Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

joannita
12. júl 2018

@bosorkabb ano to mam, ale pisali ste tu davnejsie, ze treba napisat ake mame vydavky, cize napr. hypoteka, poistky, inkaso, telefon, strava....atd. Treba to dolozit? Lebo vy ste to tusim vsetci dokladali nie?

tecko28
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rebekarebekova
12. júl 2018

@joannita ja mam POCIT ze sa tu davno pisalo ze na sude sa osobne na to pytali a ze je dobre mat to pripravene (premyslene).
Drzim palce a pevne nervy prajem. ❤

joannita
12. júl 2018

@rebekarebekova dakujem 🙂 ❤
opytam sa na urade radsej este, resp. skusim pripravit nieco....

bosorkabb
12. júl 2018

@joannita na súde sa budú pýtať. K návrhu sa to nedáva.

lienocka1988
13. júl 2018

Ahojte baby prosím Vás vy ste tu už zbehlé o infošky. Sme manželia a chceli by sme si adoptovať dieťatko, lenže máme v pláne začať staviať rodinný dom až budúci rok. Momentálne sme v podnájmev jednoizbáku a máme rozličné adresy trvalého pobytu. Myslíte, že to bude veľký problém? Alebo si musíme zmeniť obaja rovaný pobyt a presťahovať sa do rodinného domu k mojej mame ?

miriam439
13. júl 2018

@lienocka1988 Do dotazníku, ktorý budete hneď na začiatku odovzdávať so žiadosťou, sa píšu bytové podmienky. Nevadí podľa mňa, že máte rozličné trvalé pobyty, ale hlavné je, že bývate spolu v jednej domácnosti. To tam treba uviesť, budete asi aj dokladat nájomnú zmluvu. Ale to neviem presne. Uveďte aj to, že v blízkom čase idete stavať vlastný dom, alebo že už na tom pracujete. Isto už vybavujete k tomu povolenia, takže už na tom naozaj pracujete.
Ak napíšete, že bývate u mamy, budete musieť k žiadosti priložiť aj jej súhlas, potvrdenie o zdravotnom stave a výpis z registra trestov. Ak v tom jej dome s mamou býva aj niekto ďalší, tak aj od neho musíte doložiť tie isté doklady.
Aj na kontrolu vám tam potom prídu a budú chcieť vidieť, kde má dieťa prichystané veci.
Nám bolo povedané, že dieťatko nemusí mať vlastnú izbu, podstatné je, aby malo kde spinkať (zatiaľ teda vlastná postieľka a to hádam zmestite aj do vášho bytu). A potom už budete mať vlastný dom, takže bude mať aj vlastnú izbu. A možno, kým sa dočkáte bábätka, tak bude hotový aj vlastný domček.

lienocka1988
13. júl 2018

@miriam439 jeeeej ďakujem za takú rozsiahlu odpoveď. Veľmi si mi pomohla 🙂

tecko28
13. júl 2018

#nitra skusim znovu: dievcata co ste priamo z NR, boli u vas z Mestkeho uradu osobne (fyzicky), alebo si vas pozvali na pokec priamo na MSU? A zo socialky kontrola chodila pocas pripravy, alebo uz pred zacatim? A este sa chcem spytat na p. psychologicku Domankušovu, aka je?

indiankaindi
13. júl 2018

@tecko28 Ahoj, my chodíme teraz na prípravu k pani Domankušovej, je super, veľmi milá a zlatá. Z Upsvaru k nám prídu pred koncom prípravy a z mestského úradu si nás zavolali, trvalo to cca 10 minút a že potom po skončení prípravy prídu k nám. Takže asi tak 🙂

joannita
13. júl 2018

@lienocka1988 urcite nevadi ked byvate v prenajatom 1 izbaku.

gerdusha
14. júl 2018

Dievcata, aj my sme si presli procesom adopcie. Pocas tohto obdobia som si nakupila niekolko knih o adopcii, prikladam foto. ak by bol o ne zaujem, prosim IP

darca100
16. júl 2018

Ahojte žienky, chcem sa spýtať - skoncila sa mi materská, prechádzam na rodičák. Malá je v predosvojiteľskej starostlivosti - mame narok na opakovany prispevok na dieta v nahradnej starostlivosti alebo pre nahradneho rodica? vdaka

anettta
16. júl 2018

@darca100 myslim ze nie. To ma len pestun

joannita
16. júl 2018

baby, davali ste niektora potvrdenie o zdravotnom stave dietata (babatko) ako jednu z priloh na predosvojitelsky sud a predbezne opatrenie, aj ked ste ho nemali este nikdy ani na hostovskom, len prebehli interkacie? Lebo ja sa prakticky k tomu nemam ako dostat...

bosorkabb
16. júl 2018

@darca100 nie na toto ma nárok len pestun. Vy ste mohli požiadať o jednorazový príspevok (cca 500 eur) pri zvereni, ale len do 6 mesiacov dieťaťa.
@joannita nie, pri neodkladne nie, pri predosvojitelskej sa dáva len ak dieťa navštevuje lekára s vami a u vás. Inak len pri pojednávaní predlozis (ak vám schvália neodkladne) lebo dieťa už bude mať lekára u vás doma.

joannita
16. júl 2018

@bosorkabb diky, tiez mi to tak pride logicke. Len jedna kocka tu mi pisala ze chceli od nich uz aj pri neodkladnom. Uplne na hlavu postavene.
Tak verim ze od nas to nebudu chcet lebo som obvolala asi vsetkych co sa dali a nikto mi nic take dat nechce lebo s malym prakticky po pravnej stranke nemame nic spolocne....
Ok tak ak nam shvalia neodkladne tak potom len na pojednavanie prinesiem....
Inak toto je normalne cela veda tieto navrhy a hlavne prilohy, moje nervy 😁

bosorkabb
16. júl 2018

@joannita to áno. A to ešte sú len návrhy. Ono keď súd bude niečo požadovať tak sa ozve. Ale v Nitre netreba potvrdenie až na pojednávaní. Kamoška to tak mala pred rokom. Ak môžte podajte osobne (hneď vám vyznacia číslo spisu) a aspoň všetko 3 krát a potom volajte ci vám schválili (cca najskôr o 4 dní).

joannita
17. júl 2018

@bosorkabb my to podavame cez advokatku a ona to podava elektronicky (advokati to musia zo zakona podavat uz len elektrononicky), cize to tam budu mat hned. Dnes to podavame, tak veeelmi dufam ze nam schvalia predbezko, inak mam problem a budem musiet ist asi na neplatene volno 😞 Doktorka mi totiz odmietla dat dlhsiu PN ako na tyzden - dva. A vypoved dat nechcem...
A my to podavame na sud do Levic, maly sa tam totiz narodil a ma tam kuratorku. Mysleli sme ze to mame podat do Nitry, ale vsetci nam tvrdili (na urade v BA aj v Nitre, kuratela v LV, proste vsetci) ze treba podat urcite do Levic. Maly sa sice zdrziava v Nitre...... dufam ze to fakt malo ist do Levic.

bosorkabb
17. júl 2018

@joannita áno právnici musia.
Kurátorka malého by mala vedieť.
Držím palce aby vám schválili tak ako chcete vy.

joannita
17. júl 2018

@bosorkabb a nevies ako to je, ked nam schvalia predbezko, ku ktoremu dnu sa odchadza na matersku? Ja totiz este take 2, max. 3 tyzdne musim odpracovat, az potom ist na matersku. Zamestnavatel ma nemoze pustit hned. Navrh sme podavali dnes.

miriam439
17. júl 2018

@joannita Mne schválili predbežné na pestunsku presne na 7 deň od doručenia žiadosti a potom im trvalo ďalších 7 dní, kým to doručili mne a do DeD. Na prebratie pošty som mala asi klasickú 18 dňovú lehotu. Ale keďže som vedela o čo ide a z práce som chcela vypadnúť čo najskôr, tak som to prevzala na druhý deň od oznámenia o zásielke a na ďalší deň prevzala malého v DeD. Odo dňa prevzatia malého (spísal sa o tom v DeD doklad), som dostávala materskú.
Takže ak ti chýbajú v práci nejaké dni na nárok na dávku materského, tak sa možno bude dať dohodnúť s DeD, že oficiálne prevezmeš poštu zo súdu neskôr a aj malého neskôr (aspoň papierovo, lebo asi ho už máte u seba doma, keď píšeš o PN). Uvidíš, čo na to povedia kompetentní v DeD.

miriam439
17. júl 2018

@joannita
Ozaj a čo sa týka podania, že kde ste ho mali poslať, tak podľa mňa do Levíc - keďže sa tam narodil.
Náš malý sa narodil v Žiline, tam bolo prvé pojednávanie o ňom, že ide z pôrodnice do DeD, potom bol v DeD v Martine, návrh mi z UPSVAR Martin spísali a podali na súd v MT. Ja som vtedy netušila, kde to má ísť.
Zaujímavé je, že súd v MT rozhodol, malého sme dostali do starostlivosti. Potom sa zrazu súd v MT obadal, že to nepatrí do ich kompetencie a tak sa všetko presunulo do Žiliny. Ale ten papier o neodkladnom opatrení zo súdu MT platí a aj právoplatnosť sme si dávali tam vyznačiť.
Matka malého má trvalé bydlisko v okrese MT, takže tak má aj malý. Aj napriek tomu vraj spis patrí pod súd v Žiline, lebo tam sa narodil a tam sa o ňom prvý krát pojednávalo.

joannita
17. júl 2018

@miriam439 nemame maleho este doma, v DeD nam ho daju az ked si podame ziadost na predosv. A predbezko a to sme podali dnes. No, na tu PN som sa len informovala u mojej dr. Keby nahodou nam neschvalili to predbezko....to by som musela potom pozliepat nejaku PN, zvysok dovolenky a potom neplatene volno, aby som mohla byt s malym doma. Odpracovat este tie cca 2 tyzdne si musim preto, ze som sa tak dohodla so zamestnavatelom, nema zatial za mna nahradu a zas nechcem sa zachovat nefer. A ak sa nemylim, odchod na matersku mu musim oznamit mesiac pred...... a to som nesplnila, vie to asi tyzden, takze aj preto.
Ano ten sud sme si nakoniec overili u jednej sudkyne a vysvetlila nam ze treba do levic a oni to spolu so spisom maleho postupia do nitry. Mohli by sme aj do nitry, ale ini by si zas museli vyziadat spis maleho z levic a to by trvalo dlhsie 🙂
Takze nastup na matersku odo dna prevzatia maleho? Dobre to chapem? Myslela som ze od vydania toho predbezka....
Dakujem za opovede 🙂

bosorkabb
17. júl 2018

@joannita nie tak to nefunguje že ti si vyberieš. Nástup na materskú je dňom prevzatia dieťaťa z DeD, pretože neodkladne je vykonatelne ihneď. Čiže dátum ktorý ti napíše DeD ako deň prevzatia a podľa neho sa riadi materská. DeD si dieťa nemôže ponechať dlhšie, stráca na neho nárok doručením neodkladneho opatrenia a už za dieťa prevezmes zodpovednosť ty. Tusim @ellen2016 ty si to chcela posunúť ak si dobre pamätám. Tak možno poradí.

opicka2
17. júl 2018

Ahojte! Viete mi poradiť? Rodičia sa vzdali malej hneď po pôrode, Alžbetka bola stále ešte v pôrodnici, my sme si podali neodkladné opatrenie, a zároveň návrh na predosvojiteľskú. Prebežné opatrenie nám schválili ešte 20. júna, bolo vtedy vykonateľné, tak sme si ju 20.6. doniesli domov. No právoplatné bolo až 10.7. Odkedy mám nárok na rodičovskú dovolenku? / som na úrade práce, na materskú nepôjdem/.

miriam439
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienocka1988
18. júl 2018

Ahojte. Včera sme si boli vyzdvihnúť všetky žiadosti na úrade. Som z prešovského kraja a pracovníčka mi povedala, že čakacia doba je cca 7-8 rokov. Až také vysoké číslo som teda nečakala. Prosím vás aké to je v iných krajoch? Ako dlho ste čakali vy? Chceme dieťatko do 5r. a nerómske.

miriam439
18. júl 2018

@opicka2
Pozri môj príspevok zo včera, vysvetlila som to pre @joannita, ako to bolo u mňa. Ale v skratke - od 20.6. si si mala požiadať o rodičovský príspevok a odhlásiť sa z UP. Keďže je to už mesiac dozadu, treba ísť čím skôr na UPSVAR a riešiť to. Požiadaj si hneď aj o prídavky a manžel o daňový bonus u svojho zamestnávateľa.
A ešte by si podľa všetkého mala mať nárok aj na príspevok 500 euro (na vybavičku, to je na miesto pôrodného). Ale to ti poradia bližšie tie maminy, ktoré vybavovali tak ako ty osvojenie. .. lebo my sme ho ešte nedostali, lebo už rok čakáme na riadny súde na pestunsku, vraj potom si oň môžme až požiadať.

laura1994
18. júl 2018

@lienocka1988 Ahoj. No aj ja som z Prešovského kraja. My čakáme rok. Na ktorom ste mieste?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre