Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

majka6425
15. dec 2018

Ahojte baby , prosím vás náhodou niektorá z Vás nevie ako sa hýbe poradovnik v Nr. Budem vďačná za každú informáciu ❤️

joannita
15. dec 2018

@berginkan da sa predsa zit skromne a pritom stastne nie? Aj deti z chudobnych rodin su stastne a naopak deti bohatych rodicov casto nestastne.
Podla mna nas preveruju az az. Keby si videla kolko papierov sme museli predlozit pri predosvojitelskom sude.....ved uvidis sama 😉 a prijem dokladas vzdy novy, ten pri ziadosti nestaci ten ostava na urade v zlozke.

tecko28
15. dec 2018

@majka6425 Ja osm sa pytala nedavno, zrejme j nas tu v kupine malo co sme z NR 🙂 Len tak zo zvedavosti, kedy ste boli zaradeni do poradovnika a vies na akom mieste cca ste?

berginkan
15. dec 2018

@joannita nehovorim ze sa neda, ale je rozdiel chudobne a skromne. Mam taky pripad v okoli. Chlapec nevystuduje, stale nieco chyba atd.. a co sa tyka sudov, dakujem mam uz dost pochybnosti ci to zvladneme, netreba mi to pripominat viem o vsetkom co bude 😉 moje tri kamaratky to maju za sebou vsetko som prezivala s nimi takze uz len cakam co bude

majka6425
15. dec 2018

@tecko28 ahoj my sme boli zaradený v 7. Mesiaci a boli sme 84 🤔 tak by ma zaujimalo koľko je teraz ľudí a či niesu infosky že sa to poposuvalo teda kolko cca deti bolo v poslednom polroku/roku adoptovanych. A dostali ste nejakú odpoved na vašu otázku ? 🙂 teda máte nejaké blizsie info? 🙂

tecko28
15. dec 2018

@majka6425 my sme boli zaradeni teraz v novembri, na cislo som sa ani nestihla opytat, lebo hned nam bol ponuknuty chlapcek. Ak smim vediet, ake mate poziadavky (vek, zdravotny stav, etnikum) a adopcia, alebo aj pestunstvo? My ked sme sa pytali len orientacne pred zacatim pripravy, tak myslim, ze mi povedali cislo, ze z okolo 140 sa zacina na adopciu

fiffinkaa
16. dec 2018

Ahojte zienky, bola by som vam velmi povdacna hladam informacie z praxe ohladne pestunstva, chcem sa spytat ci je mozne dostat aj biele dietatko ci je to skor vynimka alebo ako je to percentualne a ako dlho trva cely ten proces ked by sme si priali biele dietatko do 6 mes.veku. Ide mi aj to ze s manzelom sme uz starsi a aj to je pre nas rozhodujuce. Este by ma zaujimalo ci je dolezity nas prijem,.kedze som na RD a manzel na paske min.aj ked financie mame na ucte. Dakujem krasne.

bosorkabb
16. dec 2018

@fiffinkaa chceš pestunstvo s možnosťou budúcej adopcie alebo klasické pestunstvo? Veľmi málo detí vrátane bielych je právne voľných na adopciu v tomto veku. Vadsinou sa právna voľnosť rieši v tom období, čiže sú to deti ktoré sú ponúkané skôr na adopciu. Ale veľa ich nieje čisto len na pestunstvo. Veľa ľudí už má v požiadavkách pestunstvo s možnosťou adopcie a také páry budú pred vami.
Čisto pestunstvo je možné ale riziká si musíš zvážiť sama. Prečo chceš pestunstvo? Aké máš k tomu dôvody? To sa ťa pýtam ako pestun. Lebo mnoho ľudí si myslí že preskočí iných vďaka tomu že si vyberie pestunstvo. Lenže málo z nich si zistí čo pestunstvo znamená.

fiffinkaa
16. dec 2018

@bosorkabb dakujem pekne za reakciu. Pestunstvo s moznostou adopcie by som chcela preto preco aj pises..predbehnut a rychlejsou cestou mat dietatko a pre to lebo si myslim ze na adopciu sa ponukaju prevazne tmavsie deticky..ale mozno je to klamny nazor. ..

bosorkabb
16. dec 2018

@fiffinkaa nie ponúkajú sa rovnaké deti. To čo chceš, chce kopec ďalších ludi. Čiže si moc nepomozes a musíš rátať s tým že pri pestunstve tvoje údaje budú dostupné bio rodine. A tá má právo sa s dieťaťom stretávať. Preto si to treba zvážiť.

fiffinkaa
16. dec 2018

@bosorkabb ale nie vsetci bio rodicia maju zaujem o stretavanie sa..ano treba si to zvazit ze sa moze bio rodina rozhodnut ho chciet spat..to by bolo dost tazke..citam.internet a su pripady ked biorodic zaujem nema a dietatko v pestunskej sa da potom adoptovat. Adopcia by bola idealna,.len teda ten cas..ak mame cakat 6 rokov na dieta..sme uz starsi a nebolo by to uz pre nas vhodne..a neviem ci by neboli uprednostnene bezdetne rodiny, my mame svoje 3.

bosorkabb
16. dec 2018

@fiffinkaa ja som pestun a bio rodina nejaví záujem ale všetky moje údaje bio rodina má. Čiže vedia kde dieťa je a všetko o mne.
Dieťatko má 2,5 roka a adoptovať ho pôjde tak budúci rok. A to mam rómske dieťa ktorého bio matka žije na ulici.
To či budú mať záujem dopredu nevieš. A fakt je ten že deti do 6 mesiacov vadsinou idú na adopciu hlavne biele, tam moc nič neurychlis. Ja viem že ťa tlači čas ale to iste majú aj ostatný. A premýšľajú rovnako ako ty. Ak chceš urýchliť proces porozmýšľaj aspoň nad polorómskym.
Neber to ako odhovaranie ale viem čo pestunstvo je a nieje pre každého. Zároveň na internete nezistis prípady všetkých detí. Biele deti sa najčastejšie vracajú do svojej bio rodiny a dôvody sú že sú odoberane prevažne rodičom vo výkone trestu, bezdomovcom, respektíve ľuďom sociálne odkazanym. Tieto rodiny prevažne o svoje deti javia záujem. To by ti pestuni vedeli rozprávať.
O biele dieťa do 6 mesiacov je veľký záujem zo strany žiadateľov o adopciu a mnohým nevadí ak dieťa nieje právne voľné, počkajú si kým sa tak stane. Potom sú tu deti ktoré sú vhodné len do pestunstva z dôvodu zlej sociálnej situáciu v bio rodine. Ty chceš biele dieťa do 6 mesiacov čo najskôr ale to skoro všetci čiže premýšľajú podobne ako ty, len ty si to nechceš pripustiť. Ja viem ťažko sa to číta ale úskalia by si mala vedieť skôr ako niečo podniknes. Ja som zástanca pestunstva ale len prípade ak žiadateľ vie o všetkých rizikách a aj napriek tomu pestunstvo prijme.

bosorkabb
16. dec 2018

@fiffinkaa pridaj sa do skupiny na fb pestuni a cakatelia na pestunstvo. Tak uvidíš príbehy pestunov a detí v pestunstve.

fiffinkaa
16. dec 2018

@bosorkabb dakujem velmi pekne za cenne informacie..rozumiem tomu, uplne chapem situaciu, zbieram hlavne co najviac informacii a myslela som si ze bielych deticiek je viac, resp.si robim prieskum ci je vlastne sanca stat sa pestunom bieleho maleho dietatka idealne 6 mesacneho s neskorsou moznostou adopcie..zas chapem aj bezdetne rodiny a ich tuzbu, dakujem za pozvanie na fb.

bosorkabb
16. dec 2018

@fiffinkaa Keby si chcela staršie dieťa tak je to rýchlejšie.

solyka
16. dec 2018

@majka6425. Ahoj. Sme Nr kraj tiez. Mame podane ziadost na osvojenie....od marca 2016. V tedy sme boli na 95. mieste.
Zaciatkom jula 2018 sme boli na 26. mieste. Zaciatkom nov. 19....pred nami 2 pozastavene.....takze okolo 21. Podla toho od jul do nov sme isli dopredu okolo 5 miest.

fiffinkaa
16. dec 2018

@bosorkabb napriklad ake starsie?..

bosorkabb
17. dec 2018

@fiffinkaa od 2 rokov. To by mohlo byť skôr. Skús prečítať tú fb skupinu. Baby to tam zvyknú písať. Ja som chcela malinke a čakala som mesiac pred 2 rokmi ale ja som chcela rómske preto tá rýchlosť. Dnes sa čaká aj na rómske dlhšie, konkrétne čakám od mája na druhé.

majka6425
17. dec 2018

@solyka dakujem veľmi pekne za odpoved ste zlata ❤️

berginkan
18. dec 2018

Vcera v reporteroch reportaz o odoberani deti v norsku. Chvalabohu za slovensko

ellen2016
18. dec 2018

Ked sme isli do adopcie, ani sme len netusili,ze nejake pestunstvo existuje. Malu sme dostali ako 6-mesacnu (dovtedy detsky domov,resp.profi). Biomama usla z nemocnice,bola bezdomovkyna a pritom uradom tralo 6 mesiacov malu "ponuknut" na adopciu (preco?). No a samozrejme nebola pravne volna,ani osvojitelna a matka nebola pozbavena rod.prav. Opat sa pytame, preco. Preco to nikto neriesil.Mala je uz skoro 2 roky doma,my sme pestuni a na osvojenie cakame ako na zazrak. Sme pestuni,lebo uradom to dlho trva a ak by sme neboli flexibilni,tak ju asi nemame vobec. Cakanie na urady,kym ju spravia osvojitelnou trvalo 1,5 roka a aj to len preto,ze sme tlacili na pilu. Samozrejme sme zvazili celu genezu matky a okolnosti a tajne dufali,ze osud to zariadi najlepsie pre dieta. Bolo to trocha (aj je) stresujuce,ale tym ze matka sa od porodu neukazala a nema ani TP,cize neprebera postu, bolo viac nez pravdepodobne,ze zaujem mat nebude. To ale nemeni nic na tom,ze ked sme si ju brali, bolo to navzdy a nie do pestunskej starostlivosti. Adopcia,albo pestunstvo, bolo nam to jedno. Vedeli sme,ze ide domov. Navzdy

tatiana198888
19. dec 2018

Ahojte, viem ze sa to tu uz asi opakuje, ale mam v tom trosku chaos a vsade ine informacie. Ale chcela by som sa opytat ci mi vie niekdo aspon priblizne povedat ako dlho sa caka na osvojenie dievcata, zdrave do 1neho roka (etnikum nezalezi)v Bratislavskom kraji? Coskoro koncime pripravu, tak nech aspon zhruba vieme ze na co sa mame pripravit (tyzdne, mesiace, roky?). (A samozrejme chapem ze sa to stale meni)

bosorkabb
19. dec 2018

@tatiana198888 ja čakám od mája 2018 a som momentálne 8 v poradovniku. Jediný rozdiel je že mám bez rozdielu pohlavia.
Rátaj že ti môžu ponúknuť aj dieťa z iného kraja.
Už mi 2 deti ponúkli ale nemohla som ich zobrať. Čiže rataj do 1 roka cca.

berginkan
19. dec 2018

@tatiana198888 adopciu ci pestunstvo? Ak pestunstvo tak ako hovori bodorka. Adopcia cca do 2rokov

bosorkabb
19. dec 2018

@berginkan nie, ja tentoraz adopciu riešim.

berginkan
19. dec 2018

@bosorkabb no tak dva roky. Ked ich teraz zaradia budu mat cislo okolo 230, jasne ze sa moze stat hocico, ale rok si nemyslim

bosorkabb
19. dec 2018

@berginkan ja podľa seba píšem. Rozdiel máme len v tom že ona chce dievčatko a mne je pohlavie jedno. Len je veľká pravdepodobnosť že ponúknu mimo krajové dieťa. Rómskych je stále dosť.

berginkan
19. dec 2018

@bosorkabb nechapem. Ty si na zaciatku poradovnika, ona na konci. Ziadatelov s tymito poziadavkami je teraz okolo 230. Chces povedat ze jej ponuknu dieta skor o rok ako nam co sme ovela dalej? Asi nie. My mame info cerstve ze max dva roky, vcera som to riesila...

ellen2016
19. dec 2018

@berginkan
@tatiana198888 cca do roka, ak by ste mali zaujem len o biele dietatko,tak od 5-10, kedze takych deti ide rocne malicko.

bosorkabb
19. dec 2018

@berginkan no neviem či plný poradovnik keď som od mája tohto roku v poradovniku a teraz som 8 v poradí. Čiže celkom rýchlo to ide. A to nerátam že už viac ako mesiac som dieťa mohla mať doma ak by som chcela a neriešila vtedy niečo iné. Tuším v máji som začínala na čísle 180 (presné číslo neviem úplne presne).
@tatiana198888 na etnicku nezáleží, takže áno preskočí veľa žiadateľov ktorý boli zaradení pred ňou

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre