí profesionálny rodič. Dieťa je u pestunov bud do dovŕšenia plnoletosti (alebo štúdia na VŠ), alebo pestunsku starostlivosť môže ukončiť súd buď na podnet pestunov alebo kurateli (napríklad sa vracia do bio rodiny, čo sa stáva zriedka)
Dieťa u ktorého súd rozhodol o pestúnskej starostlivosti sa vyskrtne zo zoznamu deti vhodných na adopciu, čiže sa ani nemá ako ponúkať adoptivnym rodičom. To nieje úloha pestunov.
Ak chceš vedieť viac na fb je skupina pestunov a čakateľov.

ellen2016
22. jún 2018

@rebekarebekova tak ako pises,akurat,ze do pestunstva chce ist “vedome” malokto,prave koli riziku mat vo svojom zivote aj bio rodicov a preto je takych deti “visi” viac. my sme tiez mali ziadost na ado,kedze sme o pestunstve nevedeli,resp. ho asi zavrhli hned na zaciatku. ale den ked prisiel telefonat,sme toto vobec neriesili a nikto s nami,ze dieta nie je pravne volne, nepreberal.matka nechala babatko v nemo pred siestimi mesiacmi a moze byt vase a uz bola ruka v rukave. a dnes sme pestuni,lebo rychlost nasich uradov a sudov adopcny proces docela zbytocne predlzuje.

japanka
22. jún 2018

@rebekarebekova Ďakujem. Viete baby niekdy si hovorím, že by som to asi neprežila, keby nám ich vzali biorodičia, ale je to proste tak. Už je stále menej a menej detí, ktoré rodičia dajú na adopciu. A tak si hovorím, že toto je asi jediná cesta stať sa rodičmi. a tie bábätka za to stoja. A presne ako píše ellen 2016 jednoducho keď nám zavolali, tak sme neriešili, že nie sú právne voľné. Proste niečo v nás nám hovorilo choďte do toho.

bosorkabb
22. jún 2018

@japanka držím palce, viem ako sa cítiš a neboj dobre to dopadne. Tie deti stoja za trochu strachu, veď čo by sme pre ne nespravili, že?

bosorkabb
22. jún 2018

@rebekarebekova pozitívna správa pre teba, tiež sme pestunstvo v záverečnej správe nemali. Neboj dieťatko si k vám nájde cestu. Ale odporúčam ak zvazujes pestunstvo niečo si o tom naštudovať pre vlastné dobro.

japanka
22. jún 2018

@bosorkabb Ja som o tom presvedčená, že to dobre dopadne. 🙂 Deti nechali rodičia v nemocnici a nejavia záujem. V júli máme súd na pestúnstvo.

bosorkabb
22. jún 2018

@japanka super. Už je aj návrh na zbavenie rodičovských práv a osvojitelnost? Ako dlho ich máte?

japanka
22. jún 2018

@bosorkabb Nie. Úradničky chcú až po pol roku, ale keďže deti boli nechané v nemocnici som presvedčená, že už po dvoch mesiacoch môžeme riešiť osvojiteľnosť. Chcem si to ešte overiť u ľudí, čo riešia tieto sociálne veci a podľa toho to riešiť. Zajtra to budú presne dva mesiace. Brali sme si ich keď mali päť týždňov.

rebekarebekova
22. jún 2018

@japanka
@bosorkabb
@ellen2016
Dakujeeem vam za objasnenie a upokojenie. 😚

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre