Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lalus
23. okt 2013

@vesticka super, držím palce 😵

lillik3
23. okt 2013

@vesticka .....Juuuu gratulujeeeeeeem...tesiiiiim sa strašne s tebou 🙂)))

suezana
23. okt 2013

@camina no veď už si tu 😀 čítaj, pýtaj sa - pozri nadpis 😉 😉 😉

lillik3
23. okt 2013
suezana
23. okt 2013

@vesticka aj ja gratulujem 😵 😵 😵 😵

suezana
23. okt 2013

@camina keď budeš listovať aj pár strán dozadu, sú tu aj fotky adoptovaných detičiek 🙂 🙂

duratlicka
23. okt 2013

@vesticka Tesim sa s Tebou🙂Babo je uz pravne volne,ze?Aky bude postup?3 interakcie a na hostovsky domov?Ci aky maju zvyk v danom DD?

duratlicka
23. okt 2013

@lillik3 To zavisi,ake su podmienky.Ci je tam opat podmienka,ze matka navstevovala gynekologa pred porodom alebo nie.A ci si ho neda vyplatit biomama.

mana85
24. okt 2013

@duratlicka ten príspevok nedostávajú ado.rodičia ani v prípade že si ho nedá vyplatiť biorodina ...vtedy prepadá štátu 🙄

@lillik3 no to som zvedavá ako to bude s nami keď tie príspevky spojili 😕 zrejme už nebudeme dostávať ani tých 151 eur keď že nechodíme na poradne počas tehotenstva ....Uvidíme oveľa lepšie by bolo keby sme dostávali celý príspevok 😔

@vesticka gratulujem 😉

matax
24. okt 2013

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/... "Diskriminácia náhradných rodičov by mala byť odstránená," povedal. Poslanci návrh neschválili a príspevok na dieťa v náhradnej starostlivosti sa zvýšil z 368,19 eura na sumu 500 eur. kdesi je aj rovnaka suma pisana...hadam to schvalili,neviem... @lilik3 a @duratlicka ale o tej prevncii to vypustili

matax
24. okt 2013

takze tu prevenciu asi "vratili" http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/...... a zle som to skopirovala, takto
Poslanec za SaS Jozef Mihál predložil pozmeňovací návrh, ktorý mal odstrániť diskrimináciu náhradných rodičov. Navrhol, aby sa aj jednorazový príspevok pre dieťa v náhradnej starostlivosti zvýšil na sumu 829,86 eura, teda aby náhradní rodičia dostali toľko ako biologickí rodičia.

"Diskriminácia náhradných rodičov by mala byť odstránená," povedal. Poslanci návrh neschválili a príspevok na dieťa v náhradnej starostlivosti sa zvýšil z 368,19 eura na sumu 500 eur.
dufam,ze sa to bude tykat aj ado rodicov od prevzatia do predosvojitelskej,ci predbezka... lebo doteraz len pestunov

lenkove
24. okt 2013

@matax no len aby to platilo aj pre adoptivnych rodicov, nielen pre pestu a nos...

matax
24. okt 2013

@lenkove ja dufam,ze hej..aj ked znie to tak ze nemusi,lebo pisu,ze zvysili..treba to najst http://www.nrsr.sk/web/?sid=zakony/prehlad/posl... ja to nevidim

matax
24. okt 2013

@lenkove ale aspon dakto sa snazil o zmenu, roky to nikoho netrapilo (okrem nahr.rodicov)..tak ako aj to, ze nahr.rodicia nemali narok na matersku (len do8 mes.veku dieta a teraz je par rokov zmena,ze do3 rokov, co je realne vyuzitelne)

som zvedava,aku podobu bude mat ten zakon

hora_lka
24. okt 2013

@vesticka gratulujem mamina 🙂

lillik3
24. okt 2013

@matax, @lenkove, @mana85 ... a mám ešte jednú otázku... zákon, kotrý príde do platnosi od roku 2014 platí len pre tie deťúrence čo sa narodia 2014 alebo aj pre deti čo sa narodia v 2013 ALE pestu alebo osvojenie nastane 2014 (ale tak aby sa splnili všetky lehoty).. neviem či mi rozumiete 😀

dorota23
24. okt 2013

ahojte, tu je link na navrhovany zakon, zmeny, kt. sa navrhovali su nizsie v pdf: http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/...

dorota23
24. okt 2013

takze, ak citam spravne (suma je 500 €) a plati to od roku 2014, deti predtym zverene su posudzovane podla zakona platneho do konca roku 2013:

3. V § 1 sa odsek 2 dopĺňa písmenami f) a g), ktoré znejú:
„f) zverenie dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti,6a) alebo
g) zverenie dieťaťa do starostlivosti fyzickej osoby rozhodnutím súdu o nariadení predbežného opatrenia,6) ak súd koná o zverení dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 6a znie:
„6a) § 103 zákona č. 36/2005 Z. z.“.

4. V § 3 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Nárok na jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti má aj dieťa,
a) ktoré je zverené do náhradnej starostlivosti podľa § 1 ods. 2 písm. d) až g) a pri zverení do náhradnej starostlivosti je mladšie ako šesť mesiacov,
b) ktorého náhradný rodič sa začal o neho osobne starať a
c) na ktoré nebol poskytnutý príspevok pri narodení dieťaťa podľa osobitného predpisu.6b)“.

duratlicka
24. okt 2013

@dorota23 Takze to budu vyplacat hned po schvaleni predbezka alebo predosvojitelskej?To je zmena k lepsiemu🙂

sofinkalv
24. okt 2013

Ahojte žienky, maminky. Chcela by som sa touto cestou vás spýtať, či ste tu niektorá, čo ste adoptovali novorodeniatko, babanko priamo z pôrodnice. Ak hej, ako rýchlo ste postupovali, resp. čo všetko ste podstúpili pre to, aby ste mali drobátko čo najskorej pri sebe doma? Ak by sa dalo tak BA + okolie (kramáre...) ďakujem vám za rady, príspevky a info

mana85
24. okt 2013

@sofinkalv No nechcem Ťa sklamať ale myslím že práve v Ba kraji sa deti nedávajú hneď z pôrodnice do NS ale až po prekonaní 6 týždňovej lehoty kde ma bio-rodina na dieťa ešte právo ...Ak sa mýlim tak ma prosím opravte 😨

v našom TN kraji sme od telefonátu z upsvar-u do príchodu malého z pôrodnice domov prečkali 3 a pol dňa s toho som 2 dni bola v nemocnici sním ... záleží od kraja , súdu či Vám odklepnú predbežné opatrenie niekde nechcú tak dávať detičky domov , tiež záleží na úradníkoch či majú snahu pomôcť - poradiť ...

sofinkalv
24. okt 2013

@mana85 No viem, že na Kramároch to ide. Rozprávala som sa dnes s jednou pani, ktorá pracuje na odd. pôrodnickom... vdaka za info 🙂

maznacik007
24. okt 2013

@sofinkalv bratislava neumoznuje zobrat si dieta priamo z porodnice .... v tomto kraji to funguje tak ze do porodnice za dietatom moze ist ak tak profesionalny rodic cize zamestanec domova ktory si dieta preberie dostarostlivosti.... dieta ide najskor do novej rodiny po zakonnej lehote 6 tyzdnov ...

kedysi sa to tu dalo tak ale bolo dost pripadov kedy si to biomatka (alebo sa objavil biotec) rozmysleli a dieta sa muselo z adoptivnej rodiny vracat spat k bio ... 😉

tieto info ti v pohode poskytnu tam kde si robila pripravu ... resp. na urade ... podla toho kam patris ...

tortelinka
24. okt 2013

@sofinkalv ja mam novorodenca, ale nie v Ba kraji...neviem ci ti to pomoze

sofinkalv
24. okt 2013

@tortelinka a z akeho si kraja?

tortelinka
24. okt 2013

@sofinkalv zo zilinskeho

vesticka
24. okt 2013

@duratlicka dakujem 🙂. No mame este jednu interakciu, kedze je malinka, aby sme to nejak nepredlzovali a potom budeme cakat na spravu a hned podame navrh na predbezko. Kedze ideme v stredu, tak potom uz mozeme prist k profi pozriet malicku, ked budeme chciet kedykolvek. Len musime silno verit, ze nam predbezko sud schvali do siedmych dni a potom by sme si mohli malicku zobrat domov. Inak to cakanie je strasne, nevedela som, ze budem tak trpiet. Mala sa kazdym dnom viac priputava k profimamine a to ma mrzi, aj ked viem, ze je v skvelych rukach. Ale snad to potom zvladneme a zvykne si aj na nas. Joj ci ma boli srdce, tazko sa to pise. Taka som do nej zamilovana... 😢

vesticka
24. okt 2013

Dakujem vam zienky 🙂. Verim, ze coskoro vam napisem, ze si ideme po nasu bambulienku. Takze hor sa do zhanania veciciek a pripravovania hniezdocka 😵 .

bbbarunka
24. okt 2013

ahojte dievcata, prosim poradte mi. davam dokopy papiere na adopciu a nie je mi jasna jedna vec - ten odpis z registra trestov mam vybavit ja alebo tam len vyplnim meno a poslu to oni? vopred velka vdaka🙂

5katarina7
24. okt 2013

@vesticka naša mala 6 týždňov keď sme ju išli prvýkrát pozrieť 🙂 a potom som už nevedela vydržať išla by som každý deň,aj sme chodili často ako to profi vyhovovalo a do dvoch týždňov sme ju mali doma na predbežko 🙂 Držím palce aby to aj u vás prebehlo tak rýchlo a mali ste malinkú čím skôr doma 😵

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre