Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

yukki
25. júl 2011

@123fricka tiež som pozastavila že aká je to farba NEUTRÁLNA a teraz čítam tak narýchlo celú debatu a v príspevku Tvojom 15,07 že "NEUTRALNE hnedé a žlté".....no reku chválabohu, táto by dokonca brala aj malého číňanka, nielen že cigánčiatko....a až potom som si spätne dočítala celú debatu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 že tentokrát sa jedná o svetre a čapky... 😀 😀
No nič, idem pobudiť cigánčatá a ideme do spoločnosti kamarátov, bude veselo, gitary, hudba, spev....to ony rady! 😀 😀 😀 😀 😀 😀

natia
25. júl 2011

@mexx ďakujem, to som mala na mysli... presne to... 🙂

mexx
25. júl 2011

Hm...este mi tak napada, a neodpustim si nepovedat. 😅 Su aj ovela horsie veci a dovody na odmietnutie deti, ako len taketo delenie na romske ci neromske. 🙄 Poznam aj ludi, ktori sa stazuju, ze dlho cakaju (dlhsie, nez je u nich bezne) na to svoje vysnivane dieta a nechapu preco. Ale nech sa nedivia, ked si to predstavuju tak uplne svojvolne a snazia sa uspokojit len tie svoje tuzby a maniere. Ak si niekto mysli, ze v pondelok mu ponuknu dieta, v utorok sa pozrie na urade do spisu, v stredu si za nim zajde do decaku, vo stvrtok si rozmysli, ze ho chce a v piatok si ho dovedie domov navzdy, pricom hned v dalsi pondelok by mohlo nastupit aj do skolky/skoly, tak nech sa rychlo spamata a pre dobro vsetkych radsej z tohto procesu vycuva. 🙄 Ked sa rozhodneme prijat dieta, tak je treba k tomu pristupit zodpovedne, a najma robit to najlepsie pre to dieta. Ak niekto rozmysla nad tym, ze by chcel dieta, a nie je ochotny ustupit zo svojho standardu a dobre zabehnuteho zivota, nema v tejto oblasti asi moc co hladat. Poznam ludi, ktori odmietli viacero deti, lebo im raz nevyhovovalo to, raz ono, raz mohlo byt vacsie, aby nemuseli prestat chodit do prace, raz mensie, aby sa dali nan brat lepsie peniaze, raz toto, raz tamto...a mnohokrat maju dieta uz aj doma a o par dni si povedia, ze to asi nie je ono, lebo toto nejako vela plakalo, toto zase nechcelo jest, co mu dali, tomuto sa nehodili veci, ktore sme uz mali nachystane... A tak jednoducho dieta vratia, s tym, ze ved si pockaju na lepsie. 🙄 Su proste ludia, ktori absolutne odmietnu "opustit zonu komfortu" a prijatie dieta vnimaju ako nieco, co uz len vylepsi ich "resume", ako nejaky doplnok, ktory im este chybal, a ocakavaju, ze to dieta sa prisposobi im a bude ich vzorne doplnat. Ziadna odchylka ani vybocenie neexistuje, pre nic sa neobetuju. A toto su podla mna ludia, ktorych by mali nemilosrdne vyhadzovat z poradovnikov a neumoznovat im prijat dieta.
Treba si uvedomit a velmi dobre zvazit dolezitu vec - ze pri prijati dietata sme tu my pre dieta, nie dieta pre nas!
(A tiez sa zamysliet nad tym, ci to cele podstupujeme pre to, ze "my chceme dieta" alebo pre to, ze "my chceme byt rodicia". Dovolim si tvrdit, ze je v tom obrovsky rozdiel, a velmi viditelny a citelny...) 😔

natia
25. júl 2011

Hlavne to prosím vás nestavajte hneď na hranu, že za to, že sa niečo opýtam @cairka, niečo, čo sa niektorým nepáči, tak to ešte ale neznamená, že tu niekto niekoho rozoštváva...

kanhwa
25. júl 2011

Baby nehnevajte sa, ale ja mam uz dlhsi cas pocit, akoby sme tu prave my, co sme si uviedli do ziadosti biele dieta, boli nejakym sposobom odsudzovane 😒 teda najma
@natia a
@cairka sa strasne horlivo vzdy zapajaju do tychto debat a akoby sprdavaju baby, ktore chcu biele dieta...
Pritom sme vsetky milujuce matky a buduce matky, milujuce svoje dieta uz teraz. A to, ze kazda z nas ma o svojom dietatku vlastnu predstavu, je snad uplne normalne a zdrave. Ja som tu uz milion krat pisala, ze nechcem romske dieta, lebo my sme bieli a naopak, keby sme boli romovia, chceli by sme romske a keby sme boli cernosi, chceli by sme cernosske. to nema nic spolocne s nejakym rasizmom alebo predsudkami, kazdy ma proste svoje predstavy a tuzby, ktore sa snazi naplnit. tak budte prosim Vas tolerantne...

natia
25. júl 2011

@mexx opäť absolútny súhlas... len neviem, či nás obidve nevyrazia z tejto témy 😀

natia
25. júl 2011

@kanhwa no áno, ja mám na tieto veci ohľadom NRS veľmi striktný a vyhranený názor ... čo samozrejme ľudí irituje... ok... celé to moje a dovolím si povedať aj cairkine je o tom, čo napísala Mexx (A tiez sa zamysliet nad tym, ci to cele podstupujeme pre to, ze "my chceme dieta" alebo pre to, ze "my chceme byt rodicia". Dovolim si tvrdit, ze je v tom obrovsky rozdiel, a velmi viditelny a citelny...)
Nikoho tu nikto nemovite nesúdi, ani neodsudzuje...
@kanhwa teba tobôž nie ... ja som sa ohradila proti tým alibistickým vetám, presne ako to mexx v príspevku rozpísala...

tortelinka
25. júl 2011

@kanhwa neviem, ale ja som nikdy nemala pocit ze by tie baby nejako "sprdavali", moralizovali alebo co...

kanhwa
25. júl 2011

@mexx tak to teda nesuhlasim. zastavam nazor, ze rovnako ako "my sme tu pre nase dieta", tak aj to nase "dieta je tu pre nas". teda nejde o jednostranne naplnanie potrieb dietata, ale aj nasich vlastnych, aby sme sa realizovali ako rodicia, davali lasku a popripade sa aj ochotne obetovali pre nase dietatko, ked treba....vtedy to prave moze obojstranne a rovnovazne fungovat. to sa tu akoze nejako odsudzuje, ked si niekto tuzi naplnit vlastne potreby a predstavy? je to snad v rozpore s tym, ze si ochotna dat dietatu vsetku svoju lasku a trzpezlivost? alebo preto, ze chces dieta vlastneho etnika tak je to odsudeniahodne????

natia
25. júl 2011

@kanhwa prečo to tu ideme hnať do takých extrémov? nikto nič také nepovedal... ja teda mám prípravu v Návrate a tam nám to bolo prízvukované, že náhradné rodičovstvo je o tom, že si nejdem napĺnať svoje vlastné predstavy, ale idem dať dieťaťu domov a ide najmä o jeho potreby... ide o to, že kto to má takto postavené, tak to vidí trochu inak aj čo sa týka "požiadaviek" na dieťa...

mexx
25. júl 2011

No to je asi tiez divne, ak ta niekto vytlaci z temy len preto, ze chce biele dieta a ma pocit, ze sa ti to nepaci. 😀
Mne je fuk, kto chce ake dieta, obdivujem vsetkych doradu, ktori si vobec na prijatie trufnu - a to je podstatne podla mna. To, ci bude biele/cierne/ruzove uz je uplne jedno, hlavne nech to kazdy posudi uprimne podla svojich schopnosti - radsej povedat, ze na ine ako biele si netrufam a dat si to tak do poziadaviek, nez sa prsit, ako mi farba pleti a etnikum nerobi problem, a potom ho neviem uplne prijat.
Poznam manzelov, ktori si dali do podmienok, ze na etniku nezalezi (pravdupovediac, podla mna to urobili preto, ze sa im zdalo, ze na biele budu pridlho cakat), maju romske (alebo poloromske, tazko povedat, ale Rom je to aj na pohlad), ale teraz vsetkym tvrdia, ze on nie je Rom, on je Taniel alebo Spaniel alebo podobne...asi to nejak velmi nechcu akceptovat, hoci sa tvaria, ze je to uplne v pohode. 🙄

kanhwa
25. júl 2011

@natia ja som fakt posledna, kto by tu chcel nejako extremizovat. a ver mi, ze si nesmierne vazim vas vsetky maminy a to bez ohladu na to, ake dietatka vychovavate. ja mam proste taky nazor, ze naplnanie potrieb dietata aj nasich vlastnych by malo byt v rovnovahe.

mexx
25. júl 2011

@kanhwa No takto - necakala som, ze to vyznie tak, ze si ako rodic nenaplnas svoje potreby. 😅 Po tejto stranke je to vzajomne, to urcite. Skor to myslim v tych oblastiach, ked sa niektora strana - rodic alebo dieta - musi prisposobit (a nemam na mysli to, ze sa budeme dotahovat, co pozerat v telke alebo ake hracky si zaobstarame). Cize napriklad nemozem ja ako rodic cakat, ze dieta bude okamzite adaptovane a prisposobi sa mojmu zivotnemu stylu a podriadi sa mojim planom, snom a tuzbam, lebo ono potrebuje najprv ziskat istotu, musi sa adaptovat na zmeny, a ja ho mam chranit, nie vystavovat veciam, ktore mu budu ublizovat alebo ho nejako inak "deptat". (Nemam cakat, ze moje dieta sa bude milo usmievat na vsetky tety z nasej rodiny a kazdemu chodit s usmevom na ruky alebo sa velmi slusne spravat v skolke po mesiaci u nas, ked este ani nevie, kde sa to ocitlo a co sa to v jeho zivote deje.)
A proti tvojmu vyberu bieleho dietata nemam vobec nic, na tebe si velmi vazim, ze si to tu od zaciatku vzdy otvorene hovorila a mala si na to presne tento dovod. Keby to kazdy tak jasne a otvorene povedal, nebolo by tu tolko hadok. 😉

natia
25. júl 2011

@mexx ma napadlo, ja minule v obchode... naše dieťa ide teraz bohovsky po náhrdelníkoch a náramkoch a náušniaich, vie to v obchode pozerať a prezerať a hľadieť na to ... a naposledy keď sa už zas zastavil pri tom stojane, tak mu hovorím, normálne nahlas akoby nič :prosím ťa po´d už, šak ty si neni olaský:" 😀 tatinovi najskôr oči vyliezli a potom sa začal rehniť ...

mexx
25. júl 2011

@natia 😀 😀 😀

mexx
25. júl 2011

Mne minule jedna maminka velmi obdivovala profidceru, a nakoniec povedala: "Keby som vedela, ze bude taketo blede, tak si tiez uvediem, ze moze byt aj romske." 😅 V tomto pripade ale nechapem, ze o com potom to odmietnutie romskeho je - asi len o tom, nech na mna neukazuju prstom alebo ma neohovaraju, ze mam doma cigana. 😝

cairka
25. júl 2011

Tak myslím, že kým som prišla to @mexx objasnila za mňa 😉 Môžem len súhlasiť.
A občas, keď sa to tu točí len okolo bielych novorodencov mám potrebu pripomenúť, že adopcia/pestúnstvo sa nemusí týkať len tejto skupiny detí a není automatické, že každý nový záujemca chce prijať práve takéto dieťa 😉
@natia , 😀 😀 😀

kanhwa
25. júl 2011

@mexx ved ano...podla mna (aspon tomu verim) snad kazdy rodic a buduci rodic (ci uz nahradny alebo biologicky), ktory k svojej ulohe zodpovedne pristupuje, tak dopredu rata s tym, ze sa bude musiet dietatku maximalne prisposobovat, ze sa bude musiet vzdat znacnej casti svojho doterajsieho zivota, pohodlia, zmenit zivotny styl a priority atd. To je podla mna uplne samozrejme...
Zrejme tu doslo k nedorozumeniu a baby, mali ste na mysli tie pary, co si chodia vyberat deti ako do butiku, podla vyzoru, farby vlasov a podobne. To tiez nepokladam za spravne, ale myslim ,ze to je predsa len ojedinele...Za obvykle pokladam, ze vacsina parov co prejde pripravou snad si je vedoma horeuvedeneho...ak by to bolo inak, bolo by to smutne. ale vynimky sa vyskytnu....

cairka
25. júl 2011

@mexx , ja zas keď počujem, ako niekto hovorí o polorómskych, že tie sú svetlé ukazujem veve 😀 Ona je údajne polo 😝

natia
25. júl 2011

@cairka šak poloindiánka nádherná 😵

cairka
25. júl 2011

@natia , myslím, že nie 😝 😀 😀 ono je to jedno, lebo aj tak si každý urobí svoju teóriu bez toho, že by sa opýtal, takže už som spala s príslušníkmi toľkých národov ... 😀 😀

erikadodo
25. júl 2011

@kanhwa Pekne si to napísala....len neviem či teraz niekoho nepobúrim - práve pre tú zodpovednosť voči adoptovanému dieťatku si treba poriadne uvedomiť či chceme biele alebo romske. Nie každý by sa vedel o takéto detičky postarať. Ja preto OBDIVUJEM všetkých, ktorí sa o tieto detičky starajú a pomáhajú im začleniť sa do života...my sme si do žiadosti napísali biele dieťa a to len preto, že už teraz nevieme či by sme takúto výchovu zvládli...myslím si že netreba tlačiť na pílu a takúto dôležitú vec ako je adopcia si treba poriadne prermyslieť...ešte raz klobúk dole pred rodinami, ktoré sa vedia postarať a o rómske detičky.....

dioliana1
25. júl 2011

Poniektroým kočkám by ani nepristala biela farba 😉 ...

123fricka
25. júl 2011

pocujte je to tu dlhe 🙂 fuha neviem co si myslite ciarka sa ma opytala ake chcem odpovedala som pekne ze biele,,,, nemam nic proti polo alebo romskemu ale chceme biele ! presne kedy sme romovia chceme romske , to je nasa vec nas nazor kazdy si zobere take ako chce!!" normalne pisem a tu zacne ze som rasistka , ja tiez sa nestaram ake chce ona co jej budem radit ja ked ho bude mat ona a ona ho bude vychovavat ,nemam nic proti nijakej rase ale chcem bielu vadi ?
yukki 🙂 tak cinana som nemyslela ale rozobehame svetriky co strikuje tu na jedna baba 🙂)

123fricka
25. júl 2011

@erikadodo mas velmi sikovne ruky fakt klobuk dole pred takymto lamanim ruk : 🙂 teda prema no ,ale je to pekne fakt 🙂 obdivujemmmm 😝

erikadodo
25. júl 2011

v stredu ideme na posledné sedenie, koľko asi trvá kým nám prídu papiere o zaradení medzi čakateľov - ako môj manžel hovorí ,,vyšší level,,?

123fricka
25. júl 2011

@erikadodo malo malo do tyzdna si tam urciteee 😀 sa musis tesit co 🙂) ze to je za sebou

tortelinka
25. júl 2011

@erikadodo maju na to 15 dni na urade...

erikadodo
25. júl 2011

@123fricka to vieš že sa tešíme, ale priprava ubehla celkom rýchlo, alebo sme to až tak nevnímali. Ale ked budú papiere v ruke tak bude určite veselšie...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre