Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

miriam439
22. jún 2018

@japanka Napíš potom prosím, čo vám na to povedia, tiež by ma to zaujímalo.

bosorkabb
23. jún 2018

@japanka áno pol roka, napríklad v BB by to súd skôr zamietol (vlastná skúsenosť) osvojitelnost už máme za sebou to podával úrad (po roku) a zvyšok riešime my už, lebo úrad jedna katastrofa v tomto.

japanka
23. jún 2018

@miriam439 dám vedieť ako sme dopadli

japanka
23. jún 2018

@bosorkabb hlavne, že je kopec právnych výkladov, že sa to dá už po dvoch mesiacoch. Ak rodič nechá dieťa v pôrodnici a po dobu dvoch mesiacov sa o neho nezaujíma máte právo podať návrh na osvojenie.

bosorkabb
23. jún 2018

@japanka áno ale súdna prax je iná. Treba si zistiť aká je na vašom súde. V BB to sudkyňa skôr zamietla, pridrzala sa 6 mesačnej doby.

bosorkabb
23. jún 2018

@japanka ale držím palce nech to u vás je iné.

japanka
23. jún 2018

@bosorkabb no u nás to bude asi rovnako, pretože na úrade nám hneď na začiatku povedala úradnička, že šesť mesiacov. Mne sa to nezdalo a preto som si kde-čo zisťovala. No ale ako vidím prax je o niečom inom. Uvidíme.

bosorkabb
23. jún 2018

@japanka áno vždy sa treba riadiť súdnou praxou tá má význam.

klara333
25. jún 2018

Prosim Vas, az prejde sudom predbezne opatrenie (alebo tak dajako sa to vola) o zvereni dietatka do pestunskej starostlivosti a dieta ma skoro rok, ja potom nastupujem na materku ci rodicovsku dovolenku?

mata71
25. jún 2018

@klara333 ahoj na matersku ak máš narok z platu,, a potom na rodičovsku , 3r od plavoplatneho rozhodnutia teda cca do 4, r...napriklad, ak ma dieta 2,8 mesiacov tak do 5,8r dietata si na rodičovskej netreba sa dat obabrat

klara333
25. jún 2018

@mata71 dakujem 🙂

bosorkabb
25. jún 2018

@klara333 tak ako píše
@mata71

klara333
25. jún 2018

dnes sme boli podat na sud navrh na zverenie a neodkladne opatrenie. snad to uz pojde rychlo a drobec bude u nas natrvalo...

erio
25. jún 2018

@klara333 tak predsa gratulujem, som rada, že to prebehlo tak rýchlo.😉

klara333
26. jún 2018

@erio este to nie je oficialne, ale napisem aj s fotkou az budeme mat papier. Prave je u nas 🙂

joannita
27. jún 2018

dievcata, mozete mi poradit prosim? Vcera prebehol sud o osvojitelnosti dietata a taktiez o zruseni matkinych prav, bez ucasti matky, pretoze sa nedostavila (v porodnici podpisala suhlas s adopciou). Na urade aj v DD mi povedali ze je to dobre, ze sud ju zbavil prav, aj rozhodol o osvojitelnosti, len musime cakat na pravoplatnost (vraj urad sa vzdal odvolania, ale aj tak musime cakat). Musime cakat kym sa to doruci matke a ona sa neodvola?

Dalsia otazka, v DD nam povedali, ze si mozeme podat navrh na predbezne opatrenie a taktiez na predosvojitelsku, ale pravnicka mi povedala, ze az ked bude pravoplatny horespominany rozsudok o osvojitelnosti a zbaveni rod. prav matky. Predtym to vraj sud zamietne...mate s tym aj vy taku skusenost?

a este posledna vec, na urade mi povedali, ze keby sme si tieto navrhy podali skor ako bude pravoplatny ten rozsudok o osvojitelnosti a zbav. rod. prav, tak bio matka sa dozvie nase mena, adresu a vsetko? Na to mi zas pravnicka hovori ze to je hovadina.

dakujem vam za vase skusenosti 🙂

lenrietta
27. jún 2018

@joannita Ahoj, dúfam, že ti nenapíšem hovadinu, nie som právnik..Ad 1: myslím, že pri doručovaní rozsudku biomatke je tá lehota 18 dní, koľko držia list na pošte, ak si ho neprevezme, vráti sa na súd a sudkyňa vyznačí právoplatnosť..len to dlhšie trvá..
Ad 2: mám pocit, že takto sme to robili aj my..čakali sme kým bude právoplatný rozsudok a osvojiteľnosti dieťaťa a potom si dávali na súd žiadosť o predosvojiteľskú..a mám pocit, že ded povedali to isté čo vám, ale na úrade povedali, že máme čakať na právoplatnosť..ver právničke 🙂
Ad3: myslím, že aj nám to povedali na úrade.. Každopádne vám nič neutečie, určite sa tešíte na dieťatko, kedy ho budete mať konečne doma..ale využite tento čas na spoznávanie sa..U nás prebiehali dlho víkendové návštevy a po podaní návrhu na predosvojiteľskú - BÁC - súd bol do mesiaca a malú sme mali zrazu doma do 2 týždňov od súdu..a bola mierne v šoku..chúďa.. Ale my sme si toto preskákali pred 3 rokmi, tak sa veci mohli aj zmeniť.. Držím palce!

joannita
27. jún 2018

....a este jedna vec, do akej miery nam mozu v DD poskytnut info o zdrav. Stave dietata? Povedali nam nejake zakladne info, na viac ze nemame pravo lebo niesme v ziadnom vztahu. Co chapem, ale ako sa mam rozhodnut pre dieta ked o nom vsetko neviem? Chcela som niektore diagnozy konzultovat s jeho dr, ale vraj nemozem, nemam pravo. Ved je to zivy tvor a pre nas zavazok na cely zivot, to najdolezitejsie rozhodnutie v zivote, co mam robit?

mmag
27. jún 2018

My máme zajtra súd osvojitelnosti a zbavenia matky rodičovských práv. A návrh na predosvojitelskú máme na súde podaní už aj dva mesiace. Tak nám to odporučili u nás na úrade. Každé dostal iný sudca, na predosvojitelskú ešte nie je vytýčený dátum pojednávania.

lenrietta
27. jún 2018

@joannita Ešte k biomatke..ak si poštu prevezme..čaká sa tých 15 dní, či sa odvolá..

bosorkabb
27. jún 2018

@joannita taky prípad mala @ellen
A áno kým nieje zbavená rodičovských práv právoplatne tak práva má. Nám to bolo potvrdené sudkynou, ale že je malá pravdepodobnosť žeby si prevzala neodkladne. A mala pravdu, matka si to ani neprevzala a vrátilo sa to súdu.

joannita
27. jún 2018

@lenrietta Dakujem 🙂 a ako ste sa dozvedeli o tom ze rozsudok je pravoplatny? Z DD? Alebo z uradu?

mmag
27. jún 2018

DD Vám je povinný poskytnúť všetky informácie o zdravotnom stave dieťaťa. Aj keď veľmi radi zatajujú informácie, či prekrúcajú. S lekárom je možné konzultovať jeho zdravotný stav, na to máte právo.

lenrietta
27. jún 2018

@joannita Z DeD.. a info o zdravotnom stave sme sa dozvedeli na úrade, keď sme si boli pozrieť fotky a video prvýkrát, potom nám niečo povedali v DeD a aj profi matka nás informovala..Ale ako je to teraz, keď je ten úžasný zákon..?!

lenrietta
27. jún 2018

A aj tak sa nám nejaké choroby objavili až keď sme ju mali osvojenú..ale s tým treba rátať, aj pri biologických deťoch.. 🙂

joannita
27. jún 2018

@mmag mozem nahliadnut aj do jeho zdravotnej karty co maju v DD? V pondelok tam.ideme ale vraj ich dr. Ma dovolenku a ze zasa len so sestrou ked tak. Ale mne je sestra u prdele, ja potrebujem lekara..

bosorkabb
27. jún 2018

@lenrietta nemáš pravdu. Matke sa písomnosti doručuje a na pošte to stojí 18 dní, ak si to neprevezme začne sa doručovať políciou a následne ak zlyhá aj to tak je vyvesena na vyveske mesta a súdu. Až po týchto krokoch nasleduje spravoplatnenie rozsudku. Prešla som si tým minulý rok.
Ak si postu prevezme tak sa čaká cca 20 dní (lehota súdu) a tak sa spravoplatny rozsudok. Tiež čerstvá skúsenosť mesiac dozadu.
@joannita každé dieťa v DeD má svoj spis, skúste požiadať o nahliadnutie, tam bude všetko. Ale kým nemáte súdom zverené dieťa tak je to len na dobrej vôli. Sú to totiž osobné citlivé informácie dieťaťa a tie sa musia chrániť. My sme mali možnosť do spisu nahliadnuť, ale nie oficiálne.

bosorkabb
27. jún 2018

@joannita zavoláš na súd a povedia. Stačí ti spisové číslo alebo meno niektorého účastníka konania.

bosorkabb
27. jún 2018

@joannita zdravotná karta je majetkom lekára a ten ju z ruky nedá, preposle lekárovi ktorý bude mať dieťa v starostlivosti.
Napríklad my doteraz nemáme jej spisovu dokumentáciu z DeD, a to je malá u nás už skoro 1,5 roka. Je to majetkom DeD, ale my vieme čo je v nej.

joannita
27. jún 2018

Dakujem baby 😘 Skusim po dobrotky tu kartu vypytat na kuknutie. Akoze ja chapem dovornost tych info..,,,,ale je to na hlavu. Ved toto je uplne ina situacia...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre