Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

gunhild
13. aug 2018

@miriam439 ahoj v poradovníku sme od 11/2015 na bieleho novorodenca. V priebehu posledných dvoch mesiacov nám volali 2 krat. Raz sme boli pozrieť a bolo to poloromske/ odmietli sme a minuly tyzden nám volali že majú pre nás dievčatko , bohužiaľ sme boli prvým dnom odcestovaní v zahraničí takze sme odmietli aby sme nezdržiavali umiestnenie dieťatku. Čo sa týka etnika je to hop alebo trop.Deticky sa rodia matkám väčšinou tak že otec uvádzajú otec- neznámy . Romi väčšinou neuvádzajú svoje etnikum a úradnícky na kraji to zo spisu nezistia .Treba ísť pozrieť dieťatko a vtedy sa dozvieš či je ozaj biele ako chcete

miriam439
13. aug 2018

@gunhild No kiežby všade bola takáto situácia, to čakanie cca tri roky nie je také strašné, ako keď hneď na začiatku povedia, že počkáte si najmenej 5-7 rokov, to fakt človeka nepovzbudi...
A vám prajem, aby vám čím skôr ponúkli ďalšie bábo.

livinkita
13. aug 2018

@mariana03 vy ste od kedy v poradovníku

berginkan
14. aug 2018

@gunhild prosim ta, vy ste isli prec nejak na dlho, ze ste to druhe odmietli? alebo je to take drsne, ze ked zavolaju hned musis prist? dakujem

gunhild
14. aug 2018

@berginkan v prvom rade je to lepsie pre dieťa ak idete pozrieť spis hneď a dostať čo najviac ingformacii o dieťatku. Možno sa rozhodnete že nieje pre vás a tak zdržite jeho umiestnenie. My sme vycestovali na 2 tyzdne.

miriam439
14. aug 2018

@berginkan My sme mali požiadavku len na dievčatko... vo štvrtok volali z UPSVAR, že majú pre nás chlapčeka, odpoveď či ho prídeme pozrieť chcela hneď na druhý deň. Ale uprosila som ju, aby nám dali čas na rozmyslenie do pondelka. Keďže sme v pondelok súhlasili, tak hneď chceli, aby sme prišli pozrieť spis, tak asi o dva dni sme tam mali prísť.
Takže oni to už potom dosť súria, za jedno asi psychol. "nátlak", aby človek moc nešpekuloval a za druhé, zákon im ukladá lehotu na oslovenie žiadateľov v danom kraji, inak ho majú dať medzikrajovo a do neziskoviek...

berginkan
14. aug 2018

@gunhild
@miriam439 dakujem za odpoved. Nevedela som, pride mi to aj psycho aj nie. Ako vsetko.

tlucka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikadomi
14. aug 2018

@berginkan nám volali v stredu na obed a piatok skoro ráno sme vyrážali na dva týždne do zámoria. Vo štvrtok bol nestránkový deň, ale pracovníčka bola milá a vo stvrtok nás na UPSVaR prijala, kde nám dala kuknúť spis. Podpísali sme papiere, že chceme nadviazať kontakt a v piatok ráno sme odleteli. Medzitým úrad sprocesoval mimokrajovo všetko potrebné a po návrate näs čakal na pošte list s adresou a kontaktom na DD, kde bol náš chlapček. Obaja s mužom sme sa vrátili s horúčkami, tak stretnutie ešte vyše týždňa muselo počkať. Nikto s tým nemal problém, všetko nás počkalo a drobec už má takmer tri roky a je len a len náš. Čiže dovolenke isto nie je problém, ale všetko závisí aj pd komunikácie a od ochoty ľudí na druhej strane 😉☺️

vargatomas1
15. aug 2018

predam mam 2 ks cena za kus 6 eur

dellfi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blackcat
15. aug 2018

@vargatomas1 aj ja mam zaujem, ak este mate. Dakujem

gunhild
15. aug 2018

@nikadomi my sme akurát v tomto boli iný prípad. Pred vycestovaním sme nestihli nahliadnuť do spisu. Volali nám keď sme už boli mimo , akurát vystúpili z lietadla 😂😂Strašne to bolo.Rozhodli sme sa nezdržiavat proces osvojenia.Vy ste mali to šťastie že ste mohli nazrieť do spisu, vidieť video a foto a rozhodnúť sa ešte pred odletom👍.Ja verim , že to naše práve dieťatko je ešte na ceste k nám a tak to malo byt že sme boli mimo SR.

katkuz
15. aug 2018

@gunhild klobuk dole pred vasim rozhodnutim, ze ste neboli "sebecki" - mohli ste si povedat, ze to dieta 2 tyzdne pocka - myslim zeby pockalo, ale ak by ste sa predsa len pren nerozhodli, aj tie 2 tyzdne su vela. Prajem, aby to vase prislo coskoro a proces osvoejnia sa zbytocne nepredlzoval ❤

dellfi
16. aug 2018

@vargatomas1 mala by som záujem o túto knihu.

maninka1974
16. aug 2018

@katkuz no nám ked volali už su to 3r tak sme šli hned v ten den poziet maleho že čakat sa nemohlo bol v porodnici a bolo nám povedane že dieta potrebuje rodičov hned a bolo to fajn za pár dní sme ho mali doma ....možno ked je už v domove alebo v pestunskej tak sa dá čakat týžden dva .....mame v rodine šli o prár dní pozriet ale bolo v domove

joannita
16. aug 2018

@andrea_82 zalezi od poziadaviek. My sme cakali skoro 4 roky (maleho mame par tyzdnov doma) ale teraz sa caka uz ovela dlhsie. My sme zacinali.na nejakom 130 mieste pred 4 rokmi. Odvtedy sa pocet cakatelov zdvojnasobil.

andrea_82
17. aug 2018

@joannita Tak to je super, že ste sa dočkali. Tuším som to aj niekde čítala, že v BA je síce veľa čakateľov, ale je tam aj viac detičiek. My síce začíname na menšom mieste, ale možno budeme čakať dlhšie.

tecko28
17. aug 2018

@andrea_82 Ba berie velmi vela deti medzikrajovo, lebo z poradovnika vzdy oslovia par prvych ludi a ked odmietnu supnu dieta mimo a Ba berie vsetko. Akurat mi hovorila psychologicka na priprave nedavno, ze z NR ked ponuknu do medzikrajovej adopcie ide 95% z tych deti do Ba kraja

bosorkabb
17. aug 2018

@tecko28 presne tak to je. V BA je najviac medzikrajovych detí.

nikadomi
17. aug 2018

@gunhild veru, toto sú fakt veci individuálne, niekomu sa to dá stihnúť, inému nie .. inak že vás vôbec pri výstupe z lietadla zastihli 🤓 Musel to byt aj šok veru och , keď si pomyslím aká som bola ja rozklepaná, keď mi volali 😊

joannita
17. aug 2018

@andrea_82 no....posledne biele babo v Ba kraji bolo pred vyse rokom 🙂 Cize hyba sa len ti,.ktori maju volnejsie poziadavky...

adalmba
17. aug 2018

@joannita no my sme boli včera oficialne podpisat na upsvare papiere a sme 32 na dieta do 2 rokov, biele, jemne etnikum, pohlavie nezalezí povedala do pol roka. Sme schopny zobrat aj do pestunskej z moznostou osvojenia

bosorkabb
17. aug 2018

@joannita už to neplatí boli 2.
@adalmba vy máte super požiadavky to preto.

adalmba
17. aug 2018

@bosorkabb na osvojenie sme 243

berginkan
17. aug 2018

@adalmba co znamena jemne etnikum?

joannita
17. aug 2018

@adalmba aky kraj? A nerozumiem ze na osvojenie ste na 243 mieste a inak na 32? Na pestunstvo myslis na 32 mieste?
A to jemne etnikum aj mna zaujima 🙂

@bosorkabb tak aspon trosku sa to pohlo, ale aj tak.... dve boli v priebehu jedneho roka?

bosorkabb
18. aug 2018

@joannita áno.
Poradovnik sa hýbe určite. A

@adalmba to myslí tak podla mňa že len na osvojenie je na 243 mieste ale pestunstvo s možnosťou osvojenia tak tam na 32 mieste. Pestunov je málo. Ak by chcela len pestunstvo tak tam sa ani nečaká, ale to je klasické pestunstvo.

gunhild
18. aug 2018

@nikadomi to ti poviem v prvom momente som chcela zobrat hneď prvé lietadlo naspat 😆Ale po úvahe sme sa rozhodli že predsa sme na prvom mieste a dieťatko iste príde čo chvíľa. Asi to tak malo byt.

miriam439
18. aug 2018

Prosím ťa @adalmba alebo aj iné baby, ktoré ste teraz niekedy v blízkej minulosti končili prípravu na NRS... ako to je, keď tu píšete, že ste v poradovníku na osvojenie, ale zároveň aj na pestunstvo. To ste ako vypisovali tú žiadosť, dotazník a potom robili pripravu, naraz na obidve formy NRS?
Ide o to, že my sme si podávali žiadosť na druhé dieťa (prvé zatiaľ je v pestunskej). Žiadosť a dotazník sme formulovali neurčito, teda všade sme písali, že chceme NRS. Museli sme to prerobiť s tým, že sa musíme vyjadriť konkrétne, či chceme osvojenie a či pestunsku. My sme chceli tiež tak, že by sme boli pripravení na obidve formy NRS, aby to tak bolo aj v posudku od psychológa, že určitý čas (cca dva roky) by sme počkali v poradovníkoch, kým náš malý trošku podrastie a ak by sa poradovník na osvojenie fakt hýbal slimačím tempom, tak by sme teda pristúpili aj na to pestunstvo. Lebo za tie dva roky by sme už mohli byť v poradovníku na pestunsku aj na prvom mieste.
Proste tak nejak som si to predstavovala, ako uviedla o poradovníkoch @adalmba.
Lenže my sme Žilinský kraj a zdá sa mi, že tu všetko funguje akosi inak.
Teraz sme skoro na konci prípravy, tak by som si to nejak potrebovala ujasniť, že či by také niečo bolo možné, aby sme to poriešili ešte v rámci tejto prípravy a nie potom znovu chodiť na nejaké doškoľovanie. Stačí, že už teraz prechádzam druhý krát celou pripravou...
Vopred ďakujem za odpovede.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre