Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
3. nov 2012

@mata2 ja som nabrala vahu, ked nam vymenili jedneho hyper za ležiace babo... a už som to dole nedala..... už z toho baba bolo total zdrhacie neskor, ale už som to nikdy dole nedala.... 😀 😀 😀 😀 😀 😝

lenka_21
3. nov 2012

@karkana super, ak ju najdes urcite by pomohlo 😉 Vies ja mam radsej konkretne nazory ludi, kt.s tym maju skusenosti ako teoretizovanie ... praxi sa nic nevyrovna 😀 😀 😀

dalia246
4. nov 2012

ahojte,chcem sa opytat,ked chceme adoptovat babo,je nutne,aby mali obaja partneri pracu? vdaka.

yukki
4. nov 2012

@dalia246 nie, nie je.

dalia246
4. nov 2012

@yukki tak to mi spadol kamen zo srdca,lebo niekde som citala,ze ano...partner ma stalu pracu,ale u mna to asi nebude ruzove,ma sa prepustat a kedze som na pnke uz pomaly rok,tak urcite pojdu po mne...

yukki
4. nov 2012

@dalia246 ak chcete bábätko, i tak jeden z partnerov by musel ostať na RD.....

dalia246
4. nov 2012

@yukki vdaka za odpovede a este by ma zaujimalo kde najprv zacat-prvy krok a potom co bude nasledovat dalej,co to som si uz citala,ale vy ste tu taki zbehli uz... 😉

yukki
4. nov 2012

@dalia246 chodte na úrad práce sociálnych vecí a rodiny, tam Vás už vrátnik nasmeruje. pani Vás oboznámi s ďalším postupom, dá Vám dotazník. vy si rozmyslíte, u akého subjektu chcete absolvovať prípravu na náhradé rodičovstvo-či u neštátnych, návrat, Úsmev, miesto pod Slnkom....alebo priamo na ÚPSVaR-e.

5katarina7
4. nov 2012

baby a pri matke vysokoškoláčke,nie je väčšie riziko,že si to do tých 6 týždňov rozmyslí a bábo si nechá?Alebo rodina jej povie,že jej pomôže a bude chcieť naspäť bábo?Teraz myslím to dievčatko čo ponúkli @lenka_21.

dalia246
4. nov 2012

@yukki kde je lepsie absolvovat tu pripravu?

yukki
4. nov 2012

@dalia246 hmmm.... takto, aj časovo to vychádza ináč, u neštátnych subjektov sa platí, robia to aj formou blokovou-že nejaký poldeň víkendový.. a začínajú tú prípravu vtedy, keď sa im nazbiera dosť rodičov. Tá príprava je ale vedená aj zážitkovou formou, a ide viac do hĺbky.......je taká...výživnejšia, no. Na úrade je taká všeobecnejšia, neplatí sa....a čo sa týka doby trvania tak to ti povie vaša sociálna, to je asi všade trochu iné-je to nejakých 26 či koľko hodín, ale dajú sa rozhodiť rôzne. ty aj to rozmýšľaj, či máte po ruke niektorý z tých subjektov, tie nie sú v každom meste.

Ja som prípravu robila na úrade, nebola zlá, ono možno mnoho vecí sa tam spomenulo, ktoré riešim teraz, ale nedokázala som ich na to počutie tak si uvedomiť...... ale ďalej pokračujem v poradenstve a pobytoch aj s Návratom, momentálne mi pomáha aj Úsmev.......a som veľmi spokojná, napríklad koľkokrát ideme na pobyt s Návratom, toľkokrát si stamtade niečo odnesiem, niečo sa mi objasní.......svitne mi, prečo, kde je príčina toho správania...a niekedy to potrebujem počuť aj viackrát kým mi docvakne...

Ta už jak Vy s manželom to časovo budete vedieť si zariadiť-máte v blízkom okolí návrat abo Úsmev?

dalia246
4. nov 2012

@yukki sme z okresu Sp.Nova Ves...nemam este nic pozistovane kde co je,rozhodli sme sa len pred par dnami...ty mas deticky od malicka?

maznacik007
4. nov 2012

@5katarina7 ano je tam vacsie riziko... ze sa to niekto z rodiny dozvie a poziada o dieta on pred vyslovenim osvojitelnosti...

@dalia246 k pripravam co viem tak pred vianocami sa kurzy neotvaraju... az po novom roku ale ked napises kraj tak mozno ti povieme viac k tomu... priprava na usmeve je devat stretnuti po troch hodinach v skupine .. a potom individualne konzultacie a v navrate su individualne konzultacie podla dohody a potom skupina ako vikendovka... vzdy sa to robi ked sa nazbiera niekolko parov...
s uradom moze byt problem v tom smere ze su casovo zaneprazdneni a tak sa ta priprava moze dost natahovat... a plus len v case uradnych hodin... je to mozne.. tie pripravy v neziskovkach su casovo prisposobene...

yukki
4. nov 2012

@dalia246 aj ja zo Spišskej. Na úrade sú zlaté, ústretové a vo všetkom pomáhajú. Tak rovno choď za pani Plíhalovou, to je druhé poschodie nie v tej rohovej budove naproti stanici ale v budove hneď vedľa, v ulici smerujúcej do centra. Ona Ti všetko povie a vysvetlí. nemám deti od malička, obidve ku mne prišli vo veku cca 20 mesiacov. Ak si tú adopciu chceš ešte poriadne rozmyslieť, požičiam ich na víkend. 😝

dalia246
4. nov 2012

@maznacik007 tento rok isto nie,v januari by sme chceli zacat,som z okresu SNV...
@yukki nerozmyslim si to,tuzba je velka a po 4 potratoch po ivf uz ina cesta neni...ako dlho si cakala na deticky?

maznacik007
4. nov 2012

@dalia246 no tak chodte na urad ako vam yukki napisala... lebo nez sa to vsetko povybavuje pridu na navstevu a tak... cez vianoce moc nerobia a uz je tu novy rok a mozete zacat...

dalia246
4. nov 2012

@maznacik007 v com spociva ta priprava?da sa to zvladnut?

123sabrina
4. nov 2012

@5katarina7 stava sa hocico ,,,ale ked si to ma rozmysliet tak si to rozmysli hociktori vekovi rozdiel . a ty ako pokracujes este vas neoslovili okrem tych dvojiciek? ved uz si 2roky zaradena nie?ide to pomalicky co ?.....

suezana
4. nov 2012

@lenka_21 ja si myslím, že v tvojom veku to zvládneš - máš úplnú pravdu - si zrelá žena - ja mám 32 a tiež som už nechcela čakať dlhšie na dieťa - a myslím, že baby ti to celkom dobre vysvetlili - a vieš, čo ma napadlo? že by si mohla aj kojiť to prijaté dieťatko 😉 😉 Mňa tak mrzí, že nekojím.....

suezana
4. nov 2012

@5katarina7
@maznacik007 a dávajú aj vysokoškoláčky deti na adopciu? V dnešnej dobe?? ja som som si myslela, že ani nie..... že je to len výnimočný prípad....

fontana
4. nov 2012

@dalia264 ahoj aj ja som zo SNV a prípravu sme robili na urade.Ako yukki písala,tetušky su velmi zlaté a ustretové.Mi s mm sme boli velmi spokojní ,prípravu sme skončili v juli t.r a v poradovníku sme od 6.8.t.r.

5katarina7
4. nov 2012

@123sabrina veru už sme dva roky zaradení a stále nič,odvtedy nám nevolali.Ja keď som sa informovala tak sme postúpili len o jedno miesto,čo nám @suezana dostala bábätko,už sa neviem dočkať kedy nám zavolajú.......ide to strašne pomaly.

yukki
4. nov 2012

@dalia246 ja som nečakala na deti dlho, lebo som nechcela výlučne biele dieťa a výlučne čo najmenšie a len chlapca či len dievča...takže mám kakavkové potvorky. Jak píše maznáčik, však na úrad skočte prípadne už aj, je Vaša vec, kedy si vyplníte dotazník a tak ´dalej....lebo ono to predsa lenvšetko chvíľu trvá.
Prvé dievčatko som mala cca rok od začatia prípravy, resp.necelý rok, teda pol roka trvala príprava a zápis do zoznamu žiadateľov a pol roka som čakala na dieťa....druhé zas rok, ale tam sa to nechutne naťahovalo so súdmi a úradnými lehotami, ináč mohla byť u nás o dobrých 8 mesiacov skôr.....lebo celých 9 mesiacov trvalo odkedy som ju prvýkrát videla dokým som si ju mohla vziať domov.....
No tak rátaj nejaký najviac ak polrok na prípravu a zápis do zoznamu žiadateľov-ale skôr menej, určite sa to dáý aj za nejaké tri mesiace zvládnuť, a potom už budeš čakať podľa Vašich požiadaviek
-ak si zažiadate o novorodenca, resp.veľmi malé dieťa, budeš čakať dlhšie,
ak k tomu pridáš požiadavku, aby bolo "biele"-že nie rómskeho etnika-tak zas trošku dlhšie to potrvá....
ak budeš chcieť absolútne zdravé dieťatko (čo sa ale samozrejme zaručiť nedá), zas to môže byť trošku dlhšie, ak prijmete nejaké s ľahším postihnutím/ochorením (škúlenie, vada sluchu, astma....) môže to byť kratšie......
ale to už vy si sami stanovíte, na aké dieťatko sa cítite....
.prípadne ak by ste boli ochotní si vziať naraz nejakú súrodeneckú skupinu, tak to čakanie môže byť kratšie... a tak. Zrejme sa najdlhšie čaká na absolútne biele a absolútne zdravé a absolútne "novorodené" a teda..opačne 😝

123sabrina
4. nov 2012

@5katarina7 a kolkati ste v zozname ?vy to mate ako teraz dievcatko alebo chlapca chcete ?

5katarina7
4. nov 2012

@123sabrina my sme 9 a to je jedno či dievča,alebo chlapec a môžu byť aj menšie zdravotné ťažkosti,a pred mesiacom sme zmenili,že môže byť aj polorómske...... a na polorómske boli pred nami len dvaja ....

zuzkanka117
4. nov 2012

@5katarina7 neviem, či sa nemýlim, ale nepísala si, že vám ponúkali dvojičky čerstvé bábatká ??? A nie je to ani tak dávno 😕 😕 😕

5katarina7
4. nov 2012

@zuzkanka117 ale @123sabrina sa pýtala,že okrem dvojičiek,či nás nekontaktovali.A dvojičky nám volali koncom mája.

dalia246
4. nov 2012

@yukki pekne popisane 🙂 a ta priprava z coho pozostava? no chceli by sme biele a nebranili by sme sa ani dvojickam...

yukki
4. nov 2012

@dalia246 tak to sa nechaj prekvapiť....je to taká sonda do vás, do vašej motivácie, a tiež obajsnenie špecifík prijatých detí, citovej deprivácie....atď....a šak to nemôžeš všetko vedieť dopredu 😀

dalia246
4. nov 2012

@yukki ved ja viem,ale ked mam strach ci to zvladneme,ci neodideme jak nejaki skolkari 😅 aspon nieco prosim 😀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre