Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

kikuska_wedge
18. sep 2018

@indiankaindi ja som kúpila takú dekoráciu s nápisom ďakujem a bomboniéru tuším

zuzu7612
22. sep 2018

Ahoj. Je tu prosím niekto z okresov Námestovo alebo Tvrdošín, kto teraz rieši osvojenie alebo riešil napr. za posledných päť rokov? Potrebujem sa len na niečo spýtať, môžeme aj cez IP. Vopred ďakujem, ak budete niekto ochotný sa mi ozvať.

andrea_82
24. sep 2018

Ahojte. Pre info, ak by niekomu pomohlo - v piatok sme boli na úrade v Trenčíne a od júna (za 3 mesiace) sme sa posunuli v poradovníku o dve miesta.

grasska
24. sep 2018

@zuzu7612 Namestovo a Tvrdosin patria pod ZIlinu, takze hocikto kto je zo Ziliny ti moze odpovedat, je potrebne aby si sa opytala verejne a potom ti budu vediet ludia odpovedat na tvoju otazku ... takze kludne sa pytaj ... Mozno, tu bude aj niekto kto si adoptoval za poslednych 5 rokov dietatko z tejto oblasti .. .

johanka121
24. sep 2018

@zuzu7612 som zo Ziliny, co Ta zaujima?

evasova
25. sep 2018

Zdieľam informáciu o sv. omši a stretnutí náhradných rodín 13. 10. 2018 v Žiline - niekomu z Vás je to možno blízke (geograficky a hlavne hodnotovo, tematicky). Viac info na www.prijatedeti.sk

zuzu7612
25. sep 2018

@grasska
@johanka121 Ja potrebujem len info o súdnej praxi ohľadom podávania návrhov na osvojiteľnosť a ďalších, ale konkrétne na súde v Námestove. Preto sa potrebujem poradiť konkrétne s tými, ktorí toto riešili cez tento súd. Lebo ako som čítala tu v tejto diskusii, tak každý súd má inú prax v tejto oblasti a čo platí na jednom súde, nemusí platiť na inom. Ale ďakujem vám za ochotu. Ak sa stane, že niečo budeme ešte riešiť aj cez súd v Žiline, tak sa vám potom ozvem. Na súde v Žiline sme už raz boli ohľadom pestunskej, ale presunuli nás do Námestova, takže už asi všetko budeme riešiť tu. Len to ešte nie som istá, nakoľko viem, že súdy si zvyknú spisy presadzovať medzi sebou ako horúci zemiak 😕

bosorkabb
25. sep 2018

@zuzu7612 najlepšie ti odpovie právnik v danom meste. On pozná súdnu prax. Rozsudky si vieš aj vyhľadať na nete a tam tiež vieš zistiť súdnu prax. Ešte sociálne pracovníčky ktoré chodia na súd, tie by mali (nieje to pravidlo, ale malo by byť) súdnu prax ovládať.

zuzu7612
25. sep 2018

@bosorkabb O soc. pracovníčkach sa radšej vyjadrovať nejdem, nepoužila by som pekné slová... Ale tie rozsudky na nete pohľadam, dobrá rada. Ďakujem veľmi pekne.

bosorkabb
26. sep 2018

@zuzu7612 ja ťa chápem o zlých uradnikoch by som mohla knihu napísať. Ja som to riešila s právnikom.

gunhild
26. sep 2018

Ahojte dievčatá, viem že sa to tu preberalo viac krat ale neviem to najst keď rolujem príspevkami. Odkedy budem mat nárok na materské, keď som si brala dieťatko z pôrodnice?Staci krátka odpoved. Neviem si vyložiť jasne zákon. Dakujem.

johanka121
26. sep 2018

@gunhild ano ak mas za posledne rokyodpracovanych 270 dni..ked tak spytaj sa v socialnej poistovni

johanka121
26. sep 2018

@johanka121 za posledne 2 roky..☺️

gunhild
26. sep 2018

@johanka121 mám odpracované, len chcem vedieť či mám nárok aj teraz keď mame dieťatko v dočasnej náhradnej kým matku zbavia rodičovských práv alebo až potom keď budeme mat predosvojitelsku. Bojím sa, že teraz keď nebudem pracovat, som na neplatenom voľne, sa mi zníži vymeriavací zaklad pre materské koli tomu že som doma a starám sa o dieťatko ktoré je mi zverene do opatery. Chcem vedieť, či už aj teraz mozem žiadať o materské na základe neodkladného opatrenia.

zuzu7612
26. sep 2018

@gunhild Choď, požiadať, povedia ti presne. Ja som materskú dostala odo dňa prevzatia dieťatka z DeD a tiež sme mali len neodkladné opatrenie (hoci my sme brali do pestunskej, ale podľa mňa je to to isté, lebo tiež máš rozhodnutie súdu, nemáš ho doma len na obyčajný hosťovsky pobyt).

johanka121
26. sep 2018

@gunhild ano na zaklade predbezneho rozhodnutia sudu mozes poziadat o matersku

bosorkabb
26. sep 2018

@gunhild máš dieťa na hostovskom pobyte alebo na neodkladnom opatrení so súdu? Ak hostovsky tak materská nie, ak máš uznesenie alebo rozsudok so súdu tak dňom zverenia a prevzatia dieťaťa. Pri neodkladnom je vykonatelne ihneď. Takže napíš ako máš dieťa doma, na základe čoho.

erio
26. sep 2018

@gunhild presne ako píše bosorkabb. Ak matka nie je zbavená rodičovských prav, tak je dieťa asi iba na hotovskom pobyte? Vtedy na materskú nárok nemáš. Musíš mať právoplatné rozhodnutie neodkladnom opatrení. Tým nastáva aj právne prevzatie dieťaťa a odvtedy sa ti počíta materská.

japanka
26. sep 2018

@gunhild Máš nárok na materskú na základe neodkladného opatrenia. Do sociálnej poisťovni stačí rozsudok a kópiu rodného listu dieťatka. Samozrejme plus tlačivo, ktoré ti potvrdí zamestnávateľ. Nástup na materskú je od dňa kedy ste si dieťatko brali z pôrodnice. Ja som to riešila nedávno.

japanka
26. sep 2018

@erio Zbavenie rodičovských práv s tým nemá nič spoločné. Ide len o to, že ak dieťa beriete už cez detský domov ( teda od profi mamy), tak vtedy pokiaľ súd nerozhodne o tom, že vám ho zveruje, tak ho máte len na hosťovskom. Aj to je však niekde problém a dieťa na hosťovský nedajú. Najlepšie je ak ho máte priamo z pôrodnice.

bosorkabb
26. sep 2018

@japanka dieťa však musí zveriť súd niekomu. Bez toho nieje možná materská, treba to zverenie.

japanka
26. sep 2018

@bosorkabb Jasné. Majú dieťa na základe neodkladného opatrenia. To museli mať, keď dieťatko brali z pôrodnice. Takže na základe tohto dokladu je materská.

gunhild
26. sep 2018

Dakujem dievčatá . Už mám v tom jasno. Brali sme dieťatko priamo z pôrodnice na základe neodkladneho , vykonateľné ihneď. Súd bol do 24 hodín od podania návrhu. Doma mame uznesenie zo súdu.

bosorkabb
27. sep 2018

@gunhild tak si zbehni na sociálnu poisťovňu a zober tlačivo k materskej dávke, vypis, priloz uznesenie, rodný list dieťaťa, správu z pôrodnice (tam by mal byť uvedený dátum prevzatia dieťaťa) a zanes do práce. Dátum nástupu uveď dátum kedy si dieťa prevzala z pôrodnice.

cherry1981
27. sep 2018

Prosim Vas sme z trencianskeho kraja, rozmyslame nad adopciou, aj napriek tomu, ze mame 3 vlastne deti, neviete cca kolko je cakacka na dietatko do 4 rokov, dievcatko? Moze byt aj romske, jedine podmienky, ze musi byt dievcatko a zdrave, tiez 6-7 rokov?

marcelarefat
27. sep 2018

@cherry1981 mám známe ktoré na rómske detičky čakali rok - novorodencov. Najlepšie ti na tvoju otázku odpovedia na danom úrade. Je otázne či sú právne voľné detičky v takomto veku alebo by ste pristúpili aj na pestúnstvo.

mmag
27. sep 2018

My sme z Trenčianskeho kraja, tiež máme 3 biológ. deti a čakali sme na rómskeho novorodenca 1 mesiac😉
Vraj sme boli tak rýchlo na rade, lebo žiadatelia pred nami ho odmietali vôbec ísť pozrieť kvôli tomu, že je poloróm- to bola náhoda, my sme žiadali priamo Róma. A nikto ani len netuší, že má rómsku mamu- je belší ako všetky naše deti a my s manželom 😉 (Aj keď my sme hrdí, že má aj rómske korene- no okolie zabúda niekedy pri tejto zmienke zavrieť ústa 😂)

cherry1981
5. okt 2018

Baby mam otazku, priprava sa muso robit v mieste bhdlisla? Sme z PD a mm je stale pracovnev ZA da sa priprava robit aj inde ako v mieste trvaleho bydliska?

kikuska_wedge
5. okt 2018

@cherry1981 my sme šli cez návrat a robili sme mimo bydliska, nakoľko u nás bol kurz už plný a nechceli sme čakať.

smihucova
5. okt 2018

@cherry1981 Prípravu nemusíš robiť v mieste bydliska. My sme ju tiež absolvovali mimo koli praci.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre