Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

annavallova
13. sep 2016

Dakujem ja som studovala soc. pracu tiez nam o tom vraveli len inak je sa ucit zakony a smernice a ine je prax presne ako ste napisali ved uvidim ale myslim ze tiez az ked ho nechcu ani tam no mozno sa najde take dieta aj tu ked ich tu pomerne dost zije uvidime ja cakam uz 6rokov a som sama nemocnica operacia a nic takto aj kebu som xajala dalsich 6je vacsia nadej

jancabanca
13. sep 2016

Ahojte dievcata,

v prvom rade sa chcem podakovat za toto forum a vase prispevky v nom. Od decembra 2012, kedy sme sa rozhodli pre adopciu, sa stalo mojim pravidelnym citanim. Pomohlo mi to preklenut to dlhe cakanie.
V marci 2015 sme si brali domov z porodnice 9 dnoveho chlapceka, ktory ma dnes uz rok a pol 🙂
Chcem sa opytat, akym sposobom pripravujete deti na to, ze su adoptovane? V akom veku zacinate, ci si pomahate nejakou literaturou? Viem, ze su nejake knizky, ale neviem sa k nicomu dostat v oficialnych knihkupectvach.
Dakujem

nikadomi
13. sep 2016

@jancabanca ahoj, skums tieto..

http://www.beletry.sk/vyhladavanie?controller=s...
http://www.beletry.sk/detske-knihy/21877-o-medv...

Chlapček vám robíiste radosť, tak ako nám ten náš 😉

dia6
14. sep 2016

@katkuz
@celasapremenim Áno, fotila som to ja. Baví ma fotiť.... ďakujem, niekedy je naozaj ťažké odfotiť ich.
Je pravda, že majú pekný vztah medzi sebou. Jeden bez druhého ani von nejdú. Jasné, že sa aj pohádajú... ako všetci súrodenci, ale ešte aj boľačky si musia navzájom pofúkať. 🙂

dia6
14. sep 2016

@anettta My sme sa rozhodli pre pestúnstvo hneď jako som sa dozvedela, že v celom BA kraji sú (teda v tom čase boli) len dvaja čakatelia na pestúnstvo a pri tom detičiek do pestu.je strašne moc.
Takže to bola jednoznačná voľba. Bolo mi ľúto, že tieto detičky proste nikam nepojdu.

dia6
14. sep 2016

@vanillaskyy ďakujem

jancabanca
14. sep 2016

@nikadomi dakujem pekne

dia6
14. sep 2016

@timi1606 Len chcem upresniť, deti do troch rokov idú tak isto do domova... no nie do budovy DeD, ale do profesionálnej rodiny - to je domov k zamestnancovi dětského domova a až potom sa im hľadá rodina.

dia6
14. sep 2016

@annavallova dá sa adoptovať aj zo zahraničia, je tu jedná baba, čo má priamo z afriky adoptované detičky.
Len ona tam musela ísť, priamo do Afriky kvoli papierom, dokonca neviem či tam nemusela byť na súde. Ale ostatné veci vybavovala odtiaľto.

dia6
14. sep 2016

@jancabanca ahoj, u nás to začalo okolo tretieho roku, keď malý začal chodiť do školky. učili sa o tom, že deti sú z burška (asi), pretože malý mi došiel domov a opýtal sa, že či je z mojho bruška.
Tak som mu vysvetlila, že nie z mojho, ale z burška inej tety. A z mojho srdiečka. Ja so slzami v očiach, že ako bude reagovať a on ma iba objal.
Potom sa už nepýtal. Proste to nechal tak... tak som to nechala aj ja tak. No a potom asi po roku sa začal pýtať znovu... že prečo tá teta si ho nenechala a prečo išiel k nám, ... a tak.
teraz to znovu nerieši, tak čakám kedy prídu ďalšie otázky.

dia6
14. sep 2016

@withoutname Nedávaj ho na adopciu. ešte si nájdeš muža, ktorý vás bude ľúbiť. Nevzdávaj to.
Niekedy je život ťažký, no skús to najsor riešiť inak, ak je len malá možnosť.
A nemáš niekoho v blízkosti, kto Vás má rád a zobral by si ho do náhradnej osobnej starostlivsti?

anettta
14. sep 2016

@dia6 a nebojis sa ze Vam ich moze biologicka rodina vziat? ja som tiez neni proti pestu, ale velmi by som sa toho bala...alebo da sa vybavit tak, ze by Vam dali tety zo socialky take deti, ktore sice pravne volne nie su, ale vedia, ze biologicki rodicia si ich nevezmu spat? alebo ako to funguje? musis byt pripravena, ze Vam ich mozu vziat?

dia6
14. sep 2016

@anettta No ja som rovno do toho papiera, kde sa uvádzalo o aké detičky máme záujem napísala, že "do pestúnstva, ale s pravdepodobnosťou, že pojdu do adopcie".
Ono sice, mne to vlastne bolo jedno, ale takto mi to poradili na príprave.
Inak ja som si už pred tým pozisťovala, že je veľmi malá pravdepodobnosť, že si rodičia (matka), ktorí bývajú na ulici nájdu prácu a bývanie. Ono to je dosť ťažké pre takýchto ľudí, postarať sa vobec o seba a nie to ešte o deti. Vlastne oni vačšinou nad tým ani neuvažujú, že by si ich vzali spať. Oni sú spokojní, že sa o nich niekto stará... naozaj je to tak.
Ono je to tak vo filmoch, že člověk z ulice sa stane milionárom, ale v skutočnosti je život zložitejší.

dia6
14. sep 2016

@anettta A aby som odpovedala na tvoju otázku, že či musím byť pripravená, že nám ich možu vziať,.... tak nie. Nebola som na to pripravená. Milovali sme ich od prvej minúty, takže by som sa ich nevzdala za nič.
Ale hneď ako sme videli ich matku a otca a stačilo pár viet s nimi, zistili sme, že sa toho báť nemusíme.
Ide o to, že oni boli naozaj spokojní, že sa o ich deti stará niekto iný.

anettta
14. sep 2016

@dia6 dakujem dia za odpoved, si zlata, to je vyborny napad toto si napisat do ziadosti, to by mohlo byt super.
nas tety zo socialky velmi chceli velmi do pestunstva natlacit, bo maju malo pestunov a my uz mame biologicke deti a este ze ci by sme nechceli aj viac deti 🙂

dia6
14. sep 2016

@anettta Ja chápem, že sa snažia dotlačiť, lebo naozaj detičiek do pestu. je veľa a ostávajú v DeD. Mne je ich aj ľúto. Veď aj oni si zaslúžia normálnu rodinu.
Zistite si koľko pestunov čakateľov je momentálne vo vašom kraji. My sme mali len dvoch a do roka sme mali malého doma už aj s predbežným opatrením zo súdu.
Držím palce

nikadomi
14. sep 2016

Žienky, ktoré máte v čerstvej pamati alebo viete.. Mám právoplatné rozhodnutie súdu o zverení malého do predosvojiteľskej.. Kam mám zájsť pre vybavenie rodičáku? Doteraz som bola evidovaná na ÚP ako nezamestnaná.. Asi treba najprv na Upsvar.. Viete aj aké oddelenie a aké dokumenty mi k tomu treba? Veľká vďaka za radu! 😉

anettta
14. sep 2016

@dia6 no mne hovorila teta na urade ze pestunov je malo, ale minimalne vanillaskyyy je pred nami ;) a ze maju velmi vela deti do pestunstva. No a presne aj ja si to myslim ze chudence deti, ze neviem pre aku blbu pricinu by nemohli byt v rodine. A preco vacsinou nemozu ist do adopcie? Biorodicia to nechcu dovolit alebo preco? To by ma fakt zaujimalo...musim sa potom popytat na urade. Och joj uz sa tesim nech uz sme po priprave!

vanillaskyy
14. sep 2016

@anettta 🙂 potešilo ma ze som pred vami 🙂
Som este na pripravke takze pokial ju dokončíte skor môžete ma predbehnúť 🙂
Ja sa tiez nebojím ze by mi vzali dieta z pestúnskej. Mne povedali ze je to menej ako 1% a na Slovensku sa to skoro nestáva.

beka22
14. sep 2016

@nikadomi Ahoj treba ísť na úpsvr oddelenie dávok a treba rozhodnutie súdu a rodný list dieťatka a Tvoj občiansky a číslo účtu. Ale najskôr dajú žiadosť a tam je papier ktorý musí potvrdiť sociálka či Ti nevzniká nárok na materskú. Toto všetko odovzdáš a oni majú 30 dní na rozhodnutie. Pekný večer.

labudka
14. sep 2016

V pestúnskej ale nejde iba o to či vám ho raz rodičia vezmu alebo nie, ale treba byť pripravený, že rodičia vám ho síce nechajú, ale môžu dieťa pravidelne kontaktovať a navštevovať podľa predom dohodnutých podmienok na súde. Rodičia dieťaťa vedia kde bývate, pri dôležitých veciach sa s nimi musíte poradiť, respektíve potrebujete ich súhlas, prípadne súhlas súdu, a podobne. Čiže aj toto jeden z dôležitých rozdielov medzi pestu a ado. My sme v pestu od zapísania hneď na 5 mieste, čiže skutočne to je rýchlejšie ako ado.

vanillaskyy
14. sep 2016

@labudka ako dlho čakáš na dieťatko a ake dieťatko chcete?

labudka
14. sep 2016

Sme zapísaný od konca augusta 2016, chceme dievčatko 1-3, zdravé, biele etnikum

nikadomi
14. sep 2016

Zlatá si, ďakujem krásne 🙂 tak nejako som aj myslela, presne som čakala, že či treba aj RL dieťaťa, lebo ten nemám 😁 Budem pýtať z DD.. Bez toho asi nevybavím noo.. Nárok na materskú mi isto nevzniká, keďže som dlhodobejšie predtým nepracovala😉 Ale vybehám si to. Ešte raz vďaka!

jancabanca
14. sep 2016

@dia6 dakujem

beka22
14. sep 2016

@nikadomi mne tiež nevznikol ale potvrdenie som potrebovala. Neni za čo keby si niečo potrebovala kľudne napíš ja som to vybehávala pred dvoma mesiacmi. Nech to máš čím skô za sebou a miesto papierov si užívaš drobčeka🙂🙂🙂

nikadomi
14. sep 2016

@beka22 😉

bobulka109
16. sep 2016

ahojte, neviete ako je to s cakaciu dobou v kosickom kraji ?caka tu niekto z vas v ke na novorodenca? pripadne je tu niekto, kto uz ma adoptovane dietatko, novorenca, biele, ako dlho ste cakali? my sme zaradeni cca 1,5 roka, ale zda sa, akoby sa to velmi nehybalo, dakujem

dia6
16. sep 2016

@anettta Je to presne tak jako si napísala. Preto nejdú do adopcie, lebo rodičia sa (akože) o tieto detičky zaujímajú. Jednoducho sa raz za čas (stačí raz za pol roka) ozvú, že žijú a že nechcú aby dieta išlo do adopcie a hotovo.
Lenže práve takto tomu dieťatku ubližujú najviac.

jenoveva
16. sep 2016

@bobulka109 ahoj. My sme cakali 2roky a 2mesiace. Od februra mame maleho doma a mal 3tyzdene ked sme ho zobrali domov. Snad to stihnete este tento rok

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre