Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

hakvinka
19. júl 2018

@lienocka1988
Ahojky. Taktiež som z Prešovského kraja a v zozname čakateľov sme od 12/2012. Posledné info máme z 04/2018, kedy sme boli na 22. mieste. Stúpame veľmi, veľmi, veľmi pomaly. Vo vašom prípade môže byť čakacia doba oveľa nižšia, keďže chcete staršie dieťa.

zanetaqwe
19. júl 2018

Ahojte kočky 😘 prosím vás,neviete náhodou niekto ako je na tom žilinský kraj,či vôbec šlo na adopciu tento rok aspoň jedno dieťa? ďakujem a praje pekný deň ❤

opicka2
19. júl 2018

@joannita
@bosorkabb dievčatá, takže písala som na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, a odtiaľ mi odpísali: /ohľadne toho odkedy môžem nastúpiť na rodičovskú dovolenku, keď som doteraz vedená na úrade práce, a dieťatko máme už doma na predbežné opatrenie, len sme čakali na právoplatnosť./
v zmysle § 2 písm. b) zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa stávate na základe rozhodnutia súdu o nariadení neodkladného opatrenia oprávnenou osobou na uplatnenie nároku na rodičovský príspevok už od vykonateľnosti rozhodnutia súdu.

Takže od vykonateľnosti súdu mám nárok na rodičovský príspevok.

bosorkabb
19. júl 2018

@opicka2 super, pred rokom to bolo inak. Aspoň že sa to pohlo v pozitívnom zmysle dopredu.

opicka2
19. júl 2018

@bosorkabb ale keby som sa nepýtala priamo v Bratislave, tak ani neviem, lebo u nás tvrdili, že je to od právoplatnosti

miriam439
19. júl 2018

@opicka2 No vidíš, možno aj schválne zavádzajú a poskytujú nepravdivé informácie.

miriam439
19. júl 2018

@bosorkabb Prosím ťa, keď sa tu už bavíme o termínoch príspevkov, idem sa ťa opýtať. Vy ste tiež brali dieťatko do pestunskej a predtým bolo v DeD, však?
Priznali aj vám ten jednorazový príspevok pri prevzatí dieťaťa do pest. starostlivosti - 500 euro?
Ak áno, tak kedy? Keď bolo právoplatné neodkladné opatrenie alebo až pri právoplatnosti riadneho rozhodnutia o PS?
Alebo aj niekto iný poradi? Ďakujem.

bosorkabb
19. júl 2018

@miriam439 po právoplatným rozhodnutí o pestúnskej starostlivosti tých cca 500 eur. A
opakovaní príspevok dieťa v pestúnskej starostlivosti odo dňa právoplatnosti neodkladneho opatrenia.

bosorkabb
19. júl 2018

@opicka2 ono niekedy sa predpisy a usmernenia menia a uradnicky nestíhajú sa zoznamovat z novými. A menil sa aj zákon.

miriam439
19. júl 2018

@bosorkabb Ďakujem, len som si to chcela overiť, mne hneď po zvereni dieťaťa dali na to vypísať žiadosť, potom mi ju poslali poštou domov s poznámkou, že mám prísť po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia. Tak som tam potom znovu šla a zase potom sa dohadovali medzi sebou a mne povedali, že po právoplatnosti riadnej pestunskej. Tak som chcela vedieť, či ma nezavádzaju... a bojím sa toho, že ak sa raz po vyše roku konečne dočkáme riadneho pojednávania o PS a ja tam potom znovu prídem so žiadosťou, tak budú básniť, že som prišla neskoro a nárok mi prepadol.

bosorkabb
19. júl 2018

@miriam439 nárok ti neprepadne, to sa totiž týka len predosvojitelskej, tam to je že do 6 mesiacov dieťaťa inak prepadne.
Pestuni idú podľa iných pravidiel a tam to nieje ohraničené vekom.

bosorkabb
19. júl 2018

@miriam439 a nezabudni žiadať aj opakovaní príspevok pre dieťa, to vyplácajú mesačne a stačí právoplatne neodkladne vtedy vyplácajú dočasný . Po rozsudku o pestúnskej starostlivosti to zmenia na pevný. Len pozor do rozsudku ziadaj doplniť výživné ktoré matka má poukazovať na účet úradu prace (doplň úrad podľa tvojho trvalého pobytu)
Vyhnes sa tak problémom a úrad si neplatenie výživného bude riešiť sám.

miriam439
19. júl 2018

@bosorkabb Ešte raz veľmi pekne ďakujem za radu. A ten opakovaný príspevok na dieťa nám dávajú, takže aspoň s tým nie je problém.
A to výživné majú rodičia už v neodkladnom nariadené posielať na UPSVAR. Ale dobre, budem na to pamätať aj pri súde o PS, aby to tak isto nariadili. Vďaka

mana85
22. júl 2018

http://www.jablko.sk/rodina/teraz-sa-na-mna-nie... pekný príbeh ♡♡♡

V príbehu je jedna krásna veta ktorá ma úplne dostala , presne vyjadrila môj pocit k žene ktora ma porodila a som si istá že túto vetu raz použijem aj pri mojich deťoch ♡
" Ona v tej chvíli asi urobila najviac, ako dokázala" .

japanka
22. júl 2018

Tak dievčatá máme za sebou súd ohľadom pestúnstva. Boli sme vtom že rodičia deti nechcú a časom bude možné ich adoptovať. Na súd o pestúnstve prišiel ale otec detí a tvrdí, že oni deti chcú. Že sú jeho a že ich aj v nemocnici navštevoval. To teda pravda nieje, nakoľko ich matka nechala tam a viac sa o nich nik nezaujímal. Skoro som tam omdlela. Sudkyňa ale všetky jeho tvrdenia vôbec nekomentovala a deti nám zverili do pestúnstva. Vraj sa nemusím ničoho báť, že ich podmienky sú katastrofálne. Len ma desí predstava, že ich nebudeme môcť adoptovať. Ale nedám ich ani za svet nikomu. 🙂

katkuz
22. júl 2018

@japanka drzim palce, nech to dopadne dobre v prospech deti i vas 🙂 drzte sa ❤

japanka
23. júl 2018

@katkuz Ďakujem veľmi pekne.

berginkan
23. júl 2018

@japanka fu, tak to teda musel byt naklad. v tomto pripade je asi najdolezitejsie ze vedia koa je to naozaj, ved malo by byt vsetko naj pre deti. drzim palce nech je to ok

joannita
23. júl 2018

neviete mi povedat aky je rozdiel v obmedzeni a pozbaveni rodicovskych prav? Dnes som volala na sud ci nam schvalili predbezko a teta popritom ako hladala nase uznesenie tak mi citala co vsetko nasla a medzi tym bolo aj rozhodnutie o osvojitelnosti a OBMEDZENI rodicovskych prav matky (nie pozbaveni), co ma prekvapilo, ale zabudla som sa jej opytat na to, kedze ma potesila spravou ze predbezko nam schvalili. Az teraz vecer mi to doplo.
Som z toho trocha nervozna, neviete niekto pls?

bosorkabb
24. júl 2018

@joannita (2) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd rodičom obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak:
a) žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,
b) svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, alebo
c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

(3) V rozhodnutí o obmedzení výkonu rodičovských práv podľa odseku 2 súd uvedie rozsah práv a povinností, na ktoré sa obmedzenie vzťahuje.
Znamená to vlastne to že dieťa dali do ústavnej starostlivosti. Trebalo by vidieť rozsudok.
Gratulujem k neodkladnemu.

bosorkabb
24. júl 2018

@joannita ten rozsudok bude mať kurátorka alebo DeD, ale skus ho nájsť aj na stránke súdu, ja som tak hľadala,rozsudky sa musia zverejňovať. Stačí spisové číslo. Ak už máš neodkladne tak by ti ho mali ukázať. Popitaj sa kuratorky alebo v DeD, dieťa to má v spise.

bosorkabb
24. júl 2018

@japanka gratulujem k rozsudku. Ono pri pestunstve hrozí že sa rodicia niekedy ozvú. Ale vadsinou ich to prestane baviť. Počkajte chvíľu a potom skúste podať o zbavenie rodičovských práv. Držím palce.

joannita
24. júl 2018

@bosorkabb volala som s kuratarkou teraz a potvrdila mi ze je tam obmedzenie rod. prav matky a zaroven vyslovena osvojitelnost. Toto nechapem, ako moze byt vyslovena osvojitelnost ked matka ma len obmedzene rod. prava? Co to vlastne znamena pre nas nevies? Ze matka ma na neho este nejake prava?

joannita
24. júl 2018

@bosorkabb a prosimta ked ho dostaneme teraz neodkladnym opatrenim, ten cas co ho budeme mat doma sa nam uz pocita do tych 9 mesiacov predosvojitelskej?
Inak hladala som ten rozsudok na stranke sudu podla cisla, ale nenaslo mi ho. Naslo mi len ze bolo to pojednavanie a kedy bolo, ale samotny rozsudok nie. Neviem mozno zle hladam

bosorkabb
24. júl 2018

@joannita možno ho ešte nezverejnili.Kurátorka nemá rozsudok?
Lebo v rozsudku to isto bude. Osvojitelnost je prvý stupeň až potom nasleduje to zbavenie. Zisti si na súde kto bol účastníkom konania pri neodkladnom. Určite vy, kuratela a ak aj matka tak má len niektoré práva obmedzené. Ak matke nič neposlali tak je to super a len hra so slovickami. Zavolaj si na súd a zisti komu bolo neodkladne poslané, ty ako navrhovateľ máš k týmto info prístup.

joannita
24. júl 2018

@bosorkabb volali sme jednej znamej sudkyni a ta povedala ze kazdy sudca v rozsudku uvadza nieco ine, niekto obmedzenie, niekto pozbavenie a niekto tam nedava vobec nic (napr. ona), len vyslovenie osvojitelnosti.
Zavolam na sud, len neviem sa tam dovolat teraz, ale ked my sme nedavali do neodkladneho matku ako ucastnicku konania, tak nemoze byt ucastnicka nie? To by nam ten navrh nevratili keby sme tam nespravne uviedli ucastnikov konania?

bosorkabb
24. júl 2018

@joannita preto píšem že treba rozsudok, lebo ten je dôležitý. Tam je všetko. Lebo čo sudca to iný rozsudok.
Zvyšok sú len dohady.
V návrhu ste isto uvádzali meno matky. Či vôbec nie? Aj keď môj skromný názor je že je zbavená rodičovských práv, len sa sudca pohral so slovickami.

joannita
24. júl 2018

@bosorkabb to som zabudla dopisat, ze ta znama sudkyna nam povedala, ze je uplne jedno ci je tam pozbavenie, alebo obmedzenie rodicovskych prav, ze je to len hra so slovickami ako si to nazvala ty. Ze preto ona tieto vyrazy nepouziva vobec v rozsudkoch a dava tam len ze dieta je osvojitelne. Ale mne sa to stale nezda ze je to jedno, ved co je na papieri, to je dane, neviem no....
Citam si navrh, ale meno matky tam nieje uvedene vobec. Meno matky bolo len v niektorych prilohach ktore sme dokladali, t.z. napr. v privolani na osvojenie a v rodnom liste dietata.

bosorkabb
24. júl 2018

@joannita tak vieš čo sudca to iný výklad. Neboj to bude v pohode.
Tých 9 mesiacov co si sa pýtala. To je zase na rozhodnutý sudcu. Ale vadsinou berú 9 mesiacov od predosvojitelskeho súdu. Tak ale návrh o osvojenie môžeš podat trochu skôr, predsa len to trvá od návrhu po pojednávanie určitú dobu.

japanka
24. júl 2018

@bosorkabb Ďakujeme. To nám radí aj úrad. O chvíľu bude šesťmesačná lehota kedy môžeme podať návrh na osvojiteľnosť. Veľmi nám pomáha naša pani z úradu. Detičky sme jej boli ukázať a bola z nich úplne paf.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre