Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

janakjk
14. jan 2019

Našla som ze 3 roky od právoplatnosti rozhodnutia

joannita
14. jan 2019

@amoenussa87 my sme mali v decembri. My sme sice mali advokata a on vacsinou hovoril, ale sudkyna od vas bude chciet aby ste predniesli vas navrh tak poviete o com vam ide (zverenie do predosv.) a potom sa vas bude pytat ona a vyzve vas aby ste povedali nieco o vas ako zijete ako sa vam dari atd. Potom bude hivorit kolizna a to je vsetko. A bude pozerat dokazy, t.z. originaly vsetkych dokumemtov si doneste

amoenussa87
14. jan 2019

@joannita dakujem velmi pekne. Ake otazky ste dostali?

joannita
14. jan 2019

@amoenussa87 ci som ja na materskej, ci mame cisty register, a take blbosti. Ma to sice pred sebou ale pyta sa. Potom cita spravu z navstevy u nas.....
Nezabudnite si zobrat potvrdenie o zdravotnom stave dietata.

amoenussa87
15. jan 2019

@joannita dakujem. Potvrdenie o zdravotnom stave dietata sme si uz dolozili k navrhu.

miriam439
15. jan 2019

Baby, musím sa posťažovať, lebo ma asi roztrhne od zlosti. Po 18 mes., čo máme doma malého cez neodkladné opatrenie, sme dnes konečne mali stanovený termín na riadne pojednávanie na pestúnsku starostlivosť. A výsledok? V tomto hroznom nečase čo je u nás, som sa zbytočne hnala na okresný súd, zbytočne od včasného rána cestujem spojmi 80 km s opuchnutým a boľavým zubom a nachladnuta, že ledva vidím na oči. Doma zabezpečiť opateru chorému dieťaťu, ktoré celú noc prerevalo... A na súde sa nám ospravedlnili, že sa pojednávanie zase odročuje, lebo treba poslať predvolanie ešte 1 účastníkovi konania. Takže ostatní 3 účastníci konania sa otočili na opätku a išli nadávajúci domov. Ale ja som nadávala najviac (ale musela som len potichu) 😬😡

bosorkabb
15. jan 2019

@miriam439 predpokladám že bio matke.

miriam439
15. jan 2019

@bosorkabb Nie, našťastie to už nestojí kvôli bio rodičom, kvôli nim to už stálo 3/4 roka, lebo im náš OS nevedel doručiť oznámenie, že spis sa presunul tu, ale nakoniec im to "doručili" cez vyvesku na UT.

bosorkabb
15. jan 2019

@miriam439 u nás bol účastník konania len my, bio matka (tá neprišla) a kuratela. Pojednávanie bolo. Už je bio zbavená rodičovského práva.
Kto teda neprišiel vo vašom prípade?

janakjk
18. jan 2019

Dievčatá​ neviete poradiť,ja už som z toho všetkého domotana.
Malá bude mať 22.1. tri roky, rodičovský príspevok mám ale do apríla lebo vtedy je právoplatne rozhodnutie, ale zamestnávateľ mi volal že 23.1. musím nastupit do zamestnania lebo rodičovská dovolenka mi trvá iba do troch rokov dieťaťa. Ako to je?

kikuska_wedge
18. jan 2019

@janakjk zamestnávateľ nemá pravdu. Odkáž ho na Zákonník práce § 169 ods. 2

Rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 sa poskytuje v trvaní troch rokov odo dňa skončenia materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky podľa prvej vety alebo odo dňa prevzatia dieťaťa, ktoré dovŕši tri roky veku, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, rodičovská dovolenka sa poskytuje v trvaní šesť rokov odo dňa skončenia materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky podľa prvej vety alebo odo dňa prevzatia dieťaťa, ktoré dovŕši tri roky, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku.

miriam439
18. jan 2019

@kikuska_wedge
@janakjk
Tiež som práve pozerala ten paragraf a jednoznačne máš nárok do apríla.
Dokonca mňa ešte metie táto veta v tom § 169 ods. 2: " v trvaní troch rokov odo dňa skončenia materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky podľa prvej vety"
Viem, že v praxi to asi neobstojí a všehovšudy budem môcť byť doma spolu len tri roky, ale ako keby zákon hovoril, že ak som mala po prevzatí dieťaťa pol roka materskú dovolenku, tak ešte za ňou mám nárok na tri roky rodičovskej dovolenky?

janakjk
18. jan 2019

Baby toto je ako zlý sen. Ešte aj na úrade mi povedali tí ktorí by v tomto mali mať jasno že ony nevedia a mám sa obrátiť na právnika.🙈 A mne to suri 22.ho je utorok

kikuska_wedge
18. jan 2019

@janakjk prečítaj si to celé v kontexte. Pri náhradnej starostlivosti je to určite 3 roky od prevzatia dieťaťa, teda od dátumu vykonateľnosti na rozsudku.

tecko28
18. jan 2019

Urcite 3 roky od prevzatia, aj u nas na urade mi tak povedali, ked nam ponukali rocneho chlapceka, ze na rodicovsku mam narok minimalne 3 roky od prevzatia, max do dovrseneho 6roka pri nepriaznivom zdravotnom stave, nedaj sa odbyt

miriam439
18. jan 2019

@janakjk
Ukáž zamestnávateľovi toto:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...
a tam § 169 odst. 2, tak ako píše @kikuska_wedge prečítaj si to celé v kontexte a budeš si istá, že 3 roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia.
Od § 166 sa riešia bio rodičia, v § 169 my ako náhradní rodičia!!!!!
Aj rodičovský príspevok ti takto dajú z UPSVAR, tak prečo by to malo byť v rozpore jedno s druhým.

janakjk
18. jan 2019

Ďakujem dievčatá,dám vám vedieť ako som dopadla.

marcelarefat
18. jan 2019

@janakjk určite je to tak ako ti tu píšu baby aj ja som na zamestnavatela použila tento paragraf a aj to,že sa obrátim na inšpektorát práce. A do 5 min. mi dali za pravdu, že mám nárok.

maninka1974
20. jan 2019

@janakjk ja som min rok tiež riešila toto zamestnávatel chcel od uradu prace potvrdnie o dlžke rodičovskej dovolenky mne to robilo len pár týždnov malý sa nar 4.8 prevzali sme ho 21.8 a rodičak mi dali do konca augusta .......v práci ma čakali už v auguste ale vybavila som toto oni nevedeli o tom zakone tiež .....

janakjk
20. jan 2019

@maninka1974 rodičovský príspevok trvá nie do dňa kedy ste dieťa prevzali,ale do dňa,kedy je vyznačená právoplatnost rozhodnutia
My sme malu prevzali začiatkom februára ale právoplatne rozhodnutie máme az v apríli tak dovtedy trvá rodičovský príspevok

maninka1974
20. jan 2019

@janakjk my sme mali vyznačenu pravplatnost hned bolo s okamžitou pravplatnostou ako rozhodol sud dva dni predtým ......20sme mohli brat maeho ale musela som absolvovat den v porodnici s ním 21 sme ho brali domov je to uplne jedno o datumoch rodičak dostaneš aj tak na celý mesiac tak že tak .....nech sa Ti darí vybavit všetko v pohode

janakjk
20. jan 2019

@maninka1974 no to ste mali super rýchlo právoplatnost 💜

marcelarefat
21. jan 2019

@janakjk no ako si pochodila?

janakjk
22. jan 2019

@marcelarefat volala som znova na úrad v Nitre​,tam mi povedali že samozrejme mi platí aj rodičovská dovolenka do právoplatnosti rozhodnutia ale že ony nevedia podľa akého paragrafu to je.
No dnes má mala narodeniny tretie, z roboty mi zatiaľ nevolali tak ja neviem či už​ aj ony si to zistili a cusia alebo budú ešte skúšať na mňa niečo..

goralenka
23. jan 2019

Bratislava aktualne vybavuje jul 2015, volali nam so zdravym 2 tyzdnovym novorodeniatkom z anonymneho porodu..my sme ju zial museli odmietnut lebo rodinne dovody nam nedovoluju a rovno sme na rok odlozili ziadost :( ale mame zdrave biele novorodena, takze jedny z najotesanejsich podmienok a volali...takze jul 2015.....

joannita
23. jan 2019

@goralenka tak to sa nejak zazracne rychlo pohlo. Pred pol rokom vybabovali jun-jul 2014 a jun-jul 2014 podotykam vybavovali vyse roka 🙈

bosorkabb
23. jan 2019

@joannita zázraky sa asi dejú.

goralenka
23. jan 2019

Neviem,ja som to vobec neriesila, my uz mame skoro 6 rocneho chlapceka a momentalne dost inych starosti, ani raz som nevolala ked zrazu telefonat v pondelok, pani bola tak zlata ze po nas dokonca patrali lebo mali len manzelovo stare cislo..nikoho som nenahanala, nic neriesila a ako vravim - hlavne kvoli synovi sme chceli vyhradne zdrave biele novorodena - s takym nam aj volali...dokonca mali 2 deticky ktore im prisli...takze sme zrejme vpredu, zaradeni sme boli v juli 2015...

bosorkabb
24. jan 2019

@goralenka nemusíš sa ospravedlňovať, ty za nič nemôžeš.

berginkan
24. jan 2019

@joannita ved minule sme pisali ze sa to pohlo. Okrem toho aj tie zmeny poziadaviek zato mozu. Velmi vela ludi upustilo od tychto poziadaviek takze aj preto. Je to normalne a ocakavatelne. Nam tiez volali ze su dve malinke romcata. A minule som tu pisala ze mi povedali na jesen dva roky a je to polroka. Takze tak

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre