Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

suezana
2. mar 2014

@123sabrina no ja sa vo všetkom snažím vidieť to pozitívne 😉 odporúčam 😎

andriss23
2. mar 2014

@matax
@mana85
ďakujem

fiona123
2. mar 2014

@matax Jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti sa podľa schváleného zákona zvýši zo súčasných 368 eur na 500 eur. Poslanec Jozef Mihál (SaS) neuspel s návrhom na zvýšenie tohto príspevku na 829,86 eura.

Správne som pochopila, že sa to týka pri akomkoľvek zverení do NS teda aj adopcie? Lebo mám pocit, že predtým mali rodičia adopčiatok nárok len na tých 151 eur a nie 368 eur. 😖

karkana
2. mar 2014

@matax a tých 500eur máme nárok, aj ked sa narodila ešte v oktobri? práve pôjdeme vybavovať, tak sme zvedaví,čo nám povedia,ked máme v náhradnej,tak máme nárok na prídavky, na pôrodné,na príspevok v náhr.star. ? a dajú nám spetne od decembra?

najjulinka
2. mar 2014

@karkana dátum pravoplatnosti rozsudku bude rozhodujuca, nie datum narodenia...

matax
3. mar 2014

@sabrina123 neviem
@fiona123 ano, aj pri zvereni predbežným opatrenim, aj do predosvojitelskej, neviem nájsť narýchlo link na zakon
@karkana od rozsudku,ako ti najjulinka píše, vek môže mať do troch tokov , to nie je už pôrodné ale príspevok pri zvereni do nrs..Pôrodné prispevky zlucili do jedného a nahradakom dali síce nižší ako porodny, ale vyšší ako bolo možné dostať predtym a už teda nahradaci nedostanu pôrodný ale tento jednorazový príspevok pri zvereni do nrs. Predtym sa pri osvojeni nedal čerpať,len nizsia časť pôrodného.

maznacik007
3. mar 2014

@karkana kedy je vyznacena pravoplatnost na rozsudku ... ak este v roku 2013 tak narok na tych 500 nemate ..

matax
3. mar 2014

Domotane 😝
predtym pri osvojeni len v niektorých prípadoch do veku 6 mes. dieťaťa, ale len jeden kocikovy prispevok- príspevok pri narodeni, ten druhy kočíkový sa volal príplatok k príspevku pri narodení a na ten nemal žiadny nahr. rodič nárok

od n.roka, tie dva kocikove zlucili do jedného, ale nahradakom ho uz nedajú

predtym príspevok pri zvereni neplatil pri zvereni do predosvojitelskej.

od začiatku roka 2014 dostanu všetci nahr.r., aj predosv., predbežne, pri zvereni jednor.prispevok v sume 500€

matax
3. mar 2014

@maznacik007 tuším to zverenie mali nedávno 🙂

matax
3. mar 2014

Opravujem,
takže stale je to pri osvojeni len do 6 mes. veku dietata (teraz aj predbezku a teda vyššia suma nie 150 ale 500) 😖

pri iných formach nahradnej r. star. sa menila vyska tiez na 500€
http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna...

najjulinka
3. mar 2014

@matax ale to je divne čo tam pišu. .to akokeby ten prispevok pre pestunske deti na začiatok potom bol zrušeny.....
mne sa to osobne nezda ta stranka...

akože može byť, že konkretne tých 500 je len do pol roka.... ale tak ako to tam maju povypisovane celkovo sa mi nezda....

najjulinka
3. mar 2014

Tak som to asi vygooglila.. do adopcie do pol roka a pre ostatných furt... .na hlavu... mali dať aj pre adopčiatka furt... vsak aj tým treba prvotné vybavenie....

najjulinka
3. mar 2014

Jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti
(1) Jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti je určený na podporu zabezpečenia základného osobného vybavenia dieťaťa, najmä na zabezpečenie jeho ošatenia, obuvi, hygienických potrieb, nevyhnutného nábytku a iných vecí na uspokojenie potrieb dieťaťa.
(2) Nárok na jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti má dieťa,
a) ktoré je zverené do náhradnej starostlivosti podľa § 1 ods. 2 písm. a) až c) na základe rozhodnutia súdu,
b) ktorého náhradný rodič sa začal oň osobne starať a
c) ktoré ku dňu zverenia do náhradnej starostlivosti je v ústavnej starostlivosti alebo v ochrannej výchove.
(3) Nárok na jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti má aj dieťa,
a) ktoré je zverené do náhradnej starostlivosti podľa § 1 ods. 2 písm. d) až g) a pri zverení do náhradnej starostlivosti je mladšie ako šesť mesiacov,
b) ktorého náhradný rodič sa začal o neho osobne starať a
c) na ktoré nebol poskytnutý príspevok pri narodení dieťaťa podľa osobitného predpisu.6b)
(4) Jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti možno poskytnúť aj dieťaťu, ktorému nebola pred zverením do náhradnej starostlivosti podľa § 1 ods. 2 písm. a) až c) nariadená ústavná starostlivosť alebo uložená ochranná výchova, ak pri začatí vykonávania náhradnej starostlivosti nemá zabezpečené základné osobné vybavenie podľa odseku 1.
(5) Nárok na jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti na to isté dieťa a tej istej oprávnenej osobe vzniká iba raz; to platí aj vtedy, ak dieťa je zverené do spoločnej starostlivosti manželov a jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti bol poskytnutý manželovi oprávnenej osoby.
(6) Jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti je 500 eur.

najjulinka
3. mar 2014

a tu pridam tie pismenka - paragraf 1

§ 1

(2) Náhradná starostlivosť o dieťa podľa tohto zákona je
a) zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča,3)
b) pestúnska starostlivosť,4)
c) poručníctvo,5) ak sa poručník osobne stará o dieťa; to neplatí, ak sa poručník osobne stará o dieťa, ktorého rodičia nie sú plnoletí,
d) dočasné zverenie dieťaťa do starostlivosti osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom,2)
e) zverenie dieťaťa do starostlivosti fyzickej osoby rozhodnutím súdu o nariadení predbežného opatrenia,6) ak súd koná o zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti tejto fyzickej osobe podľa písmena a) alebo b),
f) zverenie dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti,6a) alebo
g) zverenie dieťaťa do starostlivosti fyzickej osoby rozhodnutím súdu o nariadení predbežného opatrenia,6) ak súd koná o zverení dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti.

matax
3. mar 2014

@najjulinka majú to tam zle, no odbornici 😝
ale som ten zákon kedysi citala a malo by to byt ,ako píšem,ze pri zvereni do pestu,nos je zvýšenie z 380tusim na 500 a to malo zostať neobmedzene vekom.. ta hlavná zmena mala byt ,ze aj pri predosvojitelskej a predbežku pri predosvojitelskej ale tam bolo to obmedzenie vekom a ze ak nedostali biol.rodicia pôrodné

tie linky na zákony mi neotvori, tak možno tam je to spravn 😝 e

PRESNE, nemali to obmedzovať vekom ani pri adpocii

najjulinka
3. mar 2014

@matax no dobornici. .... ehm.. čo ti budem... na prac. pohovore skušali nových profikov a sami nevedeli ako to je v zakone.... a aj na strankach decakov a upsvaru je plno bludov.... a pani uradničke treba povysvetlovať ako dlho plati priprava na profi a na nahradku... a tak podobne.... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

matax
3. mar 2014

a ja že dôveryhodná statna stránka @najjulinka 🙄 a potom kukam, ze zle to je,tak som to rozpisala..no necudujem sa,ze na uradoch nevedia,ked na oficialnnej stránke to majú zle.. 🤐
mne sa nedalo ten zákon otvoriť,dik

najjulinka
3. mar 2014

@matax doveryhodne je, ked otvoriš zakon... a ja sa moc nechodim informovať.. ja podam žiadosti a oni mi to poschvaluju... našťastie mame milu pani uradničku a proste aj to čo nevie, tak povie, že ench neham žiadosť, že však oni to už posudia... 😉
v zťp sa nevyznam a viem, že si so mnou mavaju ako im pride.. .na mnohe dristy som už prišla, že nepravda... ale tak ked poviem, že mam decko v pestu , tak si ma posuvaju akokeby som lepru mala.... nikto nič so mnou nechce... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

schatje6
5. mar 2014

Ahojte dievcata, bavili ste sa tu par stranok dozadu o zastaveni a odklade v poradovniku. Mam otazku, ked manzel je sluzobne odcestovany a prave v tom case nas budu kontaktovat, mozem ist na interakciu sama, resp. ak sa rozhodneme, ze dietatko chceme,hoci on na interakcii nebol osobne, potrebujem na to nejake jeho splnomocnenie alebo ako? Alebo tam musi byt aj on osobne, ked je tiez ziadatelom o nahr. rod. starostlivost? Dakujem za fundovane odpovede 🙂

mata155
5. mar 2014

@schatje6 Ahoj, nam sa presne toto stalo. Manzel bol nastastie odcestovany iba na tyzden ked nam volali, tak sme sa dohodli na stretnuti az po jeho navrate. Ziaden problem 🙂

suezana
6. mar 2014

@schatje6 toto sa opýtaj, keď vám budú volať - asi závisí aj od dĺžky ako je služobne preč - lebo zdržiavať dieťatko, ak sa nakoniec pre neho nerozhodnete, by bolo smutné - a či môžeš ísť na interakcie sama, to neviem - @maznacik007 asi bude vedieť 😉

majka21
6. mar 2014

@schatje6 ja som si dnes ohladom toho zavolala, lebo ja mam manzela kamionistu a bolo mi povedane ze neni problem. Dieta pozriem, manzelovi poslem foto porozpravam mu o babatku a rozhodneme sa.

kaia
6. mar 2014

Ahojte, ako tak citam, tak sa v tejto teme super orientujete 😉. Viete mi poradit, ci je mozne osvojit si dieta rodinou, ktora ma sice trvaly pobyt na Slovensku, ale v skutocnosti zije v zahranici (madarske pohranicie, konkretne 15 km od hranic)? Dakujem za nazor, ci to nie je pre nase urady prekazkou 😕

najjulinka
6. mar 2014

@kaia no trošku problem....

kaia
6. mar 2014

@najjulinka, trosku alebo uplny problem? Je niekde dane legislativou, ze je mozna adopcia iba vramci SR? My tu mame prechodny pobyt. Dakujem za rozumy 😉

najjulinka
6. mar 2014

@kaia no o adopciu treba žiadať v mieste obvykleho pobytu. .soc. pracovnik z daneh rajonu pride na kontrolu........
nemate možnosť byvať akože u rodičov a pod.? neviem ako inak...

a samozrejme madarsko so slovenskom nemaju podpisanu dohodu o detoch na adopciu......

kaia
6. mar 2014

@najjulinka, dakujem za info 😉

matax
7. mar 2014

@kaia počkaj, možno ti jedna mamina presne zo skúsenosti odpovie.
nie som si istá,ako to majú s trvalym ci prechodným pobytom, ale tuším,ze ak máš trvalý na Sk,ze sa to dá a jedna rodina tu taká je ;)

tortelinka
7. mar 2014

@kaia ahoj, my to mame takto, napis do ip presnejsie

schatje6
11. mar 2014

ahojte dievcata, kolko obvykle trva od splnenia podmienok po uplynuti zakonnej lehoty, aby sud vyslovil osvojitelnost? je stanovena nejaka zakonna lehota? dakujem

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre